nowe prawo budowlane 2014

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu nowe prawo budowlane 2014. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące nowe prawo budowlane 2014.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Rumunia prymusem Europy: Rekordowy wzrost płac, pensji minimalnej i PKB

  Rumunia prymusem Europy: Rekordowy wzrost płac, pensji minimalnej i PKB

  - Zawsze przedstawiałem Rumunię w dobrym świetle, bo naprawdę korupcja przestała tam być systemem sprawowania władzy - mówi Ludwik Sobolewski.

  czytaj więcej

 • Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2018 roku

  Wyroki podatkowe, na które czekamy w 2018 roku

  Na rozstrzygnięcie NSA czekają m.in. wynajmujący nieruchomości na doby, pracownicy jeżdżący prywatnie służbowymi autami oraz muzycy chcący odliczać 50-proc. koszty. TSUE natomiast zajmie się gminami, komornikami oraz VAT od noclegów i posiłków.

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Wznoszą domy nad przepaścią. Czy rynek mieszkaniowy wyhamuje?

  Wznoszą domy nad przepaścią. Czy rynek mieszkaniowy wyhamuje?

  Rynek mieszkaniowy bije rekordy wszech czasów – tylko za Gierka budowano więcej. Hamulcowym mogą się okazać brak gruntów pod budowę, galopujące ceny wykonawstwa i drożejące materiały budowlane.

  czytaj więcej

 • Szybka moda, szybka reakcja: Afery wizerunkowe w świecie odzieżowych sieciówek

  Szybka moda, szybka reakcja: Afery wizerunkowe w świecie odzieżowych sieciówek

  Zdjęcie czarnoskórego chłopca w bluzie H&M z napisem „Najfajniejsza małpa w dżungli” szybko obiegło świat. Wiele osób poczuło się urażonych. Kontrowersyjna stylizacja okazała się największą wpadką koncernu Hennes & Mauritz AB w ostatnim czasie, choć podobne sytuacje zdarzały się już wcześniej.

  czytaj więcej

 • O co chodzi w wojnie o norki?

  O co chodzi w wojnie o norki?

  Czy cierpienie zwierzęcia to naturalny porządek rzeczy? Czy też futro to modowy kaprys? Tych dwóch stanowisk nie da się pogodzić.

  czytaj więcej

 • Osiem ofert na północną obwodnicę Krakowa. Najtańsza z udziałem chińskiej firmy

  Osiem ofert na północną obwodnicę Krakowa. Najtańsza z udziałem chińskiej firmy

  Osiem ofert wpłynęło w przetargu na zaprojektowanie i zbudowanie północnej obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52. Najtańsza, przedstawiona przez konsorcjum z udziałem chińskiej firmy Stecol Corporation, opiewa na blisko 1,290 mld zł.

  czytaj więcej

 • Kiedy trzeba zorganizować przetarg na inspektora danych z zewnątrz

  Kiedy trzeba zorganizować przetarg na inspektora danych z zewnątrz

  Według nowych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (rozporządzenia RODO) na stanowisko inspektora ochrony danych (DPO) w firmie czy urzędzie, będzie mógł zostać wyznaczony pracownik administratora lub podmiotu przetwarzającego, ale również osoba spoza grona pracowników. Jednak w przypadku niedostatecznej wiedzy podwładnych w zakresie wchodzących z końcem maja regulacji, warto pomyśleć o outsourcingu. Tu z pomocą może przyjść przedsiębiorca, który wyłącznie specjalizuje się w zakresie ochrony danych osobowych.

  czytaj więcej

 • Prawo zmieniono, a toalety nadal nie dla konsumentów

  Prawo zmieniono, a toalety nadal nie dla konsumentów

  Resort infrastruktury, nowelizując w styczniu przepisy, miał rozwiązać problem braku ustępów ogólnodostępnych. Zdaniem ekspertów regulacje są jednak niewystarczające i wciąż niejasne. A zmiany wręcz pogarszają sytuację klientów.

  czytaj więcej

 • Blisko wiatraka, nawet cichego, domu nie postawimy

  Blisko wiatraka, nawet cichego, domu nie postawimy

  Nie będzie poluzowania przepisów, które dziś całkowicie wykluczają możliwość budowy nowych domów w pobliżu farm wiatrowych. Ministerstwo Energii wycofało się z pomysłu, aby to nie tyle odległość od turbin, ile spełnienie dopuszczalnych norm hałasu decydowało o tym, gdzie można stawiać budynki mieszkalne.

  czytaj więcej

 • Imigranci mile widziani w pracy

  Imigranci mile widziani w pracy

  Zasoby kadrowe maleją, a popyt na pracowników jest rekordowy. Czy rozwiązaniem może być przyjmowanie cudzoziemców? Część samorządów doszła do wniosku, że tylko tak można zapewnić przedsiębiorstwom dalszy rozwój.

  czytaj więcej

 • Pomysł na Świdnicę

  Pomysł na Świdnicę

  Trwają przygotowania do kolejnej konferencji sektora turystycznego

  czytaj więcej

 • EKG: Budownictwo pod presją

  EKG: Budownictwo pod presją

  W 2017 r. lawinowo ruszyły przetargi i dziś wiele firm może się pochwalić pełnymi portfelami zamówień. Problemem są rosnące koszty materiałów i robocizny oraz brak rąk do pracy.

  czytaj więcej

 • Sierant: Powiedz mi, jak konsolidujesz, a powiem ci, kim jesteś, czyli o Murapolu słów kilka

  Sierant: Powiedz mi, jak konsolidujesz, a powiem ci, kim jesteś, czyli o Murapolu słów kilka

  Przed tygodniem zapowiadałem, że będzie felieton o Murapolu. Teraz już można zdradzić, że właściwie o jego skonsolidowanym zysku, który w 2017 r. wyniósł 120,2 mln zł. Dojdziemy do niego, trzeba tylko trochę cierpliwości.

  czytaj więcej

 • Ulga mieszkaniowa nadal dzieli sądy

  Ulga mieszkaniowa nadal dzieli sądy

  Czy do skorzystania z ulgi mieszkaniowej wystarczy zawarcie umowy deweloperskiej i wydanie pieniędzy w ciągu dwóch lat? Warszawski WSA wciąż żąda podpisania aktu notarialnego.

  czytaj więcej

 • Sportowcy mogą być przedsiębiorcami, ale są też inne rozwiązania

  Sportowcy mogą być przedsiębiorcami, ale są też inne rozwiązania

  Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że skoro przychody z uprawiania sportu są wymienione w art. 13 pkt 2 ustawy o PIT, to nie mogą być traktowane jako działalność gospodarcza ani w rozumieniu tej ustawy, ani w świetle przepisów o VAT. Czyżby zatem miało to oznaczać, że w żadnych okolicznościach nie mogą być traktowane jako przychody z działalności gospodarczej?

  czytaj więcej

 • Termin wykonania robót musi być zgodny z ofertą

  Termin wykonania robót musi być zgodny z ofertą

  Kontrola zamówień w gminie wykazała, że w kilku z nich były różnice między treścią oferty od wykonawcy a treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia (chodziło m.in. o podane różne terminy wykonania robót). Czy naruszono przepisy, skoro z kodeksu cywilnego wynika, że strony mogą same ustalać treść umowy

  czytaj więcej

 • Izraelskie banki finansują osadnictwo na terytoriach palestyńskich

  Izraelskie banki finansują osadnictwo na terytoriach palestyńskich

  Izraelskie banki wspierają osadnictwo na terytoriach palestyńskich, co stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego, zapewniają bowiem finansowanie deweloperom i przejmują udziały w nowych osiedlach - głosi opublikowany we wtorek raport Human Rights Watch (HRW).

  czytaj więcej

 • Nowe terminy przedawnienia w prawie cywilnym. Sprawdź, co się zmieni

  Nowe terminy przedawnienia w prawie cywilnym. Sprawdź, co się zmieni

  Już niedługo czekają nas zmiany w dochodzeniu roszczeń majątkowych. W ostatni piątek została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa z 13 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (poz. 1104). Skraca ona terminy przedawnienia i wprowadza zupełnie nowe zasady dochodzenia roszczeń przeciwko konsumentom, tj. w relacjach B2C (business to consumer). Niektóre zmiany są wręcz rewolucyjne. Większość z nich wejdzie w życie po upływie 30 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, czyli już 9 lipca.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników