otwarty fundusz emerytalny

Otwarty fundusz emerytalny (OFE) – w Polsce: osoba prawna stanowiąca odrębną masę majątkową, zarządzana i reprezentowana przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE), działający na podstawie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych ( (tekst jednolity)). Osoby należące do OFE posiadają jednostki rozrachunkowe zapisane na ich indywidualnych rachunkach prowadzonych przez OFE, których wartość jest wyceniana każdego dnia roboczego w oparciu o aktualną wartość rynkową aktywów OFE i sumę jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunkach prowadzonych przez dane OFE. OFE inwestuje posiadane środki w instrumenty finansowe dopuszczone przez obowiązujące przepisy i w granicach dopuszczonych limitów.


 • Czy warto wypisać się z PPK?

  Czy warto wypisać się z PPK?

  Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę internetową hasło „PPK”, to wśród najpopularniejszych pozycji pojawią się artykuły z gatunku: Jak się wypisać z PPK. Zanim jednak zechcecie z nich skorzystać, sprawdźcie, czy warto rezygnować z pracowniczych planów kapitałowych. Ten artykuł nie da gotowej odpowiedzi, ale przybliży zasady PPK, zaprezentuje naprawdę atrakcyjne obliczenia na kalkulatorze PPK i  wyjaśni, dlaczego pracownicze plany kapitałowe to nie to samo co OFE.

  czytaj więcej

 • Pracodawca wybiera instytucję finansową do obsługi PPK? To nie musi być trudne!

  Pracodawca wybiera instytucję finansową do obsługi PPK? To nie musi być trudne!

  „Którą instytucję finansową wybrać do obsługi PPK w firmie, którą reprezentuję?” To pytanie stawia sobie zapewne wielu pracodawców. Czym się kierować, na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.

  czytaj więcej

 • PPK: Jak instytucje finansowe będą zarządzać pieniędzmi pracownika

  PPK: Jak instytucje finansowe będą zarządzać pieniędzmi pracownika

  To pytanie kluczowe dla pracodawcy i dla pracownika. To jeden z czynników, który może zadecydować – w przypadku pracodawcy - o wyborze konkretnego TFI oraz – w przypadku pracownika - o decyzji pozostania w PPK.

  czytaj więcej

 • Zyski w cieniu słabej giełdy i afery GetBacku

  Zyski w cieniu słabej giełdy i afery GetBacku

  Koniunktura na rynku kapitałowym nie zachęcała do kupowania funduszy inwestycyjnych. Mimo to branża powiększyła zyski.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób ZUS przeliczy emeryturę zawieszoną z powodu kontynuacji pracy

  W jaki sposób ZUS przeliczy emeryturę zawieszoną z powodu kontynuacji pracy

  Urodziłam się w 1954 r. W 1999 r. przystąpiłam do otwartego funduszu emerytalnego. W lipcu 2015 r. złożyłam wniosek o przyznanie emerytury. Nie dostarczyłam jednak świadectwa z pracy. ZUS przyznał mi emeryturę i obliczył jej wysokość (częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad). Świadczenie zostało zawieszone w związku z kontynuowaniem zatrudnienia. Z końcem listopada tego roku zamierzam rozwiązać stosunek pracy. W jaki sposób ZUS obliczy mi teraz świadczenie? Czy zachowam prawo do mieszanego sposobu obliczenia jego wysokości, czy też emerytura zostanie wyliczona w całości ze składek i kapitału początkowego?

  czytaj więcej

 • PPK z szansami na duży sukces

  PPK z szansami na duży sukces

  Pracownicze programy kapitałowe pomogą nam efektywnie oszczędzać na przyszłą emeryturę i przyczynią się do rozwoju polskiego rynku kapitałowego – to wnioski z debaty „Nowe narzędzia budowania długoterminowych oszczędności Polaków – droga do sukcesu?” w ramach Konferencji Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych

  czytaj więcej

 • ZUS przekazał do OFE 48,62 mln zł

  ZUS przekazał do OFE 48,62 mln zł

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przekazał do otwartych funduszy emerytalnych (OFE) kwotę 48,62 mln zł w gotówce, podał ZUS. 

  czytaj więcej

 • Kosiniak-Kamysz: Sprawy płacy minimalnej powinny być rozstrzygane w trójstronnym dialogu

  Kosiniak-Kamysz: Sprawy płacy minimalnej powinny być rozstrzygane w trójstronnym dialogu

  Sprawy płacy minimalnej powinny być rozstrzygane w trójstronnym dialogu: pracodawcy, pracobiorcy i strony rządowej - podkreślił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, bez tego nie będzie nigdy dobrego efektu i dynamicznego rozwoju gospodarki.

  czytaj więcej

 • System emerytalny w Polsce w 2020 roku. Oto najważniejsze zmiany

  System emerytalny w Polsce w 2020 roku. Oto najważniejsze zmiany

  PPK, zmiany w OFE, likwidacja 30-krotności, dyskusja o obliczaniu składek ZUS dla przedsiębiorców od dochodu – 2020 rok przyniesie sporo zmian w polskim systemie emerytalnym. O najważniejszych z nich w studiu DGP mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

  czytaj więcej

 • To wybory PiS kontra reszta [WYWIAD]

  To wybory PiS kontra reszta [WYWIAD]

  - Mateusz Morawiecki jest kandydatem PiS na premiera, nie ma mowy o koalicji z PSL czy Konfederacją. Rola premiera powinna być wzmocniona w przyszłym rządzie - mówi Jacek Sasin.

  czytaj więcej

 • Kluczowa jest odbudowa zaufania do rynku po aferze GetBacku [WYWIAD]

  Kluczowa jest odbudowa zaufania do rynku po aferze GetBacku [WYWIAD]

  - Nasz rynek kapitałowy to bardzo dobrze naoliwiona, nowocześnie zaprojektowana taśma produkcyjna, która jednak wypuszcza zbyt mało produktów - mówi w rozmowie z DGP Maciej Trybuchowski.

  czytaj więcej

 • UODO zbyt wymagające w sprawie e-maila i telefonu uczestnika PPK

  UODO zbyt wymagające w sprawie e-maila i telefonu uczestnika PPK

  Czy przekazując te dane do TFI, musimy mieć zgodę zatrudnionego na przetwarzanie jego danych osobowych? Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych uważa, że tak. Resort pracy i eksperci twierdzą, że nie. To nadmierny wymóg. Podstawa prawna do tego wynika wprost z ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – przekonują.

  czytaj więcej

 • Fundusz Trójmorza będzie dobrym uzupełnieniem dla środków unijnych [WYWIAD]

  Fundusz Trójmorza będzie dobrym uzupełnieniem dla środków unijnych [WYWIAD]

  - Za rok powinniśmy mieć zobowiązania do faktycznego wydatkowania środków na poziomie około miliarda euro. Docelowa wartość Funduszu Trójmorza to 3–5 mld euro - mówi w rozmowie z DGP Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, jednego ze współzałożycieli Funduszu Trójmorza.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 3 października 2019

  Poradnia ubezpieczeniowa z 3 października 2019

  W jakim czasie po skończeniu 24-miesięcznej ulgi można się zgłosić do obniżonych składekDlaczego ZUS może wydać ponowną decyzję w sprawie, w której poprzednie orzeczenie uchyliłCo bierze się pod uwagę przy obliczaniu limitu przychodu rencisty

  czytaj więcej

 • Emerytura górnicza. Komu przysługuje?

  Emerytura górnicza. Komu przysługuje?

  Emerytura górnicza przysługuje ściśle określonemu gronu pracowników po zliczeniu okresów pracy górniczej oraz pracy równorzędnej z pracą górniczą. By uzyskać tego typu świadczenie należy wykazać co najmniej 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) pracy.

  czytaj więcej

 • Chądzyński: W przyszłorocznym budżecie nie ma miejsca na szaleństwa

  Chądzyński: W przyszłorocznym budżecie nie ma miejsca na szaleństwa

  Nowy kapitan okrętu „finanse publiczne” nie ma wyjścia, przynajmniej przez pierwszy rok rejsu musi dalej płynąć kursem wytyczonym w zakończonej właśnie kadencji. Bo balast, jaki ma pod pokładem, jest zbyt ciężki, by swobodnie manewrować statkiem. Obciążeniem są wyborcze obietnice złożone wiosną, realizowane latem i jesienią, których skutki w pełni zobaczymy dopiero w przyszłym roku. I nie da się tego obciążenia ot tak wyrzucić za burtę.

  czytaj więcej

 • Bliżej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

  Bliżej likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

  Likwidacja OFE i pozostawienie wyboru, czy oszczędzający na emeryturę chcą, aby ich środki trafiły na indywidualne konta emerytalne (IKE) czy zasiliły Zakład Ubezpieczeń Społecznych, to jeden ze sztandarowych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Jego waga jest tym istotniejsza, że za przekształcenie OFE w IKE rządzący zamierzają pobrać 15-proc. opłatę, która zasili publiczną kasę. Projektu nie udało się uchwalić przed wyborami, ale teraz prace nad nim powinny przyspieszyć.

  czytaj więcej

 • W obecnej formie OFE nie mają racji bytu [Debata DGP]

  W obecnej formie OFE nie mają racji bytu [Debata DGP]

  Autorzy zmian dotyczących otwartych funduszy emerytalnych liczą, że staną się one kolejnym wehikułem umożliwiającym oszczędności na starość. Krytycy przekonują, że skorzysta na tym głównie budżet. Debata „Co po OFE?” odbyła się w redakcji DGP.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników