gwarancja wykonania robót budowlanych

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu gwarancja wykonania robót budowlanych. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące gwarancja wykonania robót budowlanych.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Wszystko, co musisz wiedzieć planując inwestycję w farmę fotowoltaiczną

  Liczba instalacji fotowoltaicznych w Polsce rośnie. Ich moc, jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w końcu czerwca 2018 r. wynosiła 126 MW, co oznacza, że w porównaniu do grudnia ub.r. wzrosła o 16 proc. Tymczasem przedstawiciele branży i rządu zgodnie twierdzą, że tego typu instalacji będzie coraz więcej. Podmiotom decydującym się na inwestowanie w tego typu źródła energii sprzyjają bowiem obecne regulacje, przede wszystkim ustawa z 7 czerwca 2018 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1976), która stworzyła ramy wsparcia w systemie aukcyjnym dla instalacji fotowoltaicznych, w tym dla nowych inwestycji. Takie aukcje mają odbyć się już w listopadzie. Co więcej, Ministerstwo Energii już zapowiada, że przyszłoroczne aukcje OZE w większym stopniu adresowane będą do branży fotowoltaicznej. Resort niedawno zadeklarował, że chciałby, aby w 2020 r. zainstalowane moce w tym sektorze przekroczyły moc 2 GW. Dzisiaj odpowiadamy na pytania, które najczęściej zadają przedsiębiorcy planujący inwestycje w elektrownie słoneczne.

  czytaj więcej

 • PKP PLK kontra Astaldi, czyli spór o najgłośniejszą inwestycję kolejową

  PKP PLK kontra Astaldi, czyli spór o najgłośniejszą inwestycję kolejową

  Prawie 250 mln zł kary domagają się PKP PLK od Astaldi za zerwanie kontraktu na budowę linii kolejowej. Wykonawca twierdzi, że to on skutecznie odstąpił od umowy.

  czytaj więcej

 • "Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną". Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

  "Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną". Czy ktoś jeszcze w to wierzy?

  „Administracja pełni wobec obywatela rolę służebną i w sytuacji, gdy zakończenie procesu weryfikacji dokumentacji jest utrudnione z przyczyn niezależnych od zainteresowanego, to jej obowiązkiem jest fachowa i rzetelna pomoc” – stwierdził TK. Jak jest naprawdę?

  czytaj więcej

 • Pociągiem do Gdańska z prędkością 200 km/h

  Pociągiem do Gdańska z prędkością 200 km/h

  Po serii złych wiadomości o opóźnieniach remontów linii kolejarze obiecują przyspieszenie. I na kilku trasach zapowiadają skrócenie czasu przejazdu.

  czytaj więcej

 • Ostrołęka w prokuraturze

  Ostrołęka w prokuraturze

  Dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w należącej do Energi elektrowni trafiły wczoraj do prokuratury okręgowej.

  czytaj więcej

 • Będą pieniądze na dokończenie autostrady A1. Jak uratować program budowy dróg?

  Będą pieniądze na dokończenie autostrady A1. Jak uratować program budowy dróg?

  Ministerstwo Infrastruktury znajdzie dodatkowe 200 mln zł na dokończenie autostrady A1 po tym, jak z placu budowy wyrzucono firmę Salini. Drogowcy twierdzą, że zrywanie umów nie grozi utratą środków z UE.

  czytaj więcej

 • Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Branża budowlana notorycznie boryka się z problemami prawnymi. Pomimo, że wokandy sądowe pełne są spraw toczonych na tle umów o roboty budowlane, uczestnikom procesu inwestycyjnego wciąż zdarza się błędnie ocenić swoją sytuację prawną. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie wyroków sądów (głównie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych) istotnych dla branży budowlanej, które zapadły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wyselekcjonowaliśmy przede wszystkim ważne rozstrzygnięcia dotyczące obszarów spornych, pojawiających się przy realizacji inwestycji, które wydane zostały na tle kluczowych przepisów kodeksu cywilnego. Wśród nich są tak istotne zagadnienia jak odstąpienia od umowy, kary umowne czy gwarancja jakości robót. Żeby publikacja mogła posłużyć jako ściąga przy ocenie bieżących problemów procesu inwestycyjnego, każdy wyrok opatrzyliśmy krótkim komentarzem, wskazującym na jego praktyczne skutki.

  czytaj więcej

 • Publiczny transport zbiorowy: Przewoźnicy i organizatorzy usług muszą przygotować się na zmiany

  Publiczny transport zbiorowy: Przewoźnicy i organizatorzy usług muszą przygotować się na zmiany

  Od 3 grudnia 2019 r. bezpośrednie zawarcie umowy z podmiotem wewnętrznym na postawie rozporządzenia nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 października 2007 r. dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 1191/69 i (EWG) nr 1107/70 (Dz.U. UE. z 2007 r. L 315, s. 1 ze zm.) będzie możliwe tylko i wyłącznie wówczas, gdy umowa będzie miała charakter koncesji na usługi z ryzykiem po stronie operatora.

  czytaj więcej

 • Po miesiącach kłopotów Trakcja wróciła na właściwy tor

  Po miesiącach kłopotów Trakcja wróciła na właściwy tor

  Jedna z największych firm budowlanych w Polsce zakończyła restrukturyzację. Zapowiada dokończenie kontraktów drogowych i kolejowych oraz walkę o nowe zlecenia. Także za granicą.

  czytaj więcej

 • Gdzie czterech się kłóci, piąty może zbankrutować

  Gdzie czterech się kłóci, piąty może zbankrutować

  Podwykonawcy Południowej Obwodnicy Warszawy grozi upadłość, bo nikt nie poczuwa się do zapłaty za jego roboty.

  czytaj więcej

 • Historia procesu Mirosława Ciełuszeckiego. "Ta sprawa to przykład opresyjności państwa wobec przedsiębiorców"

  Historia procesu Mirosława Ciełuszeckiego. "Ta sprawa to przykład opresyjności państwa wobec przedsiębiorców"

  Sąd: oskarżeni wydrenowali spółkę. Były minister gospodarki: ta sprawa to przykład opresyjności państwa wobec przedsiębiorców. Proces Mirosława Ciełuszeckiego trwał ponad 17 lat.

  czytaj więcej

 • O co toczą się spory w sprawie umów na roboty budowlane. Przegląd orzecznictwa z 2019 r.

  O co toczą się spory w sprawie umów na roboty budowlane. Przegląd orzecznictwa z 2019 r.

  Kto powinien ponieść koszty nieprzewidzianych prac (np. odwodnieniowych), które nie dały się przewidzieć na etapie przetargu: czy przyjmująca zlecenie profesjonalna firma budowlana, czy może zamawiający? Czy możliwe jest żądanie od firmy budowlanej odszkodowania za źle wykonany dom, które kilkukrotnie przewyższa wypłacone jej wynagrodzenie? Czy brak umowy na piśmie z generalnym wykonawcą wpływa na możliwość zwrócenia się do inwestora o solidarną zapłatę?

  czytaj więcej

 • Mimo wzrostu wartości inwestycji, "budowlanka" nadal ze stygmatem bankruta

  Mimo wzrostu wartości inwestycji, "budowlanka" nadal ze stygmatem bankruta

  Miliardy złotych z unijnej i państwowej kasy wydawane na infrastrukturę, dwucyfrowe wzrosty wartości inwestycji w ciągu roku, a i tak spece od oceny ryzyka w biznesie przy słowie „budowlanka” nadal dopisują „uwaga, potencjalna upadłość”.

  czytaj więcej

 • Szef GDDKiA: Nie boimy się pozwów od wykonawców [WYWIAD]

  Szef GDDKiA: Nie boimy się pozwów od wykonawców [WYWIAD]

  Przetargów na nowe drogi jest mniej, ale to była świadoma decyzja. Jeśli na rynek wrzucimy kolejne zadania o wartości kilku miliardów złotych, to nie będzie na nie chętnych albo dostaniemy oferty trzy razy droższe - mówi Tomasz Żuchowski, szef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  czytaj więcej

 • BCC: Kryzys zdrowotny i recesja gospodarcza nasilą się, firmy będą bankrutować. Biznes wzywa premiera

  BCC: Kryzys zdrowotny i recesja gospodarcza nasilą się, firmy będą bankrutować. Biznes wzywa premiera

  Czołowe państwa przygotowują duże pakiety antykryzysowe dla swoich gospodarek. Porównując planowane w tych pakietach środki do ich PKB, proponowane przez nasz rząd około 60-70 mld zł środków budżetowych, czyli około 3% PKB, wydaje się być dalece niewystarczające. Państwo będzie żyło, jeśli będzie żyła gospodarka, jeśli firmy nie stracą płynności a pracownicy będą mieli wypłacone pensje.

  czytaj więcej

 • Tarcza 2.0. Postępowanie administracyjno-budowlane w dobie koronawirusa

  Tarcza 2.0. Postępowanie administracyjno-budowlane w dobie koronawirusa

  Uchwalone ostatnio przepisy wskazały zakres przedmiotowy spraw, których procedowanie ma przebiegać normalnie. Tym samym organy administracji zostały zobowiązane do prowadzenia postępowań na podstawie dotychczasowych procedur, z uwzględnieniem obostrzeń związanych z zakazem zgromadzeń i ograniczonymi możliwościami przemieszczania się. O szczegółach pisze ekspertka z Kancelarii Gessel.

  czytaj więcej

 • Nie należy nadużywać przepisów o gwarancji zapłaty

  Nie należy nadużywać przepisów o gwarancji zapłaty

  Żądanie przez firmę gwarancji zapłaty od zamawiającego w sytuacji, gdy nie ma żadnych obaw co do jego wypłacalności, może zostać uznane za nadużycie prawa. To zaś oznacza, że wykonawca nie może odstąpić od umowy, jeśli gwarancja taka nie zostanie ustanowiona.

  czytaj więcej

 • Solidarna odpowiedzialność nie uprawnia do kosztu

  Solidarna odpowiedzialność nie uprawnia do kosztu

  Inwestor, który ureguluje zobowiązanie za generalnego wykonawcę, nie pomniejszy z tego tytułu swojego przychodu. Powód? Faktura nie została wystawiona na niego.

  czytaj więcej

 • Korekty faktur VAT. Jak je zrobić, by nie podpaść fiskusowi?

  Korekty faktur VAT. Jak je zrobić, by nie podpaść fiskusowi?

  Pandemia koronawirusa spowodowała, że do wielu planowanych transakcji nie doszło, a jeśli nawet, to na innych warunkach, niż strony pierwotnie się umawiały. Firmy często zaś mają wątpliwości, jak powinny postąpić, jeżeli faktura została już wystawiona. Pomocne mogą być tutaj tegoroczne interpretacje indywidualne, w których dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do zasad korygowania faktur oraz paragonów fiskalnych w równie nietypowych sytuacjach.

  czytaj więcej

 • Tarcza 4.0. Zamówienia publiczne bardziej przystępne dla wykonawców

  Tarcza 4.0. Zamówienia publiczne bardziej przystępne dla wykonawców

  Tarcza 4.0 idzie w sukurs przedsiębiorcom borykającym się z finansowymi skutkami epidemii. Zamawiający będzie mógł m.in. zrezygnować z wadium, odstąpić od kar umownych, obniżyć zabezpieczenie.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników