podatek od spadku 2014

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek od spadku 2014. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek od spadku 2014.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Gminy niechętne ulgom i zwolnieniom podatkowym

  Gminy niechętne ulgom i zwolnieniom podatkowym

  W ubiegłym roku przyznały ich o 16 proc. mniej niż w 2015. To największy spadek od lat. Zdaniem ekspertów jedną z przyczyn jest strach przed kontrolą służb.

  czytaj więcej

 • Giełda: Maleje liczba inwestorów

  Giełda: Maleje liczba inwestorów

  Ponad 5,5 mld zł – to dochód z giełdy, jaki wpisali inwestorzy w swoich deklaracjach podatkowych za 2016 r. Wielkość dochodów z kapitałów pieniężnych, od których inwestorzy indywidualni musieli zapłacić PIT, policzyliśmy na podstawie danych przesłanych nam przez izby administracji skarbowej.

  czytaj więcej

 • Polacy nie rezygnują z palenia. Drastyczne ostrzeżenia nie odstraszyły palaczy

  Polacy nie rezygnują z palenia. Drastyczne ostrzeżenia nie odstraszyły palaczy

  Drastyczne ostrzeżenia na opakowaniach papierosów nie odstraszyły klientów i nie doprowadziły do zahamowania sprzedaży wyrobów tytoniowych.

  czytaj więcej

 • Żywioł atakuje niespodziewanie: Stałe przepisy i proste procedury powinny być na wyciągnięcie ręki

  Żywioł atakuje niespodziewanie: Stałe przepisy i proste procedury powinny być na wyciągnięcie ręki

  PROBLEM: Chociaż rząd dość szybko zareagował na sierpniowe nawałnice i uruchomił program dla najbardziej poszkodowanych gmin i ich mieszkańców, to pomoc ta nie dość szybko trafia do poszkodowanych. Na przeszkodzie stanęły luki w systemie prawnym, zwłaszcza biurokracja i braki odpowiedniej liczby urzędników zajmujących się wypłatami zasiłków celowych i szacowaniem szkód. Na te bolączki zwracają uwagę niemal wszyscy samorządowcy w kraju, a zwłaszcza z gmin woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, które w tym roku najbardziej ucierpiały wskutek anomalii pogodowych. Problemy skrzętnie notuje Związek Gmin Wiejskich RP. Pod koniec września przedstawi on rządowi postulaty zmierzające do zmiany przepisów w tym zakresie.

  czytaj więcej

 • Norwegia: Gospodarka służy prawicy

  Norwegia: Gospodarka służy prawicy

  Premier Solberg sprawnie przeprowadziła kraj przez kryzys wywołany spadkiem cen ropy. W niedzielnych wyborach ma szansę na drugą kadencję. Niespodziewany zwrot na finiszu kampanii przedwyborczej w Norwegii. Dzięki poprawiającej się kondycji tamtejszej gospodarki to rządząca centroprawica pod kierownictwem premier Erny Solberg wysunęła się na prowadzenie w sondażach.

  czytaj więcej

 • MF zaskoczyło doradców. Do zdradzania sekretów doszło odebranie tajemnicy zawodowej

  MF zaskoczyło doradców. Do zdradzania sekretów doszło odebranie tajemnicy zawodowej

  PROBLEM: Kiedy zaczyna się transgraniczna optymalizacja, o której musimy poinformować fiskusa? Czy przed urzędnikami ochroni nas tajemnica zawodowa? Jakie grożą nam sankcje? Takie pytania zadają już sobie doradcy podatkowi, radcy prawni, adwokaci, ale też przedstawiciele banków inwestycyjnych. Wszystko za sprawą Ministerstwa Finansów, które chce implementować dyrektywę zakładającą, że doradca, który wymyśli schemat transgranicznej optymalizacji, będzie musiał sam poinformować o tym fiskusa. Jeśli tego nie zrobi, poniesie konsekwencje. Jako pierwsi informowaliśmy o tych planach, zawartych w piśmie wiceministra Pawła Gruzy skierowanym do przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w DGP 31 sierpnia 2017 r. (nr 168) „Fiskus pierwszy dowie się o optymalizacji”.

  czytaj więcej

 • Palacze kupują tytoń z banderolą i zasilają budżet

  Palacze kupują tytoń z banderolą i zasilają budżet

  W 2016 r. na jednego mieszkańca przypadło 1891 wypalonych papierosów – po raz pierwszy od 2013 r. wzrosły wpływy akcyzowe. W ubiegłym roku statystyczny Polak wypalił aż o 425 sztuk papierosów więcej niż w 2015 r. – wynika z najnowszych danych GUS. – To największy skok w historii – uważają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Do tego to drugi z rzędu rok wzrostów.

  czytaj więcej

 • Od przedawnionego długu trzeba zapłacić PIT

  Od przedawnionego długu trzeba zapłacić PIT

  Obowiązek podatkowy może powstać ponownie nawet po 10 latach.

  czytaj więcej

 • Modzelewski: Rząd ws. VAT-u powinien wrócić do programu wyborczego PiS

  Modzelewski: Rząd ws. VAT-u powinien wrócić do programu wyborczego PiS

  Rząd po rekonstrukcji powinien wrócić do programu wyborczego PiS, wprowadzając nową, oczyszczoną z „przepisów optymalizacyjnych” ustawę o VAT, obejmującą zwłaszcza: podzieloną płatność, centralny rejestr podatników, centralny rejestr faktur - uważa prof. Witold Modzelewski.

  czytaj więcej

 • Młodzi Ukraińcy lekiem na oświatową zapaść

  Młodzi Ukraińcy lekiem na oświatową zapaść

  Ujemny bilans demograficzny i odpływ mieszkańców do bogatszych regionów i większych ośrodków miejskich dla wielu powiatów i gmin oznacza nie tylko utratę wpływów z podatków, ale również zmniejszenie liczby dzieci, co jest równoznaczne ze stratą subwencji oświatowej. Efekt? Niepokojąco rosnące wydatki z własnego budżetu na utrzymanie de facto pustych szkół i zatrudnionych w nich nauczycieli. Niektóre samorządy jednak znalazły sposób na zwiększenie liczby uczniów. Otóż do nauki w swoich placówkach zapraszają młodych Ukraińców i Białorusinów.

  czytaj więcej

 • Powolne wychodzenie z załamania inwestycyjnego

  Powolne wychodzenie z załamania inwestycyjnego

  Po trzech kwartałach tego roku łączne dochody jednostek samorządowych były wyższe od ich łącznych wydatków o 14,7 mld zł. Sam fakt występowania w budżetach samorządowych nadwyżek w ciągu roku jest zjawiskiem stałym. Martwi jednak zależność od funduszy europejskich.

  czytaj więcej

 • Mniej kontroli, ale bardziej skuteczne. Szara strefa skurczyła się do 11 proc. PKB

  Mniej kontroli, ale bardziej skuteczne. Szara strefa skurczyła się do 11 proc. PKB

  Spadła liczba kontroli, ale wzrosła ich skuteczność - mówił w piątek na konferencji w MF wiceminister finansów Marian Banaś. Z przedstawionego podczas niej raportu wynika, że szara strefa spadła do 11 proc. PKB z 12,4 proc. w poprzednich latach.

  czytaj więcej

 • Polska pozycja po decyzji KE słabnie. Inwestorzy wezmą to pod uwagę

  Polska pozycja po decyzji KE słabnie. Inwestorzy wezmą to pod uwagę

  Spór na linii Warszawa – Bruksela w zakresie art. 7 unijnego traktatu nie odbije się szybko na naszej wiarygodności, ale problem pojawi się przy rozmowach o budżecie UE po 2020 r.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Nowa armia Morawieckiego musi szybko ruszać do boju

  Nowa armia Morawieckiego musi szybko ruszać do boju

  Rozwiązanie problemów w zdrowiu, wygaszenie konfliktów z Brukselą, lepsze wydawanie środków unijnych to główne wyzwania, z którymi muszą się uporać już na starcie nowi szefowie resortów. Ale niejedyne.

  czytaj więcej

 • Im więcej aut na prąd, tym większe zapotrzebowanie na energię. A co ze smogiem?

  Im więcej aut na prąd, tym większe zapotrzebowanie na energię. A co ze smogiem?

  Im więcej aut na prąd, tym większe zapotrzebowanie na energię. Tylko jak mamy ją produkować, by nie oddychać jeszcze gęstszym smogiem, i jak ją przesyłać, by sieć wytrzymała ogromne przeciążenie

  czytaj więcej

 • Fiskus żąda podatku od mieszkania przekazanego bankowi za niespłacony kredyt hipoteczny

  Fiskus żąda podatku od mieszkania przekazanego bankowi za niespłacony kredyt hipoteczny

  Kogo nie stać na spłatę kredytu hipotecznego, musi być przygotowany na podwójną stratę. Nie dość, że będzie musiał przekazać bankowi swój dom lub mieszkanie, to jeszcze o swoje upomni się urząd skarbowy.

  czytaj więcej

 • Oto ranking 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki

  Oto ranking 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki

  Kto w 2017 r. miał największy wpływ na naszą gospodarkę? Oto zwyciężcy ranking 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiej gospodarki.

  czytaj więcej

 • Wznoszą domy nad przepaścią. Czy rynek mieszkaniowy wyhamuje?

  Wznoszą domy nad przepaścią. Czy rynek mieszkaniowy wyhamuje?

  Rynek mieszkaniowy bije rekordy wszech czasów – tylko za Gierka budowano więcej. Hamulcowym mogą się okazać brak gruntów pod budowę, galopujące ceny wykonawstwa i drożejące materiały budowlane.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników