postępowanie spadkowe a urząd skarbowy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu postępowanie spadkowe a urząd skarbowy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące postępowanie spadkowe a urząd skarbowy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Białecki: Cyfryzacja oznacza pewniejszy obrót prawny

  Białecki: Cyfryzacja oznacza pewniejszy obrót prawny

  Nowe przepisy dotyczące elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego, na podstawie których notariusze, komornicy sądowi i naczelnicy urzędów skarbowych składają wnioski o wpis do księgi wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, weszły w życie 1 lipca 2016 r. Przez pierwsze dwa miesiące funkcjonowania systemu złożono już – według danych Ministerstwa Sprawiedliwości – ponad 168 tys. e-wniosków o wpis do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW).

  czytaj więcej

 • Spłata pożyczki w naturze wymaga dowodu

  Spłata pożyczki w naturze wymaga dowodu

  Jeśli pożyczka została częściowo spłacona świadczeniami w naturze, to strony umowy powinny to uprawdopodobnić. Bez tego organy podatkowe mają prawo pominąć tę okoliczność – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Ciągle maleje liczba upadłości

  Ciągle maleje liczba upadłości

  Dobra koniunktura pomaga eksporterom, ale nie handlowcom. Z każdym kwartałem zyskują na popularności postępowania restrukturyzacyjne.

  czytaj więcej

 • Dzień na GPW: Mocno spadła giełdowa wycena banków

  Dzień na GPW: Mocno spadła giełdowa wycena banków

  Indeks WIG 20 zniżkował od początku sesji i dzień zakończył na poziomie 2.065 pkt. Wśród blue chipów mocno spadła giełdowa wycena banków, Cyfrowego Polsatu i Orange Polska. Po publikacji gorszych od oczekiwań wyników za IV kwartał spadły notowania ING Banku Śląskiego.

  czytaj więcej

 • Transakcja w warszawskim getcie

  Transakcja w warszawskim getcie

  Właścicielem kamienicy przy ul. Wileńskiej 7 był przed wojną Szmul Wajsflajsz, który zginął w Katyniu. Jego żona Zlata i córka Zuzanna trafiły do getta. To wiedzieli mieszkańcy, gdy dowiedzieli się, że o zwrot budynku upomnieli się spadkobiercy. Dzieci Zuzanny? Oczywiście, że nie.

  czytaj więcej

 • Podatek od spadku: Nie da się zalegalizować niezgłoszonych dochodów

  Podatek od spadku: Nie da się zalegalizować niezgłoszonych dochodów

  Przed wymierzeniem podatku fiskus musi zbadać, czy spadkodawca mógł faktycznie zaoszczędzić pieniądze, które zgłaszają do opodatkowania spadkobiercy – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Przewozy: Kontrolowany jest co siódmy przedsiębiorca

  Przewozy: Kontrolowany jest co siódmy przedsiębiorca

  Spada liczba zgłoszeń przewozu towarów wrażliwych do rejestru SENT. Na ubiegłorocznym poziomie utrzymuje się natomiast liczba kontroli i kar za wykryte nieprawidłowości.

  czytaj więcej

 • Śmierć twórcy firmy nie zakończy biznesu

  Śmierć twórcy firmy nie zakończy biznesu

  Sejm przyjął ustawę umożliwiającą sukcesję biznesu po zgonie jego twórcy. Organizacje przedsiębiorców o potrzebie jej uchwalenia mówiły od lat.

  czytaj więcej

 • Rejestry pełne duchów. Połowiczny sukces sukcesji

  Rejestry pełne duchów. Połowiczny sukces sukcesji

  Nawet trzy i pół roku zajmuje urzędnikom zorientowanie się, że przedsiębiorca nie żyje – wynika z najnowszej kontroli NIK.

  czytaj więcej

 • Raport NIK surowo ocenia dotychczasową sukcesję firmy po śmierci przedsiębiorcy

  Raport NIK surowo ocenia dotychczasową sukcesję firmy po śmierci przedsiębiorcy

  Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej - mająca uporządkować przejmowanie drobnego biznesu po śmierci właściciela zbiegła się w czasie z raportem Najwyższej Izby Kontroli, która punktuje dotychczasowe, niewłaściwe praktyki z tym związane oraz ocenia nową regulację (szczegóły opisywaliśmy w DGP 2 sierpnia).

  czytaj więcej

 • Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Co ma się zmienić w PIT i CIT od 2019 roku

  Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt dużej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ordynacji podatkowej, które przewidują wiele kontrowersyjnych rozwiązań dla podatników. Projekt nowych regulacji ma przejść szybką ścieżkę legislacyjną i wejść w życie już za niecałe cztery miesiące. Przedstawiamy zestawienie najważniejszych zmian, z jakimi podatnicy i ich doradcy będą musieli zmierzyć się już niedługo.

  czytaj więcej

 • Wynagrodzenie za nieprzeprowadzone wykłady i nieprawdziwe oświadczenia majątkowe. Jest kolejny akt oskarżenia wobec Józefa Piniora

  Wynagrodzenie za nieprzeprowadzone wykłady i nieprawdziwe oświadczenia majątkowe. Jest kolejny akt oskarżenia wobec Józefa Piniora

  Prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia m.in. wobec b. senatora Józefa Piniora dotyczący podejrzeń uzyskania wynagrodzenia za nieprzeprowadzone wykłady oraz podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych - poinformowała w czwartek PAP Prokuratura Krajowa.

  czytaj więcej

 • Co czeka gospodarkę do 2021 r.

  Co czeka gospodarkę do 2021 r.

  W drugiej już edycji badania dotyczącego średniookresowych prognoz makroekonomicznych dla Polski oraz mapy zagrożeń dla koniunktury gospodarczej i stabilności systemu finansowego, przeprowadzonej przez Europejski Kongres Finansowy, wzięło udział ponad 30 wybitnych ekspertów, głównie z największych polskich banków, renomowanych firm konsultingowych, a także ze środowiska akademickiego. Zgodnie z prognozami ekspertów w najbliższych latach należy się spodziewać spowolnienia wzrostu gospodarczego.

  czytaj więcej

 • Użytkowanie wieczyste w pytaniach i odpowiedziach

  Użytkowanie wieczyste w pytaniach i odpowiedziach

  Chociaż uwłaszczenie na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste miało dotyczyć przede wszystkim właścicieli lokali mieszkalnych, to z tego przywileju skorzystają także przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy w budynku posadowionym na tym gruncie większość lokali będzie miała przeznaczenie mieszkaniowe, ale będą znajdowały się w nim również lokale handlowe i usługowe, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Beneficjentami uwłaszczenia będą więc również m.in. deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe.

  czytaj więcej

 • Konkubinat to nie spółka cywilna. Trzeba płacić podatek od spadków i darowizn

  Konkubinat to nie spółka cywilna. Trzeba płacić podatek od spadków i darowizn

  Kto nie sformalizował związku i nie ma dowodów potwierdzających wypracowanie majątku wspólnie z partnerem, musi zapłacić po jego śmierci podatek od spadków i darowizn – orzekł NSA.

  czytaj więcej

 • Setki nowelizacji i coraz grubsze ustawy. Oto prawo podatkowe po 30 latach

  Setki nowelizacji i coraz grubsze ustawy. Oto prawo podatkowe po 30 latach

  - Amerykanie na pytanie czym się różni śmierć od podatków odpowiadają, że parlament nie spotyka się raz w roku żeby uczynić śmierć jeszcze bardziej dotkliwą. W moim przekonaniu to zdanie bardzo trafnie obrazuje z czym polscy podatnicy musieli się borykać przez ostatnie 30 lat – mówi Kamil Lewandowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii ALTO.

  czytaj więcej

 • Czy Trump płacił podatki zgodnie z prawem?

  Czy Trump płacił podatki zgodnie z prawem?

  Zdominowana przez demokratów Izba Reprezentantów od dłuższego czasu chce sprawdzić, czy obecny prezydent płacił podatki zgodnie z prawem.

  czytaj więcej

 • Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

  Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

  Do Sądu Rejonowego w Radomsku: Ja, niżej podpisany Willy Goldberg, oświadczam, że jestem jedynym spadkobiercą rodziny Goldbergów, której wszyscy członkowie zginęli w czasie II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego nie toczyło się po żadnej z tych osób postępowanie spadkowe. Moim zamiarem jest uregulowanie stanu prawnego po moich przodkach i na dzień dzisiejszy ustalam majątek, który był kiedyś w ich posiadaniu. Zwracam się o wydanie odpisów poszczególnych dokumentów, znajdujących się z aktach Ksiąg Hipotecznych Nr…”. I dalej wyliczanka na pięciu stronach: numery ksiąg, decyzje, pełnomocnictwa, postanowienia, akty urodzenia i zgonu, opłaty stemplowe, decyzje urzędu skarbowego, tytuły wykonawcze, nakazy egzekucyjne. Wszystko, co pomoże w ustaleniu prawa do dziedziczenia.

  czytaj więcej

 • Szkoły i rodzice gubią się w przepisach. Wiele decyzji jest podejmowanych z naruszeniem prawa

  Szkoły i rodzice gubią się w przepisach. Wiele decyzji jest podejmowanych z naruszeniem prawa

  Opiekunowie, uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy nie odnajdują się w oświatowej biurokracji i gąszczu przepisów. Wiele decyzji w placówkach jest podejmowanych z pominięciem bądź też naruszeniem prawa.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników