kodeks pracy upały

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks pracy upały. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks pracy upały.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Latem w pracy pij, ile chcesz. Pracodawca płaci

  Latem w pracy pij, ile chcesz. Pracodawca płaci

  Kiedy w przegrzanym biurze zaczyna robić ci się słabo, zażądaj od pracodawcy napojów chłodzących. A jeśli nie poczujesz się lepiej, możesz w ogóle odmówić świadczenia pracy.

  czytaj więcej

 • Woda dla pracowników bez VAT

  Woda dla pracowników bez VAT

  Podczas upałów pracodawcy zobowiązani są do zapewnienia pracownikom wody do picia. Nie muszą jednak w związku z tym wystawiać faktury wewnętrznej, a w efekcie – naliczać VAT.

  czytaj więcej

 • Eustachy Rylski: Nas nie sprawdzono

  Eustachy Rylski: Nas nie sprawdzono

  Zastanawiam się, co by się stało, gdyby mnie jako pisarza zastały czasy stalinowskie. I z ręką na sercu: nie wiem – mówi Eustachy Rylski. Właśnie ukazała się jego nowa powieść „Obok Julii”.

  czytaj więcej

 • Pracodawca nie dba o pracownika w czasie upałów? Grozi mu do 30 tys. zł kary

  Pracodawca nie dba o pracownika w czasie upałów? Grozi mu do 30 tys. zł kary

  Pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie warunki pracy. W związku z tym w trakcie upałów powinni swoim podwładnym zagwarantować m.in. dostęp do zimnych napojów. Jeżeli pracodawca nie wypełni swoich obowiązków, grozi mu kara w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

  czytaj więcej

 • Upały najlepiej przetrwać w pracy?

  Upały najlepiej przetrwać w pracy?

  Za oknem temperatury przekraczają 30 stopni. To znak, że jesteśmy w środku lata i mamy do czynienia z najgorętszym okresem roku. W takich okolicznościach praca może stać się zdwojonym wyzwaniem, ale również miejscem schronienia przed upałem. W tych dniach zarówno Polacy jak i Europejczycy mają specjalne prawa. Włosi, Grecy czy Hiszpanie korzystają ze sjesty, a polscy pracownicy powinni mieć zapewniony dostęp do napojów, klimatyzacji lub wentylatorów. Brak organizacji tych warunków może dla pracujących skutkować utratą zdrowia, a dla firm będzie się wiązać z karami finansowymi i odpowiedzialnością przed sądem.

  czytaj więcej

 • Upały w pracy: Kobiety w ciąży z większymi uprawnieniami

  Upały w pracy: Kobiety w ciąży z większymi uprawnieniami

  Pani Katarzyna jest w pierwszym trymestrze ciąży. – Pracuję w biurze, budynek jest stary, okna wychodzą na południe, w ciągu dnia panuje niewyobrażalny upał. Kilka dni temu termometr pokazał 38 stopni. Praca w takich warunkach jest prawie niemożliwa, koleżanka mdlała. Próbowałam rozmawiać z przełożonym, że dla mnie jako kobiety w ciąży niekiedy jest jeszcze trudniej wytrzymać temperaturę. Usłyszałam, że ciąża to nie kalectwo i skoro wszyscy w takich warunkach pracują, to powinnam i ja. Czy w takich sytuacjach kobiety w ciąży nie mają większych praw – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • 5 obowiązków pracodawcy, o których nie wiedziałeś

  5 obowiązków pracodawcy, o których nie wiedziałeś

  Oprócz odpowiedniej wypłaty wynagrodzenia czy zapewnienia higienicznych warunków pracy, firma musi miedzy innymi umożliwić podwładnym obchodzenie świąt religijnych, zagwarantować im żywność i napoje czy podjąć działania łagodzące monotonię w zakładzie pracy.

  czytaj więcej

 • Upały w pracy. Zobacz, co pracodawca musi zapewnić pracownikom

  Upały w pracy. Zobacz, co pracodawca musi zapewnić pracownikom

  W czasie upałów pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do wody i zimnych napojów oraz utrzymywać odpowiednią temperaturę w firmie. Jeżeli tego nie zrobi, grozi mu kara w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

  czytaj więcej

 • Żebranie w miejscu publicznym to czyn zabroniony

  Żebranie w miejscu publicznym to czyn zabroniony

  OBYCZAJE Mieszkam w miejscowości turystycznej i latem – zwłaszcza gdy nastaje czas wakacji – zaczyna się też sezon na żebranie przez dzieci. Dorośli, wiedząc, że przyjeżdża wielu zachodnich turystów, wystawiają dzieci, zarówno zdrowe, jak i chore, na upał i oczekują pieniędzy – pisze pani Weronika. – Czy żebranie w Polsce jest dozwolone – zastanawia się czytelniczka

  czytaj więcej

 • Fałszować czy nie fałszować – oto jest pytanie?

  Fałszować czy nie fałszować – oto jest pytanie?

  Lektura komentarza sędziego Rafała Puchalskiego skłania mnie do konstatacji ogólnej, że czasem lepiej milczeć niż zabierać głos - stwierdza Marcin Świerk, sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

  czytaj więcej

 • Jakie obowiązki ma pracodawca względem pracowników w upały

  Jakie obowiązki ma pracodawca względem pracowników w upały

  Upały mogą zdezorganizować funkcjonowanie firmy, a na pewno mają wpływ na sposób i jakość pracy zatrudnionych w niej osób. Jak można usprawnić działanie przedsiębiorstwa w lecie, a więc jak zorganizować pracę w trakcie upałów? Przeczytaj i dowiedz się, jakie obowiązki spoczywają wtedy na pracodawcy.

  czytaj więcej

 • Handel w niedzielę: Zakazy nie sprzyjają rynkowi. A rynek to ludzie

  Handel w niedzielę: Zakazy nie sprzyjają rynkowi. A rynek to ludzie

  Każdy ma prawo do odpoczynku – mówią jedni. Nikt nie będzie nam mówił, jak mamy spędzać wolny czas – odpowiadają drudzy. Po jednej stronie barykady stoją orędownicy zakazu handlu w niedziele, po drugiej – obrońcy status quo. Kto zwycięży?

  czytaj więcej

 • Nie ma klimatyzacji? Pracownicy samorządowi muszą pracować w upalne dni

  Nie ma klimatyzacji? Pracownicy samorządowi muszą pracować w upalne dni

  W ostatnich dniach w urzędzie gminy jest bardzo gorąco. Z uwagi na stare budownictwo nie ma klimatyzacji, a wentylatory nie są w stanie schłodzić powietrza. Czy wójt może zarządzić dzień wolny z powodu upałów?

  czytaj więcej

 • Gorąco? Zobacz, czego możesz domagać się od pracodawcy w czasie upałów

  Gorąco? Zobacz, czego możesz domagać się od pracodawcy w czasie upałów

  Wysoka temperatura na stanowisku pracy ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo zatrudnionych, ich stan psychofizyczny, a także wydajność. Dlatego pracodawca ma obowiązek zadbać o to, by skutki upałów nie były zbyt uciążliwe dla pracowników - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy. Wysokie temperatury za oknem to konkretne obowiązki pracodawcy.

  czytaj więcej

 • Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów [TEKST NAGRODZONY W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  Wykruszenie betonu z miast możliwe, choć wymaga zmian wielu przepisów [TEKST NAGRODZONY W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  W kampanii wyborczej można obiecać wiele. Jak się okazuje, także zmianę wyglądu miast. Zwłaszcza że odpowiadają za to samorządowcy, a ci są dziś w dużej mierze opozycją w stosunku do rządu. Więc jeśli mieszkańcy narzekają, że w upale nie da się wytrwać w betonowych centrach miast albo że w deszczowy dzień nie sposób przejść przez placyk z kostki Bauma, bo zamienił się w jeziorko, a do tego media i organizacje pozarządowe zaczynają mówić, jak bardzo beton przeszkadza w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, zadeklarowanie z nim walki przychodzi łatwo.[TO NAGRODZONY TEKST. AUTORKI OTRZYMAŁY ZA NIEGO 2. NAGRODĘ W KONKURSIE DZIENNIKARZE DLA KLIMATU]

  czytaj więcej

 • Kontrolerzy PIP bezradni? Ukrop w kabinie żurawia nie do sprawdzenia

  Kontrolerzy PIP bezradni? Ukrop w kabinie żurawia nie do sprawdzenia

  - Otrzymujemy informacje o nieprawidłowościach, ale czasem trudno je zweryfikować w praktyce. Między innymi dlatego, że inspektorzy nie mogą powoływać się na dowody uzyskane przed przeprowadzeniem kontroli - mówi Jakub Chojnicki dyrektor departamentu nadzoru i kontroli Głównego Inspektoratu Pracy

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników