kodeks prawny paragrafy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks prawny paragrafy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks prawny paragrafy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wyrok sądu pracy ZUS nie zawsze weźmie pod uwagę

  Wyrok sądu pracy ZUS nie zawsze weźmie pod uwagę

  W niedawno zakończonym postępowaniu ZUS ustalił na podstawie dokumentów składanych przez płatnika składek podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu wykonywania przeze mnie umowy o pracę w kwotach równych minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Nie zgadzam się z tym, ponieważ rzeczywiste wynagrodzenie pobierane przeze mnie do ręki było wyższe niż deklarowane przez pracodawcę. Zostało to udowodnione w postępowaniu z mojego oraz innych pracowników powództwa przeciwko pracodawcy przed sądem pracy. Zakład nie wziął jednak w ogóle pod uwagę prawomocnego wyroku, którego nie kwestionował, ale stwierdził, że przeprowadzona kontrola płatnika składek nie wykazała tego, co wyrok, wobec czego nie miał podstawy do przyjęcia innej podstawy wymiaru składek. Czy ZUS mógł pominąć wyrok sądu?

  czytaj więcej

 • Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Zachowanie ciszy nocnej od godz. 6 do 22 utrwalono zwyczajem

  Mieszkamy w świeżo powstałej wspólnocie mieszkaniowej, tworzymy dla niej podstawy, zarząd, regulaminy – opowiada pan Karol. – Podczas jednego ze spotkań roboczych wywiązała się między nami dyskusja, w jakich godzinach powinna u nas obowiązywać cisza nocna. Jedni byli za tym, by wyznaczyć ją na godziny 22–6, tak jak jest wszędzie. Inni znów, że to anachronizm, że ludzie teraz później chodzą spać i później wstają, więc i godziny ciszy nocnej powinniśmy ustawić po nowemu.

  czytaj więcej

 • Akt notarialny musi na żądanie trafić do sądu

  Akt notarialny musi na żądanie trafić do sądu

  Notariusz musi przedłożyć sporządzony przez siebie akt notarialny, jeżeli wezwie go do tego sąd. Inaczej grozi mu grzywna za nieuzasadnioną odmowę wydania dokumentu – uchwalił Sąd Najwyższy.

  czytaj więcej

 • Konfiskata mienia z przestępstw bliżej poszerzenia

  Konfiskata mienia z przestępstw bliżej poszerzenia

  Zdaniem części ekspertów zbyt daleko idąca zmiana prawa, na podstawie którego odbiera się majątek pochodzący z przestępstw, może być niekonstytucyjna.

  czytaj więcej

 • Nieskuteczne instrumenty prawne w sprawach o dzieci

  Nieskuteczne instrumenty prawne w sprawach o dzieci

  Sytuacje takie jak w Radomiu są wywołane najczęściej bezsilnością rodzica, którego orzeczone sądownie prawo do kontaktów z dzieckiem jest łamane - mówi w wywiadzie dla DGP Andrzej Górny, adwokat, Kancelaria Prawna Górny, Armata i Wspólnicy.

  czytaj więcej

 • Superprokurator: Zbigniew Ziobro może zyskać ogromną władzę

  Superprokurator: Zbigniew Ziobro może zyskać ogromną władzę

  Zbigniew Ziobro może zyskać ogromną władzę: wydawać polecenia śledczym, ingerować w postępowania i informować o nich media. Ustawa proponowana przez PiS czyni pozycję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego silną jak nigdy dotąd.

  czytaj więcej

 • Koszt aplikacji prawniczej nie podlega oskładkowaniu

  Koszt aplikacji prawniczej nie podlega oskładkowaniu

  I nie ma znaczenia, czy adwokat wnosi opłatę za szkolenie zatrudnionego przez siebie aplikanta bezpośrednio na konto okręgowej rady adwokackiej, czy też wypłaca pracownikowi ekwiwalent.

  czytaj więcej

 • Autobus się spóźnił? Miasto zapłaci za taksówkę

  Autobus się spóźnił? Miasto zapłaci za taksówkę

  Udowodnienie winy przewoźnikowi jest trudne. Ale nie niemożliwe Pasażerowie mają możliwość domagania się rekompensaty w przypadku, gdy autobus spóźnił się lub w ogóle nie przyjechał. Ale nie wszystkie przedsiębiorstwa przewidują taką możliwość

  czytaj więcej

 • Jakie pułapki i perypetie czekają nas przy zakupie mieszkania

  Jakie pułapki i perypetie czekają nas przy zakupie mieszkania

  Warto wiedzieć, że zaliczka to nie to samo co zadatek, a zbyt niska wartość nieruchomości może spowodować interwencję urzędu skarbowego.

  czytaj więcej

 • Nie można odziedziczyć konta na Facebooku

  Nie można odziedziczyć konta na Facebooku

  Przeczytałam o tym, że niemiecki sąd uznał, iż można odziedziczyć prawo do konta na Facebooku. Czy w naszym kraju też istnieją podobne rozwiązania – zastanawia się pani Halina. – Mam do tego ambiwalentny stosunek. Z jednej strony nie jestem przekonana, czy chcę, by ktoś po mojej śmierci czytał moją prywatną korespondencję, a zwłaszcza by robiły to moje dzieci, czyli naturalni spadkobiercy – pisze czytelniczka. – A z drugiej nie chciałabym, by wszystkie opublikowane tam zdjęcia i wpisy znikły zupełnie z pamięci i świadomości przyjaciół i znajomych...

  czytaj więcej

 • Dane osobowe w wykroczeniach poza ochroną. Adresy nie zostaną utajnione

  Dane osobowe w wykroczeniach poza ochroną. Adresy nie zostaną utajnione

  Tylko informacje o pokrzywdzonych i świadkach przestępstw mają być poufne. Anonimizacja adresów nie będzie stosowana w sprawach o lżejsze przewinienia.

  czytaj więcej

 • Jest nowy pomysł na ewidencję i klasyfikację zasiłków

  Jest nowy pomysł na ewidencję i klasyfikację zasiłków

  Trzeba wybrać którąś z propozycji księgowań. Pierwsza nowatorska poleca stosowanie konta 234 Pozostałe rozrachunki z pracownikami. Druga proponuje pośrednictwo konta 231, co prawdopodobnie jest częściej stosowane.

  czytaj więcej

 • Na podstawie jego historii powstał "Układ zamknięty". Sąd pomógł naszym wrogom przejąć spółkę

  Na podstawie jego historii powstał "Układ zamknięty". Sąd pomógł naszym wrogom przejąć spółkę

  Za każdym razem, kiedy już wydaje mi się, że coś pójdzie do przodu, moi partnerzy biznesowi się wycofują. Tłumaczą, że muszą dbać o siebie i przyszłość dzieci. Że dostają komunikaty, by się ode mnie trzymać z daleka. Bo mogą być kłopoty.

  czytaj więcej

 • Bezrobocie wśród prawników? Zwara: Polaku, korzystaj z profilaktyki prawnej

  Bezrobocie wśród prawników? Zwara: Polaku, korzystaj z profilaktyki prawnej

  W Polsce profesjonalne usługi prawne świadczy ponad 18 tys. adwokatów i 40 tys. radców prawnych. Politycy mogą z dumą powiedzieć: otworzyliśmy zamknięte drzwi korporacji prawniczych. I dobrze.

  czytaj więcej

 • (Anty)koncepcja aborcyjna, czyli jak przerywaną ciążę w II RP

  (Anty)koncepcja aborcyjna, czyli jak przerywaną ciążę w II RP

  Ideami seksualnej rewolucji prawie nikt w Polsce się nie zajmował, dopóki władza nie zainteresowała się ochroną życia poczętego.

  czytaj więcej

 • Złote Paragrafy rozdane: Zobacz najlepszych prawników 2015

  Złote Paragrafy rozdane: Zobacz najlepszych prawników 2015

  Już po raz 22. przyznaliśmy Złote Paragrafy dla najwybitniejszych przedstawicieli świata prawniczego oraz nagrodę Bona Lex dla najlepszego aktu prawnego uchwalonego w ubiegłym roku.

  czytaj więcej

 • Ile biznesmena, ile prywaciarza: Dlaczego przedsiębiorcy są w Polsce źle postrzegani

  Ile biznesmena, ile prywaciarza: Dlaczego przedsiębiorcy są w Polsce źle postrzegani

  Przez 45 lat wpajano nam, że badylarz to zło. Kradnie, oszukuje i manipuluje. Jest wrzodem na zdrowym ciele socjalistycznej gospodarki. W końcu centralne planowanie i regulowane ceny zastąpił rynek (ze wszystkimi swoimi wadami). Ekonomii tak racjonalnej jak członek z ramienia już nie ma, ale negatywny wizerunek przedsiębiorcy ciągle żyje swoim życiem. Zakorzenione bardzo silnie i głęboko negatywne emocje w stosunku do wszystkich, którym coś się udało, są bardzo polskie, niepodważalne. Dodatkowo niezwykle wygodnie jest nam od lat uzasadniać swoje rozgoryczenie, frustrację i negatywne oceny w stosunku do ludzi i sytuacji właśnie skutkami ubocznymi długoletniej terapii nienawiści do wszystkiego, co choć trochę łączyło się z wolnym rynkiem. Z zasady było mniej lub bardziej podejrzane – to fakt. Nie chcemy jednak zauważać, że jesteśmy już niemal 30 lat po komunizmie, więc zasłanianie się jego skutkami przestaje być wiarygodne. Ale jest i druga strona medalu.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników