prawo budowlane budowa altany

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo budowlane budowa altany. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo budowlane budowa altany.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Prawo budowlane? Chce mnie pani rozjuszyć!

  Prawo budowlane? Chce mnie pani rozjuszyć!

  Kawa na ławę. Prawo budowlane mamy idiotyczne. Zabałaganione i wewnętrznie niespójne.

  czytaj więcej

 • Legalizacja samowoli budowlanej: Jakie są zasady, ile to kosztuje

  Legalizacja samowoli budowlanej: Jakie są zasady, ile to kosztuje

  Samowola budowlana nie jest pojęciem zdefiniowanym ustawowo. Ogólnie przyjmuje się, że jest to wybudowanie obiektu (budynku, budowli, obiektu małej architektury) bez pozwolenia na budowę albo bez uprzedniego zgłoszenia lub pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ.

  czytaj więcej

 • Nowelizacja Prawa budowlanego podpisana. Pozwolenie na budowę nie będzie wymagane

  Nowelizacja Prawa budowlanego podpisana. Pozwolenie na budowę nie będzie wymagane

  Nowelizację ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił 20 lutego 2015 r. Nowelizacja "zmierza do usprawnienia procesu budowlanego, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany jest w dotychczasowym stanie prawnym" - napisano w informacji na stronach internetowych prezydenta.

  czytaj więcej

 • Prawo budowlane: Altanki działkowe nie będą wyburzane

  Prawo budowlane: Altanki działkowe nie będą wyburzane

  Sejm przegłosował w piątek ustawę nowelizującą prawo budowlane. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Dzięki niej działkowe altany o powierzchni zabudowy do 35 mkw. oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich nie będą musiały być rozebrane.

  czytaj więcej

 • Prawo budowlane: Domek letniskowy od połowy roku już bez formalności

  Prawo budowlane: Domek letniskowy od połowy roku już bez formalności

  Najprawdopodobniej już od czerwca – konkretnej daty jeszcze nikt nie zna – zwiększy się liczba obiektów, których wzniesienie nie będzie wymagać pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia właściwemu organowi. To efekt nowelizacji prawa budowlanego, jaką w zeszłym tygodniu podpisał prezydent. Akt czeka już na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

  czytaj więcej

 • Nowe prawo budowlane: Prostsza procedura zagraża sąsiadom

  Nowe prawo budowlane: Prostsza procedura zagraża sąsiadom

  Poluzowanie zasad wydawania pozwoleń i zastąpienie niektórych z nich zgłoszeniami to niejedyne efekty podpisanej już przez prezydenta nowelizacji prawa budowlanego. Uproszczenie procedury budowlanej oznaczać jednak może zagrożenie dla prawa własności właścicieli sąsiednich działek

  czytaj więcej

 • Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

  Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

  To, że zamiast pozwoleń na budowę będą zgłoszenia budowlane, nie odbije się na wpływach do kas samorządów. Nowelizacja wprowadza modyfikacje w opłacie skarbowej, które mają zneutralizować negatywne skutki dla dochodów.

  czytaj więcej

 • Mniej obowiązków związanych z rozpoczęciem budowy

  Mniej obowiązków związanych z rozpoczęciem budowy

  Pani Maria odziedziczyła działkę budowlaną, na której chce postawić dom jednorodzinny i garaż albo wiatę na samochód. Uważa, że przydałaby się też altana. Jednak przed rozpoczęciem budowy powstrzymują ją skomplikowane procedury, przez które będzie musiała przebrnąć. Czy zmiany w prawie budowlanym spowodowały, że nie będzie już miała obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i składania dokumentów – pyta

  czytaj więcej

 • Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego. Pozwolenia na budowę niepotrzebne?

  Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego. Pozwolenia na budowę niepotrzebne?

  Nowelizację Prawa budowlanego i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił 20 lutego br. Zmienione przepisy mają usprawnić proces budowlany, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany był w dotychczasowym prawie.

  czytaj więcej

 • Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Pan Jakub, mąż i ojciec dwójki dzieci, mieszkaniec Poznania, zastanawia się nad zakupem działki z altaną. Upatrzył z żoną dwie działki, o powierzchni ok. 400 mkw. z domkami o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 25 mkw. Jedna jest położona na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, na którym swoją działkę mają przyjaciele pana Jakuba, a druga w pięknym otoczeniu lasu. Zaletą tej drugiej jest, że w okresie letnim można w altanie otworzyć mały sklep. – Zastanawiam się, czy trzeba zapłacić podatki od nieruchomości od tych działek i domków, a jeśli tak, to jakie. Słyszałem, że w tym roku zostały wprowadzone jakieś zmiany w opodatkowaniu – pyta pan Jakub.

  czytaj więcej

 • Prawo budowlane: Nadzór wyjaśnia, kiedy można przystąpić do robót

  Prawo budowlane: Nadzór wyjaśnia, kiedy można przystąpić do robót

  Procedura zgłoszenia robót budowlanych (obowiązuje dziś np. do wzniesienia niedużej altany czy garażu) jest szybsza i mniej skomplikowana niż uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy nie mają problemów z interpretacją przepisów z nią związanych. Świadczy o tym niedawno wydana przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego interpretacja prawna.

  czytaj więcej

 • Gmina musi udostępnić informacje o zagrożeniu powodzią

  Gmina musi udostępnić informacje o zagrożeniu powodzią

  Planuję zakup działki na Podlasiu nad Bugiem – opowiada pan Jan z Warszawy. – Jestem związany emocjonalnie z okolicą, korzenie ma tam moja rodzina. Prosiłem ostatnio kolegę, który już wcześniej nabył nieruchomość w tym regionie, o radę. Ten jednak ostrzegł mnie, żebym nie kupował ziemi na terenach zalewowych, bo nie dostanę pozwolenia na budowę domu. Czy to prawda? Kolega mówi, że on na swojej ziemi może postawić co najwyżej altanę... Myślał już nawet o sprzedaży działki, ale ceny bardzo spadły. Jak można sprawdzić, czy obszar, który mam na oku, nie jest uznany za teren zalewowy – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Budowa domu: Kogo dotyczą zmiany w prawie przestrzennym?

  Budowa domu: Kogo dotyczą zmiany w prawie przestrzennym?

  Planuję budowę domu. Czy najnowsze zmiany w prawie przestrzennym dotyczą posiadaczy działek budowlanych – pyta pan Piotr.

  czytaj więcej

 • Co można postawić na działce bez większych formalności

  Co można postawić na działce bez większych formalności

  Budowa ogrodzenia nie wiąże się najczęściej z żadnymi skomplikowanymi formalnościami. Nie ma obowiązku występowania do starosty o wydanie pozwolenia na budowę, a w większości przypadków także zgłaszania mu takiej inwestycji. Przy budowie ogrodzenia od strony działek z sąsiadami, którego wysokość nie przekracza 2,2 m, nie trzeba dopełniać żadnych formalności - więcej o formalnościach przy zabudowie działki dowiesz się z naszego tekstu. 

  czytaj więcej

 • Altana do rozbiórki. Przekształcenie w „barakowóz” nie wystarczy

  Altana do rozbiórki. Przekształcenie w „barakowóz” nie wystarczy

  Sam demontaż schodów wejściowych oraz drewutni przy nielegalnie postawionej altanie nie spełnia wymogów rozbiórki – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem rozebrać budynek?

  Jak zgodnie z prawem rozebrać budynek?

  Zamiar rozpoczęcia prac rozbiórkowych należy zgłosić do starostwa powiatowego (urzędu miasta). Nie zawsze konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Nie wymagają tego m.in. rozbiórki niewielkich altan, wiat, przydomowych oranżerii oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

  czytaj więcej

 • Potrzebna szybka modernizacja zacofanych technologicznie zakładów przetwarzania odpadów albo będą podwyżki opłat

  Potrzebna szybka modernizacja zacofanych technologicznie zakładów przetwarzania odpadów albo będą podwyżki opłat

  Bez szybkiej modernizacji zacofanych technologicznie zakładów przetwarzania odpadów gminy nie nadążą z przerabianiem frakcji bio. A to ponownie podwyższy koszty całego systemu.

  czytaj więcej

 • Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Chcesz zbudować na swojej działce domek letniskowy, altanę, basen lub wiatę? Dowiedz się, czy musisz spełnić dodatkowe formalności.

  czytaj więcej

 • Nowy śmietnik bez konieczności pytania mieszkańców o zgodę

  Nowy śmietnik bez konieczności pytania mieszkańców o zgodę

  Spółdzielnia zgłosiła zamiar wykonania nowej, dostosowanej do wywozu odpadów komunalnych, altany śmietnikowej wraz z elementami małej architektury, a także wybudowania nowych chodników. Do zgłoszenia dołączyła projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Czy powinna dołączyć też uchwałę o wyrażeniu zgody przez wszystkich spółdzielców (współwłaścicieli) na te roboty?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników