formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • Resort zdrowia przygotował projekt przywrócenia stażu podyplomowego dla lekarzy dentystów

  Resort zdrowia przygotował projekt przywrócenia stażu podyplomowego dla lekarzy dentystów

  Staż podyplomowy dla lekarzy oraz lekarzy dentystów zlikwidowano w 2011 r. Zmieniono wówczas system kształcenia medyków, tak by praktyka zawodowa zaczynała się już na ostatnim roku studiów. Rozwiązania te miały spowodować szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej, a także polepszyć dostęp do świadczeń zdrowotnych. Pierwsi absolwenci, którzy nie odbyli stażu, mieli opuścić uczelnie medyczne w 2018 r. Decyzja o likwidacji stażu była jednak często krytykowana; podnoszono obawy o jakość wykształcenia młodych lekarzy.

  czytaj więcej

 • Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  Jak legalnie uporządkować działkę na wiosnę

  W czasie wiosennych porządków bez większych formalności można wyciąć uschnięte drzewa owocowe, postawić płot, wykopać oczko wodne. Nie wolno jednak wypalać traw ani składować śmieci wbrew zasadom uchwalonym przez gminę.

  czytaj więcej

 • Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Sezonowa działalność to też ogrom prawnych problemów

  Okres wakacji pozwala na rozkręcenie sezonowego biznesu. W tym czasie jak grzyby po deszczu powstają lodziarnie, małe przydrożne bary (nierzadko w prowizorycznych warunkach), smażalnie ryb. Intratną inwestycją jest także założenie pola biwakowego lub kempingu. To, że jest to tymczasowa działalność, która prowadzona jest niekiedy zaledwie przez 2-3 miesiące, wcale nie oznacza, iż nie wiążą się z nią określone problemy, równie istotne jak w przypadku działalności całorocznej. Przedstawiamy odpowiedzi na wybrane pytania przedsiębiorców, uwzględniając najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych. Bierzemy też pod uwagę ostatnie zmiany przepisów, a wśród nich m.in. znowelizowane od 16 kwietnia br. rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których świadczone są usługi hotelarskie (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 22, poz. 169 ze zm.).

  czytaj więcej

 • Plan Morawieckiego: Sto ułatwień, setki wątpliwości

  Plan Morawieckiego: Sto ułatwień, setki wątpliwości

  Wiele propozycji, ale na razie mało konkretów. Tak się prezentuje plan głębokich zmian, który ma być największym gospodarczym sukcesem obecnego rządu. Eksperci powtarzają jak mantrę: za wcześnie na bicie braw

  czytaj więcej

 • Jakie urzędowe sprawy załatwimy przez internet?

  Jakie urzędowe sprawy załatwimy przez internet?

  Słyszałam, że profil zaufany, niezbędny do korzystania z oferowanych przez urzędy usług online, można wyrobić, będąc klientem banku. Logując się do bankowości elektronicznej, nie widzę jednak tego typu opcji. Kompletnie nie wiem, od czego zacząć. Zastanawiam się, czy za założenie profilu bank pobierze opłatę oraz jak dużo czasu zajmie załatwianie formalności – pisze pani Grażyna. – Nie wiem również, w czym tak dokładnie może mi pomóc posiadanie profilu zaufanego – dodaje czytelniczka.

  czytaj więcej

 • Nie wszystkie wydatki zalicza się do wartości początkowej

  Nie wszystkie wydatki zalicza się do wartości początkowej

  Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wycenia się różnymi metodami. Wszystko zależy od sposobu ich nabycia lub wejścia w ich posiadanie. Pomocne mogą być przy tym MSR.

  czytaj więcej

 • Szkoły kontenerowe: Smutna konieczność czy mniej formalności i oszczędność czasu dla samorządu

  Szkoły kontenerowe: Smutna konieczność czy mniej formalności i oszczędność czasu dla samorządu

  Reforma oświaty, a dokładnie przepełnione placówki oświatowe wywołały temat szkół kontenerowych. Dzięki nim dzieci nie musiałyby uczyć się na zmiany i kończyć zajęć późnym popołudniem, przekonują zwolennicy. Ale z hasłem „nauka w baraku” nie wszyscy mają pozytywne skojarzenia.

  czytaj więcej

 • Wiata wiacie nierówna: O czym trzeba wiedzieć, by ją postawić bez sporów z urzędem

  Wiata wiacie nierówna: O czym trzeba wiedzieć, by ją postawić bez sporów z urzędem

  Wielu przedsiębiorców decyduje się na postawienie wiat. Okazuje się jednak, że przy ich budowie bardzo często dochodzi do sporów z urzędami na tle interpretacji przepisów (o czym świadczy spora liczba orzeczeń sądowych z tym związanych). Spory dotyczą nie tylko tego, co może być za wiatę uznane, lecz także jakiego rodzaju jest ona obiektem. Prawidłowa kwalifikacja projektowanego obiektu budowlanego ma duże znaczenie dla określenia, jakie formalności związane z jego budową należy spełnić. Spore zamieszanie wprowadzają też zmiany stanu prawnego. W styczniu br. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego będąca częścią pakietu wicepremiera Mateusza Morawieckiego „Sto zmian dla firm”, która wprowadziła pewne korzystne uproszczenia przy budowie wiat. Niestety nadal nie we wszystkich przypadkach może się ona odbyć na podstawie zgłoszenia. Wciąż w wielu sytuacjach potrzebne jest pozwolenie na budowę, a nawet inne decyzje. Wyjaśniamy główne wątpliwości związane z budową wiat. Wskazujemy, kiedy można postawić ją bez zgłoszenia, kiedy jest ono konieczne, a kiedy potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

  czytaj więcej

 • Polsce potrzeba spójnych przepisów o inwestycjach mieszkaniowych [DEBATA DGP]

  Polsce potrzeba spójnych przepisów o inwestycjach mieszkaniowych [DEBATA DGP]

  Po dwóch latach prac nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym rząd przedstawił projekt specustawy mającej ułatwiać inwestycje mieszkaniowe. Czy wystarczy ona, by uporządkować rynek inwestycji budowlanych, czy po jej uchwaleniu prace nad kompleksowym kodeksem nie będą miały już sensu? Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną.

  czytaj więcej

 • Sejm znowelizował Prawo wodne. Ograniczy biurokrację przy wydawaniu pozwoleń

  Sejm znowelizował Prawo wodne. Ograniczy biurokrację przy wydawaniu pozwoleń

  Posłowie w piątek uchwalili nowelizację Prawa wodnego. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokrację związaną z udzielaniem zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych. Pozwolą też firmom kontynuować umowy zawarte z Wodami Polskimi, bez konieczności przeprowadzania przetargu.

  czytaj więcej

 • Budynek gospodarczy można użytkować jako mieszkalny. Ale wymaga to zgłoszenia

  Budynek gospodarczy można użytkować jako mieszkalny. Ale wymaga to zgłoszenia

  Zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga złożenia wniosku w starostwie powiatowym (urzędzie miejskim miasta a prawach powiatu). Użytkować budynek w zmieniony sposób można po upływie 30 dni od dnia złożenia kompletu dokumentów w urzędzie, jeśli organ nie wniósł sprzeciwu w formie decyzji (tzw. milcząca zgoda).

  czytaj więcej

 • Koniec sporu z Danią a Nord Stream 2 [OPINIA]

  Koniec sporu z Danią a Nord Stream 2 [OPINIA]

  Sejm wyraził zgodę na ratyfikację umowy o rozgraniczeniu wód na południe od Bornholmu, czyli tzw. szarej strefy, stanowiącej od 40 lat przedmiot sporu między Polską a Danią. Do faktycznego podziału tego obszaru konieczne są już tylko podpisy głów obu państw oraz stosowne vacatio legis. Bezpośrednią motywacją dla porozumienia jest realizacja projektu Baltic Pipe, ale w grę wchodzą też inne interesy. Sprawa może mieć duże znaczenie w kontekście Nord Stream 2, potencjalnie opóźniając rosyjską inwestycję, choć jej nie uniemożliwiając.

  czytaj więcej

 • Powrót do odrębnego postępowania gospodarczego. Czy z perspektywy przedsiębiorców to dobry pomysł? [DEBATA DGP]

  Powrót do odrębnego postępowania gospodarczego. Czy z perspektywy przedsiębiorców to dobry pomysł? [DEBATA DGP]

  Czy powrót do odrębnego postępowania gospodarczego jest receptą na bolączki przedsiębiorców, latami czekających na wyrok? Czy od małych i średnich firm można wymagać tyle samo, co od wielkich spółek? – zastanawiali się uczestnicy debaty zorganizowanej w redakcji DGP

  czytaj więcej

 • Rząd proponuje abolicję dla samowoli. Ale czy zgodnie z konstytucją...

  Rząd proponuje abolicję dla samowoli. Ale czy zgodnie z konstytucją...

  Autorzy pomysłu zalegalizowania ponad 20-letnich samowoli budowlanych intencje mają dobre. Nowe przepisy trzeba będzie jednak skonstruować tak, by były zgodne z ustawą zasadniczą.

  czytaj więcej

 • Legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza

  Legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza

  Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało nowelizację, która ma uprościć i doprecyzować przepisy związane ze wznoszeniem budynków. Projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.

  czytaj więcej

 • Wysokie koszty urzędniczej pomyłki zapłacą mieszkańcy nowego osiedla

  Wysokie koszty urzędniczej pomyłki zapłacą mieszkańcy nowego osiedla

  W podwarszawskiej Lesznowoli grupa ludzi zaciągnęła kredyty, podpisała dokumenty, a część wprowadziła się do nowych mieszkań. I właśnie dowiedziała się, że wskutek niedopatrzenia urzędników mogą je stracić.

  czytaj więcej

 • Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Umowy o roboty budowlane: Przegląd orzecznictwa

  Branża budowlana notorycznie boryka się z problemami prawnymi. Pomimo, że wokandy sądowe pełne są spraw toczonych na tle umów o roboty budowlane, uczestnikom procesu inwestycyjnego wciąż zdarza się błędnie ocenić swoją sytuację prawną. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie wyroków sądów (głównie Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych) istotnych dla branży budowlanej, które zapadły w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Wyselekcjonowaliśmy przede wszystkim ważne rozstrzygnięcia dotyczące obszarów spornych, pojawiających się przy realizacji inwestycji, które wydane zostały na tle kluczowych przepisów kodeksu cywilnego. Wśród nich są tak istotne zagadnienia jak odstąpienia od umowy, kary umowne czy gwarancja jakości robót. Żeby publikacja mogła posłużyć jako ściąga przy ocenie bieżących problemów procesu inwestycyjnego, każdy wyrok opatrzyliśmy krótkim komentarzem, wskazującym na jego praktyczne skutki.

  czytaj więcej

 • Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Altana, wiata, domek letniskowy, basen. Kiedy nie trzeba zgłaszać budowy?

  Chcesz zbudować na swojej działce domek letniskowy, altanę, basen lub wiatę? Dowiedz się, czy musisz spełnić dodatkowe formalności.

  czytaj więcej

 • Pakt dla zdrowia, niemal jednym głosem. Co o zdrowiu mówią partie przed wyborami

  Pakt dla zdrowia, niemal jednym głosem. Co o zdrowiu mówią partie przed wyborami

  Gdyby ukryć nazwiska rozmówców, ciekawe jak szybko czytelnicy rozpoznaliby, kto do jakiej partii należy. Szczegóły rozwiązań nieco się różnią, lecz w ścieżce dojścia do celów nie ma dużego rozdźwięku. Oczywiście tylko w tych kwestiach, które poruszyliśmy – dotyczących zaledwie kilku problemów związanych z naprawą systemu ochrony zdrowia. To niektóre postulaty, które znalazły się w Pakcie dla Zdrowia 2030, który z inicjatywy DGP podpisali przedstawiciele największych ugrupowań.

  czytaj więcej

 • Postulaty FPP na pierwsze 100 dni rządu

  Postulaty FPP na pierwsze 100 dni rządu

  Przedsiębiorcy stworzyli katalog priorytetowych działań dla poszczególnych resortów na pierwsze 100 dni po wyborach. Lista zadań jest długa. Otwiera ją postulat skierowany do Prezesa Rady Ministrów o nadanie rangi wicepremiera ministrowi ds. gospodarczych – ponieważ to przedsiębiorcy wypracowują PKB, które pozwala zabezpieczyć oczekiwania społeczne.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników