kiedy płaci się rentę planistyczną

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kiedy płaci się rentę planistyczną. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kiedy płaci się rentę planistyczną.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Renta planistyczna także od części nieruchomości

  Renta planistyczna także od części nieruchomości

  Gmina może wystąpić do właściciela działki o wniesienie opłaty w ciągu 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy stały się obowiązujący.

  czytaj więcej

 • Miasta zarabiają na rencie planistycznej. Mieszkańcy się z nimi sądzą

  Miasta zarabiają na rencie planistycznej. Mieszkańcy się z nimi sądzą

  Przepisy o rencie planistycznej dają fory gminom. Pozwalają ściągać opłaty od mieszkańców i nie płacić im odszkodowań.

  czytaj więcej

 • Samorządy na drogach do bankructwa

  Samorządy na drogach do bankructwa

  Gminy mają poważny kłopot z wypłatami odszkodowań za drogi. Zawierają porozumienia, procesują się, ale problem wraz ze wzrostem cen ziemi rośnie.

  czytaj więcej

 • Odszkodowania za grunty pod drogi zrujnują budżety samorządów

  Odszkodowania za grunty pod drogi zrujnują budżety samorządów

  Samorządowcy boją się, że wnioski o odszkodowania za grunty pod drogi zrujnują ich budżety. W gminach, które mają gotowe plany zagospodarowania przestrzennego, rośnie liczba wniosków o odszkodowania za grunty przeznaczone w przyszłości na drogi. Niektóre, jak np. podwarszawski Prażmów, Komorniki czy Czerwonak pod Poznaniem, niemal o połowę będą musiały w przyszłym roku zwiększyć środki przeznaczone na ten cel.

  czytaj więcej

 • Jakie koszty podatkowe uwzględnia się przy sprzedaży nieruchomości

  Jakie koszty podatkowe uwzględnia się przy sprzedaży nieruchomości

  Przychód ze zbycia działki, domu czy mieszkania można pomniejszyć o cenę ich zakupu, a także o wydatki poniesione w trakcie ich posiadania. Na wszystko jednak trzeba mieć dowód, czyli np. fakturę lub rachunek.

  czytaj więcej

 • Od decyzji o nałożeniu opłaty planistycznej można się odwołać

  Od decyzji o nałożeniu opłaty planistycznej można się odwołać

  Pan Jacek otrzymał decyzję ustalającą bardzo wysoką opłatę planistyczną. – Jest to spowodowane nieprawidłowym określeniem charakteru mojej działki w planie zagospodarowania przestrzennego – tłumaczy czytelnik. – W 2009 r. władze miasta błędnie zmieniły przeznaczenie działki – na drogę dojazdową. Dwa lata później, po mojej interwencji, przyznały się do pomyłki i przywróciły właściwy charakter – terenu zabudowy mieszkaniowej. Kiedy w 2015 r. sprzedałem działkę, naliczona została opłata. Dlaczego mam płacić za błędy planistów – denerwuje się pan Jacek.

  czytaj więcej

 • Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Ziemia rolna pułapką dla dewelopera

  Problem: Deweloperzy i inni przedsiębiorcy, którzy posiadają ziemię rolną np. w celach inwestycyjnych, z niepokojem przyglądają się pracom nad projektem ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, który wprowadza wiele ograniczeń związanych z obrotem gruntami rolnymi. Ich obawy okazują się całkowicie zasadne. Projektowane zmiany utrudnią bowiem przedsiębiorcom sprzedaż posiadanych gruntów inwestycyjnych. I znacznie zawężą krąg potencjalnych nabywców. Sprawdzamy zatem, co w świetle planowanej ustawy będzie mógł po 30 kwietnia 2016 r. zrobić właściciel nieruchomości rolnej chcący dokonać jej sprzedaży. Niestety, już za dwa miesiące, w sytuacji gdy deweloper zechce sprzedać posiadane działki na rzecz innego podmiotu niż rolnik indywidualny, jednostka samorządu terytorialnego bądź Skarb Państwa, jedynym korzystnym dla niego wyjściem może się okazać wyłączenie działek z produkcji rolnej. A to wiąże się z wysokimi kosztami. Po 30 kwietnia deweloperzy mogą zatem na sprzedaży ziemi rolnej stracić.

  czytaj więcej

 • Mieszkanie Plus to krzywda wyrządzona nam wszystkim. Po co budować tam, gdzie nikt nie chce mieszkać?

  Mieszkanie Plus to krzywda wyrządzona nam wszystkim. Po co budować tam, gdzie nikt nie chce mieszkać?

  Mieszkania są za drogie, a rynek nie działa. Rząd chce rozwiązać problem, inwestując w mieszkaniówkę. Niestety, sam jest największym problemem tej branży.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników