komisja lekarska zus

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu komisja lekarska zus. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące komisja lekarska zus.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Poradnia ubezpieczeniowa z 26 października

  Poradnia ubezpieczeniowa z 26 października

  Gdy przedsiębiorca przez ostatnie cztery lata bardzo często przebywał na zwolnieniach lekarskich, uzasadniona jest wątpliwość, czy prowadzi on swoją działalność gospodarczą w sposób ciągły. Najbardziej istotne znaczenie ma jednak to, czy w ciągu tych czterech lat rzeczywiście był w stanie prowadzić firmę, mimo istniejących schorzeń i przyjmowanych leków. Tych ustaleń może dokonać jedynie biegły lekarz psychiatra. Przedsiębiorca powinien więc w odwołaniu od decyzji ZUS złożyć wniosek o dopuszczenie dowodu z pisemnej opinii wskazanego biegłego na tę okoliczność.

  czytaj więcej

 • Orzecznicy ZUS nie chcą ujawniać stanu majątkowego

  Orzecznicy ZUS nie chcą ujawniać stanu majątkowego

  Jawność oświadczeń majątkowych jest istotna w stosunku do osób, które podejmują ważne decyzje administracyjne. A takimi podmiotami są na pewno lekarze orzecznicy ZUS – oceniają eksperci.

  czytaj więcej

 • Ustawa o jawności: Orzecznicy ZUS prześwietleni, ale nie publicznie

  Ustawa o jawności: Orzecznicy ZUS prześwietleni, ale nie publicznie

  Rząd zastanawia się nad poluzowaniem rygorów względem jawności oświadczeń majątkowych lekarzy pracujących dla ZUS. Zakład popiera ten postulat.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 30 listopada 2017

  Poradnia ubezpieczeniowa z 30 listopada 2017

  ● Czy etat i wykonywanie zlecenia w firmach mających tego samego właściciela wpływa na składki ZUS● Jakie składki musi uiścić przedsiębiorca, który pobiera zasiłek macierzyński● Czy ZUS może stwierdzić, że całkowicie niezdolny do pracy stał się niezdolny tylko częściowo● Jakie świadczenia można uzyskać, gdy uległo się wypadkowi w drodze do pracy

  czytaj więcej

 • Zadania Morawieckiego: Nowy premier musi rozwiązać kilka problemów

  Zadania Morawieckiego: Nowy premier musi rozwiązać kilka problemów

  Mateusz Morawiecki będzie nadal dbał o gospodarkę, ale też ma pracować nad odbudową wizerunku państwa za granicą

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 28 grudnia 2017

  Poradnia ubezpieczeniowa z 28 grudnia 2017

  ● Na jaki rachunek bankowy płatnik powinien przekazywać składki za ubezpieczonych● Jak obliczać termin do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego● Co powinien zrobić ubezpieczony, którego stan zdrowia pogorszył się po złożeniu odwołania od decyzji odmawiającej prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy● Dlaczego zbyt ogólne sformułowanie regulaminu wynagradzania nie pozwoli na wyłączenie premii z podstawy wymiaru składek

  czytaj więcej

 • Niektórzy będą pobierać rentę aż do podwyższonego wieku emerytalnego

  Niektórzy będą pobierać rentę aż do podwyższonego wieku emerytalnego

  Dotyczy to osób, którym takie prawo przyznano przed październikiem 2017 roku. Mimo zmiany przepisów automatycznie zachowają do tego czasu swoje uprawnienia

  czytaj więcej

 • Rekompensaty dla chorych: NFZ zapłaci za wpadki szpitali

  Rekompensaty dla chorych: NFZ zapłaci za wpadki szpitali

  Teraz niewielu pacjentów szuka pozasądowej pomocy przy błędach medycznych. Nowy system przyznawałby odszkodowania, nawet gdyby winy lekarza nie było.

  czytaj więcej

 • Obniżenie wieku emerytalnego wpływa na wysokość renty

  Obniżenie wieku emerytalnego wpływa na wysokość renty

  Wnioskujące o nią osoby mogą otrzymać nieco niższe świadczenie niż przed zmianą przepisów. Obliczając je, ZUS uwzględni bowiem mniejszą liczbę lat.

  czytaj więcej

 • Aktywność na Facebooku nie świadczy o zdolności do pracy

  Aktywność na Facebooku nie świadczy o zdolności do pracy

  Twierdzenie, że osób aktywnych w mediach społecznościowych nie można uznać za niezdolne do pracy jest nieprawidłowe. Brak jest bezpośredniego związku pomiędzy znajomościami zawartymi w internecie, a możliwością wykonywania pracy – uznał Sąd Okręgowy w Siedlcach.

  czytaj więcej

 • ZUS kontroluje użytkowników Facebooka

  ZUS kontroluje użytkowników Facebooka

  Organ rentowy coraz chętniej posiłkuje się w swojej działalności portalami społecznościowymi.

  czytaj więcej

 • RPO wystąpił do szefa MSWiA. Chodzi o ustawę dezubekizacyjną

  RPO wystąpił do szefa MSWiA. Chodzi o ustawę dezubekizacyjną

  RPO Adam Bodnar wystąpił do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, aby rozważył zmianę tzw. ustawy dezubekizacyjnej, rzecznik podnosi, że "obniżenie świadczenia nie ma żadnego związku z indywidualną oceną" postępowania funkcjonariuszy, a sprowadza się do "negatywnej oceny wyboru miejsca pracy".

  czytaj więcej

 • Uzdrawianie prokuratorów. Na siłę

  Uzdrawianie prokuratorów. Na siłę

  Kierownictwo prokuratury próbowało storpedować wnioski śledczych o przejście na emeryturę z powodów zdrowotnych. Plany pokrzyżował jednak Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • ZUS ma problem z lekarzami orzecznikami. Nie chcą pracować nawet za 8 tys. zł

  ZUS ma problem z lekarzami orzecznikami. Nie chcą pracować nawet za 8 tys. zł

  - Planujemy wprowadzenie algorytmu, który będzie typować ubezpieczonych do kontroli na podstawie większej liczby parametrów, np. częstotliwości korzystania z chorobowego - mówi dr Grażyna Hart, naczelny lekarz ZUS, dyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego Centrali ZUS.

  czytaj więcej

 • Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa zlecenie - kontrowersyjna, ale potrzebna

  Umowa-zlecenie jest popularną formą zatrudnienia stanowiącą alternatywę dla stosunku pracy. Niestety prawna sytuacja tej umowy jest niejasna i nie do końca wiadomo, jaki status ma zleceniobiorca. Coraz głośniej mówi się też o znacznym ograniczeniu, a nawet likwidacji umów-zleceń. Wyeliminowanie świadczenia pracy na tej podstawie jest jednym z założeń projektu nowego kodeksu pracy, który po zakończeniu nad nim prac przez komisję kodyfikacyjną trafił do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jednocześnie coraz częściej zawierane są obecnie kontrakty menedżerskie, które stanowią tak naprawdę szczególny przypadek umowy-zlecenia.

  czytaj więcej

 • PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

  PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

  Platforma Obywatelska złożyła w piątek w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Zakłada on m.in. wprowadzenie "urlopu wytchnieniowego" dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi oraz "czeku opiekuńczego" dla tych opiekunów, którzy łączą pracę z opieką.

  czytaj więcej

 • E-zwolnienia pod koniec roku

  E-zwolnienia pod koniec roku

  Przesunięcie terminu wejścia w życie e-zwolnień na 1 grudnia 2018 r. zakłada projekt ustawy, który pozytywnie zaopiniowała w poniedziałek sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

  czytaj więcej

 • Sejm i Senat przyjął: Oto najważniejsze zmiany w prawie

  Sejm i Senat przyjął: Oto najważniejsze zmiany w prawie

  Pracodawca będzie raz do roku przesyłał swoim kontrahentom informację o tym, że może im udzielić obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jednocześnie wysokość udzielonej ulgi nie będzie mogła być wyższa niż 50 proc. kwoty na fakturze dokumentującej zakup jej produktów lub usług. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Znalazły się w niej również zmiany związane z wdrażaniem rządowego programu „Za życiem”.

  czytaj więcej

 • E-zwolnienia z opóźnieniem? Senat głosował za przesunięciem terminu

  E-zwolnienia z opóźnieniem? Senat głosował za przesunięciem terminu

  Wydłużenie okresu w którym możliwe jest dwutorowe wystawianie zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy - w formie papierowej i elektronicznej - z 30 czerwca 2018 r. do 30 listopada br. zakłada nowelizacja ustawy, którą przyjął w środę Senat.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników