![Jaki: Musimy naprawić krzywdę wyrządzoną tysiącom ludzi wyrzuconych na bruk [WYWIAD]](https://g8.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/2953000/2953756-patryk-jaki-145-107.jpg)
Poproszę wszystkich członków komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, żebyśmy dali sobie 100 dni spokojnej pracy - mówi szef komisji, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki w wywiadzie dla PAP.
czytaj więcej

Przedstawiciele PSL i Kukiz'15 w komisji weryfikacyjnej chcą rozpoczęcia jej prac od "jednoznacznego" ustalenia kryteriów weryfikowanych nieruchomości warszawskich. Ta kwestia zostanie poruszona na pierwszym posiedzeniu komisji - zapewnił jej rzecznik Oliwer Kubicki.
czytaj więcej

Eksperci nie mają wątpliwości – rząd powinien jak najszybciej opracować model, w którym państwo i samorządy będą zarabiać na udostępnianiu informacji publicznej. W przeciwnym razie urzędy będą miały problemy nie tylko z zabezpieczeniem i aktualizacją elektronicznych baz danych, lecz także z ich utrzymaniem.
czytaj więcej

Już 21 października 2017 r. zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Rozszerza ona obowiązek dekomunizacji na nazwy jednostek pomocniczych oraz organizacyjnych, np. przedszkola, szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze, szpitale, instytucje kultury. Nie mogą one upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Nowe przepisy odnoszą się także do pomników, za które należy uważać również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia i kamienie pamiątkowe. Gminy na dokonanie korekt w nazewnictwie będą miały 12 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów.
czytaj więcej

Powstanie baza nieruchomości skarbu państwa, z których Krajowy Zasób Nieruchomości będzie mógł m.in. czerpać grunty pod zabudowę mieszkaniową w programie Mieszkanie plus - poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
czytaj więcej

Tylko właściciele kont internetowych w największych bankach oraz posiadacze kart kredytowych mogą teraz korzystać z e-sądu. Taki jest efekt dokonania przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany
operatora obsługującego płatności online w elektronicznym postępowaniu
upominawczym (EPU).
czytaj więcej

Zamiana lokalu na mniejszy lub bardziej przestronny jest łatwiejszą procedurą w porównaniu z transakcją kupna mieszkania. W przypadku zamiany mieszkań własnościowych będących odrębnymi
nieruchomościami procedura wygląda nieco inaczej niż w przypadku, gdy
strony są najemcami lokali komunalnych lub posiadają spółdzielcze
własnościowe prawo do lokalu.
czytaj więcej

Wejście w życie ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości to szansa na powstanie bazy informacji o wszystkich nieruchomościach Skarbu Państwa, także na potrzeby budownictwa mieszkaniowego. Teraz są rozproszone w różnych zasobach i u różnych dysponentów
czytaj więcej

W Polsce brakuje obecnie około 1,5 mln lokali mieszkalnych. W Szwecji o dach nad głową dla obywateli od dziesięcioleci troszczą się gminy. U nas ostatnio przykładem wsparcia polityki mieszkaniowej państwa jest inicjatywa Oświęcimia
czytaj więcej

Do handlarzy dołączyli łowcy okazji. Śledzą obwieszczenia o komorniczych licytacjach, a na najlepszych tłumnie się stawiają.
czytaj więcej

Stwierdzenie, że kancelaria wzięła zawyżoną stawkę za „wypisanie trzech dokumentów”, może stanowić naruszenie dóbr osobistych.
czytaj więcej

Prawdziwe wyzwanie czeka w styczniu 2019 r. firmy korzystające z wód i odprowadzające ścieki.
czytaj więcej

Chociaż uwłaszczenie na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste
miało dotyczyć przede wszystkim właścicieli lokali mieszkalnych, to z
tego przywileju skorzystają także przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o
sytuacje, gdy w budynku posadowionym na tym gruncie większość lokali
będzie miała przeznaczenie mieszkaniowe, ale będą znajdowały się w nim
również lokale handlowe i usługowe, które są zajęte na prowadzenie
działalności gospodarczej. Beneficjentami uwłaszczenia będą więc również
m.in. deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe.
czytaj więcej

Osoba udostępniająca w formie najmu kilka mieszkań może zostać uznana za przedsiębiorcę. A to wiąże się z koniecznością rozliczania pomocy de minimis przy skorzystaniu z dobrodziejstw ustawy przekształceniowej.
czytaj więcej

Rząd przyjął projekt noweli tzw. megaustawy - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Nowe przepisy, które służą m.in. wdrożeniu 5G, ułatwią budowę infrastruktury telekomunikacyjnej w parkach narodowych, rezerwatach przyrody czy uzdrowiskach.
czytaj więcej

Zyskująca popularność na całym świecie technologia informatyczna blockchain, do tej pory kojarzyła się Polakom głównie z kryptowalutami i sektorem finansowym (FinTech). Ale eksperci przekonują, że można ją zastosować z korzyścią w wielu innych obszarach, np. w służbie zdrowia, bankowości czy logistyce.
czytaj więcej

W ostatnich tygodniach na terenie Wielkopolski, a szczególnie w
Poznaniu, doszło do wielu prób sprzedaży nieruchomości przez przestępców
posługujących się sfałszowanymi dokumentami. Jednak dzięki czujności i
profesjonalnemu działaniu notariuszy, a także dzięki dobrej współpracy z
Policją i Prokuraturą, udało się udaremnić co najmniej 6 takich
przestępstw. W efekcie dotychczas aresztowane zostały 3 osoby.
Notariusze ostrzegają przed podejrzanymi ofertami sprzedaży
nieruchomości i zalecają szczególną ostrożność przy transakcjach.
czytaj więcej

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe nie mogą wywieszać informacji o licytacjach komorniczych. Nie ma podstaw prawnych do takich obwieszczeń. Priorytetem jest ochrona danych osobowych dłużnika wynikająca z RODO – twierdzi prezes UODO.
czytaj więcej

Ten artykuł jest o Estonii - kraju położonym niedaleko od Polski (z
Suwałk do miejscowości Valga na granicy łotewsko – estońskiej jest
zaledwie 546 kilometrów), a który wyprzedził Polskę (i znakomitą
większość krajów świata) w dziedzinie cyfryzacji o dekadę.
czytaj więcej
- zobacz więcej wyników