kancelaria meritum

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kancelaria meritum. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kancelaria meritum.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • DGP ma rację. Zarzuty marszałków to próba krycia własnej niekompetencji

  DGP ma rację. Zarzuty marszałków to próba krycia własnej niekompetencji

  Marszałkowie Sejmu i Senatu zarzucili w niedzielny wieczór Dziennikowi Gazecie Prawnej podawanie fałszywych informacji. Wbrew tym twierdzeniom, ani kancelaria Sejmu, ani Senatu na swych stronach internetowych nie zarzucają nam kłamstwa czy podawania nieprawdziwych informacji. Jest za to mowa o „nieścisłych” i „nieprecyzyjnych”. Uściślijmy i doprecyzujmy zatem, skoro do tej pory nie przekonaliśmy marszałków Sejmu i Senatu, że jednak nie wszystko w procesie legislacyjnym ustawy o Sądzie Najwyższym było zgodnie z prawem. Poniżej punkt po punkcie pokazujemy, jak służby parlamentarne posługują się manipulacją w celu ukrycia zaniedbań Marszałka Sejmu, legislatorów, jak też prowadzącego obrady komisji sprawiedliwości posła Stanisława Piotrowicza.

  czytaj więcej

 • NSA nie odrzucił kolejnej skargi ws. niepowołanego na sędziego przez Andrzeja Dudę

  NSA nie odrzucił kolejnej skargi ws. niepowołanego na sędziego przez Andrzeja Dudę

  Naczelny Sąd Administracyjny nie odrzucił we wtorek skargi ws. osoby, której prezydent Andrzej Duda odmówił powołania na sędziego. NSA skierował sprawę na rozprawę, której termin będzie wyznaczony z urzędu. Wcześniej Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że decyzja prezydenta nie podlega kontroli.

  czytaj więcej

 • Postępowanie administracyjne: Sprzeciw już skutecznie ogranicza wydawanie decyzji kasatoryjnych

  Postępowanie administracyjne: Sprzeciw już skutecznie ogranicza wydawanie decyzji kasatoryjnych

  Pierwsze orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące zasadności wydania decyzji kasatoryjnych przez organy drugiej instancji nie pozostawiają wątpliwości. Ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego – jeśli chodzi o sprzeciw – była strzałem w dziesiątkę. Ten nowy środek zaskarżenia, który od 1 czerwca br. zastąpił skargę, nie tylko przyspiesza postępowanie administracyjne, ale już zaczął ograniczać unieważnianie w całości decyzji organów pierwszej instancji i odsyłanie im w całości spraw do ponownego rozpatrzenia.

  czytaj więcej

 • Ulga mieszkaniowa: Fiskus zarabia na śmierci podatników. Spadkobiercy wciąż w patowej sytuacji

  Ulga mieszkaniowa: Fiskus zarabia na śmierci podatników. Spadkobiercy wciąż w patowej sytuacji

  Czy syn może dokończyć ulgę mieszkaniową za ojca, który zmarł w trakcie jej realizacji? Nie – odpowiada DGP resort finansów. Podatnicy nie mają wątpliwości: budżet chce się bogacić na ludzkim nieszczęściu. Potrzebna jest nie tyle interpretacja ogólna, ile uchwała NSA

  czytaj więcej

 • Nie dość, że nie ufamy sobie nawzajem, to jeszcze mniej ufamy sądom. I konia z rzędem temu, który będzie potrafił to zmienić

  Nie dość, że nie ufamy sobie nawzajem, to jeszcze mniej ufamy sądom. I konia z rzędem temu, który będzie potrafił to zmienić

  Z każdym rokiem konserwujemy XIX-wieczny świat sądownictwa wzorowanego od strony administracyjnej na sądach byłych zaborców. Tracimy szansę na to, aby nasze sądownictwo było najnowocześniejsze, a co za tym idzie, najszybsze, najtańsze i popełniające najmniej błędów

  czytaj więcej

 • VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  VAT: Najważniejsze rozstrzygnięcia sądów w 2017 roku

  W zeszłym roku liczba sporów sądowych nie spadła, a wręcz przeciwnie. Każdy sąd, także administracyjny, rozpoznając indywidualną sprawę, jest w swoich orzeczeniach niezawisły i podlega tylko konstytucji i ustawom. Dla podatników liczy się jednak pewność prawa i jednolitość orzecznictwa. Dlatego w naszym podsumowaniu położyliśmy główny nacisk na wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego, które to orzecznictwo ujednolicają. Zwróciliśmy też uwagę na wyroki kontrowersyjne oraz takie, które przełamały dotychczasową linię orzeczniczą. Staraliśmy się wskazać orzeczenia nowe, precedensowe, wyjaśniające wcześniejsze wątpliwości podatników, fiskusa i sądów, a także takie, które są szansą na ostateczne zakończenie sporów albo właśnie je otwierają. Dziś prezentujemy te, które dotyczyły podatku VAT.

  czytaj więcej

 • Ceny transferowe. Podatnicy i fiskus wybierają kompromis

  Ceny transferowe. Podatnicy i fiskus wybierają kompromis

  Opodatkowanie transakcji z podmiotami powiązanymi jest tak zawiłe, że przedsiębiorcy wolą czasem dojść do porozumienia z urzędnikami i dopłacić część podatku. Zadowolone są obie strony, a jeszcze bardziej sędziowie.

  czytaj więcej

 • Pięć pytań SN do TSUE. Wyjaśniamy o co chodzi

  Pięć pytań SN do TSUE. Wyjaśniamy o co chodzi

  Wczorajsze działanie Sądu Najwyższego przenosi spór o zmiany wprowadzane w wymiarze sprawiedliwości na inny szczebel - unijny. Choć rządzący uważają postanowienie SN za nieistniejące, ważne czy zajmie się nim Trybunał Sprawiedliwości UE. Trudne do wyobrażenia jest, by państwo polskie postanowiło się nie zastosować do orzeczenia TS UE.

  czytaj więcej

 • Pięć mitów o prawie do informacji

  Pięć mitów o prawie do informacji

  W ciągu 15 lat działania spotykamy się w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska z opiniami, za którymi często nie stoją solidne argumenty. Są to plotki i oceny, które tworzą szkodliwą mitologię wokół informacji publicznej.

  czytaj więcej

 • Bąk: Lexusem nawet w podróż bez celu [Lexus RX 450h L]

  Bąk: Lexusem nawet w podróż bez celu [Lexus RX 450h L]

  Nie jest tajemnicą, że dziennikarze dostają mnóstwo zaproszeń od firm i instytucji, które na łamach prasy chcą się pochwalić swoimi dokonaniami bądź produktami. W redakcjach pism podróżniczych nigdy nikogo nie ma, bo wszyscy akurat robią sobie zdjęcia pod Tadż Mahal albo pływają z delfinami na australijskiej rafie koralowej.

  czytaj więcej

 • UOKiK wzmacnia się w cieniu. Prezes otrzyma nowe kompetencje

  UOKiK wzmacnia się w cieniu. Prezes otrzyma nowe kompetencje

  Szereg nowych kompetencji kontrolnych dla prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz nowy tryb wyboru kierownictwa zawarto w projekcie ustawy wdrożeniowej, mającej na celu dostosowanie polskich regulacji do treści unijnego rozporządzenia o zakazie geoblokowania. Projekt z „ukrytymi” przepisami, niedotyczącymi meritum planowanej ustawy, przekazano biznesowi do konsultacji 26 października. Na przedstawienie swoich uwag dano zaledwie siedem dni.

  czytaj więcej

 • Czuchnowski komentuje zarzuty PiS: Absurdalne. To tłumienie krytyki

  Czuchnowski komentuje zarzuty PiS: Absurdalne. To tłumienie krytyki

  Wezwanie oraz związane z nim roszczenie są tak absurdalne, że nie można już nawet określać go w kategoriach "tłumienia krytyki" czy "zamykania ust dziennikarzom" - stwierdził dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski odnosząc się do informacji o wezwaniu przesądowym ze strony PiS.

  czytaj więcej

 • W dziale compliance będą musiały pracować omnibusy

  W dziale compliance będą musiały pracować omnibusy

  Zakaz pełnienia przez członka zarządu TFI funkcji inspektora nadzoru i wykonywania zadań z zakresu nadzoru zgodności działalności z prawem oraz szczególne wymogi dotyczące wiedzy i kompetencji osób odpowiedzialnych za compliance – to tylko niektóre ze zmian dotyczących organizacji i funkcjonowania compliance w TFI, które zakłada projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie sposobu, trybu oraz warunków prowadzenia działalności przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

  czytaj więcej

 • Nowelizacja KPC: Zabezpieczenie przed wszczęciem tylko wyjątkowo [OPINIA]

  Nowelizacja KPC: Zabezpieczenie przed wszczęciem tylko wyjątkowo [OPINIA]

  Proponowana zmiana ma charakter rewolucyjny, zważywszy, że praktycznie likwiduje instytucję funkcjonującą w k.p.c. od jego uchwalenia, a więc wyjątkowo mocno zakotwiczoną w praktyce - wskazuje Adam Zwierzyński, adwokat, kancelaria Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy, arbiter Sądu Arbitrażowego przy Konfederacji Lewiatan

  czytaj więcej

 • Pieniądze są, kłopot pozostał – czyli jak sprawiedliwie rozdzielić dodatki motywacyjne dla nauczycieli

  Pieniądze są, kłopot pozostał – czyli jak sprawiedliwie rozdzielić dodatki motywacyjne dla nauczycieli

  Choć eksperci nie mają wątpliwości, że uchwała Rady m.st. Warszawy dotycząca ich podwyższenia w czasie wakacji jest zgodna z prawem, to są obawy, jak te środki będą dzielone.

  czytaj więcej

 • Samorządy proszą, by prezydent nie podpisywał zmian w ustawie wywłaszczeniowej i „Mieszkanie plus”

  Samorządy proszą, by prezydent nie podpisywał zmian w ustawie wywłaszczeniowej i „Mieszkanie plus”

  Samorządy proszą, by prezydent nie podpisywał ustawy wprowadzającej zmiany w programie „Mieszkanie plus” i wywłaszczeniowej

  czytaj więcej

 • Minister w kancelarii premiera: Jesteśmy pod ciągłym ostrzałem elit III RP [WYWIAD]

  Minister w kancelarii premiera: Jesteśmy pod ciągłym ostrzałem elit III RP [WYWIAD]

  - Myślę, że jeszcze tej jesieni, kiedy do Polski przyleci prezydent USA, będziemy świadkami kolejnych przełomowych decyzji - mówi Łukasz Schreiber, minister w kancelarii premiera.

  czytaj więcej

 • Kto nie wspomni o przedawnieniu, temu i uchwała nie pomoże

  Kto nie wspomni o przedawnieniu, temu i uchwała nie pomoże

  NSA musi czasem orzekać w sprawach, które zasadniczo powinien umorzyć, bo upłynęło już pięć lat od terminu zapłaty podatku. Taki jest skutek luki w przepisach.

  czytaj więcej

 • Zakaz odsprzedaży użytych e-booków

  Zakaz odsprzedaży użytych e-booków

  W przeciwieństwie do papierowych książek handel wtórny ich cyfrowymi wersjami wymaga uzyskania zgody wydawcy – uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  czytaj więcej

 • W obliczu pandemii walne zgromadzenie jest źródłem zagrożenia. e-Walne receptą na koronawirusa [WYWIAD]

  W obliczu pandemii walne zgromadzenie jest źródłem zagrożenia. e-Walne receptą na koronawirusa [WYWIAD]

  - Wypracowany przez nas model zakłada rozszerzenie możliwości stosowania przepisów o prowadzeniu zgromadzeń właścicielskich w sposób „zdalny” również na te spółki kapitałowe, w których tego nie przewidziano - mówi Dr Radosław.  L. Kwaśnicki, partner zarządzający w Kancelarii RKKW ‒ Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy, członek Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego i koordynator merytoryczny prac zespołów eksperckich tej komisji w Ministerstwie Aktywów Państwowych

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników