praca prawo poznań

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu praca prawo poznań. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące praca prawo poznań.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • 50 najbardziej wpływowych prawników 2019 [RANKING DGP]

  50 najbardziej wpływowych prawników 2019 [RANKING DGP]

  - Prawnicy potrafią – jeśli w ich ocenie trzeba lub warto – rozluźnić zawodowy gorset, podjąć największe nawet ryzyko i wykrzesać rewolucyjny zapał. Ci, których ujęliśmy w naszym subiektywnym rankingu, tacy właśnie są: skorzy do działania, nierzadko spektakularnego – w dobrej i złej sprawie - pisze redaktor naczelny Dziennika Gazety Prawnej, Krzysztof Jedlak. Cały tekst wprowadzenia do rankingu >>>

  czytaj więcej

 • Poznamy kulisy nieformalnych negocjacji w sprawie reformy sądownictwa

  Poznamy kulisy nieformalnych negocjacji w sprawie reformy sądownictwa

  Nieformalne poprawki zgłoszone do prezydenckich projektów ustaw sądowych stanowią informację publiczną i powinny zostać ujawnione – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Unikalne wzornictwo, skandynawska estetyka

  Unikalne wzornictwo, skandynawska estetyka

  Fyrklövern popularna w Skandynawii firma z branży ekskluzywnej porcelany, szkła i dekoracji wnętrz cieszy się coraz większym uznaniem Polaków. 

  czytaj więcej

 • Kadry zajmujące się zamówieniami publicznymi wciąż wymagają doskonalenia

  Kadry zajmujące się zamówieniami publicznymi wciąż wymagają doskonalenia

  Na ile sprofesjonalizował się już rynek zamówień publicznych, a w jakich obszarach konieczne jest dodatkowe kształcenie? W odpowiedzi na te pytania pomóc ma badanie przeprowadzane właśnie przez Urząd Zamówień Publicznych.

  czytaj więcej

 • Francja chce się dogadywać z Rosją

  Francja chce się dogadywać z Rosją

  Prezydent Macron przyjeżdża do Polski, bo chce mieć Polskę na pokładzie, gdy zacznie rozmowy z Moskwą – mówi DGP francuski europoseł Bernard Guetta.

  czytaj więcej

 • Renesans antyszczepionkowej recydywy

  Renesans antyszczepionkowej recydywy

  Niemal 70 proc. odmawiających szczepienia robi to nie po raz pierwszy – wynika z badania GIS, które poznał DGP. Unika ich w sumie ponad 44 tys. osób.

  czytaj więcej

 • Czaputowicz: Podpiszemy z Francją program współpracy strategicznej [WYWIAD]

  Czaputowicz: Podpiszemy z Francją program współpracy strategicznej [WYWIAD]

  Podczas wizyty prezydenta Emmanuela Macrona podpisany zostanie program polsko-francuskiej współpracy strategicznej na lata 2020-2024 oraz deklaracja o współpracy w ramach UE - zapowiada w rozmowie z PAP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

  czytaj więcej

 • W Europie indeksy spadają pomimo pozytywnego zachowania giełd w Azji

  W Europie indeksy spadają pomimo pozytywnego zachowania giełd w Azji

  Na giełdach w zachodniej Europie indeksy spadają pomimo pozytywnego zachowania giełd w Azji. Inwestorzy analizują podejmowane działania w walce z koronawirusem - informują maklerzy.

  czytaj więcej

 • Komu powierzyć publiczne pieniądze, skoro nie mają one gwarancji BFG

  Komu powierzyć publiczne pieniądze, skoro nie mają one gwarancji BFG

  Po utracie przez niektóre gminy części swoich depozytów w wyniku restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego jednostki samorządu terytorialnego chciałyby większej ochrony publicznych środków. Albo… powołania własnego banku. Depozyty JST nie mają bowiem żadnych gwarancji, co zresztą wynika z unijnych regulacji. Dlatego ograniczanie ryzyka pozostaje w rękach samych włodarzy. Muszą powierzać swoje pieniądze sprawdzonym instytucjom.

  czytaj więcej

 • Tylko w DGP: Europa musi zareagować na zaburzenia konkurencji [APEL DO UNIJNEJ KOMISARZ]

  Tylko w DGP: Europa musi zareagować na zaburzenia konkurencji [APEL DO UNIJNEJ KOMISARZ]

  Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju RP, Peter Altmaier, minister gospodarki i energii Niemiec, Bruno Le Maire, minister gospodarki i finansów Francji, i Stefano Patuanelli, minister rozwoju gospodarczego Włoch, apelują do Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. konkurencji, o działania chroniące konkurencję na europejskim rynku.

  czytaj więcej

 • Narzeczoną niekiedy należy traktować niczym żonę

  Narzeczoną niekiedy należy traktować niczym żonę

  Najbliższym członkiem rodziny w rozumieniu kodeksu cywilnego niekoniecznie musi być krewny. Nieraz może to być partner. Decydujące znaczenie mają bowiem nie więzy prawne, lecz faktyczne.

  czytaj więcej

 • Uchwała trzech izb SN. Dotarliśmy do treści jednego ze zdań odrębnych

  Uchwała trzech izb SN. Dotarliśmy do treści jednego ze zdań odrębnych

  Sąd Najwyższy wyjaśnił motywy uchwały z 23 stycznia. Podkreślił przy tym, że nie uzurpuje sobie prawa do przyznawania lub odbierania statusu osobom wskazanym przez obecną KRS.

  czytaj więcej

 • Europa musi wspólnie walczyć z nowotworami

  Europa musi wspólnie walczyć z nowotworami

  Każdego dnia w Europie diagnozowane są nowe przypadki raka. Każdego dnia w Europie pacjentów, ich rodziny i przyjaciół ogarnia ogromna fala emocji, jaką niesie ze sobą taka diagnoza. Niepewność przyszłości, uczucie szoku, smutku, złości czy wręcz rozpaczy.

  czytaj więcej

 • Świadczenie pielęgnacyjne a emerytura. Co wtedy przysługuje i na jakich zasadach

  Świadczenie pielęgnacyjne a emerytura. Co wtedy przysługuje i na jakich zasadach

  Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych dają możliwość, osobom pobierającym emeryturę i spełniającym warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego w pełnej wysokości – bez pomniejszenia o otrzymaną emeryturę netto. Warunkiem niezbędnym do przyznania konkretnego świadczenia jest dokonanie przez osobę uprawnioną wyboru – stwierdził WSA w Poznaniu.

  czytaj więcej

 • Jak wydziedziczyć członka rodziny

  Jak wydziedziczyć członka rodziny

  Wydziedziczenie bardzo często mylone jest z wyłączeniem spadkobiercy od dziedziczenia (tzw. testamentem negatywnym), które jednak nie wywołuje pożądanego przez spadkodawcę skutku. Niewdzięczny czy niesforny krewny zachowuje bowiem w takiej sytuacji prawo do zachowku. Dopiero prawidłowe wydziedziczenie sprawi, że taki spadkobierca nie dostanie nic ze spadku.

  czytaj więcej

 • Bośniacki czyściec dla uchodźców [REPORTAŻ]

  Bośniacki czyściec dla uchodźców [REPORTAŻ]

  Pięć lat po kryzysie migracyjnym wielu mieszkańców Bliskiego Wschodu wciąż próbuje dostać się do bogatych państw UE. Niektórzy utkwili w obozach na Bałkanach.

  czytaj więcej

 • Nowy limit zatrudnienia terminowego nauczycieli może być źródłem nadużyć ?

  Nowy limit zatrudnienia terminowego nauczycieli może być źródłem nadużyć ?

  1 września 2019 r. wprowadzono limit czasowego zatrudnienia pedagogów. Dokonano tego ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287). W tym względzie ustawodawca wzorował się na kodeksie pracy. Jednak rozwiązania przewidziane w pragmatyce nauczycielskiej znacznie różnią się od art. 251 k.p. Jest to związane ze specyfiką zatrudnienia tej grupy zawodowej. Przede wszystkim chodzi o podział pracy na lata szkolne, co w przypadku zwykłych pracowników nie występuje. Ponadto zawieranie okresowych kontraktów w szkole powinno być wyjątkiem, szczególnie w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Karta nauczyciela (ustawa 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 2215, dalej: KN) określa przesłanki czasowego zatrudnienia. Są nimi: zaistnienie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwo nieobecnego nauczyciela. Takich warunków kodeks pracy nie przewiduje. Limit terminowego zatrudnienia w szkole wynosi 36 miesięcy. Jest on więc dłuższy od tego kodeksowego, który liczy 33 miesiące. To nie wszystkie odmienności. Nowelizacja nie wprowadziła limitu liczby czasowych angaży na wzór rozwiązań kodeksowych (k.p. dopuszcza trzy takie umowy). Inne są także zasady wliczania okresów pracy do tego limitu. Rozeznanie się w szczegółach przyjętych w nowelizacji rozwiązań może powodować problemy w praktyce. Stanęła przed nimi Elwira Dziubek, dyrektorka szkoły podstawowej. Po feriach zimowych będzie zmuszona uzupełnić wakujące stanowiska nauczycieli. W celu poznania zasad naliczania limitu czasowego zatrudnienia w szkołach zaprosiła na spotkanie radcę prawnego Agnieszkę Kłeczek. W spotkaniu wziął udział też wicedyrektor szkoły Marek Marzec. 

  czytaj więcej

 • Ks. Kobyliński: Ciekawsza, niż pytanie o wiedzę Jana Pawła II o skandalach seksualnych w Kościele, jest kwestia jak w tej sprawie doradzali mu polscy przyjaciele

  Ks. Kobyliński: Ciekawsza, niż pytanie o wiedzę Jana Pawła II o skandalach seksualnych w Kościele, jest kwestia jak w tej sprawie doradzali mu polscy przyjaciele

  O wiele ciekawsza niż pytanie o wiedzę Jana Pawła II o skandalach seksualnych w Kościele jest kwestia odpowiedzialności jego bliskiego otoczenia. W jaki sposób doradzali w tej sprawie papieżowi polscy przyjaciele?

  czytaj więcej

 • RPO apeluje do szefa resortu nauki o przesunięcie terminu ewaluacji uczelni

  RPO apeluje do szefa resortu nauki o przesunięcie terminu ewaluacji uczelni

  O przesunięcie ewaluacji uczelni z 2021 r. na 2023 r. wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar do ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. RPO powołał się na opinie środowiska naukowego, wskazujące na zbyt późne przedstawienie nowych zasad.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników