kodeks pracy 2014

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks pracy 2014. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks pracy 2014.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Kodeks pracy będzie chronił mundurowych

  Kodeks pracy będzie chronił mundurowych

  Komendanci jednostek podległych MSWiA będą musieli zagwarantować funkcjonariuszom wykonywanie zadań służbowych w warunkach określonych w Kodeksie pracy.

  czytaj więcej

 • Fiskus nadrabia zaległości w wymianie informacji

  Fiskus nadrabia zaległości w wymianie informacji

  Polska podzieli się danymi z innymi krajami unijnymi. Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt ustawy wdrażającej dyrektywy w tym zakresie.

  czytaj więcej

 • Młody rodzic wraca do pracy. Jakie ma uprawnienia?

  Młody rodzic wraca do pracy. Jakie ma uprawnienia?

  Kodeks pracy nie pozwala pracodawcom dowolnie modyfikować warunków zatrudnienia młodych rodziców. A przyznając im szczególne uprawnienia, ułatwia łączenie pracy z opieką nad dzieckiem.

  czytaj więcej

 • To jeszcze nie koniec sporów o podatek od sieci przesyłowych [DEBATA DGP]

  To jeszcze nie koniec sporów o podatek od sieci przesyłowych [DEBATA DGP]

  Ostatnie wyroki NSA dają nadzieję na zmianę podejścia sądów do objęcia sieci gazowych podatkiem od nieruchomości. Rok temu zmieniła się też definicja obiektu budowlanego. Mimo to nie widać końca sporów o opodatkowanie tej infranstruktury. Głośna stała się sprawa operatora terminalu gazu LNG w Świnoujściu, który będzie musiał zapłacić daninę od instalacji gazowych. I to w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych rocznie.

  czytaj więcej

 • Nie zawsze powstaje nieodpłatne świadczenie w spółce kapitałowej

  Nie zawsze powstaje nieodpłatne świadczenie w spółce kapitałowej

  Z członkami zarządu spółki z o.o. podpisano umowy o pracę. Uchwałą wspólników podjęto decyzję, że będą oni mieli wypłacane premie, gdy podmiot będzie dysponował wolnymi środkami finansowymi, a ich wypłata nie zakłóci utrzymania płynności finansowej. Wobec tego w 2016 roku wypłacono premie za cały 2015 rok. Czy wypłata premii stanowi składnik wynagrodzenia członków zarządu, od którego należy naliczać odsetki za zwłokę? Czy w związku z opóźnieniem wypłaty należności w spółce powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń?

  czytaj więcej

 • Elektroniczny inhalator nikotyny na cenzurowanym

  Elektroniczny inhalator nikotyny na cenzurowanym

  E-papierosy pojawiły się na polskim rynku 10 lat temu. Od tego czasu stają się coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród nastolatków. Papieros elektroniczny to wyrób, który może być wykorzystywany do spożycia pary zawierającej nikotynę za pomocą ustnika.

  czytaj więcej

 • Przyczyna istotna w rozwiązaniu terminowego najmu

  Przyczyna istotna w rozwiązaniu terminowego najmu

  Aby skutecznie doszło do wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na czas oznaczony należy wskazać powody tej decyzji. Właściciel nieruchomości nie może pozbawić lokatorów dachu nad głową bez uzasadnienia.

  czytaj więcej

 • Zaplanowany urlop nie usprawiedliwia zaniedbań przedsiębiorcy

  Zaplanowany urlop nie usprawiedliwia zaniedbań przedsiębiorcy

  Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą powinna na czas swojej nieobecności zorganizować bieżący odbiór poczty. Utracone przez niedbalstwo terminy nie zostaną przywrócone.

  czytaj więcej

 • Zniesienie obowiązku meldunkowego: Pojawiają się kolejne problemy

  Zniesienie obowiązku meldunkowego: Pojawiają się kolejne problemy

  Komisja ds. zmian w kodyfikacjach w połowie grudnia ponownie zajmie się kwestią jak pogodzić zniesienie obowiązku meldunkowego z przygotowywaniem rejestru wyborców. Wówczas MSWiA ma być gotowe ze swoim stanowiskiem w tej sprawie.

  czytaj więcej

 • Poczta Polska przejmuje urzędowe przesyłki. Koniec przetargów na dostarczanie korespondecji z sądów i prokuratur

  Poczta Polska przejmuje urzędowe przesyłki. Koniec przetargów na dostarczanie korespondecji z sądów i prokuratur

  Koniec z przetargami na dostarczanie korespondencji z sądów, prokuratur czy urzędów. Rząd przygotowuje zmianę przepisów, która ma ustawowo oddać te usługi w ręce Poczty Polskiej.

  czytaj więcej

 • Międzynarodowy Dzień Mediacji po raz dziewiąty w Polsce

  Międzynarodowy Dzień Mediacji po raz dziewiąty w Polsce

  W czwartek przypada Międzynarodowy Dzień Mediacji - po raz dziewiąty obchodzony w Polsce. Obchody Dnia Mediacji są częścią inicjatyw trwającego od poniedziałku do soboty Tygodnia Mediacji, który ma popularyzować ten sposób rozwiązywania sporów.

  czytaj więcej

 • Pracodawcy we mgle. Rząd nie rozpieszcza już przedsiębiorców

  Pracodawcy we mgle. Rząd nie rozpieszcza już przedsiębiorców

  Zaczyna brakować rąk do pracy, rząd wprowadza prosocjalne rozwiązania, związki zawodowe dyktują zmiany w prawie. A firmy w tej nowej rzeczywistości nie umieją się odnaleźć.

  czytaj więcej

 • Pracodawcy we mgle

  Pracodawcy we mgle

  Zaczyna brakować rąk do pracy, rząd wprowadza prosocjalne rozwiązania, związki zawodowe dyktują zmiany w prawie. A firmy w tej nowej rzeczywistości nie umieją się odnaleźć.

  czytaj więcej

 • Przestępcy podatkowi będą musieli pójść do więzienia za puste faktury

  Przestępcy podatkowi będą musieli pójść do więzienia za puste faktury

  Projekt zmian kodeksu karnego, który zakłada zaostrzenie kar za puste faktury, jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Nowelizacja ma uderzyć w przestępców czerpiących zyski z wyłudzania zwrotu VAT. Jednak obawiają się jej też zwykli przedsiębiorcy, którzy często padają ofiarą oszustów. Maksymalną karą ma być 25 lat pozbawienia wolności. To oznacza, że zagrożony nią czyn będzie zbrodnią, tak jak są nią zabójstwo, przestępstwo przeciwko pokojowi lub ludzkości czy przestępstwa wojenne.

  czytaj więcej

 • Jak kapitalizować koszty w ramach projektu deweloperskiego

  Jak kapitalizować koszty w ramach projektu deweloperskiego

  Jesteśmy firmą deweloperską działającą w formie sp. z o.o. w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Planujemy zrealizować równolegle dwie inwestycje polegające na wybudowaniu budynków mieszkalnych wraz z garażem podziemnym. Finansowanie zapewni głównie kredyt bankowy w walucie obcej. Dodatkowo dysponujemy pożyczką od wspólnika, którą możemy częściowo przeznaczyć na finansowanie inwestycji. Nabyliśmy już grunt pod realizację inwestycji i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Obecnie prowadzimy aktywne działania skierowane na pozyskanie nabywców, wydatkując środki na reklamę oraz marketing. Jakie koszty ponoszone na etapie powstawania obu inwestycji powinniśmy kapitalizować, a jakie ujmować w kosztach bieżącej działalności?

  czytaj więcej

 • Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Toalety w lokalu przedsiębiorcy dostępne także dla klientów

  Wielu przedsiębiorców prowadzących sklepy, bary, niewielkie lokale gastronomiczne lub inne lokale usługowe sądzi, że obowiązek posiadania toalety dla klientów ich nie dotyczy. Okazuje się, że często są w błędzie. Bo jeżeli tylko lokal spełnia definicję budynku użyteczności publicznej (która jest bardzo szeroka), to trzeba zapewnić w nim ogólnodostępne toalety.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników