prawo budowlane art 62

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo budowlane art 62. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo budowlane art 62.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Wielu przedsiębiorców prowadzących sklepy, bary, niewielkie lokale gastronomiczne lub inne lokale usługowe sądzi, że obowiązek posiadania toalety dla klientów ich nie dotyczy. Okazuje się, że często są w błędzie. Bo jeżeli tylko lokal spełnia definicję budynku użyteczności publicznej (która jest bardzo szeroka), to trzeba zapewnić w nim ogólnodostępne toalety.

  czytaj więcej

 • Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  Odpowiedzialność karną skarbową i karną ponosi obecnie nie tylko księgowa

  KOWBUD sp. z o.o. zajmuje się dostawą materiałów budowlanych i drobnego sprzętu budowlanego. W przeszłości padła już raz ofiarą grupy przestępców, którzy, podszywając się pod nią, wprowadzali do obrotu faktury rzekomo wystawione przez tę spółkę. Po długim i dość uciążliwym postępowaniu spółka zdołała wykazać i udowodnić, że ani sama jako podmiot, ani też żaden z jej pracowników nie uczestniczyli w tym procederze. Jednak wspomnienia tego nieprzyjemnego incydentu są cały czas obecne w świadomości zarządu i dużej grupy pracowników (tych, którzy de facto musieli wykazywać swoją niewinność). Stąd od początku 2017 r. daje się wyczuć w firmie pewne podenerwowanie wynikające z faktu, że wprowadzono nowe regulacje, które nie tylko zwiększają sankcje karne skarbowe za błędy w fakturach, ale w kodeksie karnym wprowadziły nowe przestępstwa polegające na wystawianiu fikcyjnych (czyli pustych) faktur, podrabianiu takich dokumentów, przerabianiu ich i posługiwaniu się nimi (używaniu ich jako autentycznych). Zwłaszcza wśród osób fakturujących oraz w księgowości zajmującej się rozliczeniem podatków pojawiły się obawy o to, co się stanie, jeżeli sytuacja taka jak w przeszłości będzie miała miejsce ponownie, a tym razem, z jakichś powodów, nie uda się w sposób jednoznaczny przekonać kontrolujących czy może później organy ścigania o tym, że firma jest ofiarą, a jej zarząd i pracownicy w żaden sposób nie uczestniczyli w nielegalnym procederze. Obawy pracowników księgowości są nawet dalej idące. Rośnie bowiem niepokój o to, czy przypadkiem któraś z licznych faktur zakupowych nie okaże się po jakimś czasie pustym dokumentem i czy nie zaprowadzi to osoby, która ją rozliczała, do więzienia.

  czytaj więcej

 • NIK: Samorządy boją się zatrudniać wykluczonych

  NIK: Samorządy boją się zatrudniać wykluczonych

  Tylko nieco ponad 5 proc. samorządów stosuje przy zamówieniach publicznych przepisy, które pomogłyby w aktywizacji osób bezrobotnych, niepełnosprawnych czy młodych. Powód? Strach przed unieważnieniem przetargu.

  czytaj więcej

 • KSR uporządkował niektóre rozliczenia w formie niepieniężnej

  KSR uporządkował niektóre rozliczenia w formie niepieniężnej

  Prawo bilansowe nie zawiera szczegółowych wskazówek, kiedy i w jakiej wartości rozliczyć transakcje zamiany aktywów pomiędzy jednostkami. Nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości wyjaśnia, jak to zrobić.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 26 października

  Poradnia ubezpieczeniowa z 26 października

  Gdy przedsiębiorca przez ostatnie cztery lata bardzo często przebywał na zwolnieniach lekarskich, uzasadniona jest wątpliwość, czy prowadzi on swoją działalność gospodarczą w sposób ciągły. Najbardziej istotne znaczenie ma jednak to, czy w ciągu tych czterech lat rzeczywiście był w stanie prowadzić firmę, mimo istniejących schorzeń i przyjmowanych leków. Tych ustaleń może dokonać jedynie biegły lekarz psychiatra. Przedsiębiorca powinien więc w odwołaniu od decyzji ZUS złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z pisemnej opinii wskazanego biegłego na tę okoliczność.

  czytaj więcej

 • Koniec wakacji w podatku od nieruchomości

  Koniec wakacji w podatku od nieruchomości

  Przedsiębiorcy, którzy w 2017 r. oddali do użytku nowe obiekty budowlane, od początku 2018 r. będą musieli rozliczać podatek od nieruchomości. Dobry plan może przynieść firmie spore oszczędności.

  czytaj więcej

 • Kierowca jak marynarz. Solidarność poskarży się na Polskę do KE?

  Kierowca jak marynarz. Solidarność poskarży się na Polskę do KE?

  Wyłączenie spod ustawy o delegowaniu transportu drogowego jest niezgodne z prawem unijnym – twierdzi Solidarność. I nie wyklucza skargi na Polskę do KE.

  czytaj więcej

 • NIK skontrolowała orliki. Mamy raport

  NIK skontrolowała orliki. Mamy raport

  Ponad połowa gmin nie przeprowadza obowiązkowych badań stanu technicznego obiektów – wynika z najnowszego raportu NIK. Zastrzeżenia budzi też nadzór ministra sportu.

  czytaj więcej

 • Sprawozdanie finansowe za 2018: Po sporządzeniu trzeba podpisać i odpowiednio opublikować

  Sprawozdanie finansowe za 2018: Po sporządzeniu trzeba podpisać i odpowiednio opublikować

  Sprawozdanie za 2018 r. musi być sporządzone w formie elektronicznej i sygnalizowaliśmy to już na naszych łamach. W praktyce pojawia się jednak coraz więcej wątpliwości, dlatego w tym dodatku zebraliśmy te pojawiające się najczęściej. Dotyczą one często aspektów technicznych, które są w tym roku szczególnie istotne.

  czytaj więcej

 • Budowy da się dokończyć bez przetargów

  Budowy da się dokończyć bez przetargów

  Inwestor, który zerwał kontrakt, może zlecić w trybie niekonkurencyjnym nie tylko same roboty zabezpieczające, ale wręcz dokończenie przedsięwzięcia. Przesłanką jest interes publiczny.

  czytaj więcej

 • Za brak kontroli instalacji gazowej w firmie można trafić przed sąd

  Za brak kontroli instalacji gazowej w firmie można trafić przed sąd

  Prowadzę firmę usługową w budynku, którego jestem właścicielem. Po kontroli przeprowadzonej przez miejską straż pożarną skierowano przeciwko mnie do sądu wniosek o ukaranie. Chodzi o rzekome zaniechania w kontroli instalacji gazowej, elektrycznej i kominowej. Mój pracownik gospodarczy robi to jednak regularnie. Czy naruszyłem prawo?

  czytaj więcej

 • Państwo zapłaci więcej za zwlekanie z odszkodowaniem

  Państwo zapłaci więcej za zwlekanie z odszkodowaniem

  Przeciąganie sprawy odszkodowania za ograniczenie użytkowania nieruchomości znajdującej się w strefie lotniska wojskowego oznacza wyższe wydatki dla Skarbu Państwa – zarówno na zwiększone świadczenie, jak i na odsetki liczone od dnia zgłoszenia roszczeń – orzekł Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Obowiązkowy split payment. Jak stosować mechanizm podzielonej płatności?

  Obowiązkowy split payment. Jak stosować mechanizm podzielonej płatności?

  Do 31 października 2019 r. korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności jest zawsze dobrowolne, tzn. jest uprawnieniem podatników, którzy otrzymują fakturę z wykazaną kwotą VAT (art. 108a ust. 1 ustawy o VAT).

  czytaj więcej

 • Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (wyciąg) (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2198) – cz. 1. Po nie do końca udanej reformie szkolnictwa zawodowego ustawą z 2011 r. przyszła kolejna próba uzdrowienia kształcenia branżowego.

  czytaj więcej

 • Prowadzenie księgi podatkowej. Komentarz do rozporządzenia

  Prowadzenie księgi podatkowej. Komentarz do rozporządzenia

  Rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. poz. 2544)

  czytaj więcej

 • Nie trzeba sprawdzać budynków w dobie koronawirusa

  Nie trzeba sprawdzać budynków w dobie koronawirusa

  Kontrola stanu technicznego obiektów budowlanych nie musi być obecnie przeprowadzona. Właściciele lub zarządcy obiektów mają cały rok kalendarzowy na to, by zrealizować swój obowiązek.

  czytaj więcej

 • Stan klęski żywiołowej. Jakie ograniczenia przewiduje ustawa?

  Stan klęski żywiołowej. Jakie ograniczenia przewiduje ustawa?

  Trwająca w Polsce epidemia choroby zakaźnej COVID-19 wzbudziła dyskusję o konieczności wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Jakie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela mogłyby by wprowadzone w czasie takiego stanu?

  czytaj więcej

 • Galimatias z terminami w czasie pandemii: kiedy się spieszyć, a kiedy trzeba lub można poczekać

  Galimatias z terminami w czasie pandemii: kiedy się spieszyć, a kiedy trzeba lub można poczekać

  Specustawa o COVID-19 nie tylko zawiesiła bieg wielu terminów procesowych i sądowych, lecz także zablokowała możliwość załatwiania licznych spraw urzędowych. Z kolei inaczej jest w sprawach cywilnych – bieg terminów pozostaje niezawieszony. W efekcie przedsiębiorcy mają niejednokrotnie wątpliwości, jak w okresie epidemii koronawirusa toczyć się będą postępowania w ich sprawach w urzędach i przed Temidą. Odpowiadając na wybrane konkretne pytania, podpowiadamy, w jakich sytuacjach mają czas na reakcję na pismo z sądu lub urzędu, a kiedy muszą się spieszyć

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników