prawo budowlane odległości od granicy działki

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo budowlane odległości od granicy działki. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo budowlane odległości od granicy działki.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej

  Jednostki samorządu terytorialnego mogą tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także mogą przystępować do takich spółek. (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 45, poz. 236 ze zm.)

  czytaj więcej

 • Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  W czasie wiosennych porządków bez większych formalności można wyciąć uschnięte drzewa owocowe, postawić płot, wykopać oczko wodne. Nie wolno jednak wypalać traw ani składować śmieci wbrew zasadom uchwalonym przez gminę.

  czytaj więcej

 • Bez planu zagospodawania przestrzeni nie znaczy dowolnie

  Bez planu zagospodawania przestrzeni nie znaczy dowolnie

  Przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy jedną z najważniejszych, wymagających zweryfikowania przesłanek jest zachowanie zasad kontynuacji funkcji i bliskiego sąsiedztwa. By ustrzec się kosztownych błędów, trzeba znać nie tylko przepisy, lecz także bogate orzecznictwo.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem rozebrać budynek?

  Jak zgodnie z prawem rozebrać budynek?

  Zamiar rozpoczęcia prac rozbiórkowych należy zgłosić do starostwa powiatowego (urzędu miasta). Nie zawsze konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Nie wymagają tego m.in. rozbiórki niewielkich altan, wiat, przydomowych oranżerii oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

  czytaj więcej

 • Przestrzenny chaos narasta. Nowy kodeks może temu zapobiec, o ile da się przekonać do niego włodarzy

  Przestrzenny chaos narasta. Nowy kodeks może temu zapobiec, o ile da się przekonać do niego włodarzy

  Gdy z okien samolotu albo tylko spoglądając w internetowe fotomapy, porównamy teren Polski z sąsiednimi Niemcami, Anglią czy którymś z krajów Europy Zachodniej, widzimy olbrzymią różnicę. Za granicą – skupione osiedla, domy na podobnej wielkości działkach, wszystko logicznie połączone siecią dróg, a zapewne także wodociągów czy kanalizacji. Również przemysł zlokalizowano w określonych miejscach. Taki ład przestrzenny ułatwia komunikację i obniża koszty funkcjonowania gminy. 

  czytaj więcej

 • Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  PROBLEM: Wkrótce Chojnice mogą kojarzyć się wszystkim z krucjatą antyaborcyjną. A to za sprawą kontrowersyjnych billboardów z martwymi płodami tuż przy ruchliwej trasie wojewódzkiej. Ustawione są jednak na prywatnej działce, poza pasem drogowym. Zdaniem włodarzy miasta i powiatu to wiąże ręce samorządowi. I choć reklamy są w odbiorze drastyczne dla mieszkańców i rozpraszają kierowców, to nie ma podstaw prawnych do ich usunięcia. Prawnicy twierdzą, że zadanie faktycznie jest trudne, ale posłużyć się można różnymi przepisami – poczynając od prawa budowlanego, przez ustawę o drogach publicznych, po zgłoszenie do prokuratury i... regulacje o immisjach. Kłopotów przysporzyć może natomiast próba skorzystania z ustawy krajobrazowej. Opisywana przez nas sytuacja to tylko punkt wyjścia do rozważań na temat tego, jak samorządy mogą walczyć z banerami o kontrowersyjnych treściach oraz reklamą audiowizualną, która umieszczona przy drogach często rozprasza kierowców animacją świetlną.

  czytaj więcej

 • Koniec z zasadą: Pierwszy buduje wyżej i bliżej sąsiada

  Koniec z zasadą: Pierwszy buduje wyżej i bliżej sąsiada

  Zamiast kilku przepisów jeden wzór. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa planuje wprowadzenie nowych regulacji dotyczących sytuowania obiektów budowlanych.

  czytaj więcej

 • Informacja przestrzenna coraz ważniejsza dla urzędów. Niestety, wkrótce będzie pozbawiona unijnego dofinansowania

  Informacja przestrzenna coraz ważniejsza dla urzędów. Niestety, wkrótce będzie pozbawiona unijnego dofinansowania

  Eksperci nie mają wątpliwości – rząd powinien jak najszybciej opracować model, w którym państwo i samorządy będą zarabiać na udostępnianiu informacji publicznej. W przeciwnym razie urzędy będą miały problemy nie tylko z zabezpieczeniem i aktualizacją elektronicznych baz danych, lecz także z ich utrzymaniem.

  czytaj więcej

 • Porządki w budowlance są już pewne. Od stycznia zmiany dla deweloperów i inwestorów

  Porządki w budowlance są już pewne. Od stycznia zmiany dla deweloperów i inwestorów

  Szersze miejsca postojowe, parkingi bliżej okien i obowiązkowe toalety w bankach, sklepach czy restauracjach, których powierzchnia przekroczy 100 mkw. Porządki w budowlance już pewne.

  czytaj więcej

 • Budownictwo: Rząd obiecywał inwestycje pod lasem, ale ktoś zmienił znaki interpunkcyjne w nowelizacji

  Budownictwo: Rząd obiecywał inwestycje pod lasem, ale ktoś zmienił znaki interpunkcyjne w nowelizacji

  Rząd obiecywał, że umożliwi budowanie domów jednorodzinnych w bezpośredniej bliskości lasu. Ktoś zmienił jednak znaki interpunkcyjne w treści nowelizacji i... wszystko będzie po staremu.

  czytaj więcej

 • Problematyczne warunki zabudowy: Minister zainterweniuje w „sprawie średnika”

  Problematyczne warunki zabudowy: Minister zainterweniuje w „sprawie średnika”

  Skoro przepisy i tak dopuszczają projektowanie budynków w bliskiej odległości od granicy lasu, to naprawdę nie ma już aż tak dużego znaczenia, czy będzie to 12 metrów czy 4. Natomiast przepis o odległości, w ostatecznym brzmieniu rozporządzenia, można interpretować dwojako – jako zezwalający na bliższą zabudowę lub nie. Dlatego wspólnie zastanowimy się z ministrem Jerzym Kwiecińskim, jak będzie można rozwiązać ten problem – zapowiedział minister Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.; dalej: u.p.o.l.), inaczej niż inne polskie ustawy podatkowe normuje w swojej treści kilka danin. Wspólnym mianownikiem podatków i opłat, których dotyczą przepisy tej ustawy jest to, że stanowią one dochód jednostek samorządu terytorialnego, a co za tym idzie, organami są podmioty kierujące gminami. I w zasadzie w tym miejscu kończą się ogólne podobieństwa.

  czytaj więcej

 • Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie. Ich moc, jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w końcu czerwca 2018 r. wynosiła 126 MW, co oznacza, że w porównaniu do grudnia ub.r. wzrosła o 16 proc. Tymczasem przedstawiciele branży i rządu zgodnie twierdzą, że tego typu instalacji będzie coraz więcej. Podmiotom decydującym się na inwestowanie w tego typu źródła energii sprzyjają bowiem obecne regulacje, przede wszystkim ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1976), która stworzyła ramy wsparcia w systemie aukcyjnym dla instalacji fotowoltaicznych, w tym dla nowych inwestycji. Takie aukcje mają odbyć się już w listopadzie. Co więcej, Ministerstwo Energii już zapowiada, że przyszłoroczne aukcje OZE w większym stopniu adresowane będą do branży fotowoltaicznej. Resort niedawno zadeklarował, że chciałby, aby w 2020 r. zainstalowane moce w tym sektorze przekroczyły moc 2 GW. Dzisiaj odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają przedsiębiorcy planujący inwestycje w elektrownie słoneczne.

  czytaj więcej

 • Rząd proponuje abolicję dla samowoli. Ale czy zgodnie z konstytucją...

  Rząd proponuje abolicję dla samowoli. Ale czy zgodnie z konstytucją...

  Autorzy pomysłu zalegalizowania ponad 20-letnich samowoli budowlanych intencje mają dobre. Nowe przepisy trzeba będzie jednak skonstruować tak, by były zgodne z ustawą zasadniczą.

  czytaj więcej

 • Nowe przepisy o planowaniu przestrzennym. Koniec z gęstymi osiedlami

  Nowe przepisy o planowaniu przestrzennym. Koniec z gęstymi osiedlami

  Nowe przepisy o planowaniu przestrzennym utrudnią deweloperom wznoszenie budynków mieszkalnych w drugiej linii, z dala od drogi.

  czytaj więcej

 • Pozwolenie na budowę: Co jest potrzebne, by je uzyskać? [PORADNIK KROK PO KROKU]

  Pozwolenie na budowę: Co jest potrzebne, by je uzyskać? [PORADNIK KROK PO KROKU]

  Co powinien zawierać wniosek o wydanie pozwolenia na budowę? Jak długo należy czekać na wydanie decyzji? Jaki jest termin ważności pozwolenia? Na te i inne pytania związane z pozwoleniem na budowę odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

  czytaj więcej

 • Inwestor łatwiej uzyska decyzję środowiskową

  Inwestor łatwiej uzyska decyzję środowiskową

  Sejm przyjął nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ma ona skrócić procedury związane z uzyskiwaniem decyzji środowiskowej przez inwestorów. Zawiera jednak przepis, który został skrytykowany przez ekologów.

  czytaj więcej

 • Inwestorzy kontra lokalna społeczność. Kontrowersyjne przepisy wejdą w życie

  Inwestorzy kontra lokalna społeczność. Kontrowersyjne przepisy wejdą w życie

  Kontrowersyjne przepisy ułatwiające życie inwestorom, których przedsięwzięcia wymagają decyzji środowiskowej, wejdą jednak w życie. Chyba że odrzuci je prezydent.

  czytaj więcej

 • Czy nadmiernie wystający okap dachu wymaga zmiany pozwolenia na budowę

  Czy nadmiernie wystający okap dachu wymaga zmiany pozwolenia na budowę

  Wysunięcie okapu dachu poza obrys budynku, zakwalifikowane przez nadzór budowlany jako nieistotne odstępstwo od udzielonego pozwolenia na budowę, powinno być opisane i wraz z rysunkiem zatwierdzone przez projektanta. Organ nie powinien wszczynać postępowania w sprawie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę - wynika z wyroku WSA w Łodzi.

  czytaj więcej

 • Dębowski: Odmrażanie terminów może powodować pomyłki z ich liczeniem [WYWIAD]

  Dębowski: Odmrażanie terminów może powodować pomyłki z ich liczeniem [WYWIAD]

  - Nie wolno zapomnieć, że nadal są osoby chore, skierowane na kwarantannę, które mają prawo oczekiwać ustawowych zabezpieczeń ich sytuacji procesowej - mówi w rozmowie z DGP Rafał Dębowski, adwokat, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników