kodeks pracy nagana

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks pracy nagana. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks pracy nagana.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • odpowiedzialność pracownicza

  odpowiedzialność pracownicza

  czytaj więcej

 • Spóźnienia i alimenty: Kiedy pracodawca obniży pracownikom wynagrodzenie

  Spóźnienia i alimenty: Kiedy pracodawca obniży pracownikom wynagrodzenie

  Wadliwa praca, notoryczne spóźnienia czy spłata zobowiązań alimentacyjnych - takie między innymi powody uzasadniają powodują obniżkę wynagrodzenia pracownika.

  czytaj więcej

 • 6 dodatków do wynagrodzenia, czyli ile faktycznie może zarobić pracownik

  6 dodatków do wynagrodzenia, czyli ile faktycznie może zarobić pracownik

  Prawo do wynagrodzenia gwarantuje pracownikowi już umowa o pracę. Jego wysokość powinna być przy tym uzależniona przede wszystkim do rodzaju wykonywanej pracy, kwalifikacji pracownika oraz ilości i jakości świadczonej przez niego pracy. Jednak na ilość pieniędzy, jakie faktycznie otrzymuje pracownik, oprócz wynagrodzenia zasadniczego wpływają także różnego rodzaju dodatki, a jeżeli pracuje w budżetówce – także premie i trzynastki.

  czytaj więcej

 • Przeciwdziałanie nieprawidłowościom w firmie istotą compliance

  Przeciwdziałanie nieprawidłowościom w firmie istotą compliance

  Przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu „Jesień z compliance”, którego tematem jest przeciwdziałanie nieprawidłowościom w organizacjach oraz skuteczne prowadzenie postępowania wyjaśniającego. Dzisiaj opisujemy przypadki zdarzeń, które zobrazują funkcjonowanie compliance w praktyce.

  czytaj więcej

 • Jak wentylować pomieszczenia dla pracowników

  Jak wentylować pomieszczenia dla pracowników

  W jaki sposób powinny być wentylowane pomieszczenia przeznaczone do pracy?

  czytaj więcej

 • Statkiewicz: Nie dałem się samozwańcowi

  Statkiewicz: Nie dałem się samozwańcowi

  Zamykali mnie w celi z donosicielami. A skoro reżim Łukaszenki złamał takiego człowieka i zmusił do współpracy, to on nie jest w stanie pojąć moralnych aspektów mojego postępowania - mówi Mikałaj Statkiewicz. Ma 59 lat i jest liderem niezarejestrowanej Białoruskiej Socjaldemokratycznej Partii „Zgromadzenie Ludowe”. Inżynier radioelektronik, emerytowany oficer zawodowy, służbę zakończył w stopniu podpułkownika. W 1991 r. założył Białoruskie Zjednoczenie Wojskowych, które miało pomóc w budowie armii nowego państwa. W 1993 r. został usunięty z wojska. Działalnością polityczną zajął się tuż po dojściu do władzy Alaksandra Łukaszenki w 1994 r. W 2005 r. skazany na trzy lata ograniczenia wolności za organizację powyborczych protestów, czyli próbę tzw. Płoszczy. W 2010 r. startował w wyborach prezydenckich. Według oficjalnych danych dostał 1 proc. głosów. Aresztowany w powyborczą noc za organizację następnej Płoszczy, wkrótce usłyszał kolejny wyrok, tym razem sześciu lat kolonii karnej. Za kratami sformalizował związek z długoletnią partnerką Maryną Adamowicz. 22 sierpnia 2015 r. został ułaskawiony przez Łukaszenkę. Jego uwolnienie miało być gestem dobrej woli w odwilży rozpoczynającej się w relacjach z Zachodem. Statkiewicz wzywał do zignorowania październikowych wyborów prezydenckich

  czytaj więcej

 • Fucha na boku nie może prowadzić do podejrzeń o stronniczość urzędnika

  Fucha na boku nie może prowadzić do podejrzeń o stronniczość urzędnika

  Nie jest jednak jasne, co to konkretnie są obowiązki służbowe. Wątpliwości budzi też, czy zakazane są tylko zajęcia związane z tymi obowiązkami, czy także te wywołujące podejrzenia o interesowność

  czytaj więcej

 • Poradnia kadrowa: W jaki sposób przyjąć wyjaśnienia od pracownika przed nałożeniem kary

  Poradnia kadrowa: W jaki sposób przyjąć wyjaśnienia od pracownika przed nałożeniem kary

  Kara porządkowa nie może być zastosowana po upływie dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i jednocześnie po trzech miesiącach od dopuszczenia się tego naruszenia. Wynika to z art. 109 par. 1 i 2 kodeksu pracy (k.p.).

  czytaj więcej

 • Za co i w jaki sposób może zostać ukarany pracownik budżetówki

  Za co i w jaki sposób może zostać ukarany pracownik budżetówki

  Urzędnicy, nauczyciele, a także mundurowi muszą dbać, by rzetelnie wywiązywać się z obowiązków. W przeciwnym razie mogą nawet stracić pracę. Najczęściej jednak kończy się na naganach z ostrzeżeniem.

  czytaj więcej

 • W demokratycznym świecie wpływ partii na urzędników jest ustalony

  W demokratycznym świecie wpływ partii na urzędników jest ustalony

  Proces rządzenia jest interakcją między politykami a urzędnikami. Pierwsi objęli urząd w wyniku procedur demokratycznych i są przede wszystkim zobowiązani do reprezentowania poglądów elektoratu. Rola rządzących polega na wyrażaniu odpowiednio przez siebie zinterpretowanej woli i potrzeb społeczeństwa, poza tym są rozliczani z tego, jak wywiązują się z zadań będących w ich kompetencjach.

  czytaj więcej

 • Nie dostałeś premii na koniec roku? Zobacz, kiedy możesz domagać się pieniędzy od pracodawcy

  Nie dostałeś premii na koniec roku? Zobacz, kiedy możesz domagać się pieniędzy od pracodawcy

  Jeżeli regulamin firmy przewiduje przyznanie pracownikom nagrody rocznej, zatrudnieni mogą domagać się od pracodawcy dodatkowych pieniędzy.

  czytaj więcej

 • Przedsiębiorczy jak pracownik, czyli o tym, jak oszukuje się pracodawców

  Przedsiębiorczy jak pracownik, czyli o tym, jak oszukuje się pracodawców

  PROBLEM: Wśród pracowników – jak w każdej innej grupie społecznej – trafiają się osoby mniej lub bardziej uczciwe. Niektórym z nich nie zawsze wystarcza to, co dostają od swoich pracodawców. Szukają wtedy dodatkowych profitów. W przypadkach drobniejszych nadużyć pracodawcy często przymykają oko. Pracownicy jednak nie zawsze znają umiar, wobec czego zmuszają pracodawcę do podjęcia określonych działań. A że wyobraźnia ludzka jest nieograniczona – pomysły pracowników też bywają czasem zaskakujące. Wszystkie sytuacje opisane poniżej są autentyczne.

  czytaj więcej

 • Stosunki pracy w służbie cywilnej wygasną już 23 lutego. Pracę stracą dyrektorzy, a następcy zostaną wybrani bez konkursów

  Stosunki pracy w służbie cywilnej wygasną już 23 lutego. Pracę stracą dyrektorzy, a następcy zostaną wybrani bez konkursów

  Od 23 stycznia 2016 r. zacznie obowiązywać ustawa z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 34). W zasadniczej części nowelizacja ta dotyczy wyższych stanowisk w służbie cywilnej. Po wejściu w życie nowych rozwiązań etaty te nie będą obsadzane w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru, ale w trybie powołania przez uprawnione organy.

  czytaj więcej

 • Zobacz, jakie będą nowe zasady zatrudniania i odwoływania w służbie cywilnej

  Zobacz, jakie będą nowe zasady zatrudniania i odwoływania w służbie cywilnej

  Zmiana ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej u.s.c.) nie odnosi się do wszystkich członków służby cywilnej. Rozwiązania w zakresie statusu urzędników i pracowników pozostają bez zmian. Zasadnicze modyfikacje dotyczą wyższych stanowisk.

  czytaj więcej

 • Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  W czasie wiosennych porządków bez większych formalności można wyciąć uschnięte drzewa owocowe, postawić płot, wykopać oczko wodne. Nie wolno jednak wypalać traw ani składować śmieci wbrew zasadom uchwalonym przez gminę.

  czytaj więcej

 • Gabinety polityczne: Małym wspólnotom potrzebni są ludzie z wiedzą i doświadczeniem

  Gabinety polityczne: Małym wspólnotom potrzebni są ludzie z wiedzą i doświadczeniem

  W niewielkich gminach gabinety polityczne raczej nie występują. Ich włodarze nie stawiają na rozgrywki partyjne, ale na wykonywanie zadań na rzecz swoich lokalnych społeczności.

  czytaj więcej

 • Wciąż trudno ukarać urzędnika za lekkomyślne decyzje

  Wciąż trudno ukarać urzędnika za lekkomyślne decyzje

  Urzędnik z Ostródy ukarany finansowo za błędną decyzję! Taka sensacyjna informacja obiegła niedawno krajowe i lokalne media. Czy to znaczy, że od teraz pracownicy gminni, powiatowi czy na wyższym szczeblu będą musieli znacznie bardziej przykładać się do tego, co robią? Wątpliwe. Ustawa z 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa obowiązuje już prawie pięć lat, a do policzenia wpływających rocznie na jej podstawie spraw spokojnie wystarcza palców jednej ręki. Nie dość tego. Wbrew temu, co ogłosiły już media, zapłata odszkodowania przez ostródzkiego urzędnika wcale nie jest jeszcze przesądzona. Bo procedura w tym zakresie jest bardzo skomplikowana. A i starostwo, którego pracownikiem jest obciążona finansowo osoba, bierze ją w obronę. I chce, by odpowiedzialność ponieśli solidarnie także inni, którzy przyczynili się do wydania błędnej decyzji.

  czytaj więcej

 • Sonda. Czy i za jakie sprawy urzędnicy w Polsce otrzymali karę

  Sonda. Czy i za jakie sprawy urzędnicy w Polsce otrzymali karę

  W pierwszych trzech latach obowiązywania ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa prokuratura nie skierowała ani jednego wniosku do sądu. 

  czytaj więcej

 • Nie ma majstrowania w wyroku po jego ogłoszeniu

  Nie ma majstrowania w wyroku po jego ogłoszeniu

  Doręczenie stronie orzeczenia o innej treści niż ta, którą sąd ogłosił, godzi w dobro wymiaru sprawiedliwości i podważa zaufanie obywateli do sądu.

  czytaj więcej

 • Notariusze nie mogą zajmować stanowiska w sporach korporacyjnych

  Notariusze nie mogą zajmować stanowiska w sporach korporacyjnych

  Rejenci nie mogą zajmować stanowiska w sprawie sporów korporacyjnych. Nie powinni też jeść obiadów na koszt jednej ze stron konfliktu ani korzystać z firmowego transportu. Łamiącym te reguły niewiele jednak grozi.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników