prawo budowlane ustawa 2012

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo budowlane ustawa 2012. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo budowlane ustawa 2012.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nielegalna eksploatacja kopalin pod przykrywką ochrony środowiska

  Nielegalna eksploatacja kopalin pod przykrywką ochrony środowiska

  Kopalnia czy zbiornik retencyjny? Budowa jeziorek czy stawów ma często racjonalne uzasadnienie ekonomiczne oraz ekologiczne. Może jednak służyć także obejściu prawa.

  czytaj więcej

 • Wtargnięcie do cudzego mieszkania i nie tylko. Jakie zachowania spowodują naruszenie miru domowego?

  Wtargnięcie do cudzego mieszkania i nie tylko. Jakie zachowania spowodują naruszenie miru domowego?

  Ocena, czy dane działanie powoduje naruszenie dobra osobistego innej osoby winna być dokonana w oparciu o kryteria obiektywne, poprzez odniesienie się do poglądów panujących w społeczeństwie i posłużenie się wzorcem przeciętnego, ale świadomego swoich praw i obowiązków oraz dobrze zorientowanego obywatela. Jednostkowe odczucia i oceny pokrzywdzonego nie nogą tu być wystarczającym kryterium. Należy uwzględnić powszechnie przyjmowane i zasługujące na akceptację normy postępowania, w tym wynikające z tradycji i obyczajów.

  czytaj więcej

 • Jakich wad trzeba się wystrzegać w decyzjach i raportach środowiskowych

  Jakich wad trzeba się wystrzegać w decyzjach i raportach środowiskowych

  Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1405 ze zm., dalej: ustawa środowiskowa) obowiązuje już niemal 9 lat. Jednak z jej stosowaniem nadal są problemy. Na podstawie orzecznictwa sądów administracyjnych i poglądów doktryny można pokusić się o wskazanie typowych, częstych błędów przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a także tych dotyczących raportów o oddziaływaniu przedsięwzięć na środowisko. Jest to o tyle istotne, że takie nieprawidłowości prowadzą do uchylania decyzji, a nawet do stwierdzania ich nieważności. To zaś komplikuje po stronie inwestora proces inwestycyjny, a po stronie organów pociąga za sobą koszty nie tylko pracownicze, ale szczególnie te związane z postępowaniami sądowymi. Poniżej pokazujemy te nieprawidłowości, z którymi można spotkać się najczęściej.

  czytaj więcej

 • Modzelewski: Rząd ws. VAT-u powinien wrócić do programu wyborczego PiS

  Modzelewski: Rząd ws. VAT-u powinien wrócić do programu wyborczego PiS

  Rząd po rekonstrukcji powinien wrócić do programu wyborczego PiS, wprowadzając nową, oczyszczoną z „przepisów optymalizacyjnych” ustawę o VAT, obejmującą zwłaszcza: podzieloną płatność, centralny rejestr podatników, centralny rejestr faktur - uważa prof. Witold Modzelewski.

  czytaj więcej

 • Jak prawidłowo zinwentaryzować działki budowlane?

  Jak prawidłowo zinwentaryzować działki budowlane?

  Nieruchomości zaliczane do gruntów powinny być inwentaryzowane metodą weryfikacji. W praktyce pojawiają się wątpliwości, jak ją przeprowadzić, a to ma ogromne znaczenie dziś, gdy jednostki samorządu terytorialnego przygotowują się do programu Mieszkania plus.

  czytaj więcej

 • Andrzej Waltz zeznawał przed komisją. "Byłem jednym z dwunastu spadkobierców"

  Andrzej Waltz zeznawał przed komisją. "Byłem jednym z dwunastu spadkobierców"

  Nie rozmawiałem z żoną o sprawie Noakowskiego 16, to była moja sprawa spadkowa, ustaliliśmy, że ona się tym nie interesuje - zeznał przed komisją weryfikacyjną Andrzej Waltz, mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dodał, że nie otrzymał żadnych dokumentów nt. nieprawidłowości.

  czytaj więcej

 • Odliczenia VAT: NIP na paragonie łamie unijną dyrektywę

  Odliczenia VAT: NIP na paragonie łamie unijną dyrektywę

  Przedsiębiorcy nie powinni tracić prawa do odliczenia podatku tylko dlatego, że kasa sprzedawcy nie drukuje potwierdzeń sprzedaży z NIP kupującego – uważa resort spraw zagranicznych.

  czytaj więcej

 • Jak wydać postanowienie o milczącym załatwieniu sprawy? Urzędy wciąż mają wątpliwości

  Jak wydać postanowienie o milczącym załatwieniu sprawy? Urzędy wciąż mają wątpliwości

  Wprowadzona do kodeksu postępowania administracyjnego instytucja milczącego załatwienia sprawy, której celem jest przyspieszenie postępowania, może przysporzyć bólu głowy urzędnikom. Zwłaszcza że o potwierdzenie załatwienia sprawy w tym trybie może wystąpić nie tylko strona postępowania, ale i inne podmioty.

  czytaj więcej

 • Paragony na razie bez NIP, ale pomysł wróci

  Paragony na razie bez NIP, ale pomysł wróci

  Ministerstwo Finansów wycofało się z propozycji, żeby paragony musiały mieć numer identyfikacji podatkowej, aby móc wymieniać je na faktury dające prawo do odliczenia VAT. Całkiem jednak z niej nie rezygnuje

  czytaj więcej

 • O wcześniejszej emeryturze nie decydują zapisy w zarządzeniach resortowych i nazwa stanowiska pracy

  O wcześniejszej emeryturze nie decydują zapisy w zarządzeniach resortowych i nazwa stanowiska pracy

  Mimo jednolitego stanowiska sądów, że liczy się faktycznie wykonywana praca, ZUS zdaje się przywiązywać do nich nadmierną wagę. W efekcie często odmawia świadczenia.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Gruza: Nie ma możliwości naprawy ustaw o CIT i PIT [WYWIAD]

  Gruza: Nie ma możliwości naprawy ustaw o CIT i PIT [WYWIAD]

  Uszczelnianie VAT jest już na ostatnim etapie i teraz czas uprościć przepisy. W przypadku podatków dochodowych prawdopodobnie konieczne będzie napisanie prawa od nowa - powiedział w wywiadzie dla DGP Paweł Gruza, wiceminister finansów.

  czytaj więcej

 • Wznoszą domy nad przepaścią. Czy rynek mieszkaniowy wyhamuje?

  Wznoszą domy nad przepaścią. Czy rynek mieszkaniowy wyhamuje?

  Rynek mieszkaniowy bije rekordy wszech czasów – tylko za Gierka budowano więcej. Hamulcowym mogą się okazać brak gruntów pod budowę, galopujące ceny wykonawstwa i drożejące materiały budowlane.

  czytaj więcej

 • B. wiceprezydent Warszawy opowiada o nocnej rozmowie z Hanną Gronkiewicz-Waltz. "Mam do niej żal"

  B. wiceprezydent Warszawy opowiada o nocnej rozmowie z Hanną Gronkiewicz-Waltz. "Mam do niej żal"

  - Mam żal do pani prezydent, że się na to zgodziła, że nie zwyciężyły u niej zasady - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.  Opowiada też o rozmowie telefonicznej, którą odbył z Hanną Gronkiewicz-Waltz pewnego dnia późnym wieczorem. - Myślę, że była 23. Telefon od szefowej. I mówi, że jest z chłopakami i rozmawiają o sytuacji z tą reprywatyzacją, i jest taka propozycja, żebym się podał do dymisji. Ja, że to chyba żarty. Ja? A z jakiej okazji? Ona, że ta sprawa reprywatyzacji źle wygląda i że Jarek Jóźwiak już się zgodził - mówi.

  czytaj więcej

 • Karta podatkowa nie dla dewelopera

  Karta podatkowa nie dla dewelopera

  Wśród usług budowlanych, które można objąć kartą podatkową, nie ma budowy i sprzedaży mieszkań – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Zakaz handlu w niedzielę. Europa podąża w przeciwnym kierunku

  Zakaz handlu w niedzielę. Europa podąża w przeciwnym kierunku

  Fundujemy sobie nowe prawo w momencie, kiedy większość Europy podąża w przeciwnym kierunku. Albo doszlusowujemy do peletonu.

  czytaj więcej

 • Zwrot z MdM bez powodzenia

  Zwrot z MdM bez powodzenia

  Osoby fizyczne budujące systemem gospodarczym niechętnie odzyskiwały podatek w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. A same zwroty na materiały budowlane przechodzą już do lamusa

  czytaj więcej

 • Nasze (czyt. państwowe) drogie rady nadzorcze. Wypłaciły zarządom 5 proc. więcej niż rok wcześniej

  Nasze (czyt. państwowe) drogie rady nadzorcze. Wypłaciły zarządom 5 proc. więcej niż rok wcześniej

  Wynagrodzenia w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa są dość wyrównane. Żeby zarobić więcej, trzeba wziąć więcej rad. Albo reprezentować w nich pracowników firmy

  czytaj więcej

 • Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  Woda i ścieki w Warszawie nagle tanieją

  82 mln zł. O tyle mniej w porównaniu z zeszłym rokiem zamierza zarobić stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w nadchodzących 12 miesiącach. Już pod nadzorem Wód Polskich.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników