odzyskanie podatku vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu odzyskanie podatku vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące odzyskanie podatku vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Sztuka a nie sztuczka według MF: Tak fiskus uszczelnił system podatkowy

  Sztuka a nie sztuczka według MF: Tak fiskus uszczelnił system podatkowy

  Mniej wstrzymanego VAT, szybsze zwroty należnego firmom podatku i rosnące wpływy do budżetu – takimi argumentami fiskus przekonuje, że uszczelnił system podatkowy.

  czytaj więcej

 • Uczciwi mają polubić KAS, a oszuści się jej bać

  Uczciwi mają polubić KAS, a oszuści się jej bać

  Do końca dekady luka w VAT ma spaść o ponad połowę, a urzędnicy odzyskają przynajmniej jedną trzecią należności objętych tytułami wykonawczymi.

  czytaj więcej

 • Fiskus uczy się, jak lepiej egzekwować należności

  Fiskus uczy się, jak lepiej egzekwować należności

  MF szykuje nowelizację ustawy z 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i szkoli urzędników. Należności w tym roku mają sięgnąć 100 mld zł.

  czytaj więcej

 • Ściganie przestępców wyłudzających VAT: 15 wytycznych Prokuratora Generalnego

  Ściganie przestępców wyłudzających VAT: 15 wytycznych Prokuratora Generalnego

  W piątek opublikowane zostały wytyczne prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, jak prowadzić postępowania przygotowawcze w sprawach związanych z wyłudzaniem VAT i innymi oszustwami w tym podatku. Wytyczne nie są przepisami. To wskazówki, jak prokuratorzy mają wykorzystywać nowe uprawnienia, które dały im w tym roku dwie ważne nowelizacje kodeksu karnego.

  czytaj więcej

 • Budowlanka powątpiewa, a urzędy już zwracają VAT

  Budowlanka powątpiewa, a urzędy już zwracają VAT

  Branża budowlana i eksperci mają obawy, czy faktycznie mikroprzedsiębiorcy odzyskają podatek w 15 dni. Ale to już się dzieje.

  czytaj więcej

 • Pieniądze przeznaczone na budowę domu można odzyskać

  Pieniądze przeznaczone na budowę domu można odzyskać

  Podatnik, który po 2014 roku poniósł wydatki na zakup materiałów budowlanych może ubiegać się o ich zwrot. Takie prawo daje tzw. ustawa o pomocy państwa, która określa warunki, jakie wnioskujący musi spełnić by odzyskać zainwestowaną kwotę.

  czytaj więcej

 • Za doradztwo gmina może odjąć cały VAT

  Za doradztwo gmina może odjąć cały VAT

  Podatnik, który prowadzi działalność zarówno objętą, jak i niepodlegającą VAT, może odliczyć cały podatek z faktur wystawionych przez kancelarię, którą zatrudnił do odzyskiwania nadpłat – orzekł NSA. Zastrzegł jednak, że fiskus będzie mógł skontrolować, czy rzeczywiście usługi świadczone przez doradców miały związek wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi.

  czytaj więcej

 • Fiskus wyciąga pomocną dłoń do poszkodowanych w nawałnicach

  Fiskus wyciąga pomocną dłoń do poszkodowanych w nawałnicach

  PROBLEM: Zerwany dach domu, przywalony konarem samochód czy zalany magazyn pełen niesprzedanego towaru – to tylko niektóre przeciwności losu, z którymi muszą mierzyć się poszkodowani ze 101 gmin dotkniętych sierpniowymi nawałnicami. A co w sytuacji, gdy oprócz majątku utracą też np. wszystkie faktury? Czy będą mieć problem z fiskusem? I co z otrzymaną pomocą – tą od państwa i od innych ludzi. Czy będą musieli podzielić się nią z fiskusem? Czy odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela jest przychodem opodatkowanym PIT? ⒸⓅ

  czytaj więcej

 • Carsharing z ulgowym VAT? Nie ma szans

  Carsharing z ulgowym VAT? Nie ma szans

  Gminy, które uważają, że współdzielenie pojazdów to uzupełnienie komunikacji miejskiej, a więc prawo do 8-procentowej stawki podatku, mogą się na tym boleśnie przejechać. Fiskus nie pozostawia złudzeń.

  czytaj więcej

 • Split payment zacznie obowiązywać od kwietnia 2018 r.

  Split payment zacznie obowiązywać od kwietnia 2018 r.

  To będzie rewolucja w VAT. Zapłata będzie wpływać na dwa konta: na jedno kwota netto, na drugie – sam podatek. Początkowo budżet na tym straci, ale z czasem korzyści przeważą.

  czytaj więcej

 • Walka KAS z wyłudzeniami VAT: Blokowanie rachunków bankowych może być groźne dla ich współwłaścicieli

  Walka KAS z wyłudzeniami VAT: Blokowanie rachunków bankowych może być groźne dla ich współwłaścicieli

  Walka fiskusa z wyłudzeniami podatków wciąż się zaostrza. Resort już szykuje kolejny oręż w tej wojnie. Ma nim być blokada rachunków bankowych podatników podejrzanych o oszustwa. Zakłada to projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych, który prawdopodobnie już wkrótce trafi na posiedzenie rządu (pisaliśmy o tym w TGP nr 169 z 1–3 września 2017 r. ). Zgodnie z nim szef KAS będzie mógł zablokować konto na 72 godziny, a potem przedłużyć blokadę w sumie do 3 miesięcy. Rozwiązanie to już budzi zastrzeżenia zarówno ekspertów, jak i przedsiębiorców. Decyzja o blokadzie może bowiem uniemożliwić dostęp do pieniędzy także uczciwym podatnikom, a co za tym idzie mogą oni mieć problemy np. z zapłatą za towar, wywiązaniem się z zamówienia, terminową spłatą rat kredytu itp. I choć resort finansów tłumaczy, że będzie możliwość skarżenia decyzji o przedłużeniu blokady do sądu, to w praktyce podatnicy niewiele na tym skorzystają. Postępowania przed sądami trwają bowiem miesiącami.

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Najwcześniej zaczęło obowiązywać przesyłanie przez duże firmy ewidencji VAT w jednolitym pliku kontrolnym. Kolejne zmiany posypały się jedna za drugą. Przygotowany przez DGP raport jest zestawieniem tych najważniejszych. Następne duże nowelizacje uszczelniające pobór podatków przed nami. Wcale nie jest ich mniej, co widać po drugiej tabeli, zamieszczonej na stronach B4–B5

  czytaj więcej

 • Luka w VAT: Kraje UE w 2015 r. straciły ok. 152 mld euro

  Luka w VAT: Kraje UE w 2015 r. straciły ok. 152 mld euro

  Komisja Europejska szacuje, że w 2015 r. kraje UE straciły ok. 152 mld euro w efekcie luki w podatku VAT. Kwota ta - zdaniem Brukseli - jest niedopuszczalnie wysoka. KE chce wkrótce przedstawić propozycje reformy, która ma ograniczyć oszustwa związane z VAT.

  czytaj więcej

 • Wierzyciele stracą na VAT, ale w PIT i CIT zyskają ulgę na złe długi

  Wierzyciele stracą na VAT, ale w PIT i CIT zyskają ulgę na złe długi

  Dla wielu polskich przedsiębiorców poważnym problemem wciąż jest niepłacenie im przez nabywców należności za sprzedane towary lub usługi. A to może powodować zaleganie z płatnościami dla kontrahentów, a także problemy z rozliczeniem wobec fiskusa.

  czytaj więcej

 • Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Jak rozliczyć odwrotne obciążenie VAT w transakcjach międzynarodowych

  Spółka akcyjna zajmuje się produkcją zaawansowanych urządzeń dla różnych branż produkcyjnych. Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności często nabywa usługi i towary od zagranicznych kontrahentów. W większości przypadków zakupiony towar przyjeżdża z państw Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o usługi, to są one kupowane zarówno w ramach Wspólnoty, jak i z państw trzecich. W poprzednich latach zdarzało się, że księgowość firmy dowiadywała się o nabytych usługach w kilka miesięcy po ich wykonaniu przez zagranicznego kontrahenta. Najczęściej było to tak, że świadczący przesyłał fakturę, jednocześnie upominając się o zapłatę, a pracownik spółki, który obsługiwał z jej strony transakcję, dopiero wówczas przekazywał do księgowości dokument i wraz z nim informację. Niejednokrotnie główna księgowa spółki zwracała się do szefów innych działów z prośbą, aby ci motywowali swoich pracowników do tego, aby niezwłocznie przekazywali informacje o imporcie usług, ale skutek tych próśb był mizerny. Również zarząd był informowany o usprawnieniu przepływu informacji dla wyeliminowania częstych korekt składanych deklaracji VAT, jednak i to nie pomogło. Tłumaczenie pracowników dokonujących zakupu usług od zagranicznych kontrahentów zawsze było takie samo: owszem, nabywają takie świadczenia, ale zagraniczni kontrahenci przekazują faktury z opóźnieniem i dopiero wówczas mogą oni dostarczyć je do księgowości.

  czytaj więcej

 • Szulc: Pies ogrodnika jest w Brukseli

  Szulc: Pies ogrodnika jest w Brukseli

  Kraje Europy Środkowo-Wschodniej co roku tracą miliardy złotych, koron, forintów, które wyłudzają podatkowi przestępcy. Ministrowie finansów, którzy chcą odzyskać te pieniądze, stoją teraz przed nie lada dylematem. Każdy ich samodzielny pomysł na walkę z oszustwami grozi bowiem łatką eurosceptyka.

  czytaj więcej

 • Tyszka: Mali przedsiębiorcy powinni płacić mniejszy podatek PIT

  Tyszka: Mali przedsiębiorcy powinni płacić mniejszy podatek PIT

  Klub Kukiz'15 złoży w Sejmie projekt ustawy obniżającej podatek PIT dla małych przedsiębiorców z 19 do 15 procent - zapowiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

  czytaj więcej

 • Ordynacja podatkowa całkiem na nowo. Będzie można wystąpić z wnioskiem o odpłatną kontrolę

  Ordynacja podatkowa całkiem na nowo. Będzie można wystąpić z wnioskiem o odpłatną kontrolę

  Odpłatna kontrola na wniosek podatnika? Współpraca z urzędem skarbowym w sprawie bieżących rozliczeń? Takie możliwości są przewidziane w proponowanych przepisach.

  czytaj więcej

 • Szybszy zwrot VAT pozostanie tylko w budowlance

  Szybszy zwrot VAT pozostanie tylko w budowlance

  W pierwszym półroczu 2017 r. fiskus oddał w przyspieszonym, 15-dniowym trybie, prawie 129 mln zł podatku od towarów i usług. Docelowo chciałby wycofywać się z odwrotnego obciążenia na rzecz obowiązkowego split paymentu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników