prawo dziedziczenia

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo dziedziczenia. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo dziedziczenia.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Prawo pierwokupu nieruchomości: Po 1 maja ANR przejmie też małe grunty

  Prawo pierwokupu nieruchomości: Po 1 maja ANR przejmie też małe grunty

  Od 1 maja w przypadku braku uprawnionego dzierżawcy prawo pierwokupu przysługiwać będzie Agencji Nieruchomości Rolnych niezależnie od powierzchni nieruchomości rolnej. Ustawa o obrocie ziemią rolną znosi bowiem obowiązujący dotychczas limit 5 ha.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż państwowych gruntów wstrzymana na 5 lat - prezydent podpisał ustawę

  Sprzedaż państwowych gruntów wstrzymana na 5 lat - prezydent podpisał ustawę

  Wstrzymanie sprzedaży państwowych gruntów na 5 lat i nowe zasady prywatnego obrotu ziemią - wprowadza ustawa podpisana we wtorek przez prezydenta. Ziemię rolną będzie mógł kupić tylko rolnik indywidualny, a prawo pierwokupu będzie miała ANR. Nie obejmie to dziedziczenia przez bliskich.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Ziemia rolna tylko dla rolnika. Wchodzą w życie nowe przepisy

  Nieruchomości: Ziemia rolna tylko dla rolnika. Wchodzą w życie nowe przepisy

  30 kwietnia wchodzi w życie ustawa wstrzymująca na 5 lat sprzedaż państwowych gruntów. Zaczynają także obowiązywać ograniczenia w sprzedaży prywatnej ziemi: będzie ją mógł kupić tylko rolnik i to tylko w danej gminie. Przepisy te nie dotyczą jednak kościołów i związków wyznaniowych.

  czytaj więcej

 • 5 rzeczy, jakie przysługują po śmierci pracownika

  5 rzeczy, jakie przysługują po śmierci pracownika

  Rodzina zmarłego otrzyma między innymi odprawę i zasiłek pogrzebowy. Bliscy mogą liczyć też na wypłatę części wynagrodzenia i dni wolne na załatwienie formalności pogrzebowych.

  czytaj więcej

 • Podział majątku: Gdy nie ma aktu zgonu, konieczne jest postępowanie sądowe

  Podział majątku: Gdy nie ma aktu zgonu, konieczne jest postępowanie sądowe

  Siostra pani Karoliny kilkanaście lat temu wyjechała z kraju i niemal od razu przestała kontaktować się z rodziną. Miała wówczas czterdzieści lat. W ostatnim liście napisała, że wybiera się do pracy w Iraku, a tam wkrótce rozpoczęły się działania wojenne. Pani Karolina sądzi, że siostra od dawna nie żyje, więc chce uporządkować sprawy majątku pozostawionego przez nią w kraju. – Wiem, że w tym celu powinnam uzyskać akt zgonu siostry na podstawie postanowienia w sprawie o uznanie jej za zmarłą lub o stwierdzenie jej śmierci. Czy mogę przeprowadzić takie postępowanie, skoro zaginęła i najprawdopodobniej nie żyje – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Fiskus nie musi się spieszyć, by odzyskać podatek zmarłego

  Fiskus nie musi się spieszyć, by odzyskać podatek zmarłego

  Urzędy mają pięć lat od śmierci spadkodawcy na wydanie decyzji w sprawie odpowiedzialności spadkobiercy za jego zobowiązania. To teza wczorajszej uchwały NSA (sygn. akt II FPS 6/15). Siedmiu sędziów (a właściwie sześciu, bo jeden zgłosił zdanie odrębne) stwierdziło, że decyzja o odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkodawcy ma charakter deklaratoryjny (określający) i w związku z tym fiskus ma na jej wydanie pięć lat a nie trzy.

  czytaj więcej

 • W najbliższym tygodniu rząd przedstawi program "Mieszkanie plus"

  W najbliższym tygodniu rząd przedstawi program "Mieszkanie plus"

  Tanie mieszkania na wynajem, kasy oszczędnościowo-budowlane, usprawnienie działalności spółdzielni mieszkaniowych - to część propozycji zapowiadanych w programie Mieszkanie plus. Według premier Beaty Szydło program ma być zaprezentowany w nadchodzącym tygodniu.

  czytaj więcej

 • Nie ma swobody na rynku obrotu nieruchomościami rolnymi

  Nie ma swobody na rynku obrotu nieruchomościami rolnymi

  Od miesiąca obowiązują bardzo restrykcyjne przepisy dotyczące m.in. sprzedaży oraz dziedziczenia gruntów rolnych. Nowe regulacje wywołują zamieszanie na rynku i niepokój u osób posiadających grunty rolne.

  czytaj więcej

 • Zmiana przepisów: Jak odziedziczyć ziemię rolną?

  Zmiana przepisów: Jak odziedziczyć ziemię rolną?

  Z niepokojem przyjęłam ostatnie zmiany prawne dotyczące obrotu ziemią rolną. Zastanawiam się, czy nadal mogę być właścicielką tego typu gruntu przekazanego mi lata temu przez rodziców, skoro nie jestem rolniczką, bo na co dzień pracuję i żyję w mieście. A może powinnam zająć się uprawą roli, by utrzymać na własność ojcowiznę – pisze pani Małgorzata. – Ponadto planowałam przepisanie ziemi na moje dzieci, które również nie są rolnikami. Czy nowe prawo blokuje mi taką możliwość – dopytuje czytelniczka

  czytaj więcej

 • Białecki: Cyfryzując notariat, nie można tracić z oczu klienta

  Białecki: Cyfryzując notariat, nie można tracić z oczu klienta

  Niemal wszystkie notariaty europejskie borykają się dziś z problemami związanymi z koniecznością szybkiego dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia. I to zarówno otoczenia prawnego, które w obrębie Unii Europejskiej dąży do unifikacji, jak i otoczenia technologicznego, oraz powiązanej z tymi procesami zmiany sposobu gromadzenia i przekazywania informacji o dokonywanych czynnościach notarialnych.

  czytaj więcej

 • Będzie nowelizacja ustawy o ochronie ziemi. Babalski: Pojawiły się problemy z kredytami

  Będzie nowelizacja ustawy o ochronie ziemi. Babalski: Pojawiły się problemy z kredytami

  Będzie nowelizacja ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski. Przyznał, że miesiąc po jej wejściu w życie pojawiły się problemy z kredytami, gdzie zabezpieczeniem są grunty rolnicze.

  czytaj więcej

 • Nikt tu nie przychodzi, żeby „bić pedała”

  Nikt tu nie przychodzi, żeby „bić pedała”

  - Od wyborów minęło już grubo ponad pół roku i jako właściciel klubu, w którym bawią się także homoseksualiści, nie odczułem zmiany władzy- mówi Tomasz Sułkowski, właściciel Toro, popularnego klubu gejowskiego w Warszawie i największego w Polsce

  czytaj więcej

 • Zmiany w EPS. Spadki jeszcze bardziej po europejsku

  Zmiany w EPS. Spadki jeszcze bardziej po europejsku

  Rząd przyjął wczoraj projekt przepisów poprawiających sytuację spadkobierców. Chodzi o europejskie poświadczenie spadkowe, które funkcjonuje od sierpnia 2015 r.

  czytaj więcej

 • Dziedziczenie firm będzie prostsze

  Dziedziczenie firm będzie prostsze

  Obecnie obowiązujące przepisy w wielu przypadkach uniemożliwiają szybkie przejęcie biznesu po zmarłym. W efekcie rodzina nie dość, że pozostaje w żałobie, to często dodatkowo bez środków do życia. Resort rozwoju właśnie postanowił to zmienić.

  czytaj więcej

 • PO zaskarżyła do TK tzw. ustawę o obrocie ziemią

  PO zaskarżyła do TK tzw. ustawę o obrocie ziemią

  Grupa posłów Platformy Obywatelskiej zaskarżyła w czwartek do Trybunału Konstytucyjnego część przepisów tzw. ustawy o obrocie ziemią. Według PO regulacja została uchwalona z naruszeniem przepisów i ma istotne błędy.

  czytaj więcej

 • Spadkobiercy mają prawo nierówno się podzielić otrzymanym majątkiem

  Spadkobiercy mają prawo nierówno się podzielić otrzymanym majątkiem

  Zwłaszcza w zgodnych rodzinach, ale nie tylko, dział spadku następuje bez spłat i dopłat. Podział w innej proporcji niż posiadane udziały w spadku nie powinien być opodatkowany.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników