opieka nad rodzicami prawo

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu opieka nad rodzicami prawo. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące opieka nad rodzicami prawo.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Żurek: Czy chodzi o przejęcie Sądu Najwyższego?

  Żurek: Czy chodzi o przejęcie Sądu Najwyższego?

  Wystarczy węgierskim modelem pomanipulować i już połowa Sądu Najwyższego idzie w stan spoczynku. Wtedy, aby obsadzać „swojakami” trzeba mieć uległą, spolegliwą, pełną chętnych do awansu Krajową Radę Sądownictwa. Może właśnie dlatego toczy się dzisiejsza batalia o KRS - pisze sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

  czytaj więcej

 • Pielęgniarki z CZD nie zaostrzają strajku. "Dla dobra pacjentów"

  Pielęgniarki z CZD nie zaostrzają strajku. "Dla dobra pacjentów"

  Odkładamy referendum ws. dalszych działań protestacyjnych do niedzieli, dla dobra pacjentów - poinformowała w piątek po południu przewodnicząca strajkujących w CZD pielęgniarek Magdalena Nasiłowska. Wcześniej pielęgniarki zapowiadały, że w referendum zdecydują o zaostrzeniu strajku.

  czytaj więcej

 • Minister finansów znowu okroił ulgę na dzieci

  Minister finansów znowu okroił ulgę na dzieci

  Podatnicy, którzy zostali opiekunami prawnymi niepełnosprawnego dorosłego nie mają prawa do preferencji prorodzinnej – wynika z najnowszych interpretacji zmieniających. Wcześniej fiskus na to pozwalał.

  czytaj więcej

 • MEN apeluje: Po likwidacji godzin karcianych - nie wysyłajcie nauczycieli do pracy w świetlicy

  MEN apeluje: Po likwidacji godzin karcianych - nie wysyłajcie nauczycieli do pracy w świetlicy

  Kuratorzy przekazali dyrektorom i samorządom pismo z resortu edukacji, w którym zawarte są instrukcje dotyczące funkcjonowania szkół po likwidacji godzin karcianych. Samorządy jednak nie muszą się do nich stosować, pozwala im na to luka w przepisach. Do końca tego roku szkolnego nauczyciele zatrudnieni w szkołach podstawowych i gimnazjalnych muszą przepracować z uczniami dwie godziny dodatkowo w tygodniu (w placówkach ponadgimnazjalnych godzinę). Ten czas pracy jest skrupulatnie rozliczany w systemie półrocznym. To się jednak zmieni od nowego roku szkolnego.

  czytaj więcej

 • Szkoła jest administratorem danych osobowych. Nie może przekazywać wszystkich informacji [WYWIAD]

  Szkoła jest administratorem danych osobowych. Nie może przekazywać wszystkich informacji [WYWIAD]

  - Sankcje w postaci kary grzywny albo kary ograniczenia bądź pozbawienia wolności mogą być nałożone na dyrektora szkoły w przypadku nieodpowiedniego zabezpieczenia danych osobowych - mówi w wywiadzie dla DGP Dr Edyta Bielak-Jomaa, generalny inspektor ochrony danych osobowych.

  czytaj więcej

 • 16 dni strajku w CZD: W Sejmie informacja o sytuacji w Instytucie

  16 dni strajku w CZD: W Sejmie informacja o sytuacji w Instytucie

  W Centrum Zdrowia Dziecka dyrekcja i pielęgniarki 16. dzień pracują nad porozumieniem, które sprawi, że strajkujące wrócą do pracy. Premier przedstawiła w Sejmie informację o sytuacji w Instytucie; zapowiedziała, że w lipcu rząd zaproponuje systemowe zmiany w służbie zdrowia.

  czytaj więcej

 • Za przywłaszczenie zabawki w piaskownicy odpowiadają rodzice

  Za przywłaszczenie zabawki w piaskownicy odpowiadają rodzice

  Pięcioletnia Kasia regularnie bawi się w podwórkowej piaskownicy swoimi zabawkami. Pewnego dnia córeczka sąsiadki zabrała dziewczynce kilka zabawek i mimo jej protestów poszła do domu. Gdy matka Kasi poszła do sąsiadki po zwrot zabawek, usłyszała, że jej córeczka wszystko zmyśliła. – Co mogę w tej sytuacji zrobić – pyta zdumiona matka

  czytaj więcej

 • Jest porozumienie między dyrekcją CZD a pielęgniarkami

  Jest porozumienie między dyrekcją CZD a pielęgniarkami

  Po 16. dniach strajku w Centrum Zdrowia Dziecka podpisano porozumienie między protestującymi a dyrekcją. Pielęgniarki jeszcze w środę do godz. 23 miały wrócić do pracy. Zakończenie strajku oznacza powrót do normalnego funkcjonowania Instytutu - wskazano w porozumieniu.

  czytaj więcej

 • Ręczne sterowanie systemem edukacji: Osobiste interwencje ministra po likwidacji godzin karcianych

  Ręczne sterowanie systemem edukacji: Osobiste interwencje ministra po likwidacji godzin karcianych

  Minister zapowiada osobiste interwencje, jeśli dyrektorzy będą chcieli dorzucić nauczycielom godzin karcianych. – Mamy sygnały, że po sierpniowej aktualizacji arkuszy organizacyjnych szkoły będą dorzucać nauczycielom dodatkowe zajęcia w miejsce zlikwidowanych godzin karcianych – alarmuje szef oświatowej Solidarności Ryszard Proksa. Związkowcy domagają się uszczegółowienia przepisów.

  czytaj więcej

 • Topolewska: Zmiany w nadzorze głosem w obronie najsłabszych obywateli

  Topolewska: Zmiany w nadzorze głosem w obronie najsłabszych obywateli

  Od wielu lat dużym problemem polityki społecznej jest deficyt placówek opieki. Zarówno tych dla najstarszych, jak i dla najmłodszych Polaków. Tych prowadzonych przez samorządy jest po prostu zbyt mało w stosunku do potrzeb, a ich ograniczone budżety nie pozwalają im na uruchamianie nowych żłobków czy domów pomocy społecznej. Dlatego odpowiedzią na te braki jest stale wzrastająca liczba prywatnych placówek.

  czytaj więcej

 • Prawo rodzinne: Bez dziecka, za to z 500 plus

  Prawo rodzinne: Bez dziecka, za to z 500 plus

  Z rządowego programu wsparcia korzystać mogą również ci, którym odebrano dzieci. Nikt bowiem nie weryfikuje, czy składający wniosek nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej.

  czytaj więcej

 • Rafalska: Kto chce mieć pracownika, musi płacić [WYWIAD]

  Rafalska: Kto chce mieć pracownika, musi płacić [WYWIAD]

  - Zawsze, gdy rośnie minimalne wynagrodzenie, używa się argumentu, że wzrośnie bezrobocie i poszerzy się szara strefa. Poprzednie wzrosty nie potwierdzają tej prawidłowości. Co więcej, rządowa prognoza bezrobocia na koniec grudnia przyszłego roku to 8,1 proc. – mówi DGP Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  czytaj więcej

 • Asystenci rodzin pilnie poszukiwani

  Asystenci rodzin pilnie poszukiwani

  Wprawdzie osób wspierających rodziców zastępczych stopniowo przybywa, ale nadal jest ich o połowę za mało.

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 4)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 4)

  Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadziła zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500 plus” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Głównym celem programu jest znacząca pomoc finansowa dla rodzin w codziennym wychowaniu dzieci, w tym częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad nimi i zaspokojeniem ich potrzeb życiowych. „Rodzina 500 plus” ma w istocie wpłynąć na zwiększenie liczby dzieci i poprawić sytuację materialną i demograficzną rodzin. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Rodzina z dwojgiem niepełnoletnich dzieci będzie mogła otrzymać 500 zł na drugie dziecko niezależnie od dochodu. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym to kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. 

  czytaj więcej

 • Urlopy tacierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie. Wszystko o uprawnieniach dla pracujących ojców

  Urlopy tacierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie. Wszystko o uprawnieniach dla pracujących ojców

  Urlopy tacierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie, możliwość opieki nad dzieckiem czy ochrona czasu pracy - polskie Prawo pracy przewiduje wiele uprawnień dla pracujących ojców. Przed obchodzonym 23 czerwca Dniem Ojca powstało zestawienie takich regulacji.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników