kodeks żywnościowy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks żywnościowy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks żywnościowy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Okres wakacji pozwala na rozkręcenie sezonowego biznesu. W tym czasie jak grzyby po deszczu powstają lodziarnie, małe przydrożne bary (nierzadko w prowizorycznych warunkach), smażalnie ryb. Intratną inwestycją jest także założenie pola biwakowego lub kempingu. To, że jest to tymczasowa działalność, która prowadzona jest niekiedy zaledwie przez 2-3 miesiące, wcale nie oznacza, iż nie wiążą się z nią określone problemy, równie istotne jak w przypadku działalności całorocznej. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania przedsiębiorców, uwzględniając najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Bierzemy też pod uwagę ostatnie zmiany przepisów, a wśród nich m.in. znowelizowane od 16 kwietnia br. rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 22, poz. 169 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Karta telefoniczna dla trzynastolatka

  Karta telefoniczna dla trzynastolatka

  Ostatnio weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi każdą kupioną przedpłatową kartę do telefonu trzeba zarejestrować, bo takie wymagania narzuca ustawa antyterrorystyczna. Telefon na kartę ma prawo kupić każdy, kto ma ukończone 13 lat i dysponuje ważnym dokumentem tożsamości (dowód osobisty lub paszport) – pisze pani Marlena. – Dlaczego trzynastolatek może zarejestrować kartę, a dwunastolatek już nie – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Czy można prawnie unieszkodliwić uzależnionego członka rodziny?

  Czy można prawnie unieszkodliwić uzależnionego członka rodziny?

  Pijaństwo, narkomania lub inne uzależnienie, które powoduje zaburzenia psychiczne może być podstawą do wnioskowania o ubezwłasnowolnienie dla dobra osoby dotkniętej chorobą. Wniosek złożyć może m.in. współmałżonek, dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki oraz rodzeństwo. Ubezwłasnowolnienie (częściowe lub całkowite) oznacza m.in. brak możliwości zaciągania kredytów czy sprzedaży samochodu oraz zawierania innych tego typu umów i rozporządzeń majątkiem. Gdy zaburzenie lub choroba ustąpią lub będą pod kontrolą wówczas ubezwłasnowolnienie jest wygaszane.

  czytaj więcej

 • Wolna niedziela, ale nie dla każdego. Zakaz handlu nie musi oznaczać zwolnień, ale wywoła chaos w prawie pracy

  Wolna niedziela, ale nie dla każdego. Zakaz handlu nie musi oznaczać zwolnień, ale wywoła chaos w prawie pracy

  Zakaz prowadzenia działalności handlowej w niedzielę wraca jak bumerang. Jednak teraz, kiedy PiS dysponuje większością w Sejmie, jego wejście w życie wydaje się bardziej prawdopodobne niż wcześniej. Szczególnie że NSZZ „Solidarność”, który wrócił do pomysłu wprowadzenia ograniczenia, zdobył 350 tys. podpisów pod obywatelskim projektem. W piątek dokument złożył w Sejmie. Ograniczenie handlu w ostatni dzień tygodnia nie musi oznaczać zwolnień. Ale wywoła chaos w uprawnieniach pracowniczych.

  czytaj więcej

 • Ostatnie tchnienie e-papierosów w internecie

  Ostatnie tchnienie e-papierosów w internecie

  Klienci kupują duże ilości produktów na zapas, korzystając z opcji płatności za pobraniem. Czy sprzedawca, udostępniając taką możliwość, naraża się na surowe kary? Nie. Może jeszcze zarobić krocie!

  czytaj więcej

 • Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Wielu przedsiębiorców prowadzących sklepy, bary, niewielkie lokale gastronomiczne lub inne lokale usługowe sądzi, że obowiązek posiadania toalety dla klientów ich nie dotyczy. Okazuje się, że często są w błędzie. Bo jeżeli tylko lokal spełnia definicję budynku użyteczności publicznej (która jest bardzo szeroka), to trzeba zapewnić w nim ogólnodostępne toalety.

  czytaj więcej

 • Czy rządowi uda się ochronić drobnych polskich producentów? [DEBATA DGP]

  Czy rządowi uda się ochronić drobnych polskich producentów? [DEBATA DGP]

  Projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nowe regulacje miały w założeniu chronić mniejszych producentów przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez wielkie sieci handlowe. Jak się jednak okazuje, to, co zaproponował rząd, nie spełnia oczekiwań żadnej ze stron sporu

  czytaj więcej

 • Bandyci założyli garnitury. Jak w Polsce działają mafie gospodarcze?

  Bandyci założyli garnitury. Jak w Polsce działają mafie gospodarcze?

  Przegrywamy walkę z przestępczością gospodarczą. To świadczy o słabości polskiego państwa – mówi Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact Poland.

  czytaj więcej

 • Koszty pracownicze mogą być dodatkowo odliczane

  Koszty pracownicze mogą być dodatkowo odliczane

  Zwolnione z PIT świadczenia dla osób zatrudnionych w celu działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane.

  czytaj więcej

 • Obrót gruntami: ANR kupuje akcje

  Obrót gruntami: ANR kupuje akcje

  Agencja Nieruchomości Rolnych po raz pierwszy skorzystała z prawa pierwokupu akcji. I od razu skoczyła na głęboką wodę. Wartość transakcji – blisko 40 mln zł

  czytaj więcej

 • Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Teraz Polska wreszcie zadba o firmy

  Nie ma przyszłości bez przedsiębiorczości 2017: Teraz Polska wreszcie zadba o firmy

  Nowa ulga na złe długi, szybsze rozliczanie straty podatkowej, mniej obowiązków rachunkowych – tak najkrócej można streścić projekt ustawy zaprezentowany w piątek. Rząd zaczyna rozumieć, że przedsiębiorczość jest kołem zamachowym rozwoju.

  czytaj więcej

 • TK: Zasady zamawiania paczek dla osadzonych są zgodne z konstytucją

  TK: Zasady zamawiania paczek dla osadzonych są zgodne z konstytucją

  Przepis przewidujący, że zamówienia na paczki żywnościowe dla skazanego przebywającego w więzieniu mogą składać, oprócz samego skazanego, tylko osoby mu najbliższe, jest zgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

  czytaj więcej

 • Komercyjna kolacja organizowana w domu? Sanepid też może być gościem

  Komercyjna kolacja organizowana w domu? Sanepid też może być gościem

  Branża gastronomiczna w całej Europie alarmuje, że kucharze z tzw. platform meal-sharingowych stoją ponad prawem. Nie muszą bowiem spełniać wielu wymogów obowiązujących przedsiębiorców.

  czytaj więcej

 • Wznowiony przewód sądowy ws. milionowego odszkodowania za tortury w czasach PRL

  Wznowiony przewód sądowy ws. milionowego odszkodowania za tortury w czasach PRL

  Wbrew wcześniejszym planom Sąd Okręgowy w Częstochowie nie ogłosił w czwartek wyroku w sprawie Włodzimierza Szlezyngiera, który domaga się ponad miliona złotych zadośćuczynienia i odszkodowania za znęcanie się fizyczne przez aparat represji PRL.

  czytaj więcej

 • 30 lat ochrony konsumenta. Czy w końcu mamy więcej praw niż przedsiębiorcy?

  30 lat ochrony konsumenta. Czy w końcu mamy więcej praw niż przedsiębiorcy?

  By na początku polskiej transformacji zapewnić rozwój konkurencji, chronić podmioty gospodarcze przed monopolami oraz interesy konsumentów powołano Urząd Antymonopolowy. Do tego w ciągu ostatnich 30 lat powstało szereg przepisów umożliwiających skuteczną reklamację produktów i usług oraz poszerzyło dostęp do dóbr nie tylko o rynki krajowe, ale i zagraniczne.

  czytaj więcej

 • Z marnowaniem sprzedawanej żywności mają walczyć nie tylko hipermarkety

  Z marnowaniem sprzedawanej żywności mają walczyć nie tylko hipermarkety

  Docelowo przepisy nakazujące przekazywanie jedzenia organizacjom pozarządowym obejmą sklepy o powierzchni powyżej 250 mkw. Ale w porównaniu z większymi o powierzchni powyżej 400 mkw. będą one miały dwa lata więcej na przygotowanie się do zmian.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników