podstawy prawa pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podstawy prawa pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podstawy prawa pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kiedy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie chorobowe zamiast zasiłku wypadkowego

  Kiedy pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie chorobowe zamiast zasiłku wypadkowego

  Nasz pracownik miał wypadek w miejscu pracy. Zespół powypadkowy jeszcze nie skończył dochodzenia i brakuje ostatecznego protokołu. Zbliża się termin wypłaty wynagrodzeń, a pracownik jest na zwolnieniu lekarskim. Jakie świadczenie mu wypłacić - zwykłe wynagrodzenie chorobowe czy zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego? Co zrobić, jeśli wypłacimy wynagrodzenie chorobowe, a potem się okaże, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy?

  czytaj więcej

 • Prawnik z biznesowym zacięciem poszukiwany. In-house musi być menedżerem [RAPORT]

  Prawnik z biznesowym zacięciem poszukiwany. In-house musi być menedżerem [RAPORT]

  Sama specjalistyczna wiedza z zakresu prawa nie wystarczy. Prawnik w przedsiębiorstwie musi być strategicznym doradcą dla swoich dyrektorów i prezesa. Firmy stawiają więc na miękkie umiejętności i doświadczenie biznesowe – wynika z raportu PwC i Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw „Prawnicy przedsiębiorstw: dziś i jutro”.

  czytaj więcej

 • Od 2018 r. MSSF 15 przewiduje jeden model dla wszystkich branż

  Od 2018 r. MSSF 15 przewiduje jeden model dla wszystkich branż

  Obecnie rozpoznanie przychodu następuje w większości według wartości ujętych w umowie. Według nowych zasad będzie on rozpoznawany na podstawie cen, jakie byłyby zastosowane w przypadku zwykłej transakcji sprzedaży.

  czytaj więcej

 • Reforma edukacji: Karta nauczyciela zostaje

  Reforma edukacji: Karta nauczyciela zostaje

  Trzy stopnie awansu, wydłużanie stażu, koniec z ewaluacją i rozliczaniem godzin zrealizowanych w ramach podstawy programowej - to główne zmiany, które czekają nauczycieli w ramach reformy edukacji.

  czytaj więcej

 • ZBN: Opinia Rzecznika Finansowego ws. frankowiczów jest nierzetelna

  ZBN: Opinia Rzecznika Finansowego ws. frankowiczów jest nierzetelna

  Najważniejsze konkluzje raportu Rzecznika Finansowego w sprawie kredytów walutowych pozostają w sprzeczności z prawem polskim i unijnym, a także orzecznictwem sądów powszechnych, a opinia Rzecznika nie może być uznana za wiarygodną i rzetelną - podał w poniedziałek Związek Banków Polskich.

  czytaj więcej

 • Warchoł: Strasburg dopuszcza konfiskatę rozszerzoną [WYWIAD]

  Warchoł: Strasburg dopuszcza konfiskatę rozszerzoną [WYWIAD]

  - Europejski Trybunał Praw Człowieka kilkukrotnie stwierdzał, że przepadek mienia wobec osób trzecich, które nie były zaangażowane w popełnienie przestępstwa, nie stanowi naruszenia prawa własności ani domniemania niewinności - mówi w wywiadzie dla DGP wiceminister sprawiedliwości Dr Marcin Warchoł wiceminister sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Bezpodstawne wzbogacenie bywa podstawą roszczeń

  Bezpodstawne wzbogacenie bywa podstawą roszczeń

  TEZA: Przepisy prawa zamówień publicznych nie są sprzeczne z przepisami kodeksu cywilnego o bezpodstawnym wzbogaceniu (nienależnym świadczeniu) i nie wyłączają możliwości ich zastosowania.

  czytaj więcej

 • ZUS nie podwyższy kwoty, od której naliczy składkę za pracownika delegowanego

  ZUS nie podwyższy kwoty, od której naliczy składkę za pracownika delegowanego

  Pracodawcy, którym organ rentowy naliczył zawyżone składki za pracowników delegowanych, będą mieli teraz prawo domagać się ich zwrotu. A to za sprawą projektu nowelizacji rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ma wejść 1 października 2016 r.

  czytaj więcej

 • Nie ma jednolitego systemu kategoryzacji hoteli

  Nie ma jednolitego systemu kategoryzacji hoteli

  Wybieram się do Włoch. Ponieważ będę podróżować, więc chcę zarezerwować miejsca w hotelach, ale ceny są przerażające. Placówki cztero- i pięciogwiazdkowe, do których standardu przywykłam podczas wyjazdów do Tunezji oraz Egiptu, są dla mnie niedostępne. Stać mnie najwyżej na dwie gwiazdki – pisze pani Wanda. – Czy powinnam się na nie zdecydować – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Grunty rolne to może być kłopot dla spółki prowadzącej hotel

  Grunty rolne to może być kłopot dla spółki prowadzącej hotel

  OPIS SYTUACJI: Spółka jawna składająca się z pięciu wspólników będących osobami fizycznymi jest właścicielem hotelu trzygwiazdkowego położonego na obszarze wiejskim oraz otoczonego lasem i polami uprawnymi. Kilka lat temu spółka nabyła znajdujące się w pobliżu hotelu grunty orne. Planowała, że zmieni ich przeznaczenie i rozbuduje bazę noclegową. Ze względu na brak środków finansowych inwestycję jednakże na kilka lat odłożono. Obecnie w spółce ma dojść do zmian personalnych. W miejsce jednego z dotychczasowych wspólników wstąpić ma nowa osoba. Podstawą zmiany ma być przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na osobę trzecią. Pozostali wspólnicy się obawiają, czy tego typu zmiana podmiotowa nie spowoduje możliwości przejęcia należących do spółki gruntów rolnych.

  czytaj więcej

 • Paragony tylko w sieci. Zmiany od 2017 r.

  Paragony tylko w sieci. Zmiany od 2017 r.

  Papierowe wydruki już niedługo mogą zniknąć z naszego życia. Z końcem 2017 r. biznes czeka wielka wymiana kas fiskalnych na takie, które będą rejestrowały sprzedaż elektronicznie.

  czytaj więcej

 • MEN wydłuża podstawówkę i likwiduje gimnazja

  MEN wydłuża podstawówkę i likwiduje gimnazja

  Ośmioklasowa szkoła powszechna i czteroletnie liceum – tak od roku szkolnego 2017/2018 zmieni się krajobraz polskiej oświaty

  czytaj więcej

 • Skarga w PIP na nieuczciwą konkurencję: Wypłaty pod stołem i fikcyjny wolontariat w agencjach pracy

  Skarga w PIP na nieuczciwą konkurencję: Wypłaty pod stołem i fikcyjny wolontariat w agencjach pracy

  Wypłaty pod stołem i zawieranie podwójnych umów to sposoby na omijanie przepisów o pracy tymczasowej. Pośrednicy w zatrudnieniu zawiadamiają PIP. Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) zgłosiło do Państwowej Inspekcji Pracy nieuczciwe praktyki jakie stosują niektórzy pośrednicy. Sposobów na oszczędzanie kosztem zatrudnionych jest wiele – począwszy od stosowania umów o dzieło wraz ze zleceniami (dzięki temu firmy oszczędzają na składkach), a skończywszy na fikcyjnym wolontariacie.

  czytaj więcej

 • Minister w rządzie Camerona: Albo nowe referendum, albo wybory

  Minister w rządzie Camerona: Albo nowe referendum, albo wybory

  Wpływowy polityk partii konserwatywnej, minister zdrowia, Jeremy Hunt, opowiedział się za przeprowadzeniem nowego referendum lub rozpisaniem wyborów, w których torysi opowiedzą się wprost za członkostwem w UE, "jeśli tylko Unia zrewiduje politykę migracyjną".

  czytaj więcej

 • Rzepliński: Do końca roku Trybunał Konstytucyjny wyda około 60 wyroków

  Rzepliński: Do końca roku Trybunał Konstytucyjny wyda około 60 wyroków

  Prawdopodobnie ok. 60 wyroków wyda do końca roku Trybunał Konstytucyjny - poinformował prezes TK Andrzej Rzepliński senatorów z komisji ustawodawczej.

  czytaj więcej

 • TK: Niekonstytucyjne przepisy dot. opłat egzekucyjnych w administracji

  TK: Niekonstytucyjne przepisy dot. opłat egzekucyjnych w administracji

  Przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczące opłat np. za zajęcie wierzytelności i niepozwalające na obniżenie tych opłat w razie dobrowolnej zapłaty egzekwowanej należności są niekonstytucyjne - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników