kodeks drogowy online

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks drogowy online. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks drogowy online.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Od 2016 r. informacje dla kierowców dostępne online

  Od 2016 r. informacje dla kierowców dostępne online

  Przygotowane przez MSW nowe przepisy mają pozwolić na udoskonalenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) oraz na uruchomienie nowych e-usług. Projekt CEPIK 2.0 jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Polega on na modernizacji systemu informatycznego CEP i CEK. Co do zasady, podpisana właśnie ustawa ma wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

  czytaj więcej

 • Dlaczego należy korzystać z usług spedytora?

  Dlaczego należy korzystać z usług spedytora?

  Napisano, już wiele słów i artykułów nt. dlaczego należy w ogóle korzystać z usług spedytora. Krótko rzecz ujmując, bo taniej, pewniej i bezpieczniej.

  czytaj więcej

 • Przewodnik po zmianach w prawie i wymiarze sprawiedliwości w 2016 roku

  Przewodnik po zmianach w prawie i wymiarze sprawiedliwości w 2016 roku

  W 2016 roku kierowcy zmierzą się z wyższymi mandatami i punktami karnymi, których liczbę będą mogli sprawdzić online. Przez Internet można będzie także dokonywać czynności procesowych i skontaktować się z sądem. Prezentujemy najważniejsze zmiany w prawie, które zaczną obowiązywać w przyszłym roku.

  czytaj więcej

 • Koniec polskiego transportu we Francji. Firmy czeka lawina problemów i wysokie kary

  Koniec polskiego transportu we Francji. Firmy czeka lawina problemów i wysokie kary

  PROBLEM: Od 1 lipca br. polskich przewoźników drogowych czekają kolejne utrudnienia w prowadzeniu działalności transportowej - tym razem we Francji. Tego dnia wchodzi w życie dekret wykonawczy nr 2016-418 do tzw. ustawy Macrona. Z założenia ustawa ma ożywić rynek francuski, w praktyce jednak jest wyrazem protekcjonalizmu i ograniczenia zasady swobodnego przepływu usług na terenie Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • Coraz trudniejszy żywot Ubera nad Wisłą

  Coraz trudniejszy żywot Ubera nad Wisłą

  W ostatnich dniach w sądach posypały się wyroki skazujące kierowców za świadczenie usługi przewozu bez wymaganej prawem licencji. Temida przyznaje rację urzędnikom

  czytaj więcej

 • Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  Martwe płody szokują w Chojnicach. Usunięcie bulwersującego billboardu nie jest łatwe

  PROBLEM: Wkrótce Chojnice mogą kojarzyć się wszystkim z krucjatą antyaborcyjną. A to za sprawą kontrowersyjnych billboardów z martwymi płodami tuż przy ruchliwej trasie wojewódzkiej. Ustawione są jednak na prywatnej działce, poza pasem drogowym. Zdaniem włodarzy miasta i powiatu to wiąże ręce samorządowi. I choć reklamy są w odbiorze drastyczne dla mieszkańców i rozpraszają kierowców, to nie ma podstaw prawnych do ich usunięcia. Prawnicy twierdzą, że zadanie faktycznie jest trudne, ale posłużyć się można różnymi przepisami – poczynając od prawa budowlanego, przez ustawę o drogach publicznych, po zgłoszenie do prokuratury i... regulacje o immisjach. Kłopotów przysporzyć może natomiast próba skorzystania z ustawy krajobrazowej. Opisywana przez nas sytuacja to tylko punkt wyjścia do rozważań na temat tego, jak samorządy mogą walczyć z banerami o kontrowersyjnych treściach oraz reklamą audiowizualną, która umieszczona przy drogach często rozprasza kierowców animacją świetlną.

  czytaj więcej

 • Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Uszczelnianie podatków. Co już działa, co wejdzie w życie

  Najwcześniej zaczęło obowiązywać przesyłanie przez duże firmy ewidencji VAT w jednolitym pliku kontrolnym. Kolejne zmiany posypały się jedna za drugą. Przygotowany przez DGP raport jest zestawieniem tych najważniejszych. Następne duże nowelizacje uszczelniające pobór podatków przed nami. Wcale nie jest ich mniej, co widać po drugiej tabeli, zamieszczonej na stronach B4–B5

  czytaj więcej

 • Druga instancja ds. Facebooka. Rząd interweniuje ws. nieuzasadnionego cenzurowania treści

  Druga instancja ds. Facebooka. Rząd interweniuje ws. nieuzasadnionego cenzurowania treści

  Jeżeli serwis odmówi odblokowania postu albo konta użytkownika, ten będzie mógł w specjalnym punkcie kontaktowym zgłosić „nieuzasadnioną cenzurę treści” – zapowiada Marek Zagórski, szef resortu cyfryzacji

  czytaj więcej

 • Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (cz. 1) [KOMENTARZ]

  Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz.U. poz. 1629) weszła w życie 25 listopada 2018 r. Ten długo oczekiwany przez przedsiębiorców akt prawny reguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, oraz kontynuowania działalności z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

  czytaj więcej

 • Więzienie za cofanie liczników i powrót kas fiskalnych online. Oto zmiany przyjęte przez Sejm [PODSUMOWANIE]

  Więzienie za cofanie liczników i powrót kas fiskalnych online. Oto zmiany przyjęte przez Sejm [PODSUMOWANIE]

  Będzie nowa forma prowadzenia działalności, nowe gwarancje na wypadek twardego brexitu i nowe obowiązki dla podatników. To główne postanowienia przyjęte przez parlamentarzystów podczas 78. Posiedzenia Sejmu.

  czytaj więcej

 • Abramowicz: Nie jestem rzecznikiem przedsiębiorców z przypadku [WYWIAD]

  Abramowicz: Nie jestem rzecznikiem przedsiębiorców z przypadku [WYWIAD]

  Wszyscy politycy mówią, że będą dbali o przedsiębiorców, a w praktyce jest tak, że o jeden obrót śrubę się luzuje, a o dwa dokręca - mówi Adam Abramowicz w rozmowie z  Patrykiem Słowikiem.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników