kodeks prawny paragrafy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks prawny paragrafy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks prawny paragrafy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Przecieki z prokuratorskich śledztw pozostają bezkarne

  Przecieki z prokuratorskich śledztw pozostają bezkarne

  Przepisy karne dotyczące ujawnienia materiałów z postępowania przygotowawczego nie tylko rzadko służą sądom do skazań, ale i zawierają niebezpieczną lukę. Tak uważają karniści.

  czytaj więcej

 • Zmiany zasad wynagradzania w Trybunale

  Zmiany zasad wynagradzania w Trybunale

  OPZZ oburzone wnioskiem Lewiatana do TK ws. wynagrodzeń. Chodzi o art. 772 par. 4 Kodeksu pracy i art. 30 ust. 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Przepisy zawarte w tych ustawach uniemożliwiają pracodawcy zmianę regulaminów, jeżeli nie wyrażą na to zgody organizacje związkowe i przedstawią w tej sprawie wspólnie stanowisko w terminie 30 dni.

  czytaj więcej

 • Brak staranności nie przystoi sądowi dyscyplinarnemu

  Brak staranności nie przystoi sądowi dyscyplinarnemu

  Rozbieżność pomiędzy opisem czynu zarzucanego obwinionemu zawartym we wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego a tym zamieszczonym w orzeczeniu sądu nie może być bagatelizowana i traktowana jako możliwa do skorygowania oczywista omyłka pisarska

  czytaj więcej

 • SN: Jeśli dłużnik nazywa się Nowak, komornik zajmie konta wszystkim Nowakom?

  SN: Jeśli dłużnik nazywa się Nowak, komornik zajmie konta wszystkim Nowakom?

  Sąd Najwyższy stwierdził, że instytucja finansowa ma bezwzględnie wykonywać polecenia komornika. Nawet jeśli się obawia, że zajmie konto niewłaściwej osobie. Kontrowersyjne orzeczenie może zaszkodzić biznesowi

  czytaj więcej

 • Poradnia rachunkowa

  Poradnia rachunkowa

  ● Czy wydatki na zakup nagrody rzeczowej w postaci tabletu klasyfikujemy w paragrafie 419

  czytaj więcej

 • Za przejawy rasizmu grozi kara więzienia

  Za przejawy rasizmu grozi kara więzienia

  Sąsiad, z racji naszej śniadej cery, regularnie wyzywa nas od brudnych Cyganów. Nie reaguje na zwracaną mu uwagę. Czy ja i moja rodzina możemy mu się przeciwstawić, strasząc go np. jakimś paragrafem? Proszę o informację, w jaki sposób mamy prawo się bronić – pisze pani Wiktoria.

  czytaj więcej

 • W cieniu k.p.k. Nowelizacja staje się rzeczywistością

  W cieniu k.p.k. Nowelizacja staje się rzeczywistością

  Obszerna nowelizacja aktu prawnego normującego jedną z podstawowych procedur sądowych staje się właśnie rzeczywistością.

  czytaj więcej

 • Ustawa krajobrazowa: Szansa na piękniejszy pejzaż

  Ustawa krajobrazowa: Szansa na piękniejszy pejzaż

  Wchodząca w życie 11 września ustawa wprowadza obowiązek wykonania raz na 20 lat wojewódzkiego audytu krajobrazowego. I zmienia nieprzystające do rzeczywistości regulacje o parkach krajobrazowych

  czytaj więcej

 • Wyrok sądu pracy ZUS nie zawsze weźmie pod uwagę

  Wyrok sądu pracy ZUS nie zawsze weźmie pod uwagę

  W niedawno zakończonym postępowaniu ZUS ustalił na podstawie dokumentów składanych przez płatnika składek podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu wykonywania przeze mnie umowy o pracę w kwotach równych minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Nie zgadzam się z tym, ponieważ rzeczywiste wynagrodzenie pobierane przeze mnie do ręki było wyższe niż deklarowane przez pracodawcę. Zostało to udowodnione w postępowaniu z mojego oraz innych pracowników powództwa przeciwko pracodawcy przed sądem pracy. Zakład nie wziął jednak w ogóle pod uwagę prawomocnego wyroku, którego nie kwestionował, ale stwierdził, że przeprowadzona kontrola płatnika składek nie wykazała tego, co wyrok, wobec czego nie miał podstawy do przyjęcia innej podstawy wymiaru składek. Czy ZUS mógł pominąć wyrok sądu?

  czytaj więcej

 • Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Mieszkamy w świeżo powstałej wspólnocie mieszkaniowej, tworzymy dla niej podstawy, zarząd, regulaminy – opowiada pan Karol. – Podczas jednego ze spotkań roboczych wywiązała się między nami dyskusja, w jakich godzinach powinna u nas obowiązywać cisza nocna. Jedni byli za tym, by wyznaczyć ją na godziny 22–6, tak jak jest wszędzie. Inni znów, że to anachronizm, że ludzie teraz później chodzą spać i później wstają, więc i godziny ciszy nocnej powinniśmy ustawić po nowemu.

  czytaj więcej

 • Akt notarialny musi na żądanie trafić do sądu

  Akt notarialny musi na żądanie trafić do sądu

  Notariusz musi przedłożyć sporządzony przez siebie akt notarialny, jeżeli wezwie go do tego sąd. Inaczej grozi mu grzywna za nieuzasadnioną odmowę wydania dokumentu – uchwalił Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Konfiskata mienia z przestępstw bliżej poszerzenia

  Konfiskata mienia z przestępstw bliżej poszerzenia

  Zdaniem części ekspertów zbyt daleko idąca zmiana prawa, na podstawie którego odbiera się majątek pochodzący z przestępstw, może być niekonstytucyjna.

  czytaj więcej

 • Nieskuteczne instrumenty prawne w sprawach o dzieci

  Nieskuteczne instrumenty prawne w sprawach o dzieci

  Sytuacje takie jak w Radomiu są wywołane najczęściej bezsilnością rodzica, którego orzeczone sądownie prawo do kontaktów z dzieckiem jest łamane - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Górny, adwokat, Kancelaria Prawna Górny, Armata i Wspólnicy.

  czytaj więcej

 • Superprokurator: Zbigniew Ziobro może zyskać ogromną władzę

  Superprokurator: Zbigniew Ziobro może zyskać ogromną władzę

  Zbigniew Ziobro może zyskać ogromną władzę: wydawać polecenia śledczym, ingerować w postępowania i informować o nich media. Ustawa proponowana przez PiS czyni pozycję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego silną jak nigdy dotąd.

  czytaj więcej

 • Koszt aplikacji prawniczej nie podlega oskładkowaniu

  Koszt aplikacji prawniczej nie podlega oskładkowaniu

  I nie ma znaczenia, czy adwokat wnosi opłatę za szkolenie zatrudnionego przez siebie aplikanta bezpośrednio na konto okręgowej rady adwokackiej, czy też wypłaca pracownikowi ekwiwalent.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników

Galeria

Inne