infor kodeks pracy

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu infor kodeks pracy. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące infor kodeks pracy.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Za plagiat student może stracić tytuł magistra

  Za plagiat student może stracić tytuł magistra

  Aż 40 proc. studentów podczas pisania prac magisterskich i licencjackich łamie prawa autorskie. 100 uczelni wyższych walczy z procederem, sprawdzając prace programem antyplagiatowym. Za kopiowanie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do trzech lat.

  czytaj więcej

 • Udział w dorocznym indeksie CSR to dla firm dobra lekcja

  Udział w dorocznym indeksie CSR to dla firm dobra lekcja

  Ranking odpowiedzialnych firm to najlepsze zestawienie pod względem merytorycznego przygotowania i audytorskiej weryfikacji uczestników. Laureaci mają więc powody, by się chwalić – przekonywała Mirella Panek – Owsiańska, dyrektor generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu podczas gali, na której ogłoszono wyniki jego V edycji.

  czytaj więcej

 • Trzeba wybrać między pracą a mandatem radnego

  Trzeba wybrać między pracą a mandatem radnego

  Nawet szeregowy członek korpusu służby cywilnej nie może łączyć zatrudnienia w urzędzie z udzielaniem się w organie stanowiącym jednostki samorządu terytorialnego. Ma jednak prawo startować w wyborach

  czytaj więcej

 • Co można w internecie? Dyskusja o etyce publikowania w sieci

  Co można w internecie? Dyskusja o etyce publikowania w sieci

  Grupa podmiotów, zrzeszonych w IAB Polska, stanowiących część Grupy Wydawców Wielomediowych, wyszła z inicjatywą zaproszenia wszystkich zainteresowanych na spotkanie inicjujące prace nad standardami etycznych praktyk wykorzystywania treści w internecie. W grupie tej znalazł się Infor Biznes.

  czytaj więcej

 • Zachowek: Komu przysługuje i w jaki sposób dochodzić swoich praw

  Zachowek: Komu przysługuje i w jaki sposób dochodzić swoich praw

  Zachowek to część spadku przysługująca najbliższym krewnym zmarłego. Celem zachowku jest ochrona najbliższych członków rodziny – zapewnienie im zabezpieczenia finansowego niezależnie od woli spadkodawcy, a nawet wbrew jego woli. Roszczenie finansowe – czyli kwota o jaką mogą się ubiegać spadkobiercy – odpowiada określonemu ułamkowi wartości udziału w spadku, który by im przypadł w wyniku dziedziczenia ustawowego.

  czytaj więcej

 • Z płatnościami po wyroku lepiej nie zwlekać

  Z płatnościami po wyroku lepiej nie zwlekać

  Przegrana przed sądem może teraz oznaczać wyższe kwoty do zapłaty. W grę wchodzi nie tylko wyrównanie drugiej stronie kosztów procesu, lecz także odsetki w razie opóźnienia.

  czytaj więcej

 • Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Komentarz do ustawy Karta nauczyciela: Dodatki do pensji, limit czasowego zatrudnienia (cz. 2)

  Jedną z kompetencji jednostek samorządu terytorialnego jako organów prowadzących szkoły jest ustalenie wysokości i warunków przyznawania dodatków do pensji nauczycieli. Po raz pierwszy ustawodawca ją ograniczył. Odgórnie ustalił bowiem minimalną wysokość dodatku za sprawowanie funkcji wychowawcy klasy. Od 1 września 2019 r. nie może być ona niższa niż 300 zł. Rozwiązanie to, wprowadzone komentowaną ustawą z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1287; dalej: ustawa zmieniająca), wywołało więcej kontrowersji. Otóż w nowym art. 34a Karty nauczyciela (dalej: KN) określono, że dodatek ten przysługuje za wychowawstwo klasy. Funkcję wychowawcy wykonują także przedszkolanki. Sęk w tym, że w przedszkolach nie ma klas, a są oddziały. Czy zatem ten dodatek należy się nauczycielom w tych placówkach? Spory na ten temat miała uciąć nowelizacja rozporządzenia wykonawczego, w której minister edukacji narodowej wyraźnie wskazał, że tym nauczycielom dodatek również się należy. Czy ta zmiana ucina wszystkie spekulacje? Niestety nie. Przede wszystkim wątpliwości dotyczą tego, czy minimalna wysokość dodatku obejmuje także nauczycieli przedszkoli. Samorząd uważa, że nie. Dlatego w niektórych nowelizacjach regulaminów wynagradzania uchwalonych przez rady gmin nie zagwarantowano dla przedszkolanek tego dodatku w wysokości 300 zł.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników