podatek od spadku 2014

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu podatek od spadku 2014. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące podatek od spadku 2014.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Raport: Państwo Islamskie straciło 60 proc. terytorium, 80 proc. dochodów

  Raport: Państwo Islamskie straciło 60 proc. terytorium, 80 proc. dochodów

  W ciągu trzech lat samozwańcze Państwo Islamskie (IS), założone przez dżihadystów na podbitych obszarach Syrii i Iraku, straciło 60 proc. terytorium i 80 proc. dochodów - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy konsultingowej IHS Markit z Londynu.

  czytaj więcej

 • Szefowie koncernów internetowych wyglądają na miłych gości, ale to łase na twój portfel trolle, które chcą zmonopolizować sieć

  Szefowie koncernów internetowych wyglądają na miłych gości, ale to łase na twój portfel trolle, które chcą zmonopolizować sieć

  Ponad 2,4 mld euro kary nałożyła w czerwcu Komisja Europejska na koncern Google. Czym podpadł? Zdaniem Margrethe Vestager, unijnej komisarz ds. konkurencji, algorytmy wyszukiwarki Google są tak skonstruowane, by promować własną porównywarkę cen (Google Shopping) i dyskryminować konkurencyjne platformy. W maju tego roku KE grzywną 110 mln euro ukarała Facebooka za to, że przejmując komunikator WhatsApp, niezgodnie z prawdą zapewniał Komisję o niemożności połączenia profili użytkowników obu serwisów, co oczywiście później uczynił.

  czytaj więcej

 • Opłata drogowa od paliw nie jest samym złem

  Opłata drogowa od paliw nie jest samym złem

   Nie ma chyba w ostatnim czasie bardziej gorącego tematu niż wprowadzenie opłaty drogowej od paliw. Chodzi o poselski projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych (druk sejmowy 1712) wprowadzający nowy podatek, który będzie doliczany do ceny paliwa.

  czytaj więcej

 • Jakie skutki w PIT wywoła otrzymanie darowizny samochodu

  Jakie skutki w PIT wywoła otrzymanie darowizny samochodu

  Osoba prowadząca działalność gospodarczą (niebędąca czynnym podatnikiem VAT) wycofuje ze swojej firmy użytkowany samochód osobowy i przekazuje bratu aktem darowizny. Czy obdarowana osoba musi zapłacić podatek dochodowy od umowy darowizny? Czy obdarowany może wykorzystywać ten samochód do swojej działalności gospodarczej?

  czytaj więcej

 • Papierosy: Szara strefa ulatuje z dymem

  Papierosy: Szara strefa ulatuje z dymem

  Uszczelnianie systemu podatkowego przynosi efekty. W ubiegłym roku do Polski trafiło zauważalnie mniej papierosów z przemytu

  czytaj więcej

 • Mniej zatrzymanych i przechwyconych podróbek

  Mniej zatrzymanych i przechwyconych podróbek

  W ubiegłym roku polscy celnicy zatrzymali o 64 proc. mniej podróbek niż w 2015 r. – wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Zbiórka na leczenie to czasem darowizna, a czasem nieodpłatne świadczenie

  Zbiórka na leczenie to czasem darowizna, a czasem nieodpłatne świadczenie

  O tym, czy podopieczny fundacji będzie musiał zapłacić podatek od otrzymanego wsparcia, decyduje formuła umowy z nią, a nie cel, na który przeznaczane są pieniądze – wyjaśnił dyrektor KIS.

  czytaj więcej

 • Od września monopol ekspertów: Za samodzielną wycenę domu nawet 50 tys. zł kary

  Od września monopol ekspertów: Za samodzielną wycenę domu nawet 50 tys. zł kary

  Obaw nie muszą mieć tylko ci, którzy posiadają uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Szczególnie zaniepokojeni mogą być radni, posłowie, senatorowie, sędziowie i ci wszyscy, którzy zobligowani są do składania oświadczeń majątkowych.

  czytaj więcej

 • Gminy niechętne ulgom i zwolnieniom podatkowym

  Gminy niechętne ulgom i zwolnieniom podatkowym

  W ubiegłym roku przyznały ich o 16 proc. mniej niż w 2015. To największy spadek od lat. Zdaniem ekspertów jedną z przyczyn jest strach przed kontrolą służb.

  czytaj więcej

 • Giełda: Maleje liczba inwestorów

  Giełda: Maleje liczba inwestorów

  Ponad 5,5 mld zł – to dochód z giełdy, jaki wpisali inwestorzy w swoich deklaracjach podatkowych za 2016 r. Wielkość dochodów z kapitałów pieniężnych, od których inwestorzy indywidualni musieli zapłacić PIT, policzyliśmy na podstawie danych przesłanych nam przez izby administracji skarbowej.

  czytaj więcej

 • Polacy nie rezygnują z palenia. Drastyczne ostrzeżenia nie odstraszyły palaczy

  Polacy nie rezygnują z palenia. Drastyczne ostrzeżenia nie odstraszyły palaczy

  Drastyczne ostrzeżenia na opakowaniach papierosów nie odstraszyły klientów i nie doprowadziły do zahamowania sprzedaży wyrobów tytoniowych.

  czytaj więcej

 • Żywioł atakuje niespodziewanie: Stałe przepisy i proste procedury powinny być na wyciągnięcie ręki

  Żywioł atakuje niespodziewanie: Stałe przepisy i proste procedury powinny być na wyciągnięcie ręki

  PROBLEM: Chociaż rząd dość szybko zareagował na sierpniowe nawałnice i uruchomił program dla najbardziej poszkodowanych gmin i ich mieszkańców, to pomoc ta nie dość szybko trafia do poszkodowanych. Na przeszkodzie stanęły luki w systemie prawnym, zwłaszcza biurokracja i braki odpowiedniej liczby urzędników zajmujących się wypłatami zasiłków celowych i szacowaniem szkód. Na te bolączki zwracają uwagę niemal wszyscy samorządowcy w kraju, a zwłaszcza z gmin woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, które w tym roku najbardziej ucierpiały wskutek anomalii pogodowych. Problemy skrzętnie notuje Związek Gmin Wiejskich RP. Pod koniec września przedstawi on rządowi postulaty zmierzające do zmiany przepisów w tym zakresie.

  czytaj więcej

 • Norwegia: Gospodarka służy prawicy

  Norwegia: Gospodarka służy prawicy

  Premier Solberg sprawnie przeprowadziła kraj przez kryzys wywołany spadkiem cen ropy. W niedzielnych wyborach ma szansę na drugą kadencję. Niespodziewany zwrot na finiszu kampanii przedwyborczej w Norwegii. Dzięki poprawiającej się kondycji tamtejszej gospodarki to rządząca centroprawica pod kierownictwem premier Erny Solberg wysunęła się na prowadzenie w sondażach.

  czytaj więcej

 • MF zaskoczyło doradców. Do zdradzania sekretów doszło odebranie tajemnicy zawodowej

  MF zaskoczyło doradców. Do zdradzania sekretów doszło odebranie tajemnicy zawodowej

  PROBLEM: Kiedy zaczyna się transgraniczna optymalizacja, o której musimy poinformować fiskusa? Czy przed urzędnikami ochroni nas tajemnica zawodowa? Jakie grożą nam sankcje? Takie pytania zadają już sobie doradcy podatkowi, radcy prawni, adwokaci, ale też przedstawiciele banków inwestycyjnych. Wszystko za sprawą Ministerstwa Finansów, które chce implementować dyrektywę zakładającą, że doradca, który wymyśli schemat transgranicznej optymalizacji, będzie musiał sam poinformować o tym fiskusa. Jeśli tego nie zrobi, poniesie konsekwencje. Jako pierwsi informowaliśmy o tych planach, zawartych w piśmie wiceministra Pawła Gruzy skierowanym do przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych, w DGP 31 sierpnia 2017 r. (nr 168) „Fiskus pierwszy dowie się o optymalizacji”.

  czytaj więcej

 • Palacze kupują tytoń z banderolą i zasilają budżet

  Palacze kupują tytoń z banderolą i zasilają budżet

  W 2016 r. na jednego mieszkańca przypadło 1891 wypalonych papierosów – po raz pierwszy od 2013 r. wzrosły wpływy akcyzowe. W ubiegłym roku statystyczny Polak wypalił aż o 425 sztuk papierosów więcej niż w 2015 r. – wynika z najnowszych danych GUS. – To największy skok w historii – uważają eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Do tego to drugi z rzędu rok wzrostów.

  czytaj więcej

 • Od przedawnionego długu trzeba zapłacić PIT

  Od przedawnionego długu trzeba zapłacić PIT

  Obowiązek podatkowy może powstać ponownie nawet po 10 latach.

  czytaj więcej

 • Modzelewski: Rząd ws. VAT-u powinien wrócić do programu wyborczego PiS

  Modzelewski: Rząd ws. VAT-u powinien wrócić do programu wyborczego PiS

  Rząd po rekonstrukcji powinien wrócić do programu wyborczego PiS, wprowadzając nową, oczyszczoną z „przepisów optymalizacyjnych” ustawę o VAT, obejmującą zwłaszcza: podzieloną płatność, centralny rejestr podatników, centralny rejestr faktur - uważa prof. Witold Modzelewski.

  czytaj więcej

 • Młodzi Ukraińcy lekiem na oświatową zapaść

  Młodzi Ukraińcy lekiem na oświatową zapaść

  Ujemny bilans demograficzny i odpływ mieszkańców do bogatszych regionów i większych ośrodków miejskich dla wielu powiatów i gmin oznacza nie tylko utratę wpływów z podatków, ale również zmniejszenie liczby dzieci, co jest równoznaczne ze stratą subwencji oświatowej. Efekt? Niepokojąco rosnące wydatki z własnego budżetu na utrzymanie de facto pustych szkół i zatrudnionych w nich nauczycieli. Niektóre samorządy jednak znalazły sposób na zwiększenie liczby uczniów. Otóż do nauki w swoich placówkach zapraszają młodych Ukraińców i Białorusinów.

  czytaj więcej

 • Powolne wychodzenie z załamania inwestycyjnego

  Powolne wychodzenie z załamania inwestycyjnego

  Po trzech kwartałach tego roku łączne dochody jednostek samorządowych były wyższe od ich łącznych wydatków o 14,7 mld zł. Sam fakt występowania w budżetach samorządowych nadwyżek w ciągu roku jest zjawiskiem stałym. Martwi jednak zależność od funduszy europejskich.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników