postępowanie egzekucyjne

Postępowanie egzekucyjne – zespół norm prawnych wchodzących w skład postępowania cywilnego, których celem jest przymusowe urzeczywistnienie praw i obowiązków ze stosunków z zakresu cywilnego prawa materialnego (rozumianego jako "sprawa cywilna" - art.


 • Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo, nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną; została słusznie ukarana - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

  czytaj więcej

 • Walka KAS z wyłudzeniami VAT: Blokowanie rachunków bankowych może być groźne dla ich współwłaścicieli

  Walka KAS z wyłudzeniami VAT: Blokowanie rachunków bankowych może być groźne dla ich współwłaścicieli

  Walka fiskusa z wyłudzeniami podatków wciąż się zaostrza. Resort już szykuje kolejny oręż w tej wojnie. Ma nim być blokada rachunków bankowych podatników podejrzanych o oszustwa. Zakłada to projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych, który prawdopodobnie już wkrótce trafi na posiedzenie rządu (pisaliśmy o tym w TGP nr 169 z 1–3 września 2017 r. ). Zgodnie z nim szef KAS będzie mógł zablokować konto na 72 godziny, a potem przedłużyć blokadę w sumie do 3 miesięcy. Rozwiązanie to już budzi zastrzeżenia zarówno ekspertów, jak i przedsiębiorców. Decyzja o blokadzie może bowiem uniemożliwić dostęp do pieniędzy także uczciwym podatnikom, a co za tym idzie mogą oni mieć problemy np. z zapłatą za towar, wywiązaniem się z zamówienia, terminową spłatą rat kredytu itp. I choć resort finansów tłumaczy, że będzie możliwość skarżenia decyzji o przedłużeniu blokady do sądu, to w praktyce podatnicy niewiele na tym skorzystają. Postępowania przed sądami trwają bowiem miesiącami.

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Najwcześniej zaczęło obowiązywać przesyłanie przez duże firmy ewidencji VAT w jednolitym pliku kontrolnym. Kolejne zmiany posypały się jedna za drugą. Przygotowany przez DGP raport jest zestawieniem tych najważniejszych. Następne duże nowelizacje uszczelniające pobór podatków przed nami. Wcale nie jest ich mniej, co widać po drugiej tabeli, zamieszczonej na stronach B4–B5

  czytaj więcej

 • Kiedy już za późno na sądowe zbadanie zasadności długu

  Kiedy już za późno na sądowe zbadanie zasadności długu

  Prowadzę działalność gospodarczą. W ramach przysługi dla firmy kolegi poddałem się – jako poręczyciel – egzekucji na podstawie aktu notarialnego z tytułu umowy zakupu sprzętu, którą owa firma podpisała ze spółką z o.o. Kiedy firma nie zapłaciła za sprzęt, spółka uzyskała w sądzie klauzulę wykonalności na ten akt. Uważam, że niesłusznie grozi mi egzekucja, bo chciałbym zakwestionować zasadność samego długu. Czy jest podstawa do zaskarżenia orzeczenia sądu?

  czytaj więcej

 • ZUS nie zwróci prowizji, nawet gdy egzekucja jest niesłuszna

  ZUS nie zwróci prowizji, nawet gdy egzekucja jest niesłuszna

  Od wielu lat prowadzę działalność gospodarczą. Obsługę firmy m.in. w zakresie składek prowadzi działające w moim imieniu biuro rachunkowe. Wiem, że nie powinnam mieć żadnych zaległości, a mimo to ZUS wszczął przeciwko mnie egzekucję. W wyniku mojej interwencji i żądania zwrotu nienależnie pobranych w wyniku postępowania egzekucyjnego należności ZUS po wyjaśnieniu sprawy zwrócił pobrane nienależne pieniądze. Nie zwrócił mi jednak kwoty prowizji pobranej przez bank. Czy słusznie? Przecież to nie ja zawiniłam i moim zdaniem nie powinnam ponosić żadnych kosztów.

  czytaj więcej

 • Makowski: Hanna Gronkiewicz-Waltz obciąża wizerunkowo PO

  Makowski: Hanna Gronkiewicz-Waltz obciąża wizerunkowo PO

  Hanna Gronkiewicz-Waltz obciąża wizerunkowo PO z tego prostego powodu, że cały czas trzeba się za nią tłumaczyć - powiedział PAP publicysta Marcin Makowski. "W sytuacji tak oczywistej, w której państwo sobie nie poradziło, czyli dzikiej reprywatyzacji, chcąc nie chcąc, to ona jest twarzą w mediach całego tego procederu" - dodał.

  czytaj więcej

 • Prof. Kik: Już nic nie pomoże Hannie Gronkiewicz–Waltz. Jako polityk jest skończona [WIDEO]

  Prof. Kik: Już nic nie pomoże Hannie Gronkiewicz–Waltz. Jako polityk jest skończona [WIDEO]

  W tej sytuacji już nic nie pomoże pani Hannie Gronkiewicz–Waltz; mleko się wylało, dziesiątki tysięcy ludzi utraciły swój komfort życiowy, (...) jako polityk – w moim przekonaniu – jest właściwie skończona" - powiedział PAP politolog prof. Kazimierz Kik.

  czytaj więcej

 • Wpłaty na niezarejestrowane konta będą bardzo kosztowne

  Wpłaty na niezarejestrowane konta będą bardzo kosztowne

  Przedsiębiorca, który zapłaci dostawcy na inny rachunek niż ten, który figuruje w elektronicznym wykazie Ministerstwa Finansów, odpowie solidarnie z nim za VAT nierozliczony z tytułu tej transakcji.

  czytaj więcej

 • Mańka: Hanna Gronkiewicz-Waltz przeżywa poważny wizerunkowy kryzys

  Mańka: Hanna Gronkiewicz-Waltz przeżywa poważny wizerunkowy kryzys

  Hanna Gronkiewicz-Waltz przeżywa poważny wizerunkowy kryzys i nie potrafi sobie z tym poradzić - powiedział PAP pisarz i publicysta Roman Mańka. Jego zdaniem prezydent stolicy popełniła wielki błąd unikając wyjaśnień kulis afery związanej z zarządzaniem nieruchomościami w Warszawie.

  czytaj więcej

 • TK: Egzekucja wobec byłego wspólnika nie może pozbawiać go prawa do sądu

  TK: Egzekucja wobec byłego wspólnika nie może pozbawiać go prawa do sądu

  Egzekucja z majątku byłego wspólnika spółki nie może pozbawiać go prawa do sądu - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Uznał, że przepis, który przewiduje możliwość takiej egzekucji, jest niekonstytucyjny w zakresie, w jakim dopuszcza brak dostępu do sądu dla byłego wspólnika.

  czytaj więcej

 • Podatek od nieruchomości: Syn, który jest współwłaścicielem działki odpowiada za dług rodziców

  Podatek od nieruchomości: Syn, który jest współwłaścicielem działki odpowiada za dług rodziców

  PROBLEM: Rodzice podatnika kilka lat temu kupili działkę, a on został jej współwłaścicielem. Sami rozpoczęli prowadzenie działalności. Wzięli kredyt, ale spowodował on, że wpadli w długi. Nie płacili podatku od nieruchomości. Gmina zaczęła ścigać ich syna, żądając spłaty tego podatku. Podatnik na spłatę musiałby wziąć kredyt, ale nie ma takiej możliwości, bo skarbówka weszła mu już na pensję. Czy za dług powstały w wyniku działalności rodziców odpowiada również ich syn, współwłaściciel nieruchomości? Jakie możliwości ma podatnik, aby wyjść na prostą w kwestii podatku od nieruchomości?

  czytaj więcej

 • Autostrada i państwo na wojennej ścieżce: Koncesjonariusz A2 idzie do TSUE

  Autostrada i państwo na wojennej ścieżce: Koncesjonariusz A2 idzie do TSUE

  Koncesjonariusz odcinka A2 w kierunku Niemiec nie zamierza oddać 1,2 mld zł. Planuje strategię: skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz polskich sądów.

  czytaj więcej

 • Nadchodzą gorsze czasy dla wierzycieli. Czy uderzy w nich nowa ustawa komornicza

  Nadchodzą gorsze czasy dla wierzycieli. Czy uderzy w nich nowa ustawa komornicza

  Przedsiębiorcy mówią jasno: wzmacniając pozycję dłużników, ustawodawca pogorszy sytuację tych, którym pieniądze się należą. I przekonują, że to zły kierunek.

  czytaj więcej

 • Egzekucja ma być przede wszystkim rzetelna i skuteczna [DEBATA DGP]

  Egzekucja ma być przede wszystkim rzetelna i skuteczna [DEBATA DGP]

  DEBATA: Czy proponowane przez resort sprawiedliwości zmiany w prawie to recepta na usprawnienie pracy komorników, czy też jedynie zbiór pobożnych życzeń, który zaowocuje zapaścią systemu? Spierali się o to uczestnicy debaty DGP.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników