kodeks pracy delegacja

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks pracy delegacja. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks pracy delegacja.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Zaostrza się walka o sądownictwo. PiS zmieni prawo by dyscyplinować niepokornych sędziów?

  Zaostrza się walka o sądownictwo. PiS zmieni prawo by dyscyplinować niepokornych sędziów?

  Do pięciu lat pozbawienia wolności dla sędziego, który „wypacza bieg wymiaru sprawiedliwości”. To pomysł partii rządzącej na dyscyplinowanie niepokornych.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Jedną z kompetencji jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących szkoły jest ustalenie wysokości i warunków przyznawania dodatków do pensji nauczycieli. Po raz pierwszy ustawodawca ją ograniczył. Odgórnie ustalił bowiem minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Od 1 września 2019 r. nie może być ona niższa niż 300 zł. Rozwiązanie to, wprowadzone komentowaną ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287; dalej: ustawa zmieniająca), wywołało więcej kontrowersji. Otóż w nowym art. 34a Karty nauczyciela (dalej: KN) określono, że dodatek ten przysługuje za wychowawstwo klasy. Funkcję wychowawcy wykonują także przedszkolanki. Sęk w tym, że w przedszkolach nie ma klas, a są oddziały. Czy zatem ten dodatek należy się nauczycielom w tych placówkach? Spory na ten temat miała uciąć nowelizacja rozporządzenia wykonawczego, w której minister edukacji narodowej wyraźnie wskazał, że tym nauczycielom dodatek również się należy. Czy ta zmiana ucina wszystkie spekulacje? Niestety nie. Przede wszystkim wątpliwości dotyczą tego, czy minimalna wysokość dodatku obejmuje także nauczycieli przedszkoli. Samorząd uważa, że nie. Dlatego w niektórych nowelizacjach regulaminów wynagradzania uchwalonych przez rady gmin nie zagwarantowano dla przedszkolanek tego dodatku w wysokości 300 zł.

  czytaj więcej

 • Sędzia Juszczyszyn wezwał szefową Kancelarii Sejmu na przesłuchanie

  Sędzia Juszczyszyn wezwał szefową Kancelarii Sejmu na przesłuchanie

  Sędzia Paweł Juszczyszn wydał w czwartek postanowienie, w którym wezwał szefową Kancelarii Sejmu do osobistego stawiennictwa w sądzie w Olsztynie. Sędzia chce osobiście zapytać, dlaczego nie wykonała polecenia sądu dotyczącego nadesłania list poparcia do KRS.

  czytaj więcej

 • Czy szefowa Kancelarii Sejmu stawi się w olsztyńskim sądzie?

  Czy szefowa Kancelarii Sejmu stawi się w olsztyńskim sądzie?

  Wezwanie dla szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej do osobistego stawiennictwa w sądzie w Olsztynie nie trafiło jeszcze do Kancelarii Sejmu; będzie można ustosunkować się do treści wezwania, gdy poznamy szczegóły tej korespondencji - przekazał PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

  czytaj więcej

 • Rady nadzorcze też muszą zaangażować się w przygotowanie polityki wynagrodzeń

  Rady nadzorcze też muszą zaangażować się w przygotowanie polityki wynagrodzeń

  Spółki publiczne, które nie przystąpiły jeszcze do jej sporządzenia, powinny się pospieszyć. Najpóźniej do 30 czerwca musi ona zostać zatwierdzona przez walne zgromadzenie i zawisnąć na stronie internetowej. Za niewypełnienie obowiązków grożą grzywny.

  czytaj więcej

 • Kwiatkowski: Polska Wystawa Gospodarcza obali mit, że jesteśmy odtwórczy [WYWIAD]

  Kwiatkowski: Polska Wystawa Gospodarcza obali mit, że jesteśmy odtwórczy [WYWIAD]

  Adam Kwiatkowski: Polska Wystawa Gospodarcza ma pokazać, jak wiele w gospodarce światowej udało się dzięki nam wynaleźć, zrealizować oraz jakie są nasze możliwości rozwoju.

  czytaj więcej

 • Prezydent powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

  Prezydent powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

  Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej. W PKW zasiądzie siedmiu członków wskazanych przez Sejm, a dwóch pochodzących ze wskazania Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

  czytaj więcej

 • Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Reforma szkolnictwa branżowego. Komentarz do nowelizacji [CZĘŚĆ 1]

  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. − Prawo oświatowe (wyciąg) (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2198) – cz. 1. Po nie do końca udanej reformie szkolnictwa zawodowego ustawą z 2011 r. przyszła kolejna próba uzdrowienia kształcenia branżowego.

  czytaj więcej

 • Mgłosiek o cofnięciu delegacji sędziemu Juszczyszynowi: Jesteśmy na skraju anarchii [OPINIA]

  Mgłosiek o cofnięciu delegacji sędziemu Juszczyszynowi: Jesteśmy na skraju anarchii [OPINIA]

  Wyobraźmy sobie, że sędzia musi się udać do szpitala, bo tam przebywa podejrzany o popełnienie zbrodni, a prokurator wystąpił z wnioskiem o jego tymczasowy areszt. Posiedzenie w takim przypadku siłą rzeczy odbywałoby się poza budynkiem sądu, a więc na terenie, nad którym władzę administracyjną sprawuje dyrektor placówki zdrowotnej. Czy ma on prawo uzależnić zgodę na wykonanie czynności procesowych w szpitalu od okazania przez sędziego delegacji służbowej podpisanej przez prezesa sądu?

  czytaj więcej

 • Walka z przemocą w pracy mogłaby być skuteczniejsza

  Walka z przemocą w pracy mogłaby być skuteczniejsza

  Bruksela rekomenduje przyjęcie konwencji przeciwdziałającej przemocy i molestowaniu w relacjach zatrudnienia. Polscy partnerzy społeczni ją poparli. Rząd na razie w tej kwestii milczy.

  czytaj więcej

 • Prosta spółka akcyjna. Komentarz do wyciągu z przepisów [CZĘŚĆ 4]

  Prosta spółka akcyjna. Komentarz do wyciągu z przepisów [CZĘŚĆ 4]

  Wyciąg z przepisów dotyczących prostej spółki akcyjnej (w wersji obowiązującej od 1 marca 2020 r.) – cz. 4 (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1798)

  czytaj więcej

 • PIP: Pracownik ma prawo odmówić delegacji w rejony zagrożone koronawirusem

  PIP: Pracownik ma prawo odmówić delegacji w rejony zagrożone koronawirusem

  Monitorujemy przestrzeganie praw pracowników w związku z koronawirusem – zapewniła PAP Państwowa Inspekcja Pracy. Poinformowała, że pracownik może odmówić delegacji w rejony zagrożone koronawirusem ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia.

  czytaj więcej

 • Regulaminy czystości i porządku w gminach: Z opracowaniem nie warto czekać do września

  Regulaminy czystości i porządku w gminach: Z opracowaniem nie warto czekać do września

  Rady gmin rozpoczęły proces dostosowania regulaminów o utrzymaniu czystości i porządku do nowych regulacji. Mają na to czas do 6 września 2020 r. Tego dnia upływa termin dostosowania prawa miejscowego do przepisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1579; dalej: nowelizacja). Przy czym jest to termin wejścia w życie gminnej regulacji, a nie jej przyjęcia. Tymczasem, jak mówi dr inż. Jacek Pietrzyk, ekspert ze spółki Atmoterm SA, zajmujący się m.in. sporządzaniem takich dokumentów, na przygotowanie dobrego, mającego m.in. zoptymalizować koszty gospodarki odpadami regulaminu, potrzeba co najmniej trzech miesięcy. [wywiad s. D6] Nie wszystkie rady biorą to pod uwagę i nie wszystkie radzą sobie z natłokiem przepisów, niekiedy wewnętrznie niespójnych. Świadczą o tym liczne orzeczenia sądów i rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów. Ponadto brak regulaminów powoduje, że regionalne izby obrachunkowe uchylają uchwały w sprawie wysokości stawek opłat za śmieci, nie mają bowiem podstawy do ustalenia, czy wysokość została przyjęta prawidłowo.

  czytaj więcej

 • O co kadrowe pytają na szkoleniach. Zajęcie komornicze

  O co kadrowe pytają na szkoleniach. Zajęcie komornicze

  Wynagrodzenia nie można się zrzec ani przenieść tego prawa na inną osobę. Pracodawca jest zobowiązany do regularnych wypłat, a ich brak to poważne wykroczenie przeciwko prawom pracownika. O tym, jak ważna jest ochrona wynagrodzenia za pracę, świadczy chociażby to, że kodeks pracy poświęca temu zagadnieniu odrębny rozdział. Ta ochrona ma jednak pewne granice, a o tym, że podjęte zobowiązania należy spłacać, wiedzą raczej wszyscy. Niepłacone alimenty, brak spłaty kredytu czy innych zobowiązań grozi zajęciem wynagrodzenia. Jednak nawet wówczas pracownikowi musi pozostać wolna od zajęć część wypłaty.

  czytaj więcej

 • Koronawirus. Czy można zablokować plany urlopowe pracowników i zakazać podróży służbowych

  Koronawirus. Czy można zablokować plany urlopowe pracowników i zakazać podróży służbowych

  Jednym z najistotniejszych zagadnień – zarówno dla pracodawców, jak i pracowników – jest obecnie kwestia mobilności. Ograniczenia w przemieszczaniu się osób wprowadzone przez wiele państw z pewnością pokrzyżowały niejedne, nie tylko urlopowe, plany. Wielu pracodawców zastanawia się, czy w takiej sytuacji mogą oni zablokować plany urlopowe pracowników z obawy przed narażeniem na zachorowanie pozostałych zatrudnionych i wymiernymi stratami spowodowanymi znaczącymi absencjami, a także jak w czasach COVID-19 podejść do tematu podróży służbowych.

  czytaj więcej

 • Koronawirus: Prawa i obowiązki pracodawcy w związku z Covid-19 [PODCAST]

  Koronawirus: Prawa i obowiązki pracodawcy w związku z Covid-19 [PODCAST]

  Czy mam prawo badać temperaturę pracowników? Co mam zrobić, gdy w firmie pojawi się osoba z objawami choroby? Jak chronić załogę i jednocześnie kontynuować działalność? Takie pytania zadają sobie pracodawcy w związku z rozpowszechnianiem się koronawirusa.

  czytaj więcej

 • Tarcza nie spełnia oczekiwań. Brak przesunięcia terminów na złożenie zeznań podatkowych oraz sprawozdań

  Tarcza nie spełnia oczekiwań. Brak przesunięcia terminów na złożenie zeznań podatkowych oraz sprawozdań

  Nie tego spodziewali się przedsiębiorcy. Najczęściej pojawiający się postulat to odroczenie terminów na zapłatę podatków, sporządzenie CIT-8 oraz sprawozdań finansowych za 2019 r.

  czytaj więcej

 • Nie tylko tarcza antykryzysowa. Które wydatki firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych bez specustawy

  Nie tylko tarcza antykryzysowa. Które wydatki firmy można zaliczyć do kosztów podatkowych bez specustawy

  Wydatki związane z wysłaniem pracowników na telepracę, koszt zakupu maseczek, przejazdy taksówkami – wszystko to można zaliczyć do podatkowych kosztów. A co z zaniechanymi inwestycjami i niesprzedanymi towarami handlowymi?

  czytaj więcej

 • Tarcza antykryzysowa: Ważne zmiany terminów podatkowych

  Tarcza antykryzysowa: Ważne zmiany terminów podatkowych

  Tarcza antykryzysowa reguluje m.in. terminy wnoszenia podatków od towarów i usług, podatek od nieruchomości, opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.Szczegóły wyjaśnia ekspertka Kancelarii Prawnej GESSEL.

  czytaj więcej

 • Termin na PIT przesunięty. 1 czerwca czy 31 maja? Prawo się rozjeżdża

  Termin na PIT przesunięty. 1 czerwca czy 31 maja? Prawo się rozjeżdża

  W jednym przepisie zachęca się do składania zeznań za 2019 r. do 1 czerwca, w innym końcowa data to 31 maja.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników