porady adwokackie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu porady adwokackie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące porady adwokackie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Adwokaci nie będą się bić o świadczenie bezpłatnej pomocy

  Adwokaci nie będą się bić o świadczenie bezpłatnej pomocy

  Nie widać specjalnego zainteresowania profesjonalnych pełnomocników udzielaniem od 1 stycznia 2016 roku bezpłatnych porad prawnych. Powód? Pieniądze.

  czytaj więcej

 • Praca prawnika: Świat inny niż w serialach

  Praca prawnika: Świat inny niż w serialach

  Od wielu lat obserwujemy kolejne odgórne próby „naprawy” rynku profesjonalnych usług prawnych. Część polityków kieruje się szczerą intencją pomocy obywatelom, inni zaś ledwie skrywanym uprzedzeniem w stosunku do prawników.

  czytaj więcej

 • OIRP w Warszawie to największy w Polsce samorząd zrzeszający profesjonalnych prawników

  OIRP w Warszawie to największy w Polsce samorząd zrzeszający profesjonalnych prawników

  Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie to największy w Polsce samorząd zrzeszający profesjonalnych prawników wykonujących zawód zaufania publicznego.

  czytaj więcej

 • Pomoc prawna: Społeczna aktywność nie może się zmarnować

  Pomoc prawna: Społeczna aktywność nie może się zmarnować

  1 stycznia wchodzi w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, informacji prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255). Z jednej strony już samo uchwalenie tej ustawy można uznać za duży sukces Ministerstwa Sprawiedliwości, ale z drugiej trzeba przyznać, że jej ostateczny kształt budzi pewne wątpliwości.

  czytaj więcej

 • Można się pozbyć alkoholika, jeśli nie da się z nim żyć

  Można się pozbyć alkoholika, jeśli nie da się z nim żyć

  Mąż pani Krystyny nadużywa alkoholu. Jest bezrobotny, większość czasu spędza z kolegami. Wraca do domu późno, w stanie upojenia alkoholowego. Kilkakrotnie z tego powodu przebywał w izbie wytrzeźwień, utracił też prawo jazdy. Nie godzi się na leczenie, które zalecił sąd. Odrzuca każdą pomoc i nie liczy się z najbliższymi. Lokal, w którym mieszkają małżonkowie, jest wyłączną własnością pani Krystyny. Mąż nie zamierza się z niego dobrowolnie wyprowadzić, mimo że ma własny dom. – Czy muszę składać pozew o rozwód, czy też o eksmisję, aby sądownie nakazać mojemu mężowi opuszczenie mojego domu – pyta czytelniczka, dodając, że krępuje się poprosić sąsiadów, by złożyli zeznania w sądzie o nagannym zachowaniu męża.

  czytaj więcej

 • Trzeba płacić VAT za egzekucję długów

  Trzeba płacić VAT za egzekucję długów

  Do końca września komornik odzyskał część moich pieniędzy, pozostała należność ma być spłacona przez dłużnika w przyszłym miesiącu. Czy całość wynagrodzenia urzędnika zostanie objęta podatkiem VAT i czy zwiększy to moje koszty – pyta Piotr z Warszawy.

  czytaj więcej

 • Słowik: Losowanie pakamerowe

  Słowik: Losowanie pakamerowe

  Ze studia w Warszawie wita Państwa Patryk Słowik. I natychmiast przenosimy się do siedziby Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, gdzie za chwilę rozpocznie się losowanie. Do udziału w konkursie, w którym można wygrać miejsce w pakamerze, zgłosiło się 758 adwokatów. Wylosowanych zostanie zaledwie 62 szczęśliwców, którzy będą mogli świadczyć obywatelom pomoc prawną – dla tych ostatnich nieodpłatną, a dla prawników – jak się teraz okazuje – godziwie wynagradzaną.

  czytaj więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna od 2016. Kto skorzysta?

  Bezpłatna pomoc prawna od 2016. Kto skorzysta?

  Od początku stycznia 2016 w całej Polsce ma ruszyć ok. 1 500 punktów bezpłatnych porad prawnych dla niezamożnych. Punkty pomocy w miastach, gminach i powiatach mają być otwarte przeciętnie 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Prawnicy doradzą w szerokim spektrum spraw z wyjątkiem m.in. prawa celnego, dewizowego, handlowego czy w zakresie prowadzenia firmy. Nie będą też pełnomocnikami w sądach.

  czytaj więcej

 • Adwokat nie moze być szykanowany za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej

  Adwokat nie moze być szykanowany za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej

  Żyję w przekonaniu, że niemożliwe jest ukaranie adwokata aresztowaniem za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej. Gdyby tak się stało, uznałbym za właściwą każdą, także najbardziej radykalną, formę protestu środowiskowego - tłumaczy adwokat Radosław Baszuk.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna zwolniona z PIT

  Darmowa pomoc prawna zwolniona z PIT

  Od początku roku 2016 na terenie całej Polski rozpocznie funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. Projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przewiduje m.in. zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej otrzymanego przez osobę niezamożną.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna już od 1 stycznia 2016

  Darmowa pomoc prawna już od 1 stycznia 2016

  Nieodpłatną pomocą prawną objęte zostaną między innymi osoby uprawnione do zasiłków, seniorzy oraz młodzi do 26 roku życia. Pomysł w całości finansowany ma być z budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • Dębowski: O wsparciu i pomocy bez adwokatów

  Dębowski: O wsparciu i pomocy bez adwokatów

  Felieton

  czytaj więcej

 • Nieodpłatna pomoc prawna również dla najbogatszych

  Nieodpłatna pomoc prawna również dla najbogatszych

  Jeżeli osoba uprawniona uzna, że nie udzielono jej porady prawnej w sposób prawidłowy, może wystąpić przeciwko adwokatowi ze stosownym żądaniem na drogę sądową - przypomina Aleksander Krystofowicz.

  czytaj więcej

 • Inwigilacją w obywateli, czyli wchodzimy w rok 1984

  Inwigilacją w obywateli, czyli wchodzimy w rok 1984

  Gdyby nie głęboka wiara w dobre intencje polityków, mogłaby nam przez głowę przemknąć myśl, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego miał pomóc we wprowadzeniu tzw. ustawy policyjnej, przewidującej mechanizmy praktycznie niekontrolowanej inwigilacji obywateli.

  czytaj więcej

 • W całym kraju ruszyły punkty darmowej pomocy prawnej

  W całym kraju ruszyły punkty darmowej pomocy prawnej

  W Kielcach od momentu otwarcia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej cieszy się ona sporym zainteresowaniem. „Jesteśmy miło zaskoczeni. Przed punktem działającym przy kieleckim rynku ustawiały się kolejki osób, które chcą skorzystać z takiej formy pomocy” – powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Kielcach Anna Ciulęba. W mieście działa osiem punktów, z których dwa prowadzą adwokaci, kolejne dwa radcy prawni i cztery, które powierzono organizacjom pozarządowym wyłonionym w konkursie ofert.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna: Szanse i ograniczenia

  Darmowa pomoc prawna: Szanse i ograniczenia

  Na mocy ustawy z 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej w życie weszły przepisy stanowiące o systemie darmowej pomocy prawnej. Od 1 stycznia można z niej skorzystać w prawie całej Polsce. Docelowo ma powstać co najmniej 1500 ośrodków nieodpłatnej pomocy prawnej.

  czytaj więcej

 • 17 punktów bezpłatnej pomocy prawnej nie funkcjonuje ze względu na brak funduszy. MF: Środki na ten cel są zabezpieczone

  17 punktów bezpłatnej pomocy prawnej nie funkcjonuje ze względu na brak funduszy. MF: Środki na ten cel są zabezpieczone

  Posłanka PSL przyznała, że z informacji zebranych przez resort sprawiedliwości wynika, że dwa dni temu nie działały jeszcze 32 punkty, które powinny być utworzone. W 17 przypadkach jako przyczynę wskazano brak środków finansowych.

  czytaj więcej

 • Internetowy ruch oporu przed inwigilacją. Jak bronić się przed ustawą PiS?

  Internetowy ruch oporu przed inwigilacją. Jak bronić się przed ustawą PiS?

  VPN w domach, Signal na komórkach, a może nawet używanie TOR, czyli jak chronić swoją e-prywatność.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna: Od lutego 2016 r. wszystkie punkty działają

  Darmowa pomoc prawna: Od lutego 2016 r. wszystkie punkty działają

  Z początkiem tego roku w życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz ofiar klęsk. Na jej mocy w 380 powiatach Polski miały powstać 1524 punkty darmowej pomocy prawnej. Przewidziano, że około połowy z nich będą prowadzić organizacje pozarządowe.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne