pozwolenie na budowę rozpoczęcie robót

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pozwolenie na budowę rozpoczęcie robót. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pozwolenie na budowę rozpoczęcie robót.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak się przygotować do białej listy podatników i obowiązkowego split paymentu ?

  Jak się przygotować do białej listy podatników i obowiązkowego split paymentu ?

  Firma Rakow SA zajmuje się działalnością produkcyjną i handlową, w ramach której współpracuje z licznymi kontrahentami krajowymi i zagranicznymi. Do tej pory nie miała do czynienia z towarami objętymi potencjalną odpowiedzialnością solidarną w VAT. Z kolei odwrotne obciążenie w transakcjach krajowych wystąpiło raz czy dwa razy w całej historii firmy, przy okazji wymiany większej partii laptopów. Z tego powodu zarząd spółki niespecjalnie interesował się dotychczas tego rodzaju szczególnymi mechanizmami wprowadzanymi przez prawodawcę w celu eliminowania unikania przez podatnika opodatkowania czy wyłudzania VAT. Oczywiście główna księgowa firmy, pani Barbara, stara się być na bieżąco, czyta prasę, udziela się na forach internetowych i chodzi na szkolenia, jednak dotyczyło to raczej zwykłych, bieżących zagadnień związanych z rozliczeniami podatkowymi, a nie procedur „szczególnego zastosowania” (jak zwykła je nazywać).

  czytaj więcej

 • Maleją szanse na zmianę prawa budowlanego w tej kadencji

  Maleją szanse na zmianę prawa budowlanego w tej kadencji

  Wszystko wskazuje na to, że rząd nie rozpatrzy dziś nowelizacji prawa budowlanego. Projektu nie ma w zamieszczonym w poniedziałek porządku obrad Rady Ministrów (RM), a Centrum Informacyjne Rządu poinformowało DGP, że „planowany jest do rozpatrzenia na posiedzeniu Stałego Komitetu RM 18 lipca 2019 r.”. Lipcowe posiedzenie Sejmu zaczyna się jednak 17 lipca, a kolejne zaplanowano dopiero na wrzesień i ma ono być ostatnim w tej kadencji.

  czytaj więcej

 • Pozwolenie na budowę: Co jest potrzebne, by je uzyskać? [PORADNIK KROK PO KROKU]

  Pozwolenie na budowę: Co jest potrzebne, by je uzyskać? [PORADNIK KROK PO KROKU]

  Co powinien zawierać wniosek o wydanie pozwolenia na budowę? Jak długo należy czekać na wydanie decyzji? Jaki jest termin ważności pozwolenia? Na te i inne pytania związane z pozwoleniem na budowę odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

  czytaj więcej

 • Zgłoszenie budowy domu czy uzyskanie pozwolenia na budowę. Co wybrać?

  Zgłoszenie budowy domu czy uzyskanie pozwolenia na budowę. Co wybrać?

  Planujesz budowę domu? Nie wiesz, czy powinieneś uzyskać pozwolenie na budowę? Zastanawiasz się, czy do rozpoczęcia prac wystarczy samo zgłoszenie budowy? Dowiedz się, co mówią przepisy prawa budowlanego.

  czytaj więcej

 • Droga do zatracenia: Jak polskie firmy budowlane wychodziły na interesach z państwem?

  Droga do zatracenia: Jak polskie firmy budowlane wychodziły na interesach z państwem?

  Główna nauczka, jaką dostałem, jest taka: nie robi się interesów z własnym państwem – mówi szef jednej z firm budowlanych.

  czytaj więcej

 • Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Chcesz zbudować na swojej działce domek letniskowy, altanę, basen lub wiatę? Dowiedz się, czy musisz spełnić dodatkowe formalności.

  czytaj więcej

 • Zmiany w prawie budowlanym jeszcze w tej kadencji? Co zakłada projekt ustawy

  Zmiany w prawie budowlanym jeszcze w tej kadencji? Co zakłada projekt ustawy

  Projektu nowelizacji prawa budowlanego nie będzie dziś na rządzie, Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) ma go rozpatrzyć 31 lipca br. W ubiegłym tygodniu skierował go bowiem do dodatkowych uzgodnień.

  czytaj więcej

 • Nowelizacja przepisów o OZE: Małe i średnie firmy będą jak prosumenci

  Nowelizacja przepisów o OZE: Małe i średnie firmy będą jak prosumenci

  Ustawa oprócz ułatwień wprowadza też ograniczenia. Uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii będzie wykluczone, gdy wiek wykorzystywanych urządzeń przekroczy określone limity.

  czytaj więcej

 • Wielkie zmiany na polskiej kolei

  Wielkie zmiany na polskiej kolei

  Do 2023 r. w naszą kolej zostanie zainwestowane ok. 100 mld zł. Dzięki tym środkom zmodernizowane zostaną linie kolejowe, dworce, tabor oraz usprawniony zostanie transport towarów. Uczestnicy debaty „Polska Kolej Przyspiesza”, która odbyła się podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce, dyskutowali na temat realizacji tego największego w historii programu inwestycyjnego polskiej kolei.

  czytaj więcej

 • Ruszy budowa łódzkiego „metra”

  Ruszy budowa łódzkiego „metra”

  Opóźnioną realizację kolejowego tunelu pod centrum miasta ma ratować nowy lider konsorcjum – Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego

  czytaj więcej

 • Drogowcy finiszują na autostradzie A1. Kluczowy odcinek ma zostać oddany przed końcem roku [MAPA]

  Drogowcy finiszują na autostradzie A1. Kluczowy odcinek ma zostać oddany przed końcem roku [MAPA]

  Wyścig z czasem na budowie trasy A1 bliski wygranej. Przed końcem roku kierowcy mają pojechać kluczowym odcinkiem trasy koło Częstochowy.

  czytaj więcej

 • Horała: Lotnisko w Baranowie przyniesie korzyści całemu krajowi [WYWIAD]

  Horała: Lotnisko w Baranowie przyniesie korzyści całemu krajowi [WYWIAD]

  Centralny Port Komunikacyjny to będzie inwestycja atrakcyjna dla kapitału prywatnego np. dla funduszy emerytalnych. Oddanie lotniska w 2027 r jest wciąż realne ale konieczna jest nowelizacja ustawy o CPK – mówi Marcin Horała

  czytaj więcej

 • Szef GDDKiA: Nie boimy się pozwów od wykonawców [WYWIAD]

  Szef GDDKiA: Nie boimy się pozwów od wykonawców [WYWIAD]

  Przetargów na nowe drogi jest mniej, ale to była świadoma decyzja. Jeśli na rynek wrzucimy kolejne zadania o wartości kilku miliardów złotych, to nie będzie na nie chętnych albo dostaniemy oferty trzy razy droższe - mówi Tomasz Żuchowski, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  czytaj więcej

 • Przybywa beneficjentów łagodnej zimy

  Przybywa beneficjentów łagodnej zimy

  Na braku mrozów korzystają konsumenci, którzy mniej płacą za ogrzewanie, ale też pracująca pełną parą budowlanka i samorządy oszczędzające na odśnieżaniu.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż nieskończonej inwestycji. Jaki VAT?

  Sprzedaż nieskończonej inwestycji. Jaki VAT?

  Dostawa działki wraz z rozpoczętą budową domu jedno rodzinnego podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, tak jak dostawa terenu budowlanego.

  czytaj więcej

 • Regulaminy czystości i porządku w gminach: Z opracowaniem nie warto czekać do września

  Regulaminy czystości i porządku w gminach: Z opracowaniem nie warto czekać do września

  Rady gmin rozpoczęły proces dostosowania regulaminów o utrzymaniu czystości i porządku do nowych regulacji. Mają na to czas do 6 września 2020 r. Tego dnia upływa termin dostosowania prawa miejscowego do przepisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1579; dalej: nowelizacja). Przy czym jest to termin wejścia w życie gminnej regulacji, a nie jej przyjęcia. Tymczasem, jak mówi dr inż. Jacek Pietrzyk, ekspert ze spółki Atmoterm SA, zajmujący się m.in. sporządzaniem takich dokumentów, na przygotowanie dobrego, mającego m.in. zoptymalizować koszty gospodarki odpadami regulaminu, potrzeba co najmniej trzech miesięcy. [wywiad s. D6] Nie wszystkie rady biorą to pod uwagę i nie wszystkie radzą sobie z natłokiem przepisów, niekiedy wewnętrznie niespójnych. Świadczą o tym liczne orzeczenia sądów i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów. Ponadto brak regulaminów powoduje, że regionalne izby obrachunkowe uchylają uchwały w sprawie wysokości stawek opłat za śmieci, nie mają bowiem podstawy do ustalenia, czy wysokość została przyjęta prawidłowo.

  czytaj więcej

 • Galimatias z terminami w czasie pandemii: kiedy się spieszyć, a kiedy trzeba lub można poczekać

  Galimatias z terminami w czasie pandemii: kiedy się spieszyć, a kiedy trzeba lub można poczekać

  Specustawa o COVID-19 nie tylko zawiesiła bieg wielu terminów procesowych i sądowych, lecz także zablokowała możliwość załatwiania licznych spraw urzędowych. Z kolei inaczej jest w sprawach cywilnych – bieg terminów pozostaje niezawieszony. W efekcie przedsiębiorcy mają niejednokrotnie wątpliwości, jak w okresie epidemii koronawirusa toczyć się będą postępowania w ich sprawach w urzędach i przed Temidą. Odpowiadając na wybrane konkretne pytania, podpowiadamy, w jakich sytuacjach mają czas na reakcję na pismo z sądu lub urzędu, a kiedy muszą się spieszyć

  czytaj więcej

 • Tarcza 2.0 a prawo budowlane. Inwestor zwolniony z części obowiązków

  Tarcza 2.0 a prawo budowlane. Inwestor zwolniony z części obowiązków

  Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID‑19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych [„Ustawa Antykryzysowa”] wprowadziła daleko idące odformalizowanie procesu budowlanego i ograniczenie obowiązków inwestora w odniesieniu do inwestycji związanych z przeciwdziałaniem COVID-19. Omawia je ekspertka z Kancelarii Gessel.

  czytaj więcej

 • Częściowe znoszenie ograniczeń: Załatwimy więcej spraw w urzędach

  Częściowe znoszenie ograniczeń: Załatwimy więcej spraw w urzędach

  Od środy do urzędów administracji publicznej wróciła część zadań związanych z obsługą obywateli, którą zamrożono w związku z epidemią koronawirusa. To efekt poprawki do rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

  czytaj więcej

 • Tak wygląda nowa droga przez Magurski Park Narodowy. Czy inwestycja stanowi zagrożenie dla dzikiej przyrody?

  Tak wygląda nowa droga przez Magurski Park Narodowy. Czy inwestycja stanowi zagrożenie dla dzikiej przyrody?

  Remont drogi R1909 Krempna – Żydowskie – Ożenna, prowadzącej przez środek Magurskiego Parku Narodowego, doprowadził do sporów pomiędzy władzami parku, organizacjami przyrodniczymi i powiatem jasielskim. Po oddaniu inwestycji do użytku, pojechaliśmy sprawdzić, jak wygląda nowa trasa. Próbujemy też znaleźć odpowiedź na pytanie, czy inwestycja została wykonana bez naruszenia prawa i czy na pewno nie szkodzi dzikiej przyrodzie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników