podstawy prawa pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podstawy prawa pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podstawy prawa pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Współmałżonek rolniczki pracujący w USA zostaje w KRUS

  Współmałżonek rolniczki pracujący w USA zostaje w KRUS

  Prezes KRUS nie miał prawa wykluczyć z ubezpieczenia społecznego rolników współmałżonka rolniczki tylko dlatego, że ten krótkotrwale pracował w Stanach Zjednoczonych podlegając z tytułu zatrudnienia tamtejszemu ubezpieczeniu. Tak uznał dzisiaj Sąd Najwyższy oddalając kasacje Kasy.

  czytaj więcej

 • Jak ominąć opłacanie składek za zatrudnionych sezonowo

  Jak ominąć opłacanie składek za zatrudnionych sezonowo

  Firmy zatrudniające studentów na podstawie umów cywilnoprawnych są zwolnione z obowiązku odprowadzania daniny na rzecz ZUS. Takie preferencyjne zasady obowiązują do czasu ukończenia 26 lat przez zleceniobiorcę.

  czytaj więcej

 • Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Zawieszenie firmy nie wydłuży prawa przedsiębiorcy do preferencyjnych składek

  Niski ZUS można opłacać tylko przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od założenia działalności. Nie ma znaczenia, czy przez ten czas rzeczywiście była ona prowadzona. Przedsiębiorca, który rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej, ma prawo do skorzystania z preferencyjnej stawki składek ZUS. Może je odprowadzać od podstawy wymiaru wynoszącej 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Uprawnienie to przysługuje w okresie pierwszych 24 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

  czytaj więcej

 • Motywowanie pracowników za pomocą instrumentów finansowych nie jest oskładkowane

  Motywowanie pracowników za pomocą instrumentów finansowych nie jest oskładkowane

  Uzyskane przez uprawnionych na ich podstawie sumy są wolne od obciążeń ZUS. Nie stanowią bowiem przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Sporą popularnością cieszą się programy motywacyjne, które mają na celu zachęcenie pracowników do podejmowania dodatkowych wysiłków, aby wyniki firmy były lepsze. Zawsze jednak, gdy pracodawca w jakikolwiek sposób wynagradza zatrudnionego, pojawia się pytanie, czy należy to uznać za przychód, który trzeba nie tylko opodatkować, lecz także odprowadzić od niego składki.

  czytaj więcej

 • Zobacz, co zrobić gdy pracodawca nie odprowadza składek do ZUS

  Zobacz, co zrobić gdy pracodawca nie odprowadza składek do ZUS

  Poszkodowany pracownik może zgłosić sprawę do PIP lub do ZUS. Pracodawcy, który nie zgłosił pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego grozi mu między innymi grzywna, wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, a nawet odpowiedzialność karna.

  czytaj więcej

 • Maciej Bobrowicz - Były prezes KRRP wraca do gry

  Maciej Bobrowicz - Były prezes KRRP wraca do gry

  Obecne kierownictwo popełniło grzech zaniechania i braku skuteczności w kwestii stawek za wynagrodzenia pełnomocników. Jak już na początku ktoś sobie powie, że coś jest niemożliwe, to potem przegrywa – mówi Maciej Bobrowicz. I zgłasza swoją kandydaturę na następcę Dariusza Sałajewskiego

  czytaj więcej

 • Czy można zatrudnić kobietę ciężarną

  Czy można zatrudnić kobietę ciężarną

  Zostałam zatrudniona na umowę o pracę, gdy byłam w ciąży – mówi pani Katarzyna. – Po kilku miesiącach wykonywania obowiązków dostałam zwolnienie lekarskie, a do dziś pozostaję na urlopie macierzyńskim. Niedawno otrzymałam decyzję ZUS, w której stwierdzono, iż umowa o pracę była fikcyjna i w rzeczywistości pozostawałam bezrobotna. Co robić – pyta zrozpaczona czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Polityczna rola TK

  Polityczna rola TK

  W niepewnych dla demokracji czasach Trybunał Konstytucyjny nie powinien zawsze ściśle trzymać się litery prawa - twierdzi dr hab. Konrad Lachmayer, specjalista od porównawczego prawa konstytucyjnego z Uniwersytetu w Durham i Węgierskiej Akademii Nauk.

  czytaj więcej

 • Sędzia Jan Rudowski - Specjalista od podatków

  Sędzia Jan Rudowski - Specjalista od podatków

  Tłumów zapewne by nie porwał, nie sprawia też wrażenia brata łaty. O sobie Jan Rudowski mówi niechętnie. Niespecjalnie również chcą się o nim wypowiadać doradcy podatkowi, ale to akurat nie dziwi. Wiadomo – sędzia.

  czytaj więcej

 • Mieszkania w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych: Jest luka w nowych przepisach

  Mieszkania w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych: Jest luka w nowych przepisach

  Rozbudowa i nadbudowa – te terminy mają duże znaczenie dla właścicieli nieruchomości położonych w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych. Nieprecyzyjne definicje pozwalają ominąć ograniczenia.

  czytaj więcej

 • W Polsce nie ma patriotyzmu konstytucyjnego

  W Polsce nie ma patriotyzmu konstytucyjnego

  Nie stworzyliśmy w Polsce czegoś na kształt patriotyzmu konstytucyjnego, przekonania o ważności, a może i dumy z istnienia zbioru zasad ważniejszych niż zwykłe prawo.

  czytaj więcej

 • TSUE odwraca się od branży hazardowej

  TSUE odwraca się od branży hazardowej

  Państwu wolno było przesądzić, że gra na automatach jest dopuszczalna tylko w kasynach gry. Co więcej, nie musiało przepisów tego dotyczących notyfikować Komisji Europejskiej. Tak wynika z najnowszej opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Michala Bobeka. Jeśli luksemburscy sędziowie podzielą pogląd czeskiego specjalisty, dojdzie do zwrotu o 180 stopni w orzecznictwie.

  czytaj więcej

 • Nie wprowadzajmy e-ułatwień kosztem naszej prywatności

  Nie wprowadzajmy e-ułatwień kosztem naszej prywatności

  Współpraca pomiędzy władzą publiczną a podmiotami prywatnymi sama z siebie nie jest czymś złym. Ale tworząc konkretne rozwiązania – zwłaszcza tam, gdzie przedmiot takiej współpracy miałby dotykać praw i wolności obywateli – trzeba działać z rozwagą i umiarem, aby zachować odpowiednie gwarancje tych praw i wolności.

  czytaj więcej

 • Szmulik: Pożegnanie z założeniami

  Szmulik: Pożegnanie z założeniami

  22 czerwca br. weszła w życie nowelizacja uchwały Rady Ministrów – Regulamin pracy Rady Ministrów (Dz.U. z 2016 r. poz. 494). Na mocy tej noweli zmieniła się radykalnie rola jednego z rodzajów aktów prawnych przyjmowanych przez rząd – założeń projektu ustawy.

  czytaj więcej

 • Aplikant również ma prawo do alimentów od ojca

  Aplikant również ma prawo do alimentów od ojca

  Mam 25 lat i jestem aplikantem notarialnym – pisze pan Marcin. Nie zarabiam dużo, a mój ojciec, który rozwiódł się z matką, gdy byłem dzieckiem, to bogaty przedsiębiorca. Gdy poprosiłem go o wsparcie finansowe, powiedział, że jestem już dorosły i mam sobie sam radzić. Jakie szanse powodzenia ma powództwo o alimenty – pyta.

  czytaj więcej

 • PKP Energetyka: Ostre napięcie między rządem a funduszem CVC

  PKP Energetyka: Ostre napięcie między rządem a funduszem CVC

  Gra o odzyskanie kontroli nad kolejową spółką energetyczną wkracza w nową fazę. Tak gorąco jeszcze między nimi nie było. Urząd Transportu Kolejowego przeprowadził kontrolę ponad 20 firm branży kolejowej, w tym PKP Energetyka. Powodem był wzrost liczby wypadków i incydentów na torach m.in. wśród firm zajmujących się budową i utrzymaniem infrastruktury.

  czytaj więcej

 • RPO skarży ustawę antyterrorystyczną. Błaszczak: To efekt jego zaangażowania politycznego

  RPO skarży ustawę antyterrorystyczną. Błaszczak: To efekt jego zaangażowania politycznego

  Ustawa antyterrorystyczna była niezbędna, daje realne narzędzie do przeciwdziałania terroryzmowi - powiedział we wtorek szef MSWiA Mariusz Błaszczak komentując skargę RPO do Trybunału Konstytucyjnego. Według ministra ta skarga RPO to efekt jego "zaangażowania politycznego".

  czytaj więcej

 • Emerytury celników: Rząd nie akceptuje projektu obywatelskeigo

  Emerytury celników: Rząd nie akceptuje projektu obywatelskeigo

  Rząd ocenił, że rozwiązania zaproponowane w obywatelskim projekcie zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, który włącza celników do systemu emerytur mundurowych, są "zbyt daleko idące". Uznał też, że niezbędne są kompleksowe przepisy regulujące te kwestie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników