odrzucenie spadku u notariusza przez małoletniego

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu odrzucenie spadku u notariusza przez małoletniego. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące odrzucenie spadku u notariusza przez małoletniego.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Jak dziedziczymy po przedsiębiorcy

  Jak dziedziczymy po przedsiębiorcy

  Fundamentalną zmianą w sposobie dziedziczenia przedsiębiorstw jest zapis windykacyjny możliwy do sporządzenia od 23 października 2011 r.

  czytaj więcej

 • Jak ominąć spłatę długów spadkowych z własnego majątku

  Jak ominąć spłatę długów spadkowych z własnego majątku

  Nie zawsze można uniknąć uregulowania zobowiązań spadkodawcy. Warto jednak pilnować półrocznego terminu na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza lub jego odrzucenie.

  czytaj więcej

 • Co zrobić, by odziedziczony lokal stał się własnością jednego spadkobiercy

  Co zrobić, by odziedziczony lokal stał się własnością jednego spadkobiercy

  Zdarza się, że jedyną wartościową rzeczą, jaką możemy zostawić bliskim w spadku, jest dom albo mieszkanie – własne, albo własnościowe, czyli takie, do którego przysługuje potencjalnemu spadkodawcy własnościowe prawo do lokalu. I jeśli taką nieruchomość lub jej część albo prawo miałby objąć tylko jeden z potencjalnych spadkobierców, to warto zawczasu zastanowić się, jaka metoda byłaby w konkretnym przypadku najlepsza.

  czytaj więcej

 • Jak uchylić się od skutków prawnych przyjęcia spadku

  Jak uchylić się od skutków prawnych przyjęcia spadku

  Pozostawioną przez zmarłego schedę można przyjąć bądź odrzucić w postępowaniu przed sądem lub notariuszem. W tym celu spadkobierca składa specjalne oświadczenie spadkowe. Jeżeli krewni nieboszczyka zdecydują się na przeprowadzenie takiego postępowania przed sądem, to muszą pamiętać, że wniosek o stwierdzenie nabycia spadku trzeba złożyć w sądzie właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.

  czytaj więcej

 • Odrzucanie spadku z problemami. Notariusze bez merytorycznego wsparcia

  Odrzucanie spadku z problemami. Notariusze bez merytorycznego wsparcia

  Notariusze, w sprawach w których sprawują funkcje sądowe powinni mieć możliwość zwrócenia się do Ministra Sprawiedliwości, by ten pomógł im w wyjaśnieniu przepisów prawa obcego państwa – uważa I Prezes Sądu Najwyższego. Resort twierdzi, że nie ma pieniędzy na wprowadzenie proponowanego rozwiązania.

  czytaj więcej

 • Spadek z długami i dobrodziejstwem inwentarza

  Spadek z długami i dobrodziejstwem inwentarza

  Pani Bożena mieszkała z babcią Jadwigą. Opiekowała się schorowaną staruszką. Ta w zamian za pomoc uczyniła wnuczkę jedyną spadkobierczynią. W testamencie zapisała jej dom, w którym obie mieszkały. Dokument pozostawał w lokalu, babcia nie sporządziła go w obecności notariusza. W ostatnich miesiącach życia pani Jadwiga cierpiała na demencję starczą i nie była w stanie poinformować wnuczki, że dom jest zadłużony – wciąż miała do spłacenia kredyt (50 tys. zł). O tym fakcie pani Bożena dowiedziała się dopiero po śmierci babci. Rzeczoznawca wycenił dom na 150 tys. zł. Czy pani Bożena powinna przejąć majątek babci z długami? Utrzymuje się ze skromnej, nauczycielskiej pensji. Nie będzie jej stać na spłacenie długów. Czytała w prasie ogłoszenia: – „Nie odpowiadam za długi zmarłego męża”. Jaką ma przyjąć strategię? Nie podjęła jeszcze żadnych kroków prawnych

  czytaj więcej

 • Prawo spadkowe: Jak nie odziedziczyć długów zmarłego?

  Prawo spadkowe: Jak nie odziedziczyć długów zmarłego?

  Otrzymałam z sądu pismo, z którego dowiedziałam się, że zmarł mój bratanek, a jego najbliższa rodzina odrzuciła spadek. Bratanek nie miał żony ani dzieci, tylko matkę i bezdzietną siostrę, jego ojciec zmarł wcześniej. Czy to oznacza, że to ja dziedziczę po nim długi – pyta pani Teresa.

  czytaj więcej

 • Jak odrzucić spadek w Polsce, gdy mieszka się za granicą

  Jak odrzucić spadek w Polsce, gdy mieszka się za granicą

  Odrzucenie spadku w Polsce możliwe jest także podczas przebywania (zamieszkiwania) za granicą. Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed konsulem.

  czytaj więcej

 • Prawidłowo sporządzony wykaz inwentarza wpływa na odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe

  Prawidłowo sporządzony wykaz inwentarza wpływa na odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe

  Zakres odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe zależy od treści złożonego oświadczenia o przyjęciu spadku. Wprawdzie spadkobierca nabywa spadek z mocy prawa już w chwili śmierci spadkodawcy, ale to nabycie nie ma jeszcze charakteru definitywnego. Spadkobierca może jeszcze zdecydować, czy spadek przyjąć, a jeśli tak to w jaki sposób, czy też spadek odrzucić. Przyjmując spadek, spadkobierca określa, czy przyjmuje go bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe (przyjęcie proste), czy z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza).

  czytaj więcej

 • RPO złożył 9. skargę nadzwyczajną. Sąd "przeoczył" odrzucenie spadku

  RPO złożył 9. skargę nadzwyczajną. Sąd "przeoczył" odrzucenie spadku

  Dwie dziewczynki odziedziczyły spadek obciążony długami, mimo że rodzice w ich imieniu odrzucili ten spadek. Sąd jednak oświadczenie w tej sprawie "przeoczył" - przekazał Rzecznik Praw Obywatelskich informując o sprawie, w której wniósł do SN 9. skargę nadzwyczajną.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników