pkwiu 2008 vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu pkwiu 2008 vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące pkwiu 2008 vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Śliż: Zaproponujemy wiążącą informację stawkową

  Śliż: Zaproponujemy wiążącą informację stawkową

    - Zaproponujemy wprowadzenie tzw. wiążącej informacji stawkowej w formie decyzji administracyjnej, która wiążąco rozstrzygnie, na jakim poziomie powinien być opodatkowany dany produkt - Wojciech Śliż dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów. 

  czytaj więcej

 • Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Jakie podatki od wykonania robót budowlanych na rzecz bezpośredniego kontrahenta

  Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) jest firmą budowlano-montażową. 26 września 2017 r. wykonał i zgłosił do odbioru usługę budowlaną (roboty malarskie, PKWiU 2008 43.34.10.0) na rzecz firmy X (podatnik VAT czynny). Prace polegały na odmalowaniu ścian lokalu użytkowego (biura) firmy X w Gdańsku. Firma X nie refakturuje nabytych usług na rzecz innego podmiotu. Wartość kontraktu wyceniono na kwotę 7000 zł netto. Protokół odbioru prac budowlanych został podpisany 9 października 2017 r. i tego dnia wystawiono fakturę. Jak przedsiębiorca powinien rozliczyć PIT i VAT od wykonanej usługi budowlanej na rzecz firmy X? Podatek VAT i zaliczki na PIT przedsiębiorca rozlicza za okresy miesięczne. PIT rozlicza na zasadach podatku liniowego.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z dnia 14 maja 2018

  Poradnia podatkowa z dnia 14 maja 2018

  ● Jak opodatkować sprzedaż towarów na zagranicznych targach● Czy złożenie informacji VAT-26 po terminie wyklucza pełne odliczenie przy leasingu● Jak przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego obliczać wartość sprzedaży w lombardzie● Czy mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie w przypadku usługi spawania

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa z dnia 4 czerwca 2018 roku

  Poradnia podatkowa z dnia 4 czerwca 2018 roku

  ● Co powinien zrobić nabywca po otrzymaniu pomyłkowo wystawionej faktury z adnotacją „odwrotne obciążenie”● Pod jakimi warunkami można odliczyć VAT z faktury za opłatę stosunkową● Jak należy opodatkować usługi kontroli przewodów kominowych● Czy stawkę 0 proc. stosuje się do dostawy wyrobów tekstylnych na potrzeby wyposażenia samolotów pasażerskich

  czytaj więcej

 • Trwają prace nad przygotowaniem nowej matrycy stawek VAT. Co się zmieni?

  Trwają prace nad przygotowaniem nowej matrycy stawek VAT. Co się zmieni?

  W Ministerstwie Finansów trwają już prace nad przygotowaniem nowej matrycy stawek podatku od towarów i usług.

  czytaj więcej

 • 25 dat, które wstrząsnęły systemem VAT w Polsce

  25 dat, które wstrząsnęły systemem VAT w Polsce

  Mija ćwierć wieku, odkąd wszedł w życie podatek od towarów i usług. Przypominamy przełomowe momenty związane z tą daniną. Tak się złożyło, że jest ich tyle, ile lat obowiązuje VAT.

  czytaj więcej

 • MF zapisze w ustawie przy jakich warunkach obniżone zostaną stawki VAT

  MF zapisze w ustawie przy jakich warunkach obniżone zostaną stawki VAT

  Ministerstwo Finansów zapisze w noweli ustawy o VAT przy jakich wskaźnikach finansów publicznych obniżone zostaną stawki tego podatku. Na razie stawki zostaną utrzymane na poziomie 23 i 8 proc. Powstanie też nowa matryca stawek - podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

  czytaj więcej

 • Kłopotliwe stawki VAT. Coraz bliżej końca fiskalnych absurdów

  Kłopotliwe stawki VAT. Coraz bliżej końca fiskalnych absurdów

  Fiskus nie nałoży już różnych stawek VAT na ten sam towar. Dłużej jednak będą one wynosić 8 i 23 proc. – wynika z założeń do projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług.

  czytaj więcej

 • Rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się projektem noweli o wspieraniu rodzin

  Rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się projektem noweli o wspieraniu rodzin

  We wtorek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zajmie się projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także projektem utrzymującym stawki VAT na poziomie 23 proc. i 8 proc.

  czytaj więcej

 • PKWiU oraz stawki VAT w 2019 r. bez zmian, handlowy nie wcześniej niż za rok

  PKWiU oraz stawki VAT w 2019 r. bez zmian, handlowy nie wcześniej niż za rok

  W przyszłym roku stawki 8 proc. i 23 proc. VAT zostaną utrzymane. Rząd nie wyklucza obniżki w przyszłości, pod warunkiem że pozwolą na to finanse publiczne. Jeszcze przez rok nie będzie pobierany podatek od handlu.

  czytaj więcej

 • Porządki w stawkach VAT. Będzie mniej procesów

  Porządki w stawkach VAT. Będzie mniej procesów

  Wszystkie kategorie owoców, produktów piekarniczych, prasy będą objęte taką samą stawką VAT. Dziś są obłożone nawet trzema – 5, 8 i 23 proc.

  czytaj więcej

 • Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Zmiany w VAT 2019: Na to muszą się przygotować firmy

  Obecnie na różnym etapie procedowania jest aż pięć projektów nowelizacji VAT. Już od 1 stycznia 2019 r. podatników czekają pierwsze zmiany. A w trakcie roku będzie ich jeszcze więcej i będą miały dużo większe znaczenie. Kluczowe będą te dotyczące kas online oraz duży pakiet uszczelniający i porządkujący VAT. Projekty te początkowo też miały zacząć obowiązywać od przyszłego roku, jednak prace nad nimi się opóźniają.

  czytaj więcej

 • Poradnia podatkowa: Jaka stawka VAT jest właściwa dla usług rezerwacji taxi?

  Poradnia podatkowa: Jaka stawka VAT jest właściwa dla usług rezerwacji taxi?

  Czy świadczenie usług rozliczania zaliczek od dochodów z wynajmu trzeba ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej? Dlaczego wartości artykułów spożywczych udostępnionych pracownikom do ogólnej konsumpcji nie należy doliczać do ich przychodów? Jaka stawka VAT jest właściwa dla usług rezerwacji taxi? Kiedy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o. w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego w postaci udziałów spółki cypryjskiej nie jest opodatkowane PCC?

  czytaj więcej

 • Fiskus ma plan, jak wesprzeć rozwój rynku kapitałowego

  Fiskus ma plan, jak wesprzeć rozwój rynku kapitałowego

  Możliwość kompensowania zysków i strat z inwestycji, preferencje dla obligacji prorozwojowych i likwidacja podatku od podwyższenia kapitału.

  czytaj więcej

 • Nowa matryca VAT zdjęta z porządku obrad Sejmu

  Nowa matryca VAT zdjęta z porządku obrad Sejmu

  Punkt dotyczący nowej matrycy stawek VAT został w piątek zdjęty z porządku obrad Sejmu, tuż przed głosowaniem wniosków opozycji o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu. Krytykę opozycji wywołuje proponowane opodatkowanie 23-proc. stawką VAT napojów.

  czytaj więcej

 • Obligatoryjny split payment może przynieść sporo chaosu. Nowe przepisy już we wrześniu

  Obligatoryjny split payment może przynieść sporo chaosu. Nowe przepisy już we wrześniu

  Sprzedaż części do silników napędzanych dieslem nie będzie objęta podzieloną płatnością, ale do silników benzynowych tak. To nie jedyna osobliwość w przepisach, które mają zacząć obowiązywać już od września.

  czytaj więcej

 • Posłowie przyjęli obowiązkowy split payment i matrycę VAT

  Posłowie przyjęli obowiązkowy split payment i matrycę VAT

  Od listopada, a nie jak planowano od września, obowiązkowa stanie się podzielona płatność w niektórych branżach. Matryca stawek zacznie obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

  czytaj więcej

 • Podzielona płatność wejdzie w życie już 1 listopada. Jak się przygotować?

  Podzielona płatność wejdzie w życie już 1 listopada. Jak się przygotować?

  To ostatni dzwonek na przygotowania. Muszą o tym pamiętać wszyscy przedsiębiorcy działający w takich branżach wrażliwych jak: elektroniczna, budowlana, paliwowa, stalowa, metali nieżelaznych i recyklingu

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników