podatek od spadku po mężu

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek od spadku po mężu. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek od spadku po mężu.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wspólnych rozliczeń coraz mniej

  Wspólnych rozliczeń coraz mniej

  W 2006 roku o ponad milion zmniejszyła się liczba wspólnych zeznań małżonków Dochody podatników rosną, a wtedy ta preferencja staje się nieopłacalna Spadkowi wspólnych rozliczeń sprzyja też masowa emigracja zarobkowa

  czytaj więcej

 • Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. Czy zawsze jest konieczne?

  Zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego. Czy zawsze jest konieczne?

  Podatnicy mogą uniknąć płacenia podatku od darowizny, jeśli na czas zgłoszą jej otrzymanie skarbówce. Jeśli umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego, obowiązek ten przechodzi z podatnika na notariusza. W każdym innym przypadku niezgłoszenie darowizny może skutkować wysokimi karami.

  czytaj więcej

 • Mniejszy podatek przy poniesionych nakładach na nieruchomość

  Mniejszy podatek przy poniesionych nakładach na nieruchomość

  Kto domaga się od pozostałych współwłaścicieli zwrotu nakładów poniesionych na nieruchomość, ten ma prawo zmniejszyć podstawę opodatkowania przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności – uznał NSA.

  czytaj więcej

 • Nawet gdy spóźnisz się z PIT, nie stracisz ulgi

  Nawet gdy spóźnisz się z PIT, nie stracisz ulgi

  Podatnik odzyska preferencję tylko wtedy, gdy nie zdąży z formalnościami z przyczyn od niego niezależnych. Dotyczy to między innymi wspólnego rozliczenia z małżonkiem i dziećmi oraz zwolnienia z podatku od spadków

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z 20 sierpnia 2018

  Poradnia podatkowa z 20 sierpnia 2018

  Jak rozliczyć import usług pośrednictwa w rezerwacji noclegów u podatnika niezarejestrowanego? Jaką stawkę VAT zastosować do opłat pobieranych od uczestników maratonów rowerowych? Czy do paragonu zawierającego numer NIP nabywcy do wartości 450 zł wystawiamy fakturę na żądanie nabywcy? W jaki sposób odliczyć VAT od wydatków na quada? Do której grupy podatkowej zalicza się osobę dziedziczącą po zmarłym wnuczku siostry mamy?

  czytaj więcej

 • Ustawa o sukcesji wzmacnia rolę małżonków, ale ma inną lukę

  Ustawa o sukcesji wzmacnia rolę małżonków, ale ma inną lukę

  Mąż prowadzi rodzinny biznes, ale jest ciężko chory i zastanawiamy się, jak uporządkować sprawy spadkowe, w tym przejęcie tego przedsiębiorstwa przez najbliższych. Wiem, że niedługo zacznie obowiązywać nowa ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Kto po śmierci mojego męża będzie decydował o powołaniu zarządcy sukcesyjnego: ja samodzielnie – jako osoba przejmująca firmę – czy wspólnie z dziećmi? I to, że mamy z mężem wspólność majątkową, ma tu jakieś znaczenie? A czy śmierć małżonka wpływa na rozliczenia z US? Czytałam, że urzędy skarbowe w ogóle tego nie weryfikują. To prawda? I czy teraz za sprawą nowych przepisów coś się tu zmieni?

  czytaj więcej

 • Spadkobierca sprzeda mieszkanie bez PIT szybciej niż po 5 latach

  Spadkobierca sprzeda mieszkanie bez PIT szybciej niż po 5 latach

  Dobra wiadomość dla dziedziczących, wdowców i rozwodników. Koniec z liczeniem okresu, po którym wolno im zbyć nieruchomość bez PIT, od daty śmierci spadkodawcy, męża lub rozwodu.

  czytaj więcej

 • Spadkobierca też może płacić VAT od marży

  Spadkobierca też może płacić VAT od marży

  Żona, która przejęła po zmarłym mężu antykwariat, ma prawo rozliczać sprzedaż odziedziczonych towarów używanych na preferencyjnych zasadach. Nie może natomiast korygować błędnych rozliczeń zmarłego – stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Sylwia Spurek: W Polsce to milczenie jest biciem [WYWIAD]

  Sylwia Spurek: W Polsce to milczenie jest biciem [WYWIAD]

  - Milczenie jest biciem w Polsce. Milczenie jest przemocą fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną. Kiedyś była taka kampania we Francji: sprawca karmi się milczeniem. Sprawca przestaje się czuć bezkarny, kiedy ktoś dowiaduje się o tym, że popełnia przestępstwo - mówi w wywiadzie dla DGP Sylwia Spurek, prawniczka, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich.

  czytaj więcej

 • Prawo szariatu czy kodeks cywilny? ETPC o zasadach dziedziczenia majątku

  Prawo szariatu czy kodeks cywilny? ETPC o zasadach dziedziczenia majątku

  Jakie prawo ma zastosowanie do spadku po muzułmaninie? Tym zagadnieniem zajęła się Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Molla Sali przeciwko Grecji (wyrok z 19 grudnia 2018 r., skarga nr 20452/14).

  czytaj więcej

 • Spadkobierca może zrealizować ulgę za spadkodawcę

  Spadkobierca może zrealizować ulgę za spadkodawcę

  Zwolnienie z podatku przysługuje nawet wtedy, gdy osoba, która sprzedała mieszkanie, nie zdążyła zadeklarować chęci skorzystania z ulgi, bo zmarła nim upłynął termin na złożenie zeznania PIT-39 - wynika z najnowszego wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Odpłatne zbycie nieruchomości w 2019 roku

  Odpłatne zbycie nieruchomości w 2019 roku

  Zakup nieruchomości to zazwyczaj transakcja życia. Z kolei jej sprzedaż może się wiązać z koniecznością zapłaty podatku dochodowego – zależne jest to jednak od tego, jak długo jest się jej właścicielem oraz czy sprzedaż następuje z zyskiem.

  czytaj więcej

 • Majątek osobisty małżonka będzie bardziej chroniony

  Majątek osobisty małżonka będzie bardziej chroniony

  Fiskus będzie musiał wstrzymać egzekucję aż do ostatecznego rozstrzygnięcia, jaka część majątku należącego do obojga małżonków może być zajęta.

  czytaj więcej

 • Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

  Wszystkie kamienice Willy’ego Goldberga

  Do Sądu Rejonowego w Radomsku: Ja, niżej podpisany Willy Goldberg, oświadczam, że jestem jedynym spadkobiercą rodziny Goldbergów, której wszyscy członkowie zginęli w czasie II wojny światowej. Do dnia dzisiejszego nie toczyło się po żadnej z tych osób postępowanie spadkowe. Moim zamiarem jest uregulowanie stanu prawnego po moich przodkach i na dzień dzisiejszy ustalam majątek, który był kiedyś w ich posiadaniu. Zwracam się o wydanie odpisów poszczególnych dokumentów, znajdujących się z aktach Ksiąg Hipotecznych Nr…”. I dalej wyliczanka na pięciu stronach: numery ksiąg, decyzje, pełnomocnictwa, postanowienia, akty urodzenia i zgonu, opłaty stemplowe, decyzje urzędu skarbowego, tytuły wykonawcze, nakazy egzekucyjne. Wszystko, co pomoże w ustaleniu prawa do dziedziczenia.

  czytaj więcej

 • "Wyręczyć w trudzie myślenia". Ekonomia behawioralna narzędziem polityków

  "Wyręczyć w trudzie myślenia". Ekonomia behawioralna narzędziem polityków

  Politycy od zawsze uważają, że wiedzą, co dla nas dobre. Dzisiaj nauka wyposaża ich w narzędzia sprawiające, że – chcąc nie chcąc – przyznajemy im rację. Właśnie: „Chcąc nie chcąc”

  czytaj więcej

 • Sprzedaż nieruchomości a PIT. Wspólność majątkowa pozwoli uniknąć podatku

  Sprzedaż nieruchomości a PIT. Wspólność majątkowa pozwoli uniknąć podatku

  By małżeństwo mogło bez konsekwencji podatkowych sprzedać mieszkanie musi spełnić dwa warunki. Po pierwsze, nie wiązać transakcji z prowadzonym biznesem, po drugie, sprzedać lokum po upływie 5 lat od jego nabycia. Gdy określenie daty nabycia mieszkania nie jest oczywiste, pomóc może wspólność majątkowa.

  czytaj więcej

 • Przekop, który dzieli. Co o Mierzei Wiślanej mówią mieszkańcy

  Przekop, który dzieli. Co o Mierzei Wiślanej mówią mieszkańcy

  Spór o przekop Mierzei Wiślanej nabiera ostrości im bliżej terminu realizacji projektu. Jednak ten konflikt inaczej wygląda z perspektywy wąskiego kawałka ziemi na północy.

  czytaj więcej

 • Zadośćuczynienie za represje w czasach PRL to nie spadek

  Zadośćuczynienie za represje w czasach PRL to nie spadek

  Po prawie 70 latach rodzina zmarłego już działacza represjonowanego w czasach PRL-u otrzymuje zadośćuczynienie za doznaną krzywdę wynikłą z orzeczenia wydanego w latach 50. Czy od otrzymanych środków krewni muszą zapłacić podatek?

  czytaj więcej

 • Prezenty ślubne i komunijne a podatki. Ministerstwo tłumaczy kontrole skarbówki

  Prezenty ślubne i komunijne a podatki. Ministerstwo tłumaczy kontrole skarbówki

  „Skarbówka musi egzekwować podatek od darowizn bez względu na formę i okoliczności otrzymania prezentu”. Resort finansów odpowiada na pytanie poselskie w sprawie kontrolowania przez urzędników nowożeńców oraz dzieci przystępujących do komunii.

  czytaj więcej

 • Zwolnienie z długu spadkowego to przychód

  Zwolnienie z długu spadkowego to przychód

  Spadkobierca zwolniony z długu przez wierzyciela spadkodawcy musi rozliczyć się z fiskusem, także gdy przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników