kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym – ustawa regulująca przepisy i zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego.


 • Żuchowski o kodeksie budowlanym: Koniec z mnogością specustaw [WYWIAD]

  Żuchowski o kodeksie budowlanym: Koniec z mnogością specustaw [WYWIAD]

  - Na bazie sprawdzonych rozwiązań w kodeksie budowlanym powstaną jeden dział i procedura pt. „Realizacja inwestycji celu publicznego”. Opracowanie jednego uniwersalnego schematu jest tu niezbędne - zapowiada Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

  czytaj więcej

 • Zamówienia publiczne: Przetarg bez możliwości skarżenia warunków

  Zamówienia publiczne: Przetarg bez możliwości skarżenia warunków

  Karty do tachografów mogłyby być tańsze, gdyby na rynku pojawiła się konkurencja – twierdzi firma zainteresowana ich wydawaniem. Jej odwołanie nie mogło być jednak rozpoznane.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczyciel może żądać regresu od kierującego

  Ubezpieczyciel może żądać regresu od kierującego

  Pan Robert jest przedsiębiorcą i dysponuje autami wykorzystywanymi na potrzeby działalności. – Moi podwładni często jeżdżą służbowymi samochodami. Zastanawiam się, jakie byłoby zachowanie ubezpieczyciela, gdyby któryś z pracowników spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. Czy wtedy zostanie wypłacone świadczenie z polisy? A może to ja będę odpowiadał za wyrządzone szkody – niepokoi się pan Robert.

  czytaj więcej

 • MS wprowadza zmiany: Będą ostrzejsze kary dla piratów drogowych

  MS wprowadza zmiany: Będą ostrzejsze kary dla piratów drogowych

  Resort sprawiedliwości przygotował nowelizację kodeksu karnego oraz kodeksu wykroczeń, który zaostrza kary dla piratów drogowych - dowiedział się RMF FM.

  czytaj więcej

 • MS: Będzie nowe przestępstwo - ucieczka przed policyjnym pościgiem

  MS: Będzie nowe przestępstwo - ucieczka przed policyjnym pościgiem

  Zmiany w prawie umożliwiające skuteczniejsze ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych zapowiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Pojawi się m.in. nowe przestępstwo: ucieczka przed policyjnym pościgiem.

  czytaj więcej

 • Ostrzejsze kary dla piratów drogowych

  Ostrzejsze kary dla piratów drogowych

  Ucieczka przed policją będzie stanowić przestępstwo, a wykroczenia drogowe mają się przedawniać po trzech, a nie jak to jest teraz, po dwóch latach. Takie propozycje zmian w kodeksach postępowania karnego i wykroczeń zaprezentowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

  czytaj więcej

 • Profesjonalna rejestracja pojazdów od 2018

  Profesjonalna rejestracja pojazdów od 2018

  Rząd przygotował zmiany w przepisach, które mają ułatwić życie producentom samochodowym i dealerom. Miałyby one wejść w życie od 2018 r.

  czytaj więcej

 • Blokady alkoholowe lada moment wchodzą w życie

  Blokady alkoholowe lada moment wchodzą w życie

  Najprawdopodobniej jeszcze w lipcu, a najpóźniej w sierpniu będzie można zacząć legalnie montować blokady alkoholowe w samochodach. Rewolucję w postaci dopuszczenia alcolocków zapowiadał jeszcze poprzedni rząd PO-PSL.

  czytaj więcej

 • Parkowanie w zakazanym miejscu: Wskazał sprawcę wykroczenia, a i tak grozi mu kara

  Parkowanie w zakazanym miejscu: Wskazał sprawcę wykroczenia, a i tak grozi mu kara

  Czy można spełnić obowiązek a jednocześnie być za to ukaranym? Taka sytuacja spotkała właściciela pojazdu, który został zaparkowany w miejscu, gdzie obowiązywał zakaz. Gdy samochodem zainteresowali się funkcjonariusze, obok przechodził właściciel auta. Nie wiedział jednak, kto z jego rodziny popełnił wykroczenie, parkując w miejscu niedozwolonym. Zapewnił więc funkcjonariuszy, że ustali to i przekaże im tę informację. Gdy został wezwany na komendę, od razu na pierwszym przesłuchaniu zeznał, że nieprawidłowo zaparkował jego ojciec. Ten został więc za to ukarany mandatem.

  czytaj więcej

 • Lichwy nie da się wytępić cepem

  Lichwy nie da się wytępić cepem

  Praktyki lichwiarskie są naganne, prowadzą do pokrzywdzenia słabszych ekonomicznie, a państwo powinno im przeciwdziałać. Nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości na ukrócenie tego zjawiska przez wprowadzenie do kodeksu karnego nowego typu przestępstwa, zagrożonego karą do pięciu lat pozbawienia wolności, na pierwszy rzut oka wydaje się uzasadniony.

  czytaj więcej

 • Rekordowa kara dla producentów ciężarówek. Dla nabywców - pora na dochodzenie roszczeń

  Rekordowa kara dla producentów ciężarówek. Dla nabywców - pora na dochodzenie roszczeń

  Prawie 3 mld euro grzywny mają zapłacić czołowi producenci ciężarówek za udział w kartelu ustalającym ceny – zdecydowała kilka dni temu Komisja Europejska. To najwyższa w historii kara za tego typu zmowę. Zdaniem KE, przez kilkanaście lat między styczniem 1997 r. a styczniem 2011 r. producenci porozumiewali się przy ustalaniu cen fabrycznych pojazdów, uzgadniali terminy i wysokość podwyżek, przerzucali na klientów koszty technologii zmniejszających emisję.

  czytaj więcej

 • Odszkodowania: Ubezpieczyciel zapłaci za ekspresową rehabilitację

  Odszkodowania: Ubezpieczyciel zapłaci za ekspresową rehabilitację

  Odmowa pokrycia kosztów prywatnego leczenia tylko dlatego, że ubezpieczony może czekać w kolejce na zabieg finansowany przez państwo, jest niedopuszczalne. Wynika tak z opublikowanego właśnie uzasadnienia do uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 63/15).

  czytaj więcej

 • Odmowa odpowiedzi na pytanie dla najbliższych także w sprawach o wykroczenia - projekt w sejmie

  Odmowa odpowiedzi na pytanie dla najbliższych także w sprawach o wykroczenia - projekt w sejmie

  Świadek w sprawie karnej będzie mógł nie odpowiedzieć na pytanie, jeśli odpowiedź naraziłaby go lub jego bliskich na odpowiedzialność nie tylko za przestępstwo, ale również i za wykroczenie - przewiduje projekt zgłoszony przez sejmową komisję ds. petycji.

  czytaj więcej

 • Kierowcy nie chcą dmuchać w alkomat. Podstawa prawna jest niejasna

  Kierowcy nie chcą dmuchać w alkomat. Podstawa prawna jest niejasna

  Kierowcy odmawiają dmuchania w alkomat z uwagi na naciąganą podstawę prawną takich działań policji.

  czytaj więcej

 • Belgia: 55 euro kary dla nieuważnych graczy w Pokemon Go

  Belgia: 55 euro kary dla nieuważnych graczy w Pokemon Go

  Belgijska policja będzie karać mandatami w wysokości 55 euro nieuważnych graczy w Pokemon Go, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa na drogach - informuje w poniedziałek belgijska gazeta "Het Laatste Nieuws".

  czytaj więcej

 • Ubezpieczyciel ma zwrócić koszt prywatnego leczenia

  Ubezpieczyciel ma zwrócić koszt prywatnego leczenia

  Wiosną miałam wypadek samochodowy, rehabilitacja trwa do tej pory – pisze pani Halina. – Niektóre zabiegi opłaciłam w prywatnej przychodni, bo ważny był czas, a w państwowych placówkach czekałabym kilka miesięcy. Myślałam, że przynajmniej część kosztów pokryje ubezpieczyciel sprawcy wypadku. Tymczasem odmówiono mi zwrotu wydatków, twierdząc, że skoro leczyłam się prywatnie, to oni tego nie refundują. Czy słusznie – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Może okaże się, że trybunał nie jest koniecznie potrzebny do tego, by konstytucja była żywa i stosowana?

  Może okaże się, że trybunał nie jest koniecznie potrzebny do tego, by konstytucja była żywa i stosowana?

  Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego od dawna przypomina jeden z najlepiej znanych skeczy Monty Pythona: ten o martwej papudze. Kto zna, ten wie. Dla tych, którzy nie znają, w dwóch słowach: klient grany przez Johna Cleese’a przychodzi do sklepu zoologicznego zwrócić truchło ptaka, którego wraz z klatką kupił pół godziny wcześniej. Sprzedawca, Michael Palin, rżnie koncertowego głupa: „Papuga nie jest martwa, ona tylko odpoczywa. Proszę przy tym spojrzeć, jakie ma piękne upierzenie” – przekonuje. „Kiedy jej się bliżej przyjrzałem, stwierdziłem, że siedziała na żerdzi tylko dlatego, że była do niej przybita” – narzeka jednak klient. „Inaczej powyrywałaby pręty i fruuu!” – odpowiada niezrażony sprzedawca.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników