nowe prawo alimentacyjne

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu nowe prawo alimentacyjne. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące nowe prawo alimentacyjne.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Robert Damski: Zaangażowany

  Robert Damski: Zaangażowany

  Ktoś, kto mógłby zapłacić alimenty, a tego nie robi, jest zwykłym złodziejem i nie boję się o tym głośno mówić – podkreśla Robert Damski, komornik, członek Krajowej Rady Komorniczej, honorowy członek Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci” doceniony za wspieranie kobiet.

  czytaj więcej

 • Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Ustawa z 15 maja 2015 r.: Prawo restrukturyzacyjne

  Zasadą w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest objęcie postępowaniem wszystkich wierzytelności w stosunku do dłużnika.

  czytaj więcej

 • Od 2016 przywileje ZUS w postępowaniu upadłościowym ograniczone

  Od 2016 przywileje ZUS w postępowaniu upadłościowym ograniczone

  Od początku 2016 r. organ rentowy nie odzyska już swoich należności przed wierzytelnościami kontrahentów upadającej firmy. Nadal jednak na propozycje układu będzie mógł powiedzieć „nie”.

  czytaj więcej

 • Kiedy możliwe jest rozwiązanie adopcji

  Kiedy możliwe jest rozwiązanie adopcji

  Trudności wychowawcze nie uzasadniają rozwiązania przysposobienia. Można o nie wystąpić z powodu nieodwracalnego rozkładu więzi rodzinnej między adoptowanym i adoptującym.

  czytaj więcej

 • Nie tylko zasiłek: 5 podstawowych praw bezrobotnego

  Nie tylko zasiłek: 5 podstawowych praw bezrobotnego

  Oprócz zasiłku dla bezrobotnych osoba bez pracy może liczyć także na dodatek aktywizacyjny oraz refundację kosztów opieki nad każdym dzieckiem do lat 7.

  czytaj więcej

 • Kryterium uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego bez zmian

  Kryterium uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego bez zmian

  O świadczenia z funduszu alimentacyjnego mogą się starać się osoby, które nie są w stanie wyegzekwować zasądzonych alimentów, a których dochód nie przekracza kwoty 725 zł na osobę w rodzinie. Wysokość świadczeń pokrywa się z wysokością na bieżąco ustalanych alimentów, nie może jednak przekroczyć 500 zł miesięcznie. Ich średnia wysokość w zeszłym roku wynosiła ok. 370 zł. Świadczenia wypłaca gmina, ale dłużnik zobowiązany jest je zwrócić.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko i becikowe: 7 świadczeń, jakie otrzyma polska rodzina na dziecko

  500 zł na dziecko i becikowe: 7 świadczeń, jakie otrzyma polska rodzina na dziecko

  Walcząc z niżem demograficznym w Polsce jeszcze poprzedni rząd wprowadził ułatwienia pomagające rodzicom łączyć wychowanie dziecka z zatrudnieniem, łącznie z nowym świadczeniem rodzicielskim. Także ekipa Beaty Szydło - realizując obietnice jeszcze z kampanii wyborczej - przyznała rodzicom dodatkowe pieniądze. Na jakie fundusze może w takim razie od 2016 roku liczyć polska rodzina?

  czytaj więcej

 • Pieniądze od dłużników zamiast do gmin trafiają do budżetu państwa

  Pieniądze od dłużników zamiast do gmin trafiają do budżetu państwa

  Zmieniony sposób rozliczania kwot egzekwowanych od rodziców niepłacących alimentów spowodował, że większość pieniędzy trafia do budżetu państwa. Tracą na tym samorządy.

  czytaj więcej

 • 500 złotych na dziecko: Najczęściej zadawane pytania

  500 złotych na dziecko: Najczęściej zadawane pytania

  Wniosek o świadczenie będzie można składać od momentu uruchomienia programu, czyli od kwietnia 2016 r. w gminie, w której mieszkamy. Jeśli wniosek złożymy do końca czerwca 2016 r. – otrzymamy świadczenie z wyrównaniem od kwietnia. Urząd będzie miał trzy miesiące na wydanie decyzji i wypłatę świadczenia

  czytaj więcej

 • Zadłużeni powinni brać pieniądze z 500+ do ręki

  Zadłużeni powinni brać pieniądze z 500+ do ręki

  Prezydent podpisał wczoraj ustawę z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195). I choć nowe świadczenie powinno być zwolnione z egzekucji komorniczej, to okazuje się, że przepisy nie chronią dostatecznie tych środków przed zajęciem.

  czytaj więcej

 • Budżet 2016: Sejmowa komisja za zwiększeniem Funduszu Kościelnego i budżetu Senatu

  Budżet 2016: Sejmowa komisja za zwiększeniem Funduszu Kościelnego i budżetu Senatu

  Posłowie zgodzili się ze wszystkimi poprawkami zgłoszonymi w ubiegłym tygodniu przez Senat. Dyskusję wzbudziły m.in. poprawki zmniejszające budżet Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

  czytaj więcej

 • Sejm zaakceptował 20 poprawek Senatu do budżetu. Fundusz Kościelny z większą dotacją

  Sejm zaakceptował 20 poprawek Senatu do budżetu. Fundusz Kościelny z większą dotacją

  Minister finansów Paweł Szałamacha zabrał głos podczas głosowań poprawek Senatu do budżetu. Poinformował posłów m.in., że dochody budżetowe za styczeń 2016 roku były o 2 mld zł wyższe od planowanych. "Musimy pracować, by to było kontynuowane w kolejnych miesiącach" - mówił.

  czytaj więcej

 • 500 zł na dziecko: Ministerstwo wyjaśnia przepisy

  500 zł na dziecko: Ministerstwo wyjaśnia przepisy

  We wszystkich województwach odbyły się szkolenia dla samorządów, podczas których pracownicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pomagali rozwikłać niejasności przepisów i wyjaśniali, jak radzić sobie z przyznawaniem świadczeń wychowawczych. Przedstawiamy najważniejsze poruszane na spotkaniach zagadnienia. Publikujemy także pytania zadawane przez przedstawicieli gmin. Liczymy, że taki podsumowujący spotkanie materiał przyda się w gorącym okresie przed startem programu Rodzina 500+.

  czytaj więcej

 • Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Tydzień z komentarzami: Ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (cz. 1)

  Już 1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie ustawa z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195) wprowadzająca do systemu prawnego zupełnie nowe świadczenie wychowawcze. Jest to realizacja programu „Rodzina 500+” i przełomowe rozwiązanie polityki rodzinnej. Program ten oznacza bardzo znaczącą pomoc finansową dla rodzin wychowujących dzieci. Stanowi wyraźny sygnał ze strony państwa, że rodzina nie jest i nie będzie pozbawiona wsparcia państwa w ponoszeniu kosztów wychowania dzieci.

  czytaj więcej

 • Umowa dożywocia zapewnia spokojną starość

  Umowa dożywocia zapewnia spokojną starość

  Jesteśmy starszym małżeństwem, dwójka naszych dzieci mieszka za granicą i raczej do Polski nie wróci. Myślimy o dożywotniej opiece kogoś obcego w zamian za mieszkanie – pisze pan Zygmunt. – Czy pod każdą nieruchomość można ustanowić taką umowę i jakie zapisy powinny się w niej znaleźć? Czy opiekun może sprzedać lokal – zastanawia się czytelnik.

  czytaj więcej

 • Sprawca gwałtu uciekł, alimenty też

  Sprawca gwałtu uciekł, alimenty też

  Uzyskanie świadczenia na dziecko z gwałtu jest trudne i ryzykowne. Nie zawsze gwałciciel zostanie pozbawiony praw ojca. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. z 1993 r. nr 17 poz. 78 ze zm.) dopuszcza dziś przerwanie ciąży w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia matki, z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub jego nieuleczalnej śmiertelnej choroby, lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

  czytaj więcej

 • 500 plus wyręczy alimenciarzy. Potwierdzają to pierwsze wyroki sądów

  500 plus wyręczy alimenciarzy. Potwierdzają to pierwsze wyroki sądów

  Zanim na programie skorzystają dzieci, może on wesprzeć rodziców, którzy je zostawili. Jest pierwszy wyrok, w którym rządowe pieniądze stały się jednym z powodów, by odmówić matce wyższego świadczenia.

  czytaj więcej

 • Płodne genetyczne podziemie. Rząd odbiera singielkom zarodki

  Płodne genetyczne podziemie. Rząd odbiera singielkom zarodki

  Leczenie za granicą, znalezienie partnera albo giełda nasienia – to sposoby dla singli na skorzystanie z własnych zarodków. Co się stanie z pięcioma zarodkami, które zdeponowałam w klinice? Mogę płacić co roku blisko tysiąc złotych za utrzymywanie ich przy życiu, ale nie mam do nich prawa, w przeciwieństwie do rządu, który za 20 lat będzie mógł przekazać je do adopcji albo zutylizować – pisze jedna z matek.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników