porady prawne rozwód

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu porady prawne rozwód. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące porady prawne rozwód.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Alimenty: Na dziecko nie trzeba płacić bez końca

  Alimenty: Na dziecko nie trzeba płacić bez końca

  Syn, na którego płacę alimenty, ma obecnie 24 lata. Skończył w tym roku studia, lecz nie obronił pracy magisterskiej. Wiem, że od kilku miesięcy pracuje na podstawie umowy na czas nieokreślony. Płacę dosyć duże alimenty na dwoje dzieci. Moja sytuacja materialna pogarsza się z roku na rok – zamiast podwyżki pensji, ostatnio mam obniżki – pisze pan Albert. – Do kiedy trwa obowiązek płacenia przez rodzica alimentów na dorosłe dziecko? Mam je po prostu przestać płacić czy może powinienem powiedzieć to córce albo pójść do sądu – pyta pan Albert.

  czytaj więcej

 • Jak po zmianach wygląda dziedziczenie składek w OFE?

  Jak po zmianach wygląda dziedziczenie składek w OFE?

  Chciałbym się dowiedzieć, jak teraz – po kolejnym wyborze ZUS-u lub OFE – wygląda sytuacja z dziedziczeniem składek emerytalnych. Czy zgromadzone pieniądze dostaje się w gotówce? – pyta pan Mikołaj.

  czytaj więcej

 • Uprawiając ziemię możesz nabyć do niej prawo

  Uprawiając ziemię możesz nabyć do niej prawo

  Rodzice mają niewielką posiadłość, do której przylega łąka – pisze pan Wojciech z Augustowa. – Niestety, nie zdołaliśmy ustalić, kto jest jej właścicielem. Od wielu lat moi rodzice zajmują się tą łąką, dbają o ziemię. Pomyśleliśmy, że może warto byłoby zrobić porządek w dokumentach. Czy jest szansa na przejęcie takiej niczyjej ziemi

  czytaj więcej

 • Kto może dziedziczyć składki w OFE?

  Kto może dziedziczyć składki w OFE?

  Jesteśmy z mężem 25 lat po ślubie, nie mamy dzieci i nie mamy wspólnoty majątkowej, ale prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Mąż wskazał mnie jako beneficjenta składek w otwartym funduszu emerytalnym. Mąż ma też inny majątek. Gdyby zmarł, a mnie uczynił spadkobierczynią w testamencie, to czy będę płacić podatek od spadku do urzędu skarbowego jak obca osoba (jako grupa II lub III pokrewieństwa), czy jakiś inny – pyta pani Małgorzata.

  czytaj więcej

 • Separację można po prostu znieść

  Separację można po prostu znieść

  Od kilku lat pani Magda pozostaje w separacji orzeczonej przez sąd. Mąż wprawdzie proponował rozwód, ale ona nie chciała się zgodzić, bo miała nadzieję, że kryzys małżeński okaże się przejściowy. Rzeczywiście, niedawno małżonkowie pogodzili się, chcą być razem i mieć takie same prawa i obowiązki jak przed orzeczeniem separacji. – Czy w tym celu musimy ponownie pobrać się, czy wystarczy dopełnić innych formalności – pyta pani Magda

  czytaj więcej

 • Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Żyjesz w nieformalnym związku? Sprawdź, czy możesz liczyć na małżeńskie przywileje

  Zanim zostanie uchwalona ustawa o związkach partnerskich, konkubenci powinni skorzystać z obowiązujących przepisów, aby chronić swoje prawa przy rozliczeniach finansowych w razie rozstania się i przy dziedziczeniu. Natomiast ich wspólne dzieci mają takie same uprawnienia jak urodzone w małżeństwie

  czytaj więcej

 • Jak chronić się przed skutkami alkoholizmu?

  Jak chronić się przed skutkami alkoholizmu?

  Mąż pani Marii codziennie wieczorem pije w domowym zaciszu. – Ja nie pracuję zawodowo, prowadzę dom, wychowuję dzieci. Mąż jest osobą na stanowisku, o nieposzlakowanej reputacji w pracy, ale w moim małżeństwie zapanował rozłam – pisze czytelniczka. – Nie angażuje się w obowiązki domowe, deprecjonuje mnie, wydziela pieniądze, rozlicza z zakupów. Choć nie stosuje przemocy fizycznej, nie mam wątpliwości, że jest alkoholikiem. Jestem załamana psychicznie, a dzieci stały się nadpobudliwe, mają kłopoty w nauce i stwarzają problemy wychowawcze. Co mogę zrobić w tej sytuacji – pyta załamana pani Maria.

  czytaj więcej

 • Czy rozwód w Kościele katolickim jest możliwy?

  Czy rozwód w Kościele katolickim jest możliwy?

  Pan Andrzej od dwóch lat jest żonaty, w małżeństwie nie układa się jednak zbyt dobrze. – Żona jest anorektyczką. Krótko po ślubie zaczęła zaniedbywać większość obowiązków, prócz problemów z jedzeniem pojawiła się depresja. Jako narzeczeni rozmawialiśmy o dzieciach, oboje pragnęliśmy stworzyć większą rodzinę. Teraz żona nie chce nawet myśleć o potomstwie, odmawia leczenia. Moja propozycja wspólnej terapii też spotkała się ze stanowczą odmową. Jestem wierzący i rozwód dla mnie to ostateczność, ale nie wiem już, co robić. Czy takie małżeństwo można unieważnić – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Portret prawnika po przejściach, czyli jak tornado deregulacji zmieniło rynek

  Portret prawnika po przejściach, czyli jak tornado deregulacji zmieniło rynek

  Stary prawnik przypomina starego taksówkarza. Tamten z rozmarzeniem wspomina czasy, kiedy podjeżdżał na postój i mówił ludziom, dokąd jedzie. Ten pamięta, jak to mógł do rachunku doliczać każdą godzinę, kiedy tylko wspomniał w myślach nazwisko klienta. W obu przypadkach to się skończyło.

  czytaj więcej

 • Hipoteka na nieruchomości zabezpieczy pieniądze wierzyciela

  Hipoteka na nieruchomości zabezpieczy pieniądze wierzyciela

  Pan Adam chce odzyskać należności od osób, które powinny rozliczyć się z nim z odziedziczonego wspólnie domu, oraz od rozwiedzionej żony z tytułu wspólnego majątku, jakiego dorobili się w czasie trwania małżeństwa. Współspadkobiercy ani była żona nie chcą go spłacić, bo twierdzą, że nie mają pieniędzy. Czytelnik obawia się, że mogą pozbyć się majątku i nie będzie miał jak przeprowadzić egzekucji. – Czy mogę zabezpieczyć swoje pieniądze, ustanawiając hipotekę na ich nieruchomościach – pyta pan Adam

  czytaj więcej

 • Można się pozbyć alkoholika, jeśli nie da się z nim żyć

  Można się pozbyć alkoholika, jeśli nie da się z nim żyć

  Mąż pani Krystyny nadużywa alkoholu. Jest bezrobotny, większość czasu spędza z kolegami. Wraca do domu późno, w stanie upojenia alkoholowego. Kilkakrotnie z tego powodu przebywał w izbie wytrzeźwień, utracił też prawo jazdy. Nie godzi się na leczenie, które zalecił sąd. Odrzuca każdą pomoc i nie liczy się z najbliższymi. Lokal, w którym mieszkają małżonkowie, jest wyłączną własnością pani Krystyny. Mąż nie zamierza się z niego dobrowolnie wyprowadzić, mimo że ma własny dom. – Czy muszę składać pozew o rozwód, czy też o eksmisję, aby sądownie nakazać mojemu mężowi opuszczenie mojego domu – pyta czytelniczka, dodając, że krępuje się poprosić sąsiadów, by złożyli zeznania w sądzie o nagannym zachowaniu męża.

  czytaj więcej

 • Apelacja w sprawie rozwodowej: Czy warto skażyć orzeczenie o winie?

  Apelacja w sprawie rozwodowej: Czy warto skażyć orzeczenie o winie?

  Marzeniem rozwodzących się małżonków jest „zamknięcie” sprawy już na etapie postępowania sądowego w pierwszej instancji. Nie da się ukryć, że postępowania rozwodowe nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji w życiu, przede wszystkim dlatego, że ma szczególnie osobisty charakter. Niekiedy jednak rozstrzygnięcie podjęte przed sąd w wyroku rozwodowym jest dla nas nie do zaakceptowania. W dzisiejszym poradniku odpowiemy na pytanie, czy zawsze można wnieść apelację od wyroku rozwodowego w części, w której sąd orzekał o winie rozpad małżeństwa i dlaczego warto to zrobić.

  czytaj więcej

 • Kiedy możliwe jest rozwiązanie adopcji

  Kiedy możliwe jest rozwiązanie adopcji

  Trudności wychowawcze nie uzasadniają rozwiązania przysposobienia. Można o nie wystąpić z powodu nieodwracalnego rozkładu więzi rodzinnej między adoptowanym i adoptującym.

  czytaj więcej

 • Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem

  Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem

  Nieodpłatna pomoc prawna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Tak przynajmniej jest w Nowym Sączu. Bezpłatne porady ekspertów oferowane są od stycznia tego roku w ponad 1500 punktach w całej Polsce.

  czytaj więcej

 • Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Nie trzeba rozwodu, aby wyegzekwować świadczenia

  Mamy dwójkę dzieci, a mąż kompletnie nie uczestniczy w ich wychowaniu – pisze pani Agata. – Codziennie wychodzi z domu wcześnie rano, a wraca w nocy. Mało tego, zaczął zabierać z domu moje pieniądze i kosztowności, a przecież nie zarabiam dużo. Z tego co wiem, mąż nie ma stałego zatrudnienia, ale podejrzewam, że pracuje na czarno. Rozważam wniesienie pozwu rozwodowego, jednak wciąż łudzę się nadzieją, że uda się uratować nasz związek. Zastanawiam się więc, czy sąd może nakazać małżonkowi, aby wspierał mnie finansowo. Chciałabym uzyskać wyrok, w którym będę miała zapewnione comiesięczne świadczenia – wyznaje czytelniczka

  czytaj więcej

 • TSUE: Zwolnienie za powtórne zawarcie małżeństwa po rozwodzie jest bezprawne

  TSUE: Zwolnienie za powtórne zawarcie małżeństwa po rozwodzie jest bezprawne

  Zwolnienie ordynatora ze względu na powtórne zawarcie małżeństwa po rozwodzie może stanowić zabronioną dyskryminację ze względu na religię – uznał wczoraj TSUE.

  czytaj więcej

 • Brydak: Prawnikom trudno protestować bez szkody dla klientów [WYWIAD]

  Brydak: Prawnikom trudno protestować bez szkody dla klientów [WYWIAD]

  - Obecna sytuacja prowadzi do tego, że adwokat zajmujący się sprawą z urzędu albo jest dobrą duszą i wyda na nią własne pieniądze, albo, co też się niestety zdarza, potraktuje sprawę trochę mniej poważnie - wyjaśnia adwokat Łukasz Brydak.

  czytaj więcej

 • Do notariusza zamiast do sądu. Rejenci opowiedzą, jak zabezpieczyć swój majątek

  Do notariusza zamiast do sądu. Rejenci opowiedzą, jak zabezpieczyć swój majątek

  Krajowa Rada Notarialna już po raz dziewiąty organizuje Dzień Otwarty Notariatu. W tym roku odbędzie się on w sobotę 24 listopada w godzinach 10–16. W tym czasie niemal 200 notariuszy w 19 miastach będzie bezpłatnie udzielać informacji i porad prawnych.

  czytaj więcej

 • Dziś rusza nowa kampania radców prawnych

  Dziś rusza nowa kampania radców prawnych

  Kilkadziesiąt spotów w telewizjach informacyjnych, plakaty, reklamy w prasie, klipy w radiu i mediach społecznościowych – tak swój zawód promuje samorząd radcowski.

  czytaj więcej

 • Notariusze za darmo wytłumaczą, jak zabezpieczyć swój majątek

  Notariusze za darmo wytłumaczą, jak zabezpieczyć swój majątek

  Prawie 600 notariuszy bezpłatnie doradzi, w jaki sposób zadbać o swój majątek. 30 listopada odbędzie się kolejna edycja Dnia Otwartego Notariatu, podczas której rejenci wytłumaczą m.in. jak sporządzić testament lub przekazać mieszkanie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników