kancelaria adwokacka rzeszów

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu kancelaria adwokacka rzeszów. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące kancelaria adwokacka rzeszów.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Aplikacje: znamy terminy egzaminu adwokackiego i radcowskiego

  Aplikacje: znamy terminy egzaminu adwokackiego i radcowskiego

  Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało informacje o terminach i zasadach egzaminu adwokackiego i radcowskiego

  czytaj więcej

 • MS ogłosiło termin egzaminu notarialnego. Sprawdź, ile wynosi opłata egzaminacyjna

  MS ogłosiło termin egzaminu notarialnego. Sprawdź, ile wynosi opłata egzaminacyjna

  Na dzień 4 września 2014 r., w którym zdający będą rozwiązywać zadania polegające na opracowaniu pierwszego projektu aktu notarialnego oraz opinii prawnej oraz na dzień 5 września 2014 r., w którym zdający będą rozwiązywać zadanie polegające na opracowaniu drugiego projektu aktu notarialnego wyznaczono terminy tegorocznego egzaminu notarialnego. Dowiedz się, kto może przystąpić do egzaminu, w jakich miastach powołane zostały komisje i ile wynosi opłata egzaminacyjna.

  czytaj więcej

 • Długa droga do ślubu z cudzoziemcem

  Długa droga do ślubu z cudzoziemcem

  Pani Anna od kilku lat jest w związku z imigrantem. – Teraz chcemy wziąć ślub. Niestety, jedyny dokument tożsamości mojego narzeczonego został zatrzymany jako dowód rzeczowy w śledztwie, w którym jest on poszkodowany. Ambasada odmawia wydania nowego dokumentu, dopóki stary nie zostanie zniszczony, ale ten z kolei wciąż jest w posiadaniu prokuratury. Czy jest jakiś sposób, aby odzyskać paszport i jakie jeszcze dokumenty musimy przedstawić, aby zostać małżeństwem – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Po zaginionym mężu należy się renta

  Po zaginionym mężu należy się renta

  Mąż pani Danuty zaginął kilka lat temu. – Poszukiwania nie przyniosły rezultatu i pogodziłam się z myślą, że prawdopodobnie nigdy już go nie zobaczę. Moja sytuacja materialna jest jednak bardzo ciężka i zastanawiam się, czy po mężu przysługuje mi renta lub inne świadczenie. Słyszałam, że jest taka możliwość, ale nie mam pewności, bo przecież formalnie mąż wciąż żyje – pisze prosząca o pomoc pani Danuta.

  czytaj więcej

 • Uważaj, co przywozisz z zagranicznych wakacji

  Uważaj, co przywozisz z zagranicznych wakacji

  Pan Jacek niebawem wyjeżdża na wakacje do Egiptu. – Znajomi poprosili mnie o przywiezienie kilku rzeczy, w tym podróbek firmowych koszulek. Czy mogę je wwieźć do kraju, czy jest to niezgodne z prawem i grozi mi jakaś kara? Na co jeszcze powinienem uważać? – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Droga konieczna nie musi być najkrótsza

  Droga konieczna nie musi być najkrótsza

  Pani Renata prowadzi pensjonat. Dobre położenie sprawia, że ma wielu gości. – Niedawno nowy sąsiad, którego nieruchomość położona jest powyżej mojej, wniósł o ustanowienie drogi służebnej, która przebiegałaby przez mój teren. Jego nieruchomość położona jest na zboczu góry. Nie chcę się na to zgodzić, moi goście stracą wówczas parking, a ja nie będę już mogła prowadzić pensjonatu. Czy mój sąsiad może stawiać takie żądania – pyta czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Czy żądanie dowodu osobistego w zastaw jest legalne?

  Czy żądanie dowodu osobistego w zastaw jest legalne?

  Przy wypożyczaniu sprzętu w centrum sportowym zostałem poproszony o pozostawienie dowodu osobistego w zastaw – opowiada pan Mariusz. – Zapytałem, czy nie może być to inny dokument, bo tego wolę nie oddawać w obce ręce, usłyszałem jednak, że koniecznie musi to być właśnie dowód. Zastanawiam się, czy rzeczywiście w takiej sytuacji pracownicy mogą zatrzymać dokument, a jeśli tak, to na jakiej podstawie – pyta czytelnik.

  czytaj więcej

 • Zanim zostaniesz po godzinach, zajrzyj do umowy

  Zanim zostaniesz po godzinach, zajrzyj do umowy

  Pani Bożena przez dwa lata była zatrudniona u jednego pracodawcy. – Pracowałam na pół etatu, bo zaproponowano mi tylko taką umowę. Pracy było jednak znacznie więcej, w związku z tym wykonywałam swoje obowiązki często osiem lub nawet więcej godzin w siedzibie firmy. Niedawno zrezygnowałam z pracy, chciałam odzyskać wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach, ale pracodawca odmówił i stwierdził, że zapłaci tylko za te, które przekraczały ośmiogodzinny dzień pracy. Dlaczego? Chyba powinien mi zapłacić więcej – zgłasza wątpliwości czytelniczka

  czytaj więcej

 • Czy szef może zbadać trzeźwość pracownika

  Czy szef może zbadać trzeźwość pracownika

  Niedawno w firmie pojawiły się pogłoski, że będą wprowadzone regularne kontrole trzeźwości – pisze pan Andrzej. – Dotychczas nie było o tym mowy, nie słyszałem też o przypadkach wykonywania pracy pod wpływem alkoholu, dziwią mnie więc takie zapowiedzi. Czy można odmówić wykonania badania i co grozi, jeśli wykaże ono, że jest się pod wpływem alkoholu – pyta nasz czytelnik.

  czytaj więcej

 • Zarządca drogi wewnętrznej odpowiada za wypadek

  Zarządca drogi wewnętrznej odpowiada za wypadek

  Moja mama niedawno przewróciła się na oblodzonej drodze tuż przy bloku, w efekcie złamała rękę i kilka żeber – pisze pan Jędrzej. – Rozmawiałem z zarządcą budynku, który należy do wspólnoty mieszkaniowej i przy którym doszło do wypadku. Kiedy powiedziałem, że będziemy ubiegać się o odszkodowanie, stwierdził, że owszem, ma obowiązek usuwać śnieg i lód, ale tylko z chodnika, bo za drogę odpowiada gmina. Tylko że jest to droga wewnętrzna, z bloku wychodzi się wprost na nią, więc wydaje mi się, że to jednak do niego należy utrzymanie jej w należytym stanie. Kto ma rację i jak uzyskać odszkodowanie – pyta czytelnik

  czytaj więcej

 • Wyprzedaż kolekcji jest wolna od podatku

  Wyprzedaż kolekcji jest wolna od podatku

  Pan Bogusław od wielu lat interesuje się antykami. – Zgromadziłem ich naprawdę sporo. Ostatni przedmiot kupiłem kilka lat temu. Teraz jednak, ze względu na trudną sytuację materialną chcę sprzedać kolekcję, ale nie mam żadnych dowodów kupna, bo rzeczy zbierałem dla siebie, nie miałem zamiaru nimi handlować. Nie wiem tylko, czy nie będę musiał zapłacić podatku dochodowego. Zgromadzona kolekcja ma sporą wartość, więc i wysokość podatku mogłaby być naprawdę duża – martwi się czytelnik

  czytaj więcej

 • Czytasz prywatną korespondencję innych osób? To przestępstwo

  Czytasz prywatną korespondencję innych osób? To przestępstwo

  Pan Artur jest w trakcie sprawy rozwodowej. – Niedawno dowiedziałem się, że żona jest w posiadaniu wydruków mojej prywatnej korespondencji na jednym z portali społecznościowych. Przypuszczam, że odzyskała twardy dysk mojego laptopa i w ten sposób uzyskała informacje. Pokazała je córkom, teraz mówi, że zamierza to wykorzystać jako dowód w sprawie rozwodowej. Przecież to chyba nielegalne – zastanawia się czytelnik. – Czy żona miała prawo przeglądać moje prywatne rozmowy, a jeśli nie, to chyba tym bardziej nie może z tych informacji skorzystać w sądzie – pyta pan Robert.

  czytaj więcej

 • Niektóre wydatki przedsiębiorcy mają charakter osobisty

  Niektóre wydatki przedsiębiorcy mają charakter osobisty

  Pan Marcin jest znanym sportowcem prowadzącym działalność gospodarczą. Na rzecz klubu świadczy nie tylko usługi sportowe, ale też reklamowe. Większa część jego wynagrodzenia pochodzi właśnie z tego drugiego źródła. Czytelnik dokonał wielu zakupów odzieży, m.in. garnituru, koszuli itp. Zrobił to, mimo że z umowy z klubem wynika, że to on będzie zaspokajał wszelkie tego typu potrzeby przedsiębiorcy. Sportowiec wszystkie wydatki rozliczył w kosztach firmowych. Zatrudniona niedawno księgowa poinformowała go jednak, że popełnił błąd i fiskus nakaże mu skorygować rozliczenia. Pan Marcin twierdzi jednak, że wszystkie wydatki musiał ponieść, aby prawidłowo świadczyć usługi reklamowe. Kto ma rację?

  czytaj więcej

 • Polska pełna dowodów pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej

  Polska pełna dowodów pamięci o ofiarach katastrofy smoleńskiej

  Sześć lat po katastrofie smoleńskiej Polska pełna jest dowodów pamięci o jej ofiarach – są patronami szkół, ulic czy rond; przypominają o nich pomniki i tablice oraz inicjatywy społeczne. Socjologowie wskazują, że upamiętnienie buduje naszą tożsamość, ale i bywa rodzajem politycznej deklaracji.

  czytaj więcej

 • Sprawa Wardęgi: Czy przedsiębiorca może ustanowić opłatę za chwilowy wjazd na jego posesję

  Sprawa Wardęgi: Czy przedsiębiorca może ustanowić opłatę za chwilowy wjazd na jego posesję

  Czy przedsiębiorca może zażądać opłaty za nieuprawniony, nawet chwilowy, wjazd na teren jego nieruchomości? Takie pytanie powstaje przy okazji zdarzenia, które miało niedawno miejsce na krakowskim dworcu autobusowym MDA. Znany performer Sylwester Adam Wardęga, nie stosując się do znaku drogowego B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach”, wjechał na teren dworca, a ochroniarz zażądał od niego opłaty karnej w wysokości 85 zł. Wardęga odmówił, żądając wskazania podstawy prawnej. Wkrótce na miejscu pojawiła się policja, by niepokornego ukarać mandatem. Przy interwencji użyto siły, a sprawa zakończyła się na komisariacie. Wątpliwości pozostały: trzeba płacić za wjazd na prywatny teren czy może roszczenie jest bezpodstawne?

  czytaj więcej

 • Sejm wybrał skład Trybunału Stanu. Wiceprzewodniczącymi Andrzejewski i Chmaj

  Sejm wybrał skład Trybunału Stanu. Wiceprzewodniczącymi Andrzejewski i Chmaj

  Sejm w czwartek wybrał Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego i prof. Marka Chmaja na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. Posłowie wybrali też 16 członków TS, w tym m.in. Jacka Duboisa i Witolda Pahla.

  czytaj więcej

 • UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze. Chodzi o zasady ustalania wynagrodzenia

  UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze. Chodzi o zasady ustalania wynagrodzenia

   UOKiK sprawdza kancelarie, które pomagają w dochodzeniu roszczeń z umów o tzw. polisolokaty, kredyty hipoteczne oraz obligacje korporacyjne GetBack; chodzi m.in. o zasady ustalania wynagrodzenia - poinformował w piątkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników