kodeks administracyjny

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kodeks administracyjny. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kodeks administracyjny.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Sądów nie interesują historie z dzieciństwa. Za rodzica w domu pomocy trzeba płacić

  Sądów nie interesują historie z dzieciństwa. Za rodzica w domu pomocy trzeba płacić

  Nawet jeżeli rodzic pił, bił i nie płacił alimentów, to gdy trafi do domu pomocy społecznej, dorosłe dziecko i tak musi za niego zapłacić. I nie ma co się odwoływać do sądów, bo tych historie z dzieciństwa nie interesują

  czytaj więcej

 • Eksperci: Nowela KPA przyspieszy załatwianie spraw w urzędach

  Eksperci: Nowela KPA przyspieszy załatwianie spraw w urzędach

  Szybsze załatwianie spraw w urzędach i usprawnienie postępowań administracyjnych - takie będą skutki zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego, mówi PAP radca prawny Konrad Młynkiewicz. W przypadku zmian procedury administracyjnej można mówić o małej rewolucji - wskazują Pracodawcy RP.

  czytaj więcej

 • Nowelizacja k.p.a.: Mediator tylko z listy

  Nowelizacja k.p.a.: Mediator tylko z listy

  Senat z poprawkami przyjął projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw.

  czytaj więcej

 • Fiskus ujawni dane firm, które są mu winne więcej niż 5 tys. zł

  Fiskus ujawni dane firm, które są mu winne więcej niż 5 tys. zł

  Każdy będzie mógł poznać wysokość podatków, ceł, składek ZUS i mandatów skarbowych, których nie zapłacił jego kontrahent.

  czytaj więcej

 • MIB: Nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego opublikujemy w II kw. '17

  MIB: Nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego opublikujemy w II kw. '17

  W II kwartale br. resort infrastruktury i budownictwa opublikuje nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, przepisy go wprowadzające i projekty ustaw okołokodeksowych, które uwzględnią wyniki konsultacji publicznych - wynika z poniedziałkowego komunikatu resortu.

  czytaj więcej

 • Raiffeisen Bank Polska kontra UOKiK. SN: Bank musi ponosić konsekwencje błędów swych poprzedników

  Raiffeisen Bank Polska kontra UOKiK. SN: Bank musi ponosić konsekwencje błędów swych poprzedników

  Korporacja, która przejęła inną spółkę, pozyskuje nie tylko klientów, budynki i pracowników, lecz także niekorzystne dla przejmowanego decyzje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Taki wniosek płynie z dzisiejszego wyroku Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Bank musi ponosić konsekwencje błędów swoich poprzedników

  Bank musi ponosić konsekwencje błędów swoich poprzedników

  Korporacja, która przejęła inną spółkę, pozyskuje nie tylko klientów, budynki i pracowników, lecz także niekorzystne dla przejmowanego decyzje prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej

 • Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.

  OPIS SYTUACJI: Pan Jan prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży zdrowej żywności. W związku z dynamicznym rozwojem branży spowodowanym rosnącym popytem na produkty ekologiczne, także poza granicami, przedsiębiorstwo stale się rozwija i osiąga coraz większe dochody. Przedsiębiorca od jakiegoś czasu zastanawia się nad zmianą formy prowadzenia działalności. Najbardziej pożądanym przez niego rozwiązaniem jest prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w związku z brakiem odpowiedzialności wspólników za zobowiązania. Uważa też, że jego przedsiębiorstwo będzie lepiej oceniane przez potencjalnych kontrahentów – jako duża i profesjonalna firma. Pan Jan nie ma jednak zaufanej osoby, z którą mógłby zawiązać spółkę, w związku z tym chciałby ją poprowadzić sam. Na początku działalności pan Jan chciałby posiadać pełną kontrolę w spółce i decydować o wszystkich sprawach. Jednak w przyszłości nie wyklucza wstąpienia do niej małżonki, przy czym objęłaby udziały na minimalnym poziomie. Pan Jan będzie w spółce wykonywał czynności, które dotychczas wykonywał w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, tj. składał zamówienia, pozyskiwał nowych klientów, uczestniczył w targach, kontrolował jakość zamówień itp., ale nie będzie już bezpośrednio otrzymywał zysków z prowadzonej działalności. Z uwagi na to pan Jan chciałby z tytułu wykonywanych dla firmy prac otrzymywać wynagrodzenie. Jeżeli spółka będzie się rozwijać w takim tempie jak dotychczas prowadzona działalność, intencją pana Jana jest zatrudnienie w odpowiednim czasie profesjonalnego menedżera, który przejmie zarządzanie firmą oraz będzie pełnił funkcję w zarządzie, przy czym on sam nie chciałby zostać pozbawiony wpływu na podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczących działalności. Przed wykonaniem jakichkolwiek kroków i przed podjęciem ostatecznej decyzji co do zmiany formy prowadzenia działalności pan Jan postanowił zwrócić się po profesjonalną poradę do radcy prawnego.

  czytaj więcej

 • Dopalacze na wokandzie. Czy handlarzy można oskarżać na podstawie kodeksu karnego?

  Dopalacze na wokandzie. Czy handlarzy można oskarżać na podstawie kodeksu karnego?

  Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy kodeks karny może być dobrym narzędziem do walki z handlarzami szkodliwymi substancjami psychoaktywnymi.

  czytaj więcej

 • Powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego do likwidacji

  Powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego do likwidacji

  Związek Powiatów Polskich, który od miesięcy zabiegał o odstąpienie od tego pomysłu, przegrał. Resort potwierdza: nie wycofamy się ze zmian. Zdradza też, jak je przeprowadzi.

  czytaj więcej

 • Kodeksem cywilnym w dopalacze? Ryzykowny pomysł

  Kodeksem cywilnym w dopalacze? Ryzykowny pomysł

  Urzędnicy wyszukują coraz to nowe metody walki ze sprzedawcami dopalaczy. Najnowszy pomysł, autorstwa radców z łódzkiego magistratu, to sięgnięcie po przepisy kodeksu cywilnego dotyczące immisji, czyli pewnego legalnego działania właściciela nieruchomości, którego negatywne skutki są odczuwalne na sąsiednich posesjach (art. 144 k.c.). Korzystanie z nich może więc zostać w ten sposób utrudnione.

  czytaj więcej

 • Wszystko o kontroli ZUS: Jak przebiega, kto jej podlega

  Wszystko o kontroli ZUS: Jak przebiega, kto jej podlega

  Nowe zasady jej przeprowadzania powodują, że wizyty inspektora powinni spodziewać się między innymi ci, którzy w porównaniu z liczbą ubezpieczonych wypłacają zbyt dużo świadczeń chorobowych. Mogą oni zostać zaliczeni do grupy ryzyka.

  czytaj więcej

 • Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

  ● Za ile niań budżet państwa zapłaci składki do ZUS● Mam troje małych dzieci, a prowadzenie firmy pochłania coraz więcej mojego czasu. Mam więc zamiar zatrudnić aż dwie nianie, bo żadna z kandydatek nie chciała zajmować się samodzielnie trojgiem maluchów. Słyszałam, że ZUS może zapłacić składki za nianię, ale co w przypadku gdy chcę zatrudnić dwie osoby? Czy w związku z tym muszę podpisać z nimi umowy jako przedsiębiorca?

  czytaj więcej

 • Świadczenia wychowawcze: Zamieszanie z weryfikacją rodzin w bazie beneficjentów

  Świadczenia wychowawcze: Zamieszanie z weryfikacją rodzin w bazie beneficjentów

  Niektóre gminy w trakcie kontroli związanych z przyznawaniem świadczeń wychowawczych otrzymują informacje o wymogu dołączania do akt sprawy wydruku potwierdzającego sprawdzenie w Centralnej Bazie Beneficjentów (CBB). Jednak zdaniem samorządów jest to zbędna biurokracja.

  czytaj więcej

 • Doręczenie decyzji podatkowej: Nie może być papierowego i elektronicznego oryginału tego samego pisma

  Doręczenie decyzji podatkowej: Nie może być papierowego i elektronicznego oryginału tego samego pisma

  Ani papierowa kserokopia, ani skan nie wywołują skutków prawnych doręczenia decyzji podatkowej. W obrocie prawnym nie mogą występować dwa oryginały tego samego pisma, jedno w formie papierowej, a drugie elektronicznej.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (cz. 6)

  Komentarz do ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (cz. 6)

  W szóstej części komentarza zostaną omówione m.in. trzy ważne przepisy. Pierwszy dotyczy obligatoryjnych elementów tytułu wykonawczego. Prawidłowe wystawienie tego dokumentu ma niezwykle istotne znaczenie, gdyż nie można skutecznie prowadzić postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułu wadliwego lub niezawierającego wszystkich postanowień wymaganych przez prawo.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników