kodeks drogowy

Prawo o ruchu drogowym – ustawa regulująca przepisy i zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego.


 • Profesjonalna rejestracja pojazdów od 2018

  Profesjonalna rejestracja pojazdów od 2018

  Rząd przygotował zmiany w przepisach, które mają ułatwić życie producentom samochodowym i dealerom. Miałyby one wejść w życie od 2018 r.

  czytaj więcej

 • Ubezpieczyciel ma zwrócić koszt prywatnego leczenia

  Ubezpieczyciel ma zwrócić koszt prywatnego leczenia

  Wiosną miałam wypadek samochodowy, rehabilitacja trwa do tej pory – pisze pani Halina. – Niektóre zabiegi opłaciłam w prywatnej przychodni, bo ważny był czas, a w państwowych placówkach czekałabym kilka miesięcy. Myślałam, że przynajmniej część kosztów pokryje ubezpieczyciel sprawcy wypadku. Tymczasem odmówiono mi zwrotu wydatków, twierdząc, że skoro leczyłam się prywatnie, to oni tego nie refundują. Czy słusznie – zastanawia się czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Może okaże się, że trybunał nie jest koniecznie potrzebny do tego, by konstytucja była żywa i stosowana?

  Może okaże się, że trybunał nie jest koniecznie potrzebny do tego, by konstytucja była żywa i stosowana?

  Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego od dawna przypomina jeden z najlepiej znanych skeczy Monty Pythona: ten o martwej papudze. Kto zna, ten wie. Dla tych, którzy nie znają, w dwóch słowach: klient grany przez Johna Cleese’a przychodzi do sklepu zoologicznego zwrócić truchło ptaka, którego wraz z klatką kupił pół godziny wcześniej. Sprzedawca, Michael Palin, rżnie koncertowego głupa: „Papuga nie jest martwa, ona tylko odpoczywa. Proszę przy tym spojrzeć, jakie ma piękne upierzenie” – przekonuje. „Kiedy jej się bliżej przyjrzałem, stwierdziłem, że siedziała na żerdzi tylko dlatego, że była do niej przybita” – narzeka jednak klient. „Inaczej powyrywałaby pręty i fruuu!” – odpowiada niezrażony sprzedawca.

  czytaj więcej

 • Wyroki karne dla kierowców Ubera. Sąd: „wina nie budzi wątpliwości”

  Wyroki karne dla kierowców Ubera. Sąd: „wina nie budzi wątpliwości”

  Jazda z aplikacją Ubera bez licencji jest niedopuszczalna i jako taka podlega karze grzywny. Stwierdził tak krakowski sąd rejonowy w trzech przypadkach. Gazetaprawna.pl dotarła do wyroków.

  czytaj więcej

 • Śliska droga polskiego Ubera. UOKiK zmieniał zdanie w sprawie działalności firmy

  Śliska droga polskiego Ubera. UOKiK zmieniał zdanie w sprawie działalności firmy

  Życzliwe stanowisko UOKiK na temat usług amerykańskiej korporacji odbiło się szerokim echem wśród przedsiębiorców i prawników. Powstało ono jednak na bazie innego, które w swej konkluzji było dla firmy negatywne.

  czytaj więcej

 • Coraz trudniejszy żywot Ubera nad Wisłą

  Coraz trudniejszy żywot Ubera nad Wisłą

  W ostatnich dniach w sądach posypały się wyroki skazujące kierowców za świadczenie usługi przewozu bez wymaganej prawem licencji. Temida przyznaje rację urzędnikom

  czytaj więcej

 • Zmiany na drogach: Jazda na suwak będzie obowiązkowa

  Zmiany na drogach: Jazda na suwak będzie obowiązkowa

  Ministerstwo Infrastruktury zamierza wprowadzić nowy znak regulujący sposób poruszania się w miejscach zwężenia dróg. Planuje też montaż sekundników na światłach.

  czytaj więcej

 • Zwykła premia nie może być uznana za dodatkowe wynagrodzenie z tytułu dokonania wynalazku

  Zwykła premia nie może być uznana za dodatkowe wynagrodzenie z tytułu dokonania wynalazku

  Adam Wiśniewski jest zatrudniony od 1 października 2012 r. na stanowisku konstruktora na podstawie umowy o pracę w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ABRA, zajmującej się produkcją elementów infrastruktury drogowej. Na podstawie podpisanego przez strony aneksu do umowy o pracę od 1 kwietnia 2013 r. zakresem jego obowiązków objęte zostały także prace nad nowymi rozwiązaniami oraz ulepszeniami rozwiązań już istniejących i oferowanych przez spółkę na rynku – od tego też dnia został oddelegowany do specjalnego zespołu konstruktorów.

  czytaj więcej

 • Ochrona stosunków wodnych ważniejsza niż prawa właściciela

  Ochrona stosunków wodnych ważniejsza niż prawa właściciela

  Wójt może nakazać wykonanie urządzeń regulujących stan wody na danym gruncie. Także gdy działania inwestora, które doprowadziły do naruszenia poziomu wody u sąsiadów, były zgodne z prawem.

  czytaj więcej

 • Nadchodzi koniec fotoradarów. Dobro rodziny ponad wszystko

  Nadchodzi koniec fotoradarów. Dobro rodziny ponad wszystko

  Koniec fotoradarów – taka może być konsekwencja przyjęcia projektu ustawy, która pozwoli uchylić się od samooskarżania lub obciążania bliskich w sprawach o wykroczenia.

  czytaj więcej

 • Rutynowe kontrole trzeźwości wreszcie będą legalne

  Rutynowe kontrole trzeźwości wreszcie będą legalne

  Ministerstwo Sprawiedliwości zmieni przepisy kodeksu drogowego wyraźne przyznając uprawnienia policji do kontroli trzeźwości kierowców, nawet wówczas gdy nie są zatrzymywani za przekroczenie przepisów.

  czytaj więcej

 • Kierowcy na celowniku Ziobry. Będzie zaostrzenie przepisów i nowe przestępstwo

  Kierowcy na celowniku Ziobry. Będzie zaostrzenie przepisów i nowe przestępstwo

  Za ucieczkę przed ścigającym kierowcę radiowozem grozić ma nawet 5 lat pozbawienia wolności. Resort chce także wydłużyć termin przedawnienia wykroczeń oraz pozwolić sądom na wydawanie wyroków w oparciu o dane z ewidencji kierowców.

  czytaj więcej

 • Nie każde wadliwe działanie policji jest bezprawne

  Nie każde wadliwe działanie policji jest bezprawne

  To, że podczas wypadku funkcjonariusze nie wykonali zdjęć, nie oznacza że uniewinniony kierowca może dochodzić odpowiedzialności od komendy.

  czytaj więcej

 • Koniec kar administracyjnych z automatu. Szykuje się rewolucja

  Koniec kar administracyjnych z automatu. Szykuje się rewolucja

  Surowość kar administracyjnych i sztywne zasady ich wymierzania niejedną firmę doprowadziły już do bankructwa. Wkrótce ma się to diametralnie zmienić. Dobiegają właśnie końca uzgodnienia międzyresortowe projektu nowelizacji ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.; dalej k.p.a.) przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Przewiduje on wprowadzenie do tego kodeksu zasad i trybu wymierzania kar pieniężnych (w nowym dziale IVa k.p.a.). Proponowane przepisy określają okoliczności, które powinny być brane pod uwagę przez urzędników przy ustalaniu wysokości tych sankcji (możliwość jej miarkowania). Zakłada się nawet możliwość odstąpienia od ich wymierzenia. Projekt określa przesłanki takiej decyzji. Proponuje się także uregulowanie zasad stosowania ulg i przedawnienie karalności. Już choćby możliwość rozłożenia na raty nałożonej kary (zakładana w projekcie nowelizacji k.p.a.) może uchronić niejedną firmę od niewypłacalności. 

  czytaj więcej

 • Zmiany w prawie: 50 km/h po mieście także w środku nocy. Hulajnogi i rolki tylko na ścieżkach rowerowych

  Zmiany w prawie: 50 km/h po mieście także w środku nocy. Hulajnogi i rolki tylko na ścieżkach rowerowych

  Resort infrastruktury i budownictwa chce obniżyć dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym. A hulajnogom, rolkom i segwayom każe jeździć po ścieżkach rowerowych.

  czytaj więcej

 • RPO i prezes NIK bez przywileju przyjęcia mandatu. Winny immunitet

  RPO i prezes NIK bez przywileju przyjęcia mandatu. Winny immunitet

  Immunitet rzecznika praw obywatelskich i prezesa NIK chroni ich przed odpowiedzialnością za wykroczenia drogowe. Paradoksalnie bardziej to dotkliwe niż sam mandat.

  czytaj więcej

 • Kto pierwszy przy zajęciu pasa drogowego, ten lepszy

  Kto pierwszy przy zajęciu pasa drogowego, ten lepszy

  Prowadzę handel obwoźny. Wystąpiłem do urzędu miasta o wydanie zezwolenia na zajęcie fragmentu pasa drogowego w celu sprzedaży kwiatów i zniczy od 15 października do 30 listopada br. Dostałem decyzję odmowną. W uzasadnieniu podano, że zezwolenie dostała inna osoba, bo wcześniej niż ja złożyła wniosek (w czerwcu). Uważam, że zostałem pokrzywdzony. Po pierwsze, od kilku lat dostawałem zezwolenia na to miejsce, po drugie, nie konsultowano ze mną tej decyzji, po trzecie, urzędnik sam doradził, żeby wniosek złożyć w sierpniu. Czy jest szansa na zmianę decyzji?

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników