porady adwokackie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu porady adwokackie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące porady adwokackie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Trzeba płacić VAT za egzekucję długów

  Trzeba płacić VAT za egzekucję długów

  Do końca września komornik odzyskał część moich pieniędzy, pozostała należność ma być spłacona przez dłużnika w przyszłym miesiącu. Czy całość wynagrodzenia urzędnika zostanie objęta podatkiem VAT i czy zwiększy to moje koszty – pyta Piotr z Warszawy.

  czytaj więcej

 • Słowik: Losowanie pakamerowe

  Słowik: Losowanie pakamerowe

  Ze studia w Warszawie wita Państwa Patryk Słowik. I natychmiast przenosimy się do siedziby Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, gdzie za chwilę rozpocznie się losowanie. Do udziału w konkursie, w którym można wygrać miejsce w pakamerze, zgłosiło się 758 adwokatów. Wylosowanych zostanie zaledwie 62 szczęśliwców, którzy będą mogli świadczyć obywatelom pomoc prawną – dla tych ostatnich nieodpłatną, a dla prawników – jak się teraz okazuje – godziwie wynagradzaną.

  czytaj więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna od 2016. Kto skorzysta?

  Bezpłatna pomoc prawna od 2016. Kto skorzysta?

  Od początku stycznia 2016 w całej Polsce ma ruszyć ok. 1 500 punktów bezpłatnych porad prawnych dla niezamożnych. Punkty pomocy w miastach, gminach i powiatach mają być otwarte przeciętnie 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Prawnicy doradzą w szerokim spektrum spraw z wyjątkiem m.in. prawa celnego, dewizowego, handlowego czy w zakresie prowadzenia firmy. Nie będą też pełnomocnikami w sądach.

  czytaj więcej

 • Adwokat nie moze być szykanowany za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej

  Adwokat nie moze być szykanowany za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej

  Żyję w przekonaniu, że niemożliwe jest ukaranie adwokata aresztowaniem za odmowę ujawnienia tajemnicy zawodowej. Gdyby tak się stało, uznałbym za właściwą każdą, także najbardziej radykalną, formę protestu środowiskowego - tłumaczy adwokat Radosław Baszuk.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna zwolniona z PIT

  Darmowa pomoc prawna zwolniona z PIT

  Od początku roku 2016 na terenie całej Polski rozpocznie funkcjonować system darmowej pomocy prawnej. Projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przewiduje m.in. zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej otrzymanego przez osobę niezamożną.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna już od 1 stycznia 2016

  Darmowa pomoc prawna już od 1 stycznia 2016

  Nieodpłatną pomocą prawną objęte zostaną między innymi osoby uprawnione do zasiłków, seniorzy oraz młodzi do 26 roku życia. Pomysł w całości finansowany ma być z budżetu państwa.

  czytaj więcej

 • Dębowski: O wsparciu i pomocy bez adwokatów

  Dębowski: O wsparciu i pomocy bez adwokatów

  Felieton

  czytaj więcej

 • Nieodpłatna pomoc prawna również dla najbogatszych

  Nieodpłatna pomoc prawna również dla najbogatszych

  Jeżeli osoba uprawniona uzna, że nie udzielono jej porady prawnej w sposób prawidłowy, może wystąpić przeciwko adwokatowi ze stosownym żądaniem na drogę sądową - przypomina Aleksander Krystofowicz.

  czytaj więcej

 • Inwigilacją w obywateli, czyli wchodzimy w rok 1984

  Inwigilacją w obywateli, czyli wchodzimy w rok 1984

  Gdyby nie głęboka wiara w dobre intencje polityków, mogłaby nam przez głowę przemknąć myśl, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego miał pomóc we wprowadzeniu tzw. ustawy policyjnej, przewidującej mechanizmy praktycznie niekontrolowanej inwigilacji obywateli.

  czytaj więcej

 • W całym kraju ruszyły punkty darmowej pomocy prawnej

  W całym kraju ruszyły punkty darmowej pomocy prawnej

  W Kielcach od momentu otwarcia punktów nieodpłatnej pomocy prawnej cieszy się ona sporym zainteresowaniem. „Jesteśmy miło zaskoczeni. Przed punktem działającym przy kieleckim rynku ustawiały się kolejki osób, które chcą skorzystać z takiej formy pomocy” – powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Kielcach Anna Ciulęba. W mieście działa osiem punktów, z których dwa prowadzą adwokaci, kolejne dwa radcy prawni i cztery, które powierzono organizacjom pozarządowym wyłonionym w konkursie ofert.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna: Szanse i ograniczenia

  Darmowa pomoc prawna: Szanse i ograniczenia

  Na mocy ustawy z 5 sierpnia 2015 o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej w życie weszły przepisy stanowiące o systemie darmowej pomocy prawnej. Od 1 stycznia można z niej skorzystać w prawie całej Polsce. Docelowo ma powstać co najmniej 1500 ośrodków nieodpłatnej pomocy prawnej.

  czytaj więcej

 • 17 punktów bezpłatnej pomocy prawnej nie funkcjonuje ze względu na brak funduszy. MF: Środki na ten cel są zabezpieczone

  17 punktów bezpłatnej pomocy prawnej nie funkcjonuje ze względu na brak funduszy. MF: Środki na ten cel są zabezpieczone

  Posłanka PSL przyznała, że z informacji zebranych przez resort sprawiedliwości wynika, że dwa dni temu nie działały jeszcze 32 punkty, które powinny być utworzone. W 17 przypadkach jako przyczynę wskazano brak środków finansowych.

  czytaj więcej

 • Internetowy ruch oporu przed inwigilacją. Jak bronić się przed ustawą PiS?

  Internetowy ruch oporu przed inwigilacją. Jak bronić się przed ustawą PiS?

  VPN w domach, Signal na komórkach, a może nawet używanie TOR, czyli jak chronić swoją e-prywatność.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna: Od lutego 2016 r. wszystkie punkty działają

  Darmowa pomoc prawna: Od lutego 2016 r. wszystkie punkty działają

  Z początkiem tego roku w życie weszła ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej dla najuboższych, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz ofiar klęsk. Na jej mocy w 380 powiatach Polski miały powstać 1524 punkty darmowej pomocy prawnej. Przewidziano, że około połowy z nich będą prowadzić organizacje pozarządowe.

  czytaj więcej

 • Darmowa pomoc prawna. Jak ją uzyskać?

  Darmowa pomoc prawna. Jak ją uzyskać?

  Jak podaje ministerstwo sprawiedliwości, od 1 lutego funkcjonują już wszystkie 1524 punkty darmowe pomocy prawnej. Porada prawna w ramach tego programu nie jest jednak udzielana w każdej sprawie interesanta. Co więcej, nie każdy może ją uzyskać.

  czytaj więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna: Minister chce znać nazwiska tych, którzy odmówili dyżurów

  Bezpłatna pomoc prawna: Minister chce znać nazwiska tych, którzy odmówili dyżurów

  Od 1 lutego już wszystkie punkty nieodpłatnego poradnictwa działają. W 882 punktach porad udzielają adwokaci oraz radcowie prawni, 642 placówki powierzono natomiast organizacjom pozarządowym. Nieznana jest jednak liczba tych, którzy z pomocy skorzystali.

  czytaj więcej

 • Możliwe jest powtórne rozpoznanie zakończonej sprawy

  Możliwe jest powtórne rozpoznanie zakończonej sprawy

  O tym, że od kilku miesięcy powinien płacić córce znacznie wyższe alimenty niż do tej pory, pan Karol dowiedział się od komornika, który zawiadomił go, że z powodu zaległych świadczeń wszczął egzekucję. Czytelnik ustalił, że odbyła się rozprawa i zapadł wyrok podwyższający świadczenie. W aktach sprawy znalazł informację o ustanowieniu przez sąd kuratora reprezentującego jego interesy, bo była żona podała, że nie zna adresu. – To niemożliwe, mieszkamy przy tej samej ulicy – denerwuje się czytelnik. – Czy mam prawo domagać się wznowienia postępowania, które doprowadziłoby do ponownego rozpoznania sprawy przez sąd, mimo że został wydany prawomocny wyrok? Jeśli tak, to co powinienem zrobić – pyta pan Karol

  czytaj więcej

 • Bezrobocie wśród prawników? Zwara: Polaku, korzystaj z profilaktyki prawnej

  Bezrobocie wśród prawników? Zwara: Polaku, korzystaj z profilaktyki prawnej

  W Polsce profesjonalne usługi prawne świadczy ponad 18 tys. adwokatów i 40 tys. radców prawnych. Politycy mogą z dumą powiedzieć: otworzyliśmy zamknięte drzwi korporacji prawniczych. I dobrze.

  czytaj więcej

 • Zwara: Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego

  Zwara: Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego

  Rozpoczął się czas zgromadzeń wyborczych w izbach w całym kraju. To ważny dla adwokatury czas. Czas rozliczania; decyzji, czy akceptujemy dotychczasowe działania naszych władz, czy potrzebujemy świeżego spojrzenia na sprawy adwokackie. Zwieńczeniem będzie listopadowy Krajowy Zjazd Adwokatury w Krakowie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników