pozwolenie na budowę formularza

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pozwolenie na budowę formularza. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pozwolenie na budowę formularza.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kontrahent nie chce odebrać i zapłacić faktury. Co można zrobić?

  Kontrahent nie chce odebrać i zapłacić faktury. Co można zrobić?

  Wyegzekwowanie swojej należności warto rozpocząć od sporządzenia wezwania do zapłaty, choc to dopiero pierwszy z możliwych kroków. Nieterminowe regulowanie płatności to dla firm podwójne obciążenie. Nie otrzymują należnego im wynagrodzenia, a podatek wynikający z wykonanych usług lub dokonanych dostaw muszą i tak oddać fiskusowi.

  czytaj więcej

 • Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  PROBLEM: Wkrótce Chojnice mogą kojarzyć się wszystkim z krucjatą antyaborcyjną. A to za sprawą kontrowersyjnych billboardów z martwymi płodami tuż przy ruchliwej trasie wojewódzkiej. Ustawione są jednak na prywatnej działce, poza pasem drogowym. Zdaniem włodarzy miasta i powiatu to wiąże ręce samorządowi. I choć reklamy są w odbiorze drastyczne dla mieszkańców i rozpraszają kierowców, to nie ma podstaw prawnych do ich usunięcia. Prawnicy twierdzą, że zadanie faktycznie jest trudne, ale posłużyć się można różnymi przepisami – poczynając od prawa budowlanego, przez ustawę o drogach publicznych, po zgłoszenie do prokuratury i... regulacje o immisjach. Kłopotów przysporzyć może natomiast próba skorzystania z ustawy krajobrazowej. Opisywana przez nas sytuacja to tylko punkt wyjścia do rozważań na temat tego, jak samorządy mogą walczyć z banerami o kontrowersyjnych treściach oraz reklamą audiowizualną, która umieszczona przy drogach często rozprasza kierowców animacją świetlną.

  czytaj więcej

 • Kodeks urbanistyczno-budowlany: Nowe przepisy dla właścicieli domów

  Kodeks urbanistyczno-budowlany: Nowe przepisy dla właścicieli domów

  Właściciele domów jednorodzinnych najszybciej i najbardziej odczują korzyści wynikające z nowych rozwiązań, które znajdą się w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym – powiedział PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski.

  czytaj więcej

 • Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  Z pakietem wierzycielskim teraz nieco łatwiej dochodzić roszczeń

  OPIS SYTUACJI: ABC sp. z o.o. szuka możliwości wyegzekwowania roszczeń, jakie ma wobec dostawcy podzespołów do budowy linii produkcyjnej, XYZ sp. z o.o. Roszczenia wynikają z rękojmi. Po dostarczeniu zamówionego towaru okazało się, że część elementów ma wady ukryte, których nie można było wykryć podczas odbioru towaru. W efekcie – jako że nie zostały one naprawione – po długiej wymianie pism zarząd spółki ABC postanowił złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny wadliwych podzespołów. Obawiając się, że spółka XYZ dobrowolnie nie zwróci różnicy pomiędzy ceną sprzedaży towaru oraz jego faktyczną wartością, zarząd ABC zaczął poszukiwać sposobów przymuszenia sprzedawcy do zapłaty. W pierwszej kolejności zamierzano wpisać nielojalnego kontrahenta do rejestru długów prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Rozważane jest także wystąpienie z powództwem cywilnym przeciwko dostawcy. Kwota roszczenia nabywcy to ok. 20 tys. zł. Zarząd spółki ABC niepokoi się, bo otrzymał również, na razie niesprawdzoną, informację o rzekomym znacznym zadłużeniu spółki, która dostarczyła jej towar. Posiada też informację, że XYZ sp. z o.o. jest użytkownikiem wieczystym atrakcyjnej nieruchomości w centrum miasta. Postanowiono zatem zbadać prawne możliwości zabezpieczenia się na tej nieruchomości, a także faktyczną skuteczność takiego zabezpieczenia. W szczególności zaś, czy możliwe będzie dokonanie sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przez XYZ spółkę z o.o. pomimo udzielenia zabezpieczenia na rzecz powoda przez sąd cywilny, które to miałoby mieć postać stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości użytkowanej przez dłużnika.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie dla Młodych: Krótki wyścig po pieniądze. Etap drugi

  Mieszkanie dla Młodych: Krótki wyścig po pieniądze. Etap drugi

  Jeden program, różne możliwości. Nie wszystkie jednakowo atrakcyjne. Zwroty VAT pozostają w cieniu dopłat do mieszkań.

  czytaj więcej

 • Nie używać w celu innego użycia. Instrukcji obsługi nie rozumieją nawet językoznawcy

  Nie używać w celu innego użycia. Instrukcji obsługi nie rozumieją nawet językoznawcy

  Choć mają być zrozumiałe i pisane prostym językiem, to nierzadko są nielogiczne i skomplikowane do granic możliwości. Bywa, że instrukcji obsługi nie rozumieją nawet językoznawcy.

  czytaj więcej

 • Remanent stanu posiadania: Dane o państwowych gruntach w jednym pliku

  Remanent stanu posiadania: Dane o państwowych gruntach w jednym pliku

  Wejście w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości to szansa na powstanie bazy informacji o wszystkich nieruchomościach Skarbu Państwa, także na potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Teraz są rozproszone w różnych zasobach i u różnych dysponentów

  czytaj więcej

 • Oddolne oswajanie rzeki, czyli jak 2017 został rokiem Wisły

  Oddolne oswajanie rzeki, czyli jak 2017 został rokiem Wisły

  Wisła w tym roku powinna być szczególnie hołubiona. Tak postanowił Sejm. Ale przyjął uchwałę i o rzece zapomniał.

  czytaj więcej

 • Szczypiński: Ustawa o jawności życia publicznego zagrożeniem dla społeczeństwa obywatelskiego

  Szczypiński: Ustawa o jawności życia publicznego zagrożeniem dla społeczeństwa obywatelskiego

  Przedstawiona na początku stycznia, po szeregu długotrwałych konsultacji publicznych oraz ogromnej liczbie zgłoszonych stanowisk, kolejna wersja projektu ustawy o jawności życia publicznego pokazuje z jednej strony znaczenie i wpływ społeczeństwa obywatelskiego na projekty aktów normatywnych oraz ogromną potrzebę udziału tego elementu w procesie stanowienia prawa.

  czytaj więcej

 • Minimum 7,7 mld zł – tyle inwestorzy zarobili na rynku kapitałowym. Trudno będzie powtórzyć takie zyski

  Minimum 7,7 mld zł – tyle inwestorzy zarobili na rynku kapitałowym. Trudno będzie powtórzyć takie zyski

  Minimum 7,7 mld zł – tyle inwestorzy indywidualni zarobili na rynku kapitałowym w 2017 r. To o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Jednak w tym roku sytuacja na GPW nie wygląda optymistycznie.

  czytaj więcej

 • „Czyste powietrze” już działa. I niestety przysparza sporo kłopotów

  „Czyste powietrze” już działa. I niestety przysparza sporo kłopotów

  Rządowy program jest adresowany bezpośrednio do właścicieli domów jednorodzinnych. Nie znaczy to jednak, że wszyscy i na podobnych zasadach takie wsparcie uzyskają. Trzeba się też przygotować na żmudne procedury.

  czytaj więcej

 • Kończy się zwrot VAT na materiały budowlane. To ostatni moment na odzyskanie części podatku

  Kończy się zwrot VAT na materiały budowlane. To ostatni moment na odzyskanie części podatku

  To ostatni moment na odzyskanie części podatku zapłaconego w cenie towarów użytych do budowy lub remontu własnego lokum, przy czym wciąż można się ubiegać o rekompensatę w ramach dwóch reżimów prawnych.

  czytaj więcej

 • Waloryzacja umów drogowych utknęła w martwym punkcie

  Waloryzacja umów drogowych utknęła w martwym punkcie

  Pilotaż GUS to na razie jedyny realizowany pomysł na urealnienie cen przy inwestycjach budowlanych. Prace nad wzorem ugody zostały zawieszone.

  czytaj więcej

 • Raportowanie schematów podatkowych w 2019 roku. Najczęściej zadawane pytania

  Raportowanie schematów podatkowych w 2019 roku. Najczęściej zadawane pytania

  „Raportowanie schematów podatkowych, MDR” – to słowa, które coraz częściej od nowego roku pojawiają się na ustach przedsiębiorców i doradców podatkowych. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia tego roku i nakładają szereg obowiązków i dotkliwych sankcji na podatników. Kluczowy problem pojawia się w momencie próby interpretacji wdrożonych przepisów. Szybka implementacja przepisów o MDR spowodowała, że przepisy te zawierają wiele pojęć nieostrych, dających dowolność ich interpretacji, a wydany przez Ministerstwo Finansów projekt objaśnień zdaje się tych wątpliwości nie rozstrzygać, a wręcz je pogłębia.

  czytaj więcej

 • Debata DGP: „Czyste powietrze” musi przyspieszyć. Konieczne włączenie mieszkańców

  Debata DGP: „Czyste powietrze” musi przyspieszyć. Konieczne włączenie mieszkańców

  Większe zaangażowanie samorządów, uproszczenie procedur i sprawniejsze rozpatrywanie wniosków – to zmiany konieczne w rządowym programie dofinansowującym wymianę kotłów

  czytaj więcej

 • Procedury doręczeń trzeba ujednolicić [WYWIAD]

  Procedury doręczeń trzeba ujednolicić [WYWIAD]

  - Projektodawcy chcą przede wszystkim doprowadzić do tego, by urzędy korespondowały ze sobą elektronicznie. Dobrze by było, gdyby inni uczestnicy procesów i postępowań też korespondowali elektronicznie z organami administracji czy sądami. Adwokatura jest jak najbardziej za tym, ale widzimy również zagrożenia - mówi dr Karol Pachnik, adwokat.

  czytaj więcej

 • Postępowanie uproszczone i milczące załatwienie sprawy nie będą już martwym prawem

  Postępowanie uproszczone i milczące załatwienie sprawy nie będą już martwym prawem

  Ma to zmienić projekt autorstwa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Chodzi o projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych. Wymieniono w nim wiele spraw, do których postępowanie uproszczone i milczące załatwienie sprawy mają znaleźć zastosowanie.

  czytaj więcej

 • E-kontrole nowoczesne narzędzia pracy fiskusa

  E-kontrole nowoczesne narzędzia pracy fiskusa

  Elektronizacja rozliczeń podatkowych wciąż nabiera tempa. Wymaga to nieustannego śledzenia zmian legislacyjnych przez podatników, choć często nawet profesjonalistom trudno za nimi podążać.

  czytaj więcej

 • E-oferty szyfrowane automatycznie. Koniec z ręcznym przepisywaniem numeru ID

  E-oferty szyfrowane automatycznie. Koniec z ręcznym przepisywaniem numeru ID

  Nadchodzą zmiany w miniPortalu, na którym prowadzone są elektroniczne przetargi. Dzięki nim trudniej będzie popełnić błędy, które dzisiaj uniemożliwiają otwieranie plików.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników