pozwolenie na budowę tymczasowego obiektu budowlanego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pozwolenie na budowę tymczasowego obiektu budowlanego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pozwolenie na budowę tymczasowego obiektu budowlanego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Europa lepiej od nas radzi sobie z budową tanich mieszkań na wynajem

  Rodzime programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego sprowadzają się głównie do dopłat dla kupujących własne cztery kąty. Wielokrotnie bardziej efektywny byłby system gwarancji czy zwrotnych pożyczek. O tym, że w Polsce brakuje mieszkań, mało kogo trzeba przekonywać. Efektem jest to, że na głowę statystycznego Polaka przypada o połowę mniej metrów kwadratowych mieszkania niż na przykład w Austrii, a na wynajem kawalerki singiel pracujący w dużym polskim mieście musi często wydać połowę swojego wynagrodzenia. Rodzime braki mieszkaniowe potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, że nad Wisłą aż 60,3 proc. osób w wieku od 18 do 34 lat mieszka z rodzicami. Dla porównania w całej Europie średnia to 48,2 proc.

  czytaj więcej

 • Co można postawić na działce bez większych formalności

  Co można postawić na działce bez większych formalności

  Budowa ogrodzenia nie wiąże się najczęściej z żadnymi skomplikowanymi formalnościami. Nie ma obowiązku występowania do starosty o wydanie pozwolenia na budowę, a w większości przypadków także zgłaszania mu takiej inwestycji. Przy budowie ogrodzenia od strony działek z sąsiadami, którego wysokość nie przekracza 2,2 m, nie trzeba dopełniać żadnych formalności - więcej o formalnościach przy zabudowie działki dowiesz się z naszego tekstu. 

  czytaj więcej

 • Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Okres wakacji pozwala na rozkręcenie sezonowego biznesu. W tym czasie jak grzyby po deszczu powstają lodziarnie, małe przydrożne bary (nierzadko w prowizorycznych warunkach), smażalnie ryb. Intratną inwestycją jest także założenie pola biwakowego lub kempingu. To, że jest to tymczasowa działalność, która prowadzona jest niekiedy zaledwie przez 2-3 miesiące, wcale nie oznacza, iż nie wiążą się z nią określone problemy, równie istotne jak w przypadku działalności całorocznej. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania przedsiębiorców, uwzględniając najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Bierzemy też pod uwagę ostatnie zmiany przepisów, a wśród nich m.in. znowelizowane od 16 kwietnia br. rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 22, poz. 169 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Teatr Żydowski od czwartku zamknięty

  Teatr Żydowski od czwartku zamknięty

  Właściciel budynku, w którym mieści się stołeczny Teatr Żydowski, zapowiedział, że w czwartek zapieczętuje gmach. Tłumaczy to złym stanem technicznym budynku. Na 22 czerwca zapowiedziano rozmowy między właścicielem budynku a przedstawicielami miasta.

  czytaj więcej

 • Tablica ku pamięci Lecha Kaczyńskiego do demontażu. To początek polskiej wojny pomnikowej?

  Tablica ku pamięci Lecha Kaczyńskiego do demontażu. To początek polskiej wojny pomnikowej?

  W ciągu kilku dni władze Warszawy wydadzą decyzję nakazującą rozbiórkę tablicy ku pamięci Lecha Kaczyńskiego, która w kwietniu stanęła przed urzędem miasta.

  czytaj więcej

 • Służebność przesyłu za tymczasową stację bazową

  Służebność przesyłu za tymczasową stację bazową

  Zgodnie z przepisami ustawy antyterrorystycznej operator na wniosek służb zobowiązany jest do instalacji takich urządzeń na wszelkich obiektach budowlanych. Właściciel nieruchomości ma prawo do określonych korzyści z tego tytułu.

  czytaj więcej

 • Rząd za ułatwieniami dla przedsiębiorców, szczególnie dla MŚP

  Rząd za ułatwieniami dla przedsiębiorców, szczególnie dla MŚP

  Złagodzenie wymogów prawa pracy wobec małych przedsiębiorców, czy zwolnienie niektórych inwestycji z pozwoleń na budowę - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy, który ma poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Debata: Przepisy o podatkach lokalnych trzeba napisać na nowo

  Debata: Przepisy o podatkach lokalnych trzeba napisać na nowo

  Na funkcjonującą od ponad 25 lat ustawę o podatkach i opłatach lokalnych spada krytyka ze wszystkich stron. Mają z nią problem prywatni właściciele, przedsiębiorcy, gminy, samorządowe kolegia odwoławcze i sądy. W opublikowanym miesiąc temu wywiadzie dla DGP, sędzia NSA Stefan Babiarz przyznał, że ustawę o podatkach i opłatach lokalnych trzeba napisać na nowo i to jak najszybciej. Ministerstwo Finansów informuje, że obecnie toczą się prace jedynie nad nową definicją budowli.

  czytaj więcej

 • Wydatki na nową inwestycję rozliczamy na dwa sposoby

  Wydatki na nową inwestycję rozliczamy na dwa sposoby

  Te sumy stanowią pośredni koszt uzyskania przychodów. Mogą też być zaliczane w koszty podatkowe przez odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej nowo wybudowanego środka trwałego.

  czytaj więcej

 • Nieoczekiwane skutki lex Szyszko. Tereny zabytkowe bez ochrony

  Nieoczekiwane skutki lex Szyszko. Tereny zabytkowe bez ochrony

  Obowiązujące od soboty prawo sprawi, że wojewódzcy konserwatorzy zabytków całkowicie utracą możliwość stosowania instytucji przewidzianych w ustawie o ochronie przyrody dla ochrony zieleni zabytkowej oraz rosnącej na terenach wpisanych do rejestru zabytków.

  czytaj więcej

 • Szkoły kontenerowe: Smutna konieczność czy mniej formalności i oszczędność czasu dla samorządu

  Szkoły kontenerowe: Smutna konieczność czy mniej formalności i oszczędność czasu dla samorządu

  Reforma oświaty, a dokładnie przepełnione placówki oświatowe wywołały temat szkół kontenerowych. Dzięki nim dzieci nie musiałyby uczyć się na zmiany i kończyć zajęć późnym popołudniem, przekonują zwolennicy. Ale z hasłem „nauka w baraku” nie wszyscy mają pozytywne skojarzenia.

  czytaj więcej

 • Budowlańcy boją się nowej fali upadłości. Liczą na pomoc rządu

  Budowlańcy boją się nowej fali upadłości. Liczą na pomoc rządu

  Branża ma coraz większe kłopoty finansowe. Sytuację przedsiębiorstw realizujących publiczne kontrakty miałyby poprawić między innymi wcześniejsze płatności.

  czytaj więcej

 • Sejm znowelizował Prawo wodne. Ograniczy biurokrację przy wydawaniu pozwoleń

  Sejm znowelizował Prawo wodne. Ograniczy biurokrację przy wydawaniu pozwoleń

  Posłowie w piątek uchwalili nowelizację Prawa wodnego. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokrację związaną z udzielaniem zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych. Pozwolą też firmom kontynuować umowy zawarte z Wodami Polskimi, bez konieczności przeprowadzania przetargu.

  czytaj więcej

 • Kolejne turbulencje na lotnisku w Modlinie. Wieża kontroli może działać tylko do grudnia

  Kolejne turbulencje na lotnisku w Modlinie. Wieża kontroli może działać tylko do grudnia

  Podwarszawski port ma nowy problem: nadzór budowlany uznał, że tamtejsza wieża kontroli lotów może działać tylko do końca grudnia.

  czytaj więcej

 • Spór o wieżę kontroli w Modlinie zażegnany

  Spór o wieżę kontroli w Modlinie zażegnany

  Lotnisko porozumiało się z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, która w grudniu postawi mobilny obiekt dla kontrolerów , a potem wyłoży pieniądze na docelową wieżę.

  czytaj więcej

 • Postępowanie uproszczone i milczące załatwienie sprawy nie będą już martwym prawem

  Postępowanie uproszczone i milczące załatwienie sprawy nie będą już martwym prawem

  Ma to zmienić projekt autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Wymieniono w nim wiele spraw, do których postępowanie uproszczone i milczące załatwienie sprawy mają znaleźć zastosowanie.

  czytaj więcej

 • W spółce cywilnej sprawę w sądzie wspólnicy muszą założyć razem

  W spółce cywilnej sprawę w sądzie wspólnicy muszą założyć razem

  Podpisaliśmy ze spółką cywilną umowę o wykonanie, dostawę, montaż i wyposażenie kontenerowego budynku dwukondygnacyjnego. Termin końcowy realizacji zamówienia ustalony był na 90 dni roboczych od dnia przekazania terenu budowy i uzyskania pozwolenia na budowę. Ostateczne realizacja się wydłużała. Wypowiedziałem umowę ze skutkiem natychmiastowym, uznawszy, że nie ma rękojmi należytego wykonania umowy. Wspólnicy spółki cywilnej po trzech latach żądają ode mnie wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę. Moim zdaniem kontrakt miał charakter umowy o dzieło. Wydaje mi się, że roszczenie się przedawniło. Czy mam rację? Czy wniesienie pozwu przez jednego wspólnika spółki cywilnej przerywa bieg terminu przedawnienia?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników