prawnik w firmie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu prawnik w firmie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące prawnik w firmie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Słowik: Między nami lobbystami

  Słowik: Między nami lobbystami

  W związku z doniesieniami medialnymi oraz wypowiedziami niektórych prawników i lobbystów w sprawie możliwości karania za naruszenie przepisów MAR Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (...) informuje, co następuje (...)”. Tymi słowami rozpoczyna się oświadczenie organu nadzoru dotyczące opublikowanego przez nas w ostatni wtorek tekstu („Bezkarny wilk z Książęcej”, DGP nr 148/2016).

  czytaj więcej

 • Trudna rola pełnomocnika

  Trudna rola pełnomocnika

  Nie można aprobować sytuacji, w której strona niezamożna rezygnuje z próby dochodzenia swojego roszczenia tylko ze względu na obawę przed ewentualnym obciążeniem jej kosztami procesu.

  czytaj więcej

 • Przed nami widmo braku komorników sądowych

  Przed nami widmo braku komorników sądowych

  Do piątku można było zgłaszać się na egzamin na aplikację komorniczą. Do poszczególnych izb spłynęło jednak średnio dwa razy mniej wniosków niż jeszcze rok temu. A może być gorzej.

  czytaj więcej

 • Facebook na cenzurowanym. UOKiK i GIODO biorą pod lupę portal Marka Zuckerberga

  Facebook na cenzurowanym. UOKiK i GIODO biorą pod lupę portal Marka Zuckerberga

  Nadużywanie pozycji dominującej, naruszanie zbiorowych interesów konsumentów, zastrzeżenia co do przestrzegania prawa do prywatności – to zaledwie wierzchołek góry lodowej, do której niebezpiecznie zbliża się okręt Marka Zuckerberga.

  czytaj więcej

 • Sąd Najwyższy wyjaśni, czym jest koniec postępowania

  Sąd Najwyższy wyjaśni, czym jest koniec postępowania

  Powiększony skład Sądu Najwyższego odpowie na pytanie, czy orzeczenie sądu o utrzymaniu w mocy decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania przygotowawczego jest prawomocnym orzeczeniem kończącym postępowanie. Chodzi o art. 521 par. 1 kodeksu postępowania karnego i wątpliwość, czy prokuratorowi generalnemu lub rzecznikowi praw obywatelskich przysługuje prawo wniesienia kasacji od takiego orzeczenia.

  czytaj więcej

 • Obowiązki administratora danych są mało czytelne

  Obowiązki administratora danych są mało czytelne

  Decyzja w sprawie „Privacy Shield” (dalej jako „Tarcza Prywatności”) określa ramy prawne ochrony danych osobowych obywateli UE w ramach ich transatlantyckich transferów. Mówiąc w największym uproszczeniu decyzja wskazuje przesłanki legalności przetwarzania danych osobowych przez podmioty z USA (odbiorców transferu danych osobowych), biorące udział w programie Tarczy Prywatności (np. dostawcy usług hostingowych) w oparciu o mechanizm samocertyfikacji.

  czytaj więcej

 • Nawet niegroźny wypadek przy pracy należy udokumentować

  Nawet niegroźny wypadek przy pracy należy udokumentować

  Pracownik firmy produkcyjnej skaleczył się w trakcie obsługi jednej z maszyn. Rana nie była głęboka, a zatrudniony po krótkiej przerwie wrócił do wykonywania obowiązków. Nie zgłosił tego przełożonym. Świadkiem zdarzenia był kierownik zakładu pracy. Uznał, że skoro zatrudniony sam nie zgłosił zdarzenia, to pracodawca nie ma obowiązku przeprowadzać procedury powypadkowej. Czy postąpił prawidłowo?

  czytaj więcej

 • Może okaże się, że trybunał nie jest koniecznie potrzebny do tego, by konstytucja była żywa i stosowana?

  Może okaże się, że trybunał nie jest koniecznie potrzebny do tego, by konstytucja była żywa i stosowana?

  Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego od dawna przypomina jeden z najlepiej znanych skeczy Monty Pythona: ten o martwej papudze. Kto zna, ten wie. Dla tych, którzy nie znają, w dwóch słowach: klient grany przez Johna Cleese’a przychodzi do sklepu zoologicznego zwrócić truchło ptaka, którego wraz z klatką kupił pół godziny wcześniej. Sprzedawca, Michael Palin, rżnie koncertowego głupa: „Papuga nie jest martwa, ona tylko odpoczywa. Proszę przy tym spojrzeć, jakie ma piękne upierzenie” – przekonuje. „Kiedy jej się bliżej przyjrzałem, stwierdziłem, że siedziała na żerdzi tylko dlatego, że była do niej przybita” – narzeka jednak klient. „Inaczej powyrywałaby pręty i fruuu!” – odpowiada niezrażony sprzedawca.

  czytaj więcej

 • Krajewski: Kłopotliwi sędziowie cesarza

  Krajewski: Kłopotliwi sędziowie cesarza

  Piłsudski miałby wiele powodów, by z sympatią wspominać monarchię Franciszka Józefa, gdyby nie to, że Polska odziedziczyła po cesarzu jego sędziów. Miesiąc bez kolejnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym to dla PiS miesiąc stracony. Gdyby firmy bukmacherskie przyjmowały zakłady, to spokojnie można obstawiać, że ustawa, w sprawie której sędziowie trybunału wydali wczorajsze orzeczenie, nie jest ostatnią. Zresztą już tydzień temu posłowie PiS zrobili ostentacyjny „przeciek” dla Polskiej Agencji Prasowej, że szykują się do walki z „bizantyzmem” TK.

  czytaj więcej

 • Pokemony przesadzają z inwigilowaniem użytkowników

  Pokemony przesadzają z inwigilowaniem użytkowników

  Nieograniczony postęp technologiczny i pełna informatyzacja jest znakiem naszych czasów, czymś, czego zatrzymać zwyczajnie się już nie da. Ostatnie miesiące dostarczyły nam tylko kolejnego dowodu na tempo tego rozwoju. Od niedawna w Europie oraz Polsce dostępna jest bowiem gra na urządzenia mobilne (zarówno na iOS, jak i Androidzie), pozwalająca łapać pokemonowe stworki zlokalizowane w rzeczywistych miejscach. Aplikacja przeniosła więc znaną historię pokemonów do świata rozszerzonej rzeczywistości.

  czytaj więcej

 • Nieruchomości: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność może być problematyczne

  Nieruchomości: Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność może być problematyczne

  Na przekształceniu użytkowania wieczystego we własność zyskają także deweloperzy. Pytanie jednak, czy nie będzie to już niedozwolona pomoc publiczna.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorczość: Zmiany w kodeksie społek handlowych

  Przedsiębiorczość: Zmiany w kodeksie społek handlowych

  Kodeks spółek handlowych jest na tyle pojemny, że bez trudu zmieści się w nim trzeci typ spółki kapitałowej – twierdzą eksperci. Tym samym wprowadzenie do k.s.h. prostej spółki akcyjnej – formy przewidzianej dla dopiero rozwijającego się biznesu – wydaje się przesądzone.

  czytaj więcej

 • Biznes ceni oryginalność. Przedsiębiorcy masowo rejestrują znaki towarowe

  Biznes ceni oryginalność. Przedsiębiorcy masowo rejestrują znaki towarowe

  Polskie przedsiębiorstwa masowo rejestrują własne znaki towarowe i wzory przemysłowe.

  czytaj więcej

 • Liczne wezwania do zapłaty nie naruszają prawa do prywatności

  Liczne wezwania do zapłaty nie naruszają prawa do prywatności

  Przeprowadzanie postępowania windykacyjnego przez operatora telefonii komórkowej, choćby dotyczyło spornej zaległości, samo w sobie nie narusza dóbr osobistych dłużnika.

  czytaj więcej

 • HFPC: Świadek musi mieć wsparcie państwa

  HFPC: Świadek musi mieć wsparcie państwa

  Świadek i pokrzywdzony przestępstwem muszą mieć prawo do efektywnego odwołania do sądu od decyzji o nieprzyznaniu ochrony i pomocy, np. finansowej - napisała Helsińska Fundacja Praw Człowieka do MSWiA, KGP i prokuratora generalnego.

  czytaj więcej

 • W Polsce nie ma elit. Są tylko intelektualni celebryci

  W Polsce nie ma elit. Są tylko intelektualni celebryci

  Modlitwy są dobre w kościele. Rzeczywistością należy zarządzać. Zważając na wartości, ale nie trzymając się kurczowo ideologicznych haseł. Ale aby dostosować się do zmieniającego świata, potrzeba elit. A tych nie mamy. Pełno za to na każdym kroku intelektualnych celebrytów suflujących maluczkim swoją narrację. Mającą na celu nie postęp, ale obronę status quo

  czytaj więcej

 • Związkowcy z Bogdanki są gotowi skarżyć się w sądzie

  Związkowcy z Bogdanki są gotowi skarżyć się w sądzie

  Chodzi o włączenie spółki do grupy Enea. Pracownicy boją się, że plany udziału firmy energetycznej w ratowaniu Katowickiego Holdingu Węglowego będą oznaczać dla niej ograniczenie inwestycji i wydobycia.

  czytaj więcej

 • E-papierosy w sieci? Zakaz nie przeszkodzi

  E-papierosy w sieci? Zakaz nie przeszkodzi

  Sprzedawcy mimo wprowadzenia nowych przepisów nie zamierzają zamykać biznesu prowadzonego za pośrednictwem internetu. Pomogą im w tym raje podatkowe.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników