prawo 12 tablic

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawo 12 tablic. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawo 12 tablic.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rozpoczęło się spotkanie rządu i związków o sytuacji w oświacie

  Rozpoczęło się spotkanie rządu i związków o sytuacji w oświacie

  W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozpoczęło się w niedzielę wieczorem kolejne spotkanie przedstawicieli strony rządowej i central związkowych poświęcone sytuacji w oświacie. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, w poniedziałek rozpocznie się strajk.

  czytaj więcej

 • Szydło: Czekamy na decyzję związków

  Szydło: Czekamy na decyzję związków

  Czekamy na stanowisko związków i na decyzję. Dla nas ważne jest, byśmy się porozumieli i podpisali porozumienie – powiedziała w niedzielę mediom wicepremier Beata Szydło. Sądzę, że związki rozumieją, że odpowiedzialność za egzaminy spada również na nie – dodała.

  czytaj więcej

 • Zalewska o egzaminie ósmoklasisty i zagrożeniu matur: Wszystko w tej chwili w rękach dyrektorów

  Zalewska o egzaminie ósmoklasisty i zagrożeniu matur: Wszystko w tej chwili w rękach dyrektorów

  Wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbywają się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska na konferencji prasowej w poniedziałek, w pierwszym dniu egzaminu ósmoklasisty.

  czytaj więcej

 • Pakiet zachęt dla Polaków w Wielkiej Brytanii? Emilewicz: Będziemy o tym rozmawiać

  Pakiet zachęt dla Polaków w Wielkiej Brytanii? Emilewicz: Będziemy o tym rozmawiać

  Rząd rusza z pracami nad systemem zachęt, które mają skłonić Polaków mieszkających za granicą do powrotu do kraju. - Myślę, że po eurowyborach będziemy o tym rozmawiać z panem premierem - zapowiada minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Opowiada też, co dalej z Uberem w Polsce i zdradza swój pomysł, jak uregulować funkcjonowanie hulajnóg elektrycznych w dużych miastach.

  czytaj więcej

 • Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary m.in. za pedofilię

  Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary m.in. za pedofilię

  Przed godziną 22 w czwartek Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że rząd z całą bezwzględnością będzie wypalać żelazem pedofilię, gdziekolwiek by ona nie była.

  czytaj więcej

 • Walka z pedofilią to nie wszystko. Przegląd zmian przyjętych przez Sejm

  Walka z pedofilią to nie wszystko. Przegląd zmian przyjętych przez Sejm

  Dokument „Tylko nie mów nikomu” ws. pedofilii wśród księży odbił się echem także w Sejmie. Posłowie w ekspresowym tempie przyjęli nowelę kodeksu karnego zaostrzającą kary m.in. za przestępstwa na tle seksualnym. To jednak nie wszystko. Dwudniowe posiedzenie izby zakończyło się zielonym światłem dla lex Uber i poprawkami w kodeksie pracy.

  czytaj więcej

 • Nowelizacja kodeksu karnego: Kurs na zaostrzenie

  Nowelizacja kodeksu karnego: Kurs na zaostrzenie

  W ekspresowym tempie Sejm przyjął nowelizację kodeksu karnego, która przewiduje zwiększenie sankcji, ale też wprowadza większą elastyczność w ich stosowaniu. Oto szczegóły zmian.

  czytaj więcej

 • Sąd oceni legalność parkomatów: Czy numer rejestracyjny można uznać za dane osobowe?

  Sąd oceni legalność parkomatów: Czy numer rejestracyjny można uznać za dane osobowe?

  Niebawem dowiemy się, czy miasto może wymagać od kierowców, by wpisywali numery rejestracyjne przy płaceniu za parkowanie samochodów. W przyszłym tygodniu NSA rozpozna skargę stołecznego ratusza.

  czytaj więcej

 • Nowe zielone tablice rejestracyjne już dostępne [GDZIE, ZA ILE, CO OZNACZAJĄ]

  Nowe zielone tablice rejestracyjne już dostępne [GDZIE, ZA ILE, CO OZNACZAJĄ]

  Od dziś można wyrabiać zielone tablice i profesjonalne dowody rejestracyjne. Profesjonalna rejestracja – to nazwa nowego sposobu nadawania uprawnień do poruszania się pojazdom po drogach. Ułatwi organizację jazd testowych, etapowe konstruowanie pojazdów, a nawet prowadzenie badań nad nowymi rozwiązaniami. I co najważniejsze – właśnie wchodzi w życie, o czym informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

  czytaj więcej

 • Warpechowski: Każdy artysta chce się wybić. Jeśli brakuje mu talentu, to szuka poklasku przez wymierzone w religię prowokacje [WYWIAD]

  Warpechowski: Każdy artysta chce się wybić. Jeśli brakuje mu talentu, to szuka poklasku przez wymierzone w religię prowokacje [WYWIAD]

  W podejściu do sztuki konserwatyzm jest czymś obrzydliwym, to myślenie w rodzaju „My wiemy, czym jest sztuka, a reszta jest do d..y” - mówi w rozmowie z Robertem Mazurkiem Zbigniew Warpechowski.

  czytaj więcej

 • Setki rannych. Elektryczne hulajnogi zmorą szpitali

  Setki rannych. Elektryczne hulajnogi zmorą szpitali

  Nie minął rok, od kiedy na ulicach miast pojawiły się te jednoślady, a jak wynika z sondy DGP, nawet kilkaset osób trafiło z urazami do szpitali. Lekarze ostrzegają, że może być coraz gorzej, bo rynek się rozwija.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż alkoholu. Czego gmina może zabronić?

  Sprzedaż alkoholu. Czego gmina może zabronić?

  We wrześniu minie rok od momentu, kiedy to gminy musiały dostosować swoje lokalne przepisy do znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2018 r. poz. 310). Niestety, okazuje się, że nie wszystkie jednostki sobie poradziły z przygotowaniem i wprowadzeniem aktów prawa miejscowego jednakowo dobrze. Świadczą o tym liczne wyroki wydane przez sądy administracyjne. Na ich przykładzie analizujemy najczęściej powtarzające się błędy.

  czytaj więcej

 • Trzeba ustalić wysokość podatków lokalnych na 2020 r.

  Trzeba ustalić wysokość podatków lokalnych na 2020 r.

  Nadchodzi moment, w którym gminy muszą rozważyć, czy w przyszłym roku chcą skorzystać z możliwości podwyższenia podatków i opłat lokalnych. Jeśli tak, stosowne uchwały trzeba najpóźniej podjąć de facto do połowy grudnia.

  czytaj więcej

 • Co czeka edukację w najbliższych latach? Piontkowski: Nie da się całkowicie kopiować modeli występujących w innych państwach [WYWIAD]

  Co czeka edukację w najbliższych latach? Piontkowski: Nie da się całkowicie kopiować modeli występujących w innych państwach [WYWIAD]

  - Nowa pragmatyka zawodowa może być gotowa w połowie roku. Nauczyciele nie są przeciwni zmianom. Chcą przecież dobrze zarabiać i spokojnie wykonywać swój zawód - mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

  czytaj więcej

 • Kara za niezarejestrowanie na czas pojazdu nie jest tak dowolna, jak by się wydawało

  Kara za niezarejestrowanie na czas pojazdu nie jest tak dowolna, jak by się wydawało

  Jeśli starosta chce ukarać właściciela pojazdu kwotą wyższą niż 200 zł, to może mieć problem z jej uzasadnieniem jedynie na podstawie prawa o ruchu drogowym. Lepiej skorzystać z kodeksu postępowania administracyjnego.

  czytaj więcej

 • Komisja Finansów Publicznych poparła projekt budżetu na 2020 r. z poprawkami

  Komisja Finansów Publicznych poparła projekt budżetu na 2020 r. z poprawkami

  Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła w czwartek projekt budżetu na 2020 r. Przyjęto poprawki zmniejszające wydatki m.in. Kancelarii Sejmu czy Senatu; więcej pieniędzy otrzymają natomiast Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencja Wywiadu.

  czytaj więcej

 • Nowy limit zatrudnienia terminowego nauczycieli może być źródłem nadużyć ?

  Nowy limit zatrudnienia terminowego nauczycieli może być źródłem nadużyć ?

  1 września 2019 r. wprowadzono limit czasowego zatrudnienia pedagogów. Dokonano tego ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287). W tym względzie ustawodawca wzorował się na kodeksie pracy. Jednak rozwiązania przewidziane w pragmatyce nauczycielskiej znacznie różnią się od art. 251 k.p. Jest to związane ze specyfiką zatrudnienia tej grupy zawodowej. Przede wszystkim chodzi o podział pracy na lata szkolne, co w przypadku zwykłych pracowników nie występuje. Ponadto zawieranie okresowych kontraktów w szkole powinno być wyjątkiem, szczególnie w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Karta nauczyciela (ustawa 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215, dalej: KN) określa przesłanki czasowego zatrudnienia. Są nimi: zaistnienie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwo nieobecnego nauczyciela. Takich warunków kodeks pracy nie przewiduje. Limit terminowego zatrudnienia w szkole wynosi 36 miesięcy. Jest on więc dłuższy od tego kodeksowego, który liczy 33 miesiące. To nie wszystkie odmienności. Nowelizacja nie wprowadziła limitu liczby czasowych angaży na wzór rozwiązań kodeksowych (k.p. dopuszcza trzy takie umowy). Inne są także zasady wliczania okresów pracy do tego limitu. Rozeznanie się w szczegółach przyjętych w nowelizacji rozwiązań może powodować problemy w praktyce. Stanęła przed nimi Elwira Dziubek, dyrektorka szkoły podstawowej. Po feriach zimowych będzie zmuszona uzupełnić wakujące stanowiska nauczycieli. W celu poznania zasad naliczania limitu czasowego zatrudnienia w szkołach zaprosiła na spotkanie radcę prawnego Agnieszkę Kłeczek. W spotkaniu wziął udział też wicedyrektor szkoły Marek Marzec. 

  czytaj więcej

 • Wynagrodzenia nauczycieli: Trzynastka zostanie pomniejszona o strajk

  Wynagrodzenia nauczycieli: Trzynastka zostanie pomniejszona o strajk

  Do końca marca pracownicy oświaty czekają na dodatkowe wynagrodzenie roczne. Przez kwietniowy protest może być ono mniejsze nawet o kilkaset złotych.

  czytaj więcej

 • Ekonomiści ( i nie tylko) na pomoc finansom publicznym [OPINIA]

  Ekonomiści ( i nie tylko) na pomoc finansom publicznym [OPINIA]

  W Polsce wszyscy (no prawie) dobrze się znają i na futbolu, i na ekonomii. O ekonomii może do woli perorować pani Genia z bazarowego warzywniaka. Tłumaczy ją błogosławiona ignorancja - "ksiąg uczonych wszak nie studiowała". Co jednak upoważnia powszechnie szanowanych (i przypuszczalnie kompetentnych w swoich wąskich specjalnościach) profesorów nauk politycznych, socjologii, matematyki itp. do współasygnowania manifestu pt. "Ekonomiści w obronie finansów publicznych", opublikowanego w mediach. Prawdopodobnie ich motywacja jest niemerytoryczna - idzie raczej o zamanifestowanie swojego krytycyzmu w stosunku do rządu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników