nowe przepisy vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu nowe przepisy vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące nowe przepisy vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Błędy w rachunkowości: Jak ujmować przychody i ich korekty

  Błędy w rachunkowości: Jak ujmować przychody i ich korekty

  Otrzymane lub należne od kontrahentów środki z tytułu świadczeń, których wykonanie nastąpi w kolejnych okresach sprawozdawczych, trzeba rozliczyć w czasie. Nie ujmuje się ich kasowo.

  czytaj więcej

 • Turystyka: Jest nowa wykładnia dla opodatkowania zaliczek w VAT

  Turystyka: Jest nowa wykładnia dla opodatkowania zaliczek w VAT

  Kowtur sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług turystycznych. W ramach działalności organizuje turystyczne imprezy wyjazdowe, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Nabywcami tych świadczeń są osoby fizyczne, turyści wyjeżdżający na wypoczynek. Firma ma swoje autokary, ma też jeden hotel w kraju. Autokary są wykorzystywane przy organizacji niektórych imprez, w ramach których jest transport w kraju lub z i do kraju. Hotel służy natomiast do świadczenia typowych usług hotelarskich, czasem tylko wykorzystywany jest na potrzeby oferowanych wycieczek objazdowych, o ile ich program i harmonogram pozwalają na nocleg w placówce spółki.

  czytaj więcej

 • Wykluczeni ze zwolnienia. Kto i dlaczego musi być vatowcem?

  Wykluczeni ze zwolnienia. Kto i dlaczego musi być vatowcem?

  Ustawa o podatku od towarów i usług zwalnia niektóre podmioty z obowiązku uiszczania podatku od prowadzonej działalności lub wykonywanych w jej ramach czynności. Wymienia także podmioty, które odgórnie pozbawione są prawa do zwolnienia z VAT.

  czytaj więcej

 • Nie ma VAT od prywatnych jazd pracowników

  Nie ma VAT od prywatnych jazd pracowników

  Nawet jeżeli pracownik jeździ od czasu do czasu prywatnie służbowym samochodem, nie oznacza to, że pracodawca ma zapłacić VAT od paliwa, a dostawę zaewidencjonować w kasie fiskalnej.

  czytaj więcej

 • Pakiet przewozowy z kolejnym poślizgiem

  Pakiet przewozowy z kolejnym poślizgiem

  Nie 1 marca, ale 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw zaczną obowiązywać przepisy o monitorowaniu drogowego przewozu towarów – przewiduje ustawa skierowana przez Sejm do Senatu.

  czytaj więcej

 • VAT: Przerwa w transporcie wyklucza stawkę 0 proc.

  VAT: Przerwa w transporcie wyklucza stawkę 0 proc.

  Spółka, która wywozi pręty do Norwegii, ale po drodze przerabia je na Litwie, nie może liczyć na preferencję przewidzianą dla eksportu – wynika z wyroku NSA.

  czytaj więcej

 • Prezydent podpisał przepisy dotyczące wyłudzenia VAT

  Prezydent podpisał przepisy dotyczące wyłudzenia VAT

  Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczania procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

  czytaj więcej

 • Ustawy komornicze: Długa lista niedoróbek i błędów

  Ustawy komornicze: Długa lista niedoróbek i błędów

  Po dwóch miesiącach konsultacji projektów ustaw komorniczych, które mają uregulować status zawodu komornika na wiele lat, jasno widać, że zaproponowane rozwiązania mogą być jedynie punktem wyjścia do prac nad stworzeniem nowego, porządnego aktu. Poważne zastrzeżenia zgłosiły bowiem niemal wszystkie kluczowe organy państwa: Ministerstwo Rozwoju i Finansów, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Rządowe Centrum Legislacji, Prokuratoria Generalna, GIODO, a nawet Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  czytaj więcej

 • Sprzedaż składników majątku: Czy trzeba płacić VAT?

  Sprzedaż składników majątku: Czy trzeba płacić VAT?

  Jeżeli podatnik sprzedaje składniki majątku, które nie stanowią zorganizowanego przedsiębiorstwa, musi zapłacić podatek od towarów i usług – potwierdził dyrektor bydgoskiej Izby Skarbowej.

  czytaj więcej

 • Podatkowe problemy rządu PO mogą się dopiero zacząć

  Podatkowe problemy rządu PO mogą się dopiero zacząć

  Śledztwo w sprawie zaniedbań poprzedniego resortu finansów w walce z wyłudzeniami VAT nie zakończy się na elektronice. W kolejce czekają następne branże.

  czytaj więcej

 • VAT: Opóźnienia w rozliczeniu importu usług, odwrotnego opodatkowania i WNT mogą być kosztowne

  VAT: Opóźnienia w rozliczeniu importu usług, odwrotnego opodatkowania i WNT mogą być kosztowne

  Z początkiem tego roku zmieniły się regulacje w zakresie rozliczania VAT w przypadku transakcji krajowych opodatkowanych odwrotnie, jak i dokonywanych w ramach importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

  czytaj więcej

 • Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Formalności i obowiązki przy zakupie mieszkania

  Nabycie własnego mieszkania to złożona transakcja, która wymaga dopełnienia kilku formalności. Nie obędzie się przy tym bez wizyty u notariusza. Zakup z rynku wtórnego od osoby prywatnej zobowiązuje do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (nowe mieszkanie od dewelopera jest wolne od te daniny). Dodatkowe koszty pojawiają się przy kupnie na kredyt (założenie lub zmiana treści hipoteki). 

  czytaj więcej

 • Biuro wirtualne kontra fiskus. Jakie ryzyko ponosi przedsiębiorca?

  Biuro wirtualne kontra fiskus. Jakie ryzyko ponosi przedsiębiorca?

  Długie i niepewne oczekiwanie na NIP, ryzyko nieuzyskania wpisu do rejestru VAT czy wykreślenia podatnika z listy vatowców to cena, jaką przedsiębiorcy mogą zapłacić decydując się na biuro wirtualne. Problem ten był już wielokrotnie przedmiotem walki firm z fiskusem, a nowe, nastawione na poprawę ściągalności podatków przepisy jak chociażby nowela VAT, nie zwiastują ułatwień dla przedsiębiorców korzystających z tego rozwiązania.

  czytaj więcej

 • Brak rejestracji VAT może być niezgodny z unijną dyrektywą

  Brak rejestracji VAT może być niezgodny z unijną dyrektywą

  Obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. przepisy dotyczące nadawania numeru VAT podatnikom mogą być sprzeczne z prawem wspólnotowym.

  czytaj więcej

 • Księgowość na kilka sposobów

  Księgowość na kilka sposobów

  Od początku roku obowiązuje nowy limit dla przedsiębiorców rozliczających się w ramach uproszczonej księgowości. Został on zwiększony z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Ułatwi to przedsiębiorcom wykonywanie działalności, ale też pozwoli zaoszczędzić na księgowości. Koszty jej prowadzenia w wersji uproszczonej są bowiem około pięciokrotnie niższe niż w przypadku pełnej księgowości.

  czytaj więcej

 • Audyt: Nie będzie zupełnego rozdzielenia usług

  Audyt: Nie będzie zupełnego rozdzielenia usług

  Firma audytorska, która będzie badać jednostkę zainteresowania publicznego (np. bank, spółkę giełdową), nie będzie mogła świadczyć jej również usług w zakresie wyceny ani obliczyć dla niej podatku dochodowego i VAT.

  czytaj więcej

 • Asesorzy komorniczy nie będą jednak bezczynni

  Asesorzy komorniczy nie będą jednak bezczynni

  Ministerstwo Sprawiedliwości wycofuje się z radykalnego ograniczenia możliwości prowadzenia egzekucji przez osoby dopiero przygotowujące się do zawodu komornika.

  czytaj więcej

 • Część samorządów potrzebuje więcej czasu na złożenie JPK

  Część samorządów potrzebuje więcej czasu na złożenie JPK

  Do 27 lutego gminy i miasta mają czas na przesłanie ewidencji VAT za styczeń w formie elektronicznej. Część z nich nie zmieści się w tym terminie. Występują więc o jego wydłużenie. Pozwalają na to przepisy ordynacji podatkowej.

  czytaj więcej

 • Ulga B+R kusi: Jak prawidłowo zaliczyć wydatki?

  Ulga B+R kusi: Jak prawidłowo zaliczyć wydatki?

  Mimo że ulga na badania i rozwój obowiązuje już ponad rok, ciągle jest słabo znana wśród przedsiębiorców. Badania pokazują, że prawie połowa firm nie wiedziała nawet, że ma prawo do skorzystania z ulgi B+R. A szkoda, bo z roku na rok podatnicy mogą w jej ramach odliczyć coraz więcej.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników