pozwolenie na budowę ogrodzenia

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pozwolenie na budowę ogrodzenia. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pozwolenie na budowę ogrodzenia.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wiata wiacie nierówna: O czym trzeba wiedzieć, by ją postawić bez sporów z urzędem

  Wiata wiacie nierówna: O czym trzeba wiedzieć, by ją postawić bez sporów z urzędem

  Wielu przedsiębiorców decyduje się na postawienie wiat. Okazuje się jednak, że przy ich budowie bardzo często dochodzi do sporów z urzędami na tle interpretacji przepisów (o czym świadczy spora liczba orzeczeń sądowych z tym związanych). Spory dotyczą nie tylko tego, co może być za wiatę uznane, lecz także jakiego rodzaju jest ona obiektem. Prawidłowa kwalifikacja projektowanego obiektu budowlanego ma duże znaczenie dla określenia, jakie formalności związane z jego budową należy spełnić. Spore zamieszanie wprowadzają też zmiany stanu prawnego. W styczniu br. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego będąca częścią pakietu wicepremiera Mateusza Morawieckiego „Sto zmian dla firm”, która wprowadziła pewne korzystne uproszczenia przy budowie wiat. Niestety nadal nie we wszystkich przypadkach może się ona odbyć na podstawie zgłoszenia. Wciąż w wielu sytuacjach potrzebne jest pozwolenie na budowę, a nawet inne decyzje. Wyjaśniamy główne wątpliwości związane z budową wiat. Wskazujemy, kiedy można postawić ją bez zgłoszenia, kiedy jest ono konieczne, a kiedy potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

  czytaj więcej

 • Sejm za płotem? Karczewski: na razie płotu nie będzie

  Sejm za płotem? Karczewski: na razie płotu nie będzie

  Na razie, z informacji, które mam, płotu wokół Sejmu nie będzie - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zobaczymy, jak będzie w przyszłości, bo trzeba wziąć pod uwagę, że prawie wszystkie parlamenty na świecie są ogrodzone - dodał.

  czytaj więcej

 • Część żłobków nie skorzysta z nowego podatkowego zwolnienia

  Część żłobków nie skorzysta z nowego podatkowego zwolnienia

  Podatku od nieruchomości nie będzie płaciła niepubliczna placówka prowadzona w lokalu od gminy, ale ta w lokalu wynajmowanym np. od przedsiębiorcy już tak. Zmiany wchodzą od 1 stycznia.

  czytaj więcej

 • ETPC: Państwo ponosi koszty swoich błędów

  ETPC: Państwo ponosi koszty swoich błędów

   Często podnosi się argument, iż Europejski Trybunał Praw Człowieka zajmuje się sprawami jednostkowymi, nieoddającymi realnych problemów obywateli. W istocie jednak takie zbyt zwyczajne sprawy, jak ta, po prostu rzadko przebijają się do mediów.

  czytaj więcej

 • Konkurujemy jakością i gwarancją, a nie ceną

  Konkurujemy jakością i gwarancją, a nie ceną

  Rozmowa z Wojciechem Wiktorowiczem, współwłaścicielem spółki AGRO-WIKT.

  czytaj więcej

 • Ostateczne wykończenie budynku bez znaczenia dla fiskusa

  Ostateczne wykończenie budynku bez znaczenia dla fiskusa

  Jeśli budowa została zakończona i budynek zaczął być użytkowany, to powinien być on opodatkowany już od 1 stycznia kolejnego roku, nawet gdy jest wykańczany później – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Na kogo świat będzie głosował w 2018 roku

  Na kogo świat będzie głosował w 2018 roku

  O reelekcję będzie walczył m.in. Victor Orbán. Przekonamy się również, na ile trwały jest zwrot Europy w prawą stronę.

  czytaj więcej

 • Internet Rzeczy: Zdublowany świat cyfrowych modeli

  Internet Rzeczy: Zdublowany świat cyfrowych modeli

  Rozwój technologii do wizualizacji modeli w środowisku 2D i 3D oraz Internetu Rzeczy doprowadził do powstania koncepcji „cyfrowych bliźniaków” („digital twins”), która zakłada odwzorowanie w rzeczywistości wirtualnej nie tylko pojedynczych, fizycznie istniejących obiektów, ale także całej infrastruktury i procesów w niej zachodzących. Badania przeprowadzone przez Gartnera wskazują, że do końca bieżącego roku 48 proc. firm, które wdrażają już rozwiązania IoT, planuje implementację technologii „cyfrowych bliźniaków”, gdyż widzi w niej szansę na jeszcze szybsze dostosowywanie się do rynkowych zmian i narzędzie do ograniczania kosztów związanych z zarządzaniem. Z technologii tej coraz częściej zaczynają korzystać także miasta, które chcą realizować wizję smart cities.

  czytaj więcej

 • Czas na sprawdzenie aktywów oraz źródeł ich finansowania

  Czas na sprawdzenie aktywów oraz źródeł ich finansowania

  Już dziś, tj. 1 października, jednostki, których rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, mogą wystartować z inwentaryzacją. Trzeba ją bowiem rozpocząć nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończyć 15 stycznia następnego roku. Generalnie należy jej dokonać na dzień bilansowy.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych [KOMENTARZ]

  Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1445 ze zm.; dalej: u.p.o.l.), inaczej niż inne polskie ustawy podatkowe normuje w swojej treści kilka danin. Wspólnym mianownikiem podatków i opłat, których dotyczą przepisy tej ustawy jest to, że stanowią one dochód jednostek samorządu terytorialnego, a co za tym idzie, organami są podmioty kierujące gminami. I w zasadzie w tym miejscu kończą się ogólne podobieństwa.

  czytaj więcej

 • Amerykański rząd znów działa. Czasowo, bo tylko do 15 lutego

  Amerykański rząd znów działa. Czasowo, bo tylko do 15 lutego

  Zawieszenie broni w Waszyngtonie: wysłani na przymusowy urlop pracownicy federalni mogą wrócić do pracy, a politycy dali sobie czas do połowy przyszłego miesiąca na dogadanie się w kwestii muru na granicy z Meksykiem.

  czytaj więcej

 • Będzie mur na granicy z Meksykiem?

  Będzie mur na granicy z Meksykiem?

  Prezydent USA Donald Trump powtórzył w piątek, że ogłosi stan wyjątkowy, by bez zgody Kongresu zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem. Dodał, że wykorzysta przywileje władzy wykonawczej, by obejść decyzje Kongresu, i pozyska więcej publicznych pieniędzy na ten projekt.

  czytaj więcej

 • Gawin: Warszawa potrzebuje czytelnego symbolu. Może nim być Pałac Saski [WYWIAD]

  Gawin: Warszawa potrzebuje czytelnego symbolu. Może nim być Pałac Saski [WYWIAD]

  Zaniechanie odbudowy Pałacu Saskiego nie było wynikiem swobodnej decyzji Polaków. Wynikało z politycznego zakazu - mówi Magdalena Gawin wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków.

  czytaj więcej

 • Zmiana prawa budowlanego naruszy ład przestrzenny w miastach? To bardzo realne

  Zmiana prawa budowlanego naruszy ład przestrzenny w miastach? To bardzo realne

  Zniesienie obowiązku zgłoszenia robót budowlanych dla obiektów małej architektury to krok w dobrą stronę – twierdzą eksperci. Ale niedomknięcie definicji i zbyt kazuistyczne podejście do prawa może spowodować skutki, których na pewno nie chcielibyśmy oglądać.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników