
- Obecnie wymagałabym od moich kolegów i koleżanek czegoś więcej niż tylko sprawnej walki słowem - tłumaczy adwokat Sylwia Gregorczyk-Abram w rozmowie z Maciejem Suchorabskim.
czytaj więcej

W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie.
Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w
swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom.
Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość
orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na
wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz
uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo
ujednolicają.
czytaj więcej

Rodzice przejmują po dziecku prawo do zwolnienia z PIT,
gdy podpiszą akt notarialny na zakup mieszania, za które spadkodawca
zapłacił jeszcze przed śmiercią – wynika z wyroku NSA.
czytaj więcej

Przedsiębiorcy, którzy przed 2018 r. odziedziczyli środki trwałe lub otrzymali je w darowiźnie, nie wiedzą, czy mogą je dziś amortyzować.
czytaj więcej

Część zawodów odzyska 50-proc. koszty, znowu będzie można amortyzować otrzymany w spadku lub darowiźnie majątek. Uregulowane zostanie funkcjonowanie firmy po śmierci przedsiębiorcy.
czytaj więcej
![Minakowski: Potomkowie chłopów żydowskich przodków nie mają. Za to elity były skoligacone [WYWIAD]](http://g2.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/3248000/3248732-zydzi-145-107.jpg)
Ci z nas, którzy pochodzą od chłopów – a takich Polaków jest najwięcej – żydowskich przodków nie mają, bo te grupy się nie mieszały. Co innego, jeśli chodzi o szlachtę czy inteligencję - mówi w wywiadzie dla DGP Marek Jerzy Minakowski.
czytaj więcej

Nie trzeba czekać pięć lat od śmierci małżonka, żeby
sprzedać bez podatku nieruchomość kupioną wspólnie przed laty –
potwierdził minister finansów w interpretacji ogólnej.
czytaj więcej

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych dedykowany jest do osób pracujących, niezależnie od formy zatrudnienia - powiedział w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że dzięki PPK do gospodarki rocznie może wpłynąć ok. 15-20 mld zł.
czytaj więcej

Proponowane przez rząd przepisy ograniczają zarząd sukcesyjny wyłącznie do firm jednoosobowych. Z drugiej strony pozwalają na nieopodatkowane darowizny odziedziczonego przedsiębiorstwa – także na rzecz dowolnych osób, niepowiązanych ze sobą żadnymi rodzinnymi więzami
czytaj więcej

Jeśli po najbliższych wyborach zmieni się władza, to nowa ekipa dostanie w spadku zespół wysokich urzędników obecnego gabinetu.
czytaj więcej

Pamiętaj, że masz 14 dni na odstąpienie od umowy – mówi Bartłomiej Wodzicki, dyrektor Departamentu Prawnego w Provident Polska.
czytaj więcej

Specjaliści od spraw analizy statystycznej
wyborów tłumaczą DGP, jak się w Rosji
zapewnia dobre wyniki wyborcze kandydatom Kremla
czytaj więcej

Grupa 59. czołowych amerykańskich senatorów w liście wystosowanym do premiera Mateusza Morawieckiego w poniedziałek zaapelowała o przyjęcie ustawy reprywatyzacyjnej sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin.
czytaj więcej

Powołanie Kai Godek do rady nadzorczej Warszawskich Zakładów Mechanicznych świadczy o tym, że jest ona wspierana przez PiS; Godek nie ma kompetencji do pełnienia tej funkcji - powiedziała we wtorek przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
czytaj więcej
![O tym jak to spadkobiercy po bohaterze Tadeuszu Malinowskim musieli udowadniać, że spadek jest im należny [WYWIAD]](http://g5.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/1430000/1430910-warszawska-starowka-145-107.jpg)
Im władza więcej mówi o patriotyzmie, wartościach, tym bardziej chce zapomnieć o naszym dziadku. Najlepiej, by go nie było w historii. A jeśli już, to bez tych wszystkich nieruchomości – mówi Adam Robiński w wywiadzie dla Magdaleny Rigamonti.
czytaj więcej

Również dalsi krewni, a nawet osoby obce będą mogły przejmować w spadku jednoosobowe firmy bez obciążeń podatkowych.
czytaj więcej

Decyzja reprywatyzacyjna ws. Skaryszewskiej 11 została wydana z naruszeniem prawa; beneficjent decyzji reprywatyzacyjnej Tomasz Szulc ma zwrócić miastu prawie 2 mln zł - poinformował w poniedziałek przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.
czytaj więcej

Po rozwodzie ustaje pomiędzy byłymi już małżonkami wspólność ustawowa.
Od tego momentu mają równe udziały w dotąd wspólnym majątku. Zasada
równości udziałów może zostać jednak zmodyfikowana poprzez wskazanie, że
udział jednego z małżonków jest większy niż drugiego.
czytaj więcej

Zdaniem ekspertów praw do kontynuowania dotychczasowej amortyzacji nie przywróci im nowelizacja, której pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w zeszłym tygodniu (druk sejmowy nr 2291). Obdarowani przed 2018 r. niewiele więc zyskają na planowanych zmianach.
czytaj więcej

Sprzedaż po pięciu latach od nabycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PIT. Ale nie zawsze jest jasne, jak określić moment nabycia. W ustawie nie ma definicji, nic nie ma też na ten temat w ministerialnych broszurach, a podatnicy wciąż toczą spory z fiskusem.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników