pozwolenie na budowę uprawomocnienie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pozwolenie na budowę uprawomocnienie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pozwolenie na budowę uprawomocnienie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Czy właściciel nowego domu musi płacić podatek przed końcem roku

  Czy właściciel nowego domu musi płacić podatek przed końcem roku

  Nabywca wybudowanego mieszkania lub lokalu nie zapłaci podatku od nieruchomości w tym roku. Daninę na rzecz gminy będzie płacił dopiero od 1 stycznia. Właściciele dużych budynków mogą obniżyć podatek.

  czytaj więcej

 • 7 dokumentów koniecznych do uzyskania pozwolenia na budowę domu

  7 dokumentów koniecznych do uzyskania pozwolenia na budowę domu

  W chwili otrzymania pozwolenia na budowę można rozpocząć budowę domu jednorodzinnego. Aby je uzyskać należy jednak dopełnić szeregu formalności. Podpowiadamy, do jakich urzędów się udać i jakie dokumenty należy zgromadzić.

  czytaj więcej

 • Informatyzacja postępowania cywilnego: Powstanie elektroniczne biuro podawcze?

  Informatyzacja postępowania cywilnego: Powstanie elektroniczne biuro podawcze?

  Zmiany w kodeksach: cywilnym oraz postępowania cywilnego mają umożliwić dalszą informatyzację procedur, m.in. przez rozszerzenie możliwości składania dowodów nie tylko w formie dokumentów zawierających tekst, ale też dokumentów elektronicznych rozumianych jako zapis obrazu lub dźwięku. Pierwsze czytanie tego przygotowanego w Ministerstwie Sprawiedliwości obszernego, liczącego kilkadziesiąt stron, projektu odbyło się w Sejmie we wrześniu zeszłego roku. Propozycja trafiła do podkomisji.

  czytaj więcej

 • Nowe przepisy budowlane wyzwaniem dla starostów

  Nowe przepisy budowlane wyzwaniem dla starostów

  Likwidacja rozbudowanych formalności w procesie uzyskiwania zgody na stawianie domów jednorodzinnych ma uprościć proces budowlany. Ale nie przewiduje niektórych sytuacji

  czytaj więcej

 • Senat za nowelizacją przepisów o informatyzacji spraw cywilnych

  Senat za nowelizacją przepisów o informatyzacji spraw cywilnych

  Za nowelizacją - wraz z poprawkami - głosowało 49 senatorów, 21 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zmiany w kodeksach: cywilnym oraz postępowania cywilnego mają umożliwić dalszą informatyzację procedur, m.in. przez rozszerzenie możliwości składania dowodów nie tylko w formie dokumentów zawierających tekst, ale też dokumentów elektronicznych rozumianych jako zapis obrazu lub dźwięku.

  czytaj więcej

 • Informatyzacja spraw cywilnych stanie się faktem. Zmiany w kc i kpc przyjęte

  Informatyzacja spraw cywilnych stanie się faktem. Zmiany w kc i kpc przyjęte

  Zmiany w kodeksach: cywilnym oraz postępowania cywilnego mają umożliwić dalszą informatyzację procedur, m.in. przez rozszerzenie możliwości składania dowodów nie tylko w formie dokumentów zawierających tekst, ale też dokumentów elektronicznych rozumianych jako zapis obrazu lub dźwięku.

  czytaj więcej

 • Śledczy odblokowują budowę dróg: Nie było zmowy cenowej

  Śledczy odblokowują budowę dróg: Nie było zmowy cenowej

  Nie było zmowy cenowej, orzekła prokuratura. I umorzyła postępowanie. Można podpisywać wielkie kontrakty. W lipcu 2015 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu zmowy przetargowej firm budujących autostrady i drogi ekspresowe.

  czytaj więcej

 • Konstytucjonaliści: Tylko kompromis polityczny może rozwiązać kontrowersje dot. TK

  Konstytucjonaliści: Tylko kompromis polityczny może rozwiązać kontrowersje dot. TK

  Konstytucjonaliści, z którymi rozmawiała PAP różnią się w swoich interpretacjach aktualnej sytuacji prawnej. Są jednak zgodni, że do zakończenia kontrowersji dotyczących Trybunału Konstytucyjnego niezbędny jest kompromis polityczny.

  czytaj więcej

 • Stolice regionów z szybkimi drogami. Zobacz, jakie obwodnice powstaną do 2023 roku

  Stolice regionów z szybkimi drogami. Zobacz, jakie obwodnice powstaną do 2023 roku

  Tylko pięć z 16 miast wojewódzkich jest dobrze skomunikowanych systemem szybkich dróg. Ten wynik ma się niebawem poprawić. Autostradowe obwodnice są obiektem pożądania. Bywają elementem politycznych gier.

  czytaj więcej

 • Wielkie uziemienie. Nowe rygory w obrocie gruntami rolnymi

  Wielkie uziemienie. Nowe rygory w obrocie gruntami rolnymi

  Wbrew opiniom niektórych prawników, podział nieruchomości może okazać się niewystarczającym narzędziem do walki z nowymi ograniczeniami w obrocie ziemią rolną. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2015 r. poz. 1774 ze zm. – dalej u.g.n.) nie pozwalają niestety na podział gruntów rolnych na działki mniejsze niż 0,3 ha - wyjaśnia adwokat, Maciej Górski.

  czytaj więcej

 • Nowy system transportu. Drogowe jedno okienko od 2017 roku

  Nowy system transportu. Drogowe jedno okienko od 2017 roku

  Od samorządowców zależy powodzenie najnowszego rządowego inteligentnego systemu transportowego – Krajowego Punktu Dostępowego.

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Ziobro o wyroku w sprawie ulicy Kaczyńskiego: Tylko TK ma prawo decydować o zgodności z konstytucją

  Ziobro o wyroku w sprawie ulicy Kaczyńskiego: Tylko TK ma prawo decydować o zgodności z konstytucją

  Tylko TK może rozstrzygać czy ustawa jest zgodna z konstytucją czy nie; jeśli sąd powszechny wchodzi w tę rolę, to w mojej ocenie sędziowie, którzy tak postępują, dopuszczają się deliktu dyscyplinarnego - mówił szef MS Zbigniew Ziobro, komentując wyrok WSA w Gdańsku ws. zmiany nazw ulic.

  czytaj więcej

 • Rząd dał zielone światło specustawie mieszkaniowej

  Rząd dał zielone światło specustawie mieszkaniowej

  Na finiszu rządowych prac nad specustawą mieszkaniową resort rozwoju i inwestycji zrobił w projekcie kolejne korekty, które pozwolą deweloperom swobodniej realizować swoje przedsięwzięcia. Wczoraj zielone światło dla przepisów uławiających budowę nowych osiedli dała Rada Ministrów.

  czytaj więcej

 • Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (wyciąg) (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2198) – cz. 1. Po nie do końca udanej reformie szkolnictwa zawodowego ustawą z 2011 r. przyszła kolejna próba uzdrowienia kształcenia branżowego.

  czytaj więcej

 • Dębowski: Odmrażanie terminów może powodować pomyłki z ich liczeniem [WYWIAD]

  Dębowski: Odmrażanie terminów może powodować pomyłki z ich liczeniem [WYWIAD]

  - Nie wolno zapomnieć, że nadal są osoby chore, skierowane na kwarantannę, które mają prawo oczekiwać ustawowych zabezpieczeń ich sytuacji procesowej - mówi w rozmowie z DGP Rafał Dębowski, adwokat, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników