podatek od spadku a przedawnienie

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek od spadku a przedawnienie. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek od spadku a przedawnienie.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Fiskus nie musi się spieszyć, by odzyskać podatek zmarłego

  Fiskus nie musi się spieszyć, by odzyskać podatek zmarłego

  Urzędy mają pięć lat na wydanie decyzji w sprawie odpowiedzialności spadkobiercy za zobowiązania spadkodawcy. To teza wczorajszej uchwały NSA (sygn. akt II FPS 6/15). Siedmiu sędziów stwierdziło, że decyzja o odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkodawcy ma charakter deklaratoryjny (określający) i w związku z tym fiskus ma na jej wydanie pięć lat a nie trzy.

  czytaj więcej

 • Fiskus wyciąga pomocną dłoń do poszkodowanych w nawałnicach

  Fiskus wyciąga pomocną dłoń do poszkodowanych w nawałnicach

  PROBLEM: Zerwany dach domu, przywalony konarem samochód czy zalany magazyn pełen niesprzedanego towaru – to tylko niektóre przeciwności losu, z którymi muszą mierzyć się poszkodowani ze 101 gmin dotkniętych sierpniowymi nawałnicami. A co w sytuacji, gdy oprócz majątku utracą też np. wszystkie faktury? Czy będą mieć problem z fiskusem? I co z otrzymaną pomocą – tą od państwa i od innych ludzi. Czy będą musieli podzielić się nią z fiskusem? Czy odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela jest przychodem opodatkowanym PIT? ⒸⓅ

  czytaj więcej

 • Od przedawnionego długu trzeba zapłacić PIT

  Od przedawnionego długu trzeba zapłacić PIT

  Obowiązek podatkowy może powstać ponownie nawet po 10 latach.

  czytaj więcej

 • Nowa Ordynacja podatkowa. Oto najważniejsze założenia

  Nowa Ordynacja podatkowa. Oto najważniejsze założenia

  Od 2019 roku zacznie obowiązywać nowa Ordynacja podatkowa. To prawie 700 przepisów regulujących przede wszystkim relacje na linii podatnik – urzędnicy. Jak zapewnia ustawodawca, ochrona podatnika w tym zakresie zostanie zwiększona. Oto najważniejsze założenia nowego prawa podatkowego.

  czytaj więcej

 • Ordynację można poprawić, ale nie wolno jej demolować

  Ordynację można poprawić, ale nie wolno jej demolować

  Prawdopodobnie Ministerstwo Finansów będzie proponować zmiany w projekcie przygotowanym przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego. Ważne, żeby nie zaburzyły one relacji pomiędzy podatnikami a organami – napisano w najnowszym raporcie Centrum Analiz i Studiów Podatkowych działającym przy Szkole Głównej Handlowej.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Sierant: Pan Zenek i należyta staranność

  Sierant: Pan Zenek i należyta staranność

  Działo się to w mieście na prawach powiatu S. Każda taka aglomeracja ma kilka miejskich targowisk, a jak są targowiska, to i są obsługujące je firmy ochroniarskie. W mieście S. ochroną zajmowała się firma Koszt sp. z o.o. Umowy podpisano bardzo dawno temu. I na początku każdego miesiąca handlujący płacili panu Zenkowi za ochronę. W każdy pierwszy piątek miesiąca pojawiał się on z plikiem wydrukowanych faktur i inkasował w gotówce niewielką należność. Bardzo często kupców odwiedzali razem on i urzędnik z magistratu, który inkasował należność za wywóz śmieci.

  czytaj więcej

 • Fiskus żąda podatku od mieszkania przekazanego bankowi za niespłacony kredyt hipoteczny

  Fiskus żąda podatku od mieszkania przekazanego bankowi za niespłacony kredyt hipoteczny

  Kogo nie stać na spłatę kredytu hipotecznego, musi być przygotowany na podwójną stratę. Nie dość, że będzie musiał przekazać bankowi swój dom lub mieszkanie, to jeszcze o swoje upomni się urząd skarbowy.

  czytaj więcej

 • Piotr Walczak z KAS: Niejeden podatnik zdziwiłby się, gdyby wiedział, jaką wiedzą dysponujemy [WYWIAD]

  Piotr Walczak z KAS: Niejeden podatnik zdziwiłby się, gdyby wiedział, jaką wiedzą dysponujemy [WYWIAD]

  - Dążymy do sytuacji, w której będziemy mieli pełną orientację o działalności podatników z różnych stron. Patrzymy nie tylko przez pryzmat poszczególnych podatków, ale również, czy nie dochodzi do nieprawidłowości w kwestii należności celnych - mówi Piotr Walczak w rozmowie z DGP.

  czytaj więcej

 • Jędrzejewska: Fiskusowi nadal nie musi się spieszyć

  Jędrzejewska: Fiskusowi nadal nie musi się spieszyć

  Skończyliśmy z hodowaniem odsetek – zapewniają przedstawiciele zreformowanej skarbówki. I przekonują, że odkąd zaczęli działać w ramach Krajowej Administracji Skarbowej, zmienili taktykę: ścigają za dwa ostatnie lata i nie słupy, a głównych sprawców przestępstw.

  czytaj więcej

 • Polska wdraża unijną dyrektywę dotyczącą ZAiKS: Czy nowa ustawa uderzy konsumentów po kieszeni

  Polska wdraża unijną dyrektywę dotyczącą ZAiKS: Czy nowa ustawa uderzy konsumentów po kieszeni

  Artyści skarżą się, że za mało zarabiają na swojej muzyce. Słuchacze narzekają, że muszą za nią zbyt drogo płacić. Czy nowa ustawa zadowoli i jednych, i drugich?

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 28 czerwca 2018 roku

  Poradnia ubezpieczeniowa z dnia 28 czerwca 2018 roku

  Czy ZUS może obciążyć spadkobiercę długami płatnika, który nie pozostawił majątku Jak obliczać termin przedawnienia dla zaległości składkowych zmarłego przedsiębiorcy Dlaczego świadczenia wypadkowe dobrowolnie wypłacane przez pracodawcę nie są oskładkowane Jak długo można pobierać zasiłek opiekuńczy na niepełnosprawne dziecko Dlaczego nienależnie pobrane świadczenia chorobowe wpłyną na wysokość renty.

  czytaj więcej

 • Nowa ordynacja podatkowa zmieni życie podatników. Nie zawsze na lepsze

  Nowa ordynacja podatkowa zmieni życie podatników. Nie zawsze na lepsze

  Ulga jeszcze przed zaległością, zmiany postępowania przed sądami administracyjnymi, kontrola na zamówienie, nowe zasady przedawnień zobowiązań podatkowych czy możliwość podpisania umowy podatkowej z urzędem. Projekt nowej ordynacji podatkowej, który już opisywaliśmy na łamach DGP, na tych propozycjach się jednak nie kończy. Otóż w skierowanym do konsultacji społecznych dokumencie znajduje się wiele innych, czasami z pozoru drobnych zmian, które mają od 2020 r. przyczynić się do usprawnienia postępowania podatkowego. I to właśnie o ich przeanalizowanie poprosiliśmy ekspertów. Okazuje się, że nie wszyscy są przekonani do nowych rozwiązań, m.in. z uwagi na pułapki, jakie będą czyhać na podatników.

  czytaj więcej

 • Nawet gdy spóźnisz się z PIT, nie stracisz ulgi

  Nawet gdy spóźnisz się z PIT, nie stracisz ulgi

  Podatnik odzyska preferencję tylko wtedy, gdy nie zdąży z formalnościami z przyczyn od niego niezależnych. Dotyczy to między innymi wspólnego rozliczenia z małżonkiem i dziećmi oraz zwolnienia z podatku od spadków

  czytaj więcej

 • Świtała: Ochrona wynikająca z interpretacji indywidualnej jest w Polsce bardzo daleko idąca [WYWIAD]

  Świtała: Ochrona wynikająca z interpretacji indywidualnej jest w Polsce bardzo daleko idąca [WYWIAD]

  Zastanawiamy się, ile powinna wynosić opłata za interpretację indywidualną. Mogłaby ona zależeć od wartości transakcji, ale jest też koncepcja, którą żartobliwie można by nazwać „co łaska” -  mówi Filip Świtała, dyrektor departamentu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów, w wywiadzie dla DGP

  czytaj więcej

 • Podatnicy zastosują nową ordynację podatkową w 2020 r.

  Podatnicy zastosują nową ordynację podatkową w 2020 r.

  Resort liczy na to, że w przyszłym roku Sejm uchwali nową ordynację podatkową – mówił podczas debaty DGP wiceminister Filip Świtała. Uczestnicy spotkania podkreślali jednak, że aby los podatników się polepszył, nie wystarczą nowe przepisy, musi się zmienić przede wszystkim mentalność urzędników

  czytaj więcej

 • Zmiany w podatkach dochodowych 2019: Rozliczenia służbowych aut, ulgi dla firm i małych podatników

  Zmiany w podatkach dochodowych 2019: Rozliczenia służbowych aut, ulgi dla firm i małych podatników

  Od 2019 roku weszło w życie wiele korzystnych podatkowych zmian dla firm, ale także osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mogą liczyć na ułatwienia i ulgi.

  czytaj więcej

 • Fiskus pozostaje nieugięty. Odsetki od odszkodowań nadal będą opodatkowane

  Fiskus pozostaje nieugięty. Odsetki od odszkodowań nadal będą opodatkowane

  Czy to sprawiedliwe, że budżet bogaci się na wypłacanych z opóźnieniem alimentach, odszkodowaniach za wypadki, o które podatnicy przez lata walczą w sądach? Zdaniem ekspertów nie, ale ustawodawca, dając w ubiegłym roku podatnikom wiele noworocznych prezentów, tą kwestią się nie zajął i co więcej, nie zamierza z tym nic robić w przyszłości.

  czytaj więcej

 • Abramowicz: Nie jestem rzecznikiem przedsiębiorców z przypadku [WYWIAD]

  Abramowicz: Nie jestem rzecznikiem przedsiębiorców z przypadku [WYWIAD]

  Wszyscy politycy mówią, że będą dbali o przedsiębiorców, a w praktyce jest tak, że o jeden obrót śrubę się luzuje, a o dwa dokręca - mówi Adam Abramowicz w rozmowie z  Patrykiem Słowikiem.

  czytaj więcej

 • Opieszałość fiskusa działa na szkodę branży elektronicznej

  Opieszałość fiskusa działa na szkodę branży elektronicznej

  Dystrybutorzy elektroniki mają problem z ubezpieczeniem swoich zobowiązań. Winą za to obarczają urzędników skarbówki, którzy przedłużają kontrole.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników