pkwiu a vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pkwiu a vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pkwiu a vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Naczelny Sąd Administarcyjny odmówił uchwały w sprawie klasyfikacji statystycznych

  Naczelny Sąd Administarcyjny odmówił uchwały w sprawie klasyfikacji statystycznych

  Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców nie wykazał, że orzecznictwo sądów w sprawach klasyfikacji statystycznej PKWiU jest rozbieżne – uznał wczoraj NSA i odmówił wydania uchwały.

  czytaj więcej

 • Jaki VAT i CIT przy sprzedaży, gdy wystawiono paragon i fakturę

  Jaki VAT i CIT przy sprzedaży, gdy wystawiono paragon i fakturę

  Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

  czytaj więcej

 • Nowa matryca VAT. Prostsza dla firm, ale nie wszystkie problemy znikną

  Nowa matryca VAT. Prostsza dla firm, ale nie wszystkie problemy znikną

  Od 1 kwietnia zostaną częściowo uporządkowane dotychczasowe stawki VAT. Wchodzi bowiem nowa matryca. Zmiany pomogą firmom, ale nie rozwiążą wszystkich dotychczasowych kłopotów.

  czytaj więcej

 • Wiążąca informacja stawkowa. Są już pierwsze rostrzygnięcia KIS

  Wiążąca informacja stawkowa. Są już pierwsze rostrzygnięcia KIS

  Do 13 lutego br. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 137 wiążących informacji stawkowych. W tym czasie 42 razy odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie. 67 razy zdecydował o jego umorzeniu.

  czytaj więcej

 • Prowadzenie księgi podatkowej. Komentarz do rozporządzenia

  Prowadzenie księgi podatkowej. Komentarz do rozporządzenia

  Rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. poz. 2544)

  czytaj więcej

 • Są już opublikowane pierwsze WIS-y

  Są już opublikowane pierwsze WIS-y

  Podatnicy mogą już przeglądać bazę wiążących informacji skarbowych. Jest dostępna na internetowej stronie Krajowej Informacji Skarbowej: www.kis.gov.pl.

  czytaj więcej

 • Jaki VAT i CIT przy zapłacie tradycyjnym przelewem zamiast w mechanizmie podzielonej płatności

  Jaki VAT i CIT przy zapłacie tradycyjnym przelewem zamiast w mechanizmie podzielonej płatności

  Spółka z o.o. Y (podatnik VAT czynny) 24 lutego 2020 r. nabyła od firmy X (podatnik VAT czynny) 4 laptopy o wartości 24 600 zł, w tym VAT 4600 zł (każdy o wartości brutto 6150 zł, w tym VAT 1150 zł). Zakup laptopów został udokumentowany fakturą z 24 lutego 2020 r. wystawioną na kwotę netto 20 000 zł plus VAT 4600 zł. Otrzymana faktura zawierała wyrazy „mechanizm podzielonej płatności”, natomiast nie było na niej adnotacji „metoda kasowa”. Dokument ten spółka Y odebrała raz z laptopami w dniu ich zakupu, tj. 24 lutego 2020 r. Za nabyte laptopy Y zapłaciła również 24 lutego 2020 r. tradycyjnym przelewem na rachunek firmy X (znajdujący się na tzw. białej liście). Laptopy zostały nabyte na potrzeby prowadzonej działalności jako wyposażenie biurowe dla zatrudnionych pracowników. Spółka Y nie zdecydowała się na zaliczenie ich do środków trwałych, z uwagi na ich wartość początkową. Spółka Y zajmuje się wyłącznie działalnością opodatkowaną VAT, a CIT płaci według stawki 19 proc. Spółka płaci VAT i zaliczki na CIT za okresy miesięczne, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Jak spółka Y powinna rozliczyć zakup laptopów na gruncie VAT oraz CIT? 

  czytaj więcej

 • Nadal są problemy ze split payment i białą listą [PODCAST]

  Nadal są problemy ze split payment i białą listą [PODCAST]

  Mimo, że przepisy dotyczące obowiązkowego split payment i białej listy obowiązują już jakiś czas, to nadal podatnicy mają pewne wątpliwości.

  czytaj więcej

 • Nowa matryca stawek VAT już od kwietnia

  Nowa matryca stawek VAT już od kwietnia

  1 kwietnia 2020 r. nastąpią dwie rewolucyjne zmiany dla podatników. Według nowych zasad będziemy klasyfikować usługi i ustalać stawki VAT. Każdy podatnik VAT musi prawidłowo zakwalifikować usługę, stosując aktualny numer z PKWiU 2015 zamiast dotychczasowego z PKWiU 2008. Po ustaleniu numeru PKWiU musi przyporządkować właściwą stawkę VAT, gdyż nowa klasyfikacja spowoduje również zmianę stawek VAT na niektóre z usług.

  czytaj więcej

 • Koronawirus, upadłość konsumencka, JPK_V7. Ważne informacje dla klientów biur rachunkowych

  Koronawirus, upadłość konsumencka, JPK_V7. Ważne informacje dla klientów biur rachunkowych

  Od 8 marca br. obowiązuje specustawa koronowirusowa.Od 24 marca 2020 r. ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma być znacznie łatwiejsze niż obecnie.Wkrótce wejdzie w życie nowy obowiązek w związku z JPK_V7.

  czytaj więcej

 • Nowa matryca VAT. Minister dostosowuje rozporządzenie

  Nowa matryca VAT. Minister dostosowuje rozporządzenie

  W przepisach wykonawczych będzie można znaleźć tylko te towary i usługi, dla których minister finansów obniżył stawkę VAT do 0 proc. – wynika z opublikowanego projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę VAT, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2350).

  czytaj więcej

 • Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  W związku ze zbliżającym się wejściem w życie nowych regulacji o JPK_VAT spółka – tak jak każdy inny czynny podatnik VAT – stanęła przed koniecznością dokonania zmian w systemie finansowo-księgowym. Główna księgowa kilka razy spotkała się z opiekunem firmy ze strony dostawcy systemu, za pomocą którego prowadzone są księgi rachunkowe oraz ewidencje VAT oraz wysyłane były do tej pory deklaracje i informacje JPK_VAT. Niestety współpraca układała się nie do końca tak, jak tego oczekiwała księgowa. Przede wszystkim różne były podejścia do poszczególnych zagadnień, nieraz strony prezentowały też rozbieżne poglądy na temat samych rozwiązań prawnych, jakie już wkrótce będą stosowane. Często uzasadnienie twierdzeń przedstawiciela dostawcy systemu sprowadzało się do stwierdzenia, że „u innych klientów tak robią i nie mają oni zastrzeżeń”. W przypadku części spornych zagadnień udało się porozumieć dzięki temu, że główna księgowa spółki na bieżąco, telefonicznie konsultowała się z doradcą podatkowym, z którym od lat współpracowała. A znał go też i liczył się z jego zdaniem przedstawiciel dostawcy programu, pan Michał.

  czytaj więcej

 • Koronawirus a podatki: Oto pakiet zmian, które przygotował już rząd

  Koronawirus a podatki: Oto pakiet zmian, które przygotował już rząd

  Przesunięty będzie termin wpłaty zaliczek na PIT przez pracodawców i zleceniodawców za marzec i kwiecień. Nowy JPK_V7 i matryca VAT wejdą w życie najwcześniej 1 lipca br. Będą też zmiany w uldze na złe długi, rozliczaniu strat oraz wiele innych nowości.

  czytaj więcej

 • MF przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek VAT

  MF przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek VAT

  Wychodząc naprzeciw postulatom podatników, Ministerstwo Finansów przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT - zacznie ona obowiązywać od 1 lipca br. - poinformował w poniedziałkowym komunikacie resort finansów.

  czytaj więcej

 • Samorząd i administracja w obliczu epidemii koronawirusa. JST dostaną nowe zadania

  Samorząd i administracja w obliczu epidemii koronawirusa. JST dostaną nowe zadania

  W związku z panującą epidemią koronawirusa ośrodek pomocy społecznej zakupił maseczki oraz środki dezynfekcyjne (płyn do dezynfekcji rąk oraz inne produkty odkażające). W którym paragrafie klasyfikacji budżetowej wydatków ująć te zakupy? Czy właściwy będzie paragraf 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”, 421 „Zakup materiałów i wyposażenia” czy może paragraf 423 „Zakup leków, wyrobów medycznych i produktów biobójczych”?

  czytaj więcej

 • Jak odliczyć stratę, od kiedy stosować nowe stawki VAT...[PORADNIA PODATKOWA NA CZAS EPIDEMII]

  Jak odliczyć stratę, od kiedy stosować nowe stawki VAT...[PORADNIA PODATKOWA NA CZAS EPIDEMII]

  Czy będzie można odliczyć stratę za 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r.Od kiedy trzeba będzie stosować nowe stawki VATJakie darowizny na przeciwdziałanie pandemii koronawirusa można odliczyćCzy poszkodowany przez pandemię dłużnik ma obowiązek podatkowego rozliczania nieuregulowanych świadczeń pieniężnych

  czytaj więcej

 • Podatkowe rozwiązania w tarczy antykryzysowej. Sprawdź, co się zmieni [WAŻNE TERMINY]

  Podatkowe rozwiązania w tarczy antykryzysowej. Sprawdź, co się zmieni [WAŻNE TERMINY]

  Od 31 marca 2020 r. obowiązuje specustawa wprowadzająca również wiele zmian dla podatników. Została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw pod poz. 568

  czytaj więcej

 • Działalność nierejestrowana. Bez ZUS i VAT, ale czasem z kasą fiskalną

  Działalność nierejestrowana. Bez ZUS i VAT, ale czasem z kasą fiskalną

  Kto nie musi rejestrować swojego biznesu w ZUS, i tak ma obowiązek ewidencjonowania obrotów w kasie fiskalnej, jeżeli jego sprzedaż przekroczy 20 tys. zł – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników