prawo budowlane altana na działce

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo budowlane altana na działce. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo budowlane altana na działce.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Nowe prawo budowlane: Prostsza procedura zagraża sąsiadom

  Nowe prawo budowlane: Prostsza procedura zagraża sąsiadom

  Poluzowanie zasad wydawania pozwoleń i zastąpienie niektórych z nich zgłoszeniami to niejedyne efekty podpisanej już przez prezydenta nowelizacji prawa budowlanego. Uproszczenie procedury budowlanej oznaczać jednak może zagrożenie dla prawa własności właścicieli sąsiednich działek

  czytaj więcej

 • Altany działkowe lepiej chronione. Prezydent podpisał ustawę

  Altany działkowe lepiej chronione. Prezydent podpisał ustawę

  Chodzi o nowelizację ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw przyjętą przez Sejm 20 marca 2015 r. Wprowadza ona definicję pojęcia „altany działkowej” w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych oraz modyfikację w art. 29 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 1 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

  czytaj więcej

 • Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

  Gminy nie stracą finansowo na zmianach prawa budowlanego

  To, że zamiast pozwoleń na budowę będą zgłoszenia budowlane, nie odbije się na wpływach do kas samorządów. Nowelizacja wprowadza modyfikacje w opłacie skarbowej, które mają zneutralizować negatywne skutki dla dochodów.

  czytaj więcej

 • Altankowy horror zażegnany. Starostwa będą miały więcej pracy

  Altankowy horror zażegnany. Starostwa będą miały więcej pracy

  Organom nadzoru budowlanego przybędą dodatkowe obowiązki. Od 30 kwietnia 2015 r. zaczną wydawać działkowcom zaświadczenia i potwierdzać w nich, że altany wybudowane na działkach spełniają wymogi określone w znowelizowanych przepisach ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. z 2014 r. poz. 40). Będą to robić organy właściwe ze względu na położenie gruntu, czyli ogrodu działkowego.

  czytaj więcej

 • Premier Kopacz spotkała się z działkowcami: Nikt tego nie będzie kazał burzyć

  Premier Kopacz spotkała się z działkowcami: Nikt tego nie będzie kazał burzyć

  Szefowa rządu spotkała się z działkowcami oraz przedstawicielami Polskiego Związku Działkowców w jednym z warszawskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

  czytaj więcej

 • Mniej obowiązków związanych z rozpoczęciem budowy

  Mniej obowiązków związanych z rozpoczęciem budowy

  Pani Maria odziedziczyła działkę budowlaną, na której chce postawić dom jednorodzinny i garaż albo wiatę na samochód. Uważa, że przydałaby się też altana. Jednak przed rozpoczęciem budowy powstrzymują ją skomplikowane procedury, przez które będzie musiała przebrnąć. Czy zmiany w prawie budowlanym spowodowały, że nie będzie już miała obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę i składania dokumentów – pyta

  czytaj więcej

 • Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego. Pozwolenia na budowę niepotrzebne?

  Wchodzą w życie nowe przepisy prawa budowlanego. Pozwolenia na budowę niepotrzebne?

  Nowelizację Prawa budowlanego i niektórych innych ustaw Sejm uchwalił 20 lutego br. Zmienione przepisy mają usprawnić proces budowlany, w szczególności przez zniesienie obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w stosunku do niektórych obiektów budowlanych, dla których wymóg taki przewidziany był w dotychczasowym prawie.

  czytaj więcej

 • Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Podatek od altany na działce zależy od jej usytuowania

  Pan Jakub, mąż i ojciec dwójki dzieci, mieszkaniec Poznania, zastanawia się nad zakupem działki z altaną. Upatrzył z żoną dwie działki, o powierzchni ok. 400 mkw. z domkami o powierzchni użytkowej wynoszącej ok. 25 mkw. Jedna jest położona na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, na którym swoją działkę mają przyjaciele pana Jakuba, a druga w pięknym otoczeniu lasu. Zaletą tej drugiej jest, że w okresie letnim można w altanie otworzyć mały sklep. – Zastanawiam się, czy trzeba zapłacić podatki od nieruchomości od tych działek i domków, a jeśli tak, to jakie. Słyszałem, że w tym roku zostały wprowadzone jakieś zmiany w opodatkowaniu – pyta pan Jakub.

  czytaj więcej

 • Na terenie ogródków działkowych nie wolno zamieszkać

  Na terenie ogródków działkowych nie wolno zamieszkać

  Znalazłam ogłoszenie o sprzedaży działki rekreacyjnej z domkiem, położonej na terenie ogródków działkowych. Sprzedający reklamował domek w zasadzie jako całoroczny, gdyż jest murowany, ocieplony, z podpiwniczeniem, z wydzielonymi pomieszczeniami, takimi jak pokój, kuchnia i łazienka. Oferta bardzo mi się podobała, zastanawiam się tylko, czy na działce pracowniczej można mieszkać – pyta pani Zuzanna

  czytaj więcej

 • Gmina musi udostępnić informacje o zagrożeniu powodzią

  Gmina musi udostępnić informacje o zagrożeniu powodzią

  Planuję zakup działki na Podlasiu nad Bugiem – opowiada pan Jan z Warszawy. – Jestem związany emocjonalnie z okolicą, korzenie ma tam moja rodzina. Prosiłem ostatnio kolegę, który już wcześniej nabył nieruchomość w tym regionie, o radę. Ten jednak ostrzegł mnie, żebym nie kupował ziemi na terenach zalewowych, bo nie dostanę pozwolenia na budowę domu. Czy to prawda? Kolega mówi, że on na swojej ziemi może postawić co najwyżej altanę... Myślał już nawet o sprzedaży działki, ale ceny bardzo spadły. Jak można sprawdzić, czy obszar, który mam na oku, nie jest uznany za teren zalewowy – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Budowa domu: Kogo dotyczą zmiany w prawie przestrzennym?

  Budowa domu: Kogo dotyczą zmiany w prawie przestrzennym?

  Planuję budowę domu. Czy najnowsze zmiany w prawie przestrzennym dotyczą posiadaczy działek budowlanych – pyta pan Piotr.

  czytaj więcej

 • RPO: Osoby mieszkające na stałe na działkach mogą stracić do nich prawo

  RPO: Osoby mieszkające na stałe na działkach mogą stracić do nich prawo

  Osoby, które na stałe mieszkają na działkach, mogą stracić do nich prawo i być eksmitowane bez prawa do lokalu socjalnego - alarmuje RPO. Ma to związek z działaniami Polskiego Związku Działkowców, który chce sankcji za stojące na działkach nielegalne budowle.

  czytaj więcej

 • MRPiPS: Na terenie ogrodów działkowych przebywa ponad 6 tys. osób

  MRPiPS: Na terenie ogrodów działkowych przebywa ponad 6 tys. osób

  Ponad 6 tys. osób przebywa na terenie ogrodów działkowych - wynika z danych MRPiPS. Ich sytuacją zaniepokojony jest RPO, który zwracał uwagę, że Polski Związek Działkowców chce, by osoby mieszkające stale na terenie ogródków działkowych, zostały pozbawione prawa do działki.

  czytaj więcej

 • Kupujesz altanę? Uważaj, czy nie jest ponadnormatywna, bo możesz mieć problemy

  Kupujesz altanę? Uważaj, czy nie jest ponadnormatywna, bo możesz mieć problemy

  Całoroczny dom letniskowy za 150–200 tys. zł? Lepiej uważać na takie oferty, bo jest prawdopodobne, że kupimy kłopoty. Proceder jest na tyle poważny, że działkowcy zarządzili powszechny przegląd działek.

  czytaj więcej

 • Co można postawić na działce bez większych formalności

  Co można postawić na działce bez większych formalności

  Budowa ogrodzenia nie wiąże się najczęściej z żadnymi skomplikowanymi formalnościami. Nie ma obowiązku występowania do starosty o wydanie pozwolenia na budowę, a w większości przypadków także zgłaszania mu takiej inwestycji. Przy budowie ogrodzenia od strony działek z sąsiadami, którego wysokość nie przekracza 2,2 m, nie trzeba dopełniać żadnych formalności - więcej o formalnościach przy zabudowie działki dowiesz się z naszego tekstu. 

  czytaj więcej

 • Jak zgodnie z prawem rozebrać budynek?

  Jak zgodnie z prawem rozebrać budynek?

  Zamiar rozpoczęcia prac rozbiórkowych należy zgłosić do starostwa powiatowego (urzędu miasta). Nie zawsze konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Nie wymagają tego m.in. rozbiórki niewielkich altan, wiat, przydomowych oranżerii oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

  czytaj więcej

 • Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

  Przy sprzedaży ogródka działkowego nie trzeba płacić PIT. Zapłacony podatek można odzyskać [WZÓR WNIOSKU]

  Fiskus nie pobierze podatku dochodowego od zbycia altanki, drzew czy krzewów, jeśli od ich wzniesienia i zasadzenia minęło pół roku. Potwierdzają to liczne interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Lokale na własność, a śmietnik w dzierżawie

  Lokale na własność, a śmietnik w dzierżawie

  Nie tylko drogi czy place zabaw, ale nawet altanki śmietnikowe mają odrębne księgi wieczyste. I wówczas – mimo że służą racjonalnemu korzystaniu z nieruchomości – nie ulegają przekształceniu.

  czytaj więcej

 • Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Chcesz zbudować na swojej działce domek letniskowy, altanę, basen lub wiatę? Dowiedz się, czy musisz spełnić dodatkowe formalności.

  czytaj więcej

 • Nowy śmietnik bez konieczności pytania mieszkańców o zgodę

  Nowy śmietnik bez konieczności pytania mieszkańców o zgodę

  Spółdzielnia zgłosiła zamiar wykonania nowej, dostosowanej do wywozu odpadów komunalnych, altany śmietnikowej wraz z elementami małej architektury, a także wybudowania nowych chodników. Do zgłoszenia dołączyła projekt budowlany oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Czy powinna dołączyć też uchwałę o wyrażeniu zgody przez wszystkich spółdzielców (współwłaścicieli) na te roboty?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników