prawo cywilne beck

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo cywilne beck. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo cywilne beck.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Biblioteka prawnika

  Biblioteka prawnika

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: przygotuj się do egzaminu zawodowego razem z DGP

  Strefa aplikanta: przygotuj się do egzaminu zawodowego razem z DGP

  Rozpoczynamy cykl publikacji, które ułatwią wszystkim młodym prawnikom przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego, zaplanowanego na 19–21 marca. W pięciu odcinkach na łamach „Prawnika” zamieścimy kazusy wraz z propozycjami odpowiedzi, które odpowiadają tematyce zadań z poszczególnych części egzaminu (kolejno z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego i administracyjnego). Nie zapomnimy także o praktycznych poradach uznanych specjalistów od lat szkolących aplikantów, a także o książkach, których lektura ułatwi powtórzenie materiału i usystematyzowanie wiedzy. W tym tygodniu zachęcamy do analizy kazusów z zakresu prawa karnego. Opracował je Zbigniew Kapiński, sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, autor m.in. książek „Apelacje karne. Zaskarżanie na korzyść i niekorzyść” i „Apelacje w procesie karnym. Zagadnienia praktyczne i kazusy”. Wszystkim aplikantom polecamy także sięgnięcie po tom 1 „Egzaminów prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości”, w którym można znaleźć zadania egzaminacyjne z lat 2012–2013 wraz z propozycjami odpowiedzi oraz kompletne akta karne z wyrokami i uzasadnieniami. Pozycją, której nie może przegapić żadna osoba przystępująca do egzaminu zawodowego, jest również „Orzecznictwo aplikanta: Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego”. Książka zawiera wybór najważniejszych orzeczeń, które przydadzą się przy pisaniu apelacji.

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż kazusy z prawa cywilnego

  Strefa aplikanta: sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż kazusy z prawa cywilnego

  Przedstawiamy kolejną część cyklu, który ma ułatwić młodym prawnikom przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego zaplanowanego na 19–21 marca. W tym tygodniu zachęcamy do analizy kazusów z zakresu prawa cywilnego. Opracował je Kamil Gorzelnik, adwokat, autor książki „Egzaminy prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości”, tom 3. Wszystkim aplikantom polecamy także sięgnięcie po tom 1 „Egzaminów...”, w którym można znaleźć zadania egzaminacyjne z lat 2012–2013 wraz z propozycjami odpowiedzi oraz kompletne akta cywilne z wyrokami i uzasadnieniami. Pozycją, której nie może przegapić żadna osoba przystępująca do egzaminu zawodowego, jest „69 apelacji cywilnych i karnych” autorstwa Stefana Jaworskiego, zawierająca przykłady konkretnych apelacji cywilnych wraz ze wskazówkami, jak prawidłowo sporządzać tego typu pisma. Przydatne w trakcie egzaminu będą również 2 tomy „Orzecznictwa Aplikanta”: Kodeks cywilny oraz Kodeks postępowania cywilnego z wyborem najważniejszych orzeczeń, które przydadzą się przy pisaniu apelacji.

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: sprawdź swoją wiedzę z prawa gospodarczego

  Strefa aplikanta: sprawdź swoją wiedzę z prawa gospodarczego

  Przedstawiamy kolejną część cyklu, który ma ułatwić młodym prawnikom przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego, zaplanowanego na 19–21 marca. W tym tygodniu zachęcamy do analizy kazusów z zakresu prawa gospodarczego. Opracował je Kamil Gorzelnik, adwokat, autor książki „Egzaminy prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości”, tom 3. (pozycja ta jest zbiorem kazusów z czterech dziedzin prawa, zawierających zagadnienia, z którymi aplikanci mogą się spotkać na egzaminie). W rozwiązaniu poniższych zadań pomoże „Orzecznictwo aplikanta. Kodeks spółek handlowych” autorstwa Justyny Witas z wyborem najważniejszych orzeczeń dotyczących prawa handlowego i gospodarczego. Wszystkim aplikantom polecamy także tom 2. „Egzaminów...”, w którym znaleźć można kazusy egzaminacyjne z lat 2011–2013 wraz z propozycjami odpowiedzi, wzory umów oraz kompletne akta gospodarcze z wyrokami i uzasadnieniami.

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: rozwiąż kazusy z prawa administracyjnego

  Strefa aplikanta: rozwiąż kazusy z prawa administracyjnego

  Przedstawiamy kolejną część cyklu, który ma ułatwić młodym prawnikom przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i radcowskiego, zaplanowanego na 19–21 marca. W tym tygodniu zachęcamy do analizy kazusów z zakresu prawa administracyjnego. Opracował je Kamil Gorzelnik, adwokat, autor książki „Egzaminy prawnicze Ministerstwa Sprawiedliwości”, tom 3. (pozycja ta jest zbiorem kazusów z czterech dziedzin prawa, zawierających zagadnienia, z którymi aplikanci mogą spotkać się na egzaminie). W rozwiązaniu zadań z pewnością pomoże „Orzecznictwo aplikanta. Kodeks postępowania administracyjnego” z wyborem najważniejszych orzeczeń dotyczących prawa administracyjnego. Przydatny w nauce będzie także tom 4. „Egzaminów prawniczych Ministerstwa Sprawiedliwości”, w którym można znaleźć wzory skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego oraz skargi kasacyjnej do NSA.

  czytaj więcej

 • Strefa aplikanta: Sprawdź, jak dobrze przygotować się do egzaminu

  Strefa aplikanta: Sprawdź, jak dobrze przygotować się do egzaminu

  99 proc. osób przystępujących do egzaminu decyduje się pisać pracę na własnym laptopie. Coraz powszechniejsze są też sytuacje, w których zdający przynoszą z sobą, na wszelki wypadek, aż dwa komputery.

  czytaj więcej

 • Drugie pokolenie na szaniec - jak III RP marnuje najcenniejszy skarb

  Drugie pokolenie na szaniec - jak III RP marnuje najcenniejszy skarb

  Międzywojenna Polska zmarnowała swój najcenniejszy skarb – pierwsze pokolenie wychowane w niepodległym kraju. Dziś III Rzeczpospolita robi dokładnie to samo

  czytaj więcej

 • Po rozstrzygnięcie do urzędnika zamiast do sądu

  Po rozstrzygnięcie do urzędnika zamiast do sądu

  Ugody administracyjne zawierane są rzadko. Szkoda, bo może to być korzystne i dla stron, i dla organu prowadzącego sprawę. Ten ostatni nie zawsze pamięta, że niekiedy zainicjowanie ugody jest jego obowiązkiem

  czytaj więcej

 • Wyprzedzić wroga: Jak będą wyglądały przyszłe wojny?

  Wyprzedzić wroga: Jak będą wyglądały przyszłe wojny?

  Pytanie, jak będzie wyglądał przyszły konflikt zbrojny, nieustannie dręczy generałów i analityków. Ale trafne prognozy zdarzają się rzadko. Jeśli już, to zwykle nie tym osobom, które podejmują kluczowe decyzje

  czytaj więcej

 • Jak zapewnić sobie w sądzie realność roszczenia o zapłatę

  Jak zapewnić sobie w sądzie realność roszczenia o zapłatę

  Oczekując na wyrok II instancji, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o udzielenie zabezpieczenia. We wniosku ma prawo zażądać m.in. zajęcia rachunku dłużnika, jego ruchomości bądź ustanowienia hipoteki przymusowej.

  czytaj więcej

 • Klątwa polskich sojuszy: Każdy pakt obracał się przeciw Rzeczypospolitej

  Klątwa polskich sojuszy: Każdy pakt obracał się przeciw Rzeczypospolitej

  Największe z fatum ciążących od kilkuset lat nad Polską polega na tym, że niezależnie od tego, z kim wchodziliśmy w pakt, to za każdym razem obracał się on przeciw Rzeczypospolitej.

  czytaj więcej

 • Piasecki: "Tajne państwo" Karskiego nie jest klasycznym źródłem historycznym [WYWIAD]

  Piasecki: "Tajne państwo" Karskiego nie jest klasycznym źródłem historycznym [WYWIAD]

  Jan Karski nie chciał, aby „Tajne państwo” ukazało się po polsku, bo treść w wielu miejscach odbiegała od prawdy. Miały na to wpływ propagandowe wymogi rządu londyńskiego i chęć amerykańskiego wydawcy, żeby opowieść uatrakcyjnić – mówi Waldemar Piasecki.

  czytaj więcej

 • Sanacja niemoralna: Mówiąc o PFN PiS używał bardzo łagodnego języka. A przecież mógł przywalić, jak Piłsudski

  Sanacja niemoralna: Mówiąc o PFN PiS używał bardzo łagodnego języka. A przecież mógł przywalić, jak Piłsudski

  Im więcej władzy zdobywają rządzący, tym szybciej się deprawują. A temu zawsze towarzyszy rosnąca nienawiść do osób, które przeszkadzają im w konsumowaniu zdobyczy.

  czytaj więcej

 • Od klinik prawa do pracy pro bono

  Od klinik prawa do pracy pro bono

  Żyjemy w czasach, kiedy zaskakiwani pomysłami rządzących prawnicy nie mają wielu powodów do radości. Tym razem jest inaczej. Możemy z czystym sumieniem świętować 20-lecie klinik prawa w Polsce.

  czytaj więcej

 • PiS naśladuje rządy sanacji. Uzdrawianie moralne społeczeństwa to wyjątkowo bolesne zajęcie

  PiS naśladuje rządy sanacji. Uzdrawianie moralne społeczeństwa to wyjątkowo bolesne zajęcie

  Uzdrawianie moralne społeczeństwa to dla polityków wyjątkowo bolesne zajęcie, zwłaszcza jeśli trzymanie się w życiu prywatnym konserwatywnych zasad przerasta ich siły.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.; dalej: u.p.o.l.), inaczej niż inne polskie ustawy podatkowe normuje w swojej treści kilka danin. Wspólnym mianownikiem podatków i opłat, których dotyczą przepisy tej ustawy jest to, że stanowią one dochód jednostek samorządu terytorialnego, a co za tym idzie, organami są podmioty kierujące gminami. I w zasadzie w tym miejscu kończą się ogólne podobieństwa.

  czytaj więcej

 • Prawo autorskie ma w Polsce świetną tradycję. Tylko pieniędzy brakuje [WYWIAD]

  Prawo autorskie ma w Polsce świetną tradycję. Tylko pieniędzy brakuje [WYWIAD]

  W polskim ustroju najważniejszy jest interes prywatny, a ustępuje publicznemu, kiedy są po temu ważne powody. W tej chwili w powszechnej debacie na ten temat można odnieść wrażenie, że górę bierze inne podejście - mówi Aleksandra Sewerynik, doktor nauk prawnych, radca prawny, dyrygent chóralny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników