ewidencja zakupów vat

Baza artykułów znajdująca się w serwisie dotycząca tematu ewidencja zakupów vat. Najnowsze wiadomości i informacje dotyczące ewidencja zakupów vat.
Znajdź informacje dla siebie w naszym katalogu tematów.


 • W podatkach rządzi wielki chaos. Wszyscy pogubili się w nowych przepisach

  W podatkach rządzi wielki chaos. Wszyscy pogubili się w nowych przepisach

  Wszystkim wszystko się już miesza: kiedy wystawiać paragon z NIP, kiedy fakturę, kiedy ma zastosowanie limit 15 tys. zł, kiedy płacić na rachunek bankowy z tzw. białej listy? Limit 15 tys. zł nie ma nic wspólnego z białą listą, a rachunki na niej z bankowymi kontami podmiotów zwolnionych z VAT. Ale podatnicy i księgowi to mylą, bo gubią się w nowych przepisach.

  czytaj więcej

 • Nauczyciel angielskiego sprzeda uczniom podręczniki bez kasy fiskalnej

  Nauczyciel angielskiego sprzeda uczniom podręczniki bez kasy fiskalnej

  Nauczyciel języka obcego może korzystać ze zwolnienia z kasy rejestrującej bez względu na wysokość obrotów, nawet jeżeli oprócz kursu oferuje autorskie materiały edukacyjne. Są one bowiem częścią usługi nauczania języka, której sprzedaż nie podlega ewidencjonowaniu w kasie – potwierdził dyrektor KIS.

  czytaj więcej

 • Fiskus nie może zakładać, że firmowe auto będzie wykorzystane prywatnie

  Fiskus nie może zakładać, że firmowe auto będzie wykorzystane prywatnie

  Fiskus nie może odmówić pełnego odliczenia VAT od wydatków eksploatacyjnych i paliwa do firmowego auta tylko dlatego, że nie może wykluczyć, iż zostanie ono wykorzystane przez przedsiębiorcę do celów prywatnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • Zmiana przeznaczenia części do aut wymaga korekty

  Zmiana przeznaczenia części do aut wymaga korekty

  Podatnik, który kupił części zamienne do aut jako towary handlowe i potrącił cały VAT, musi potem skorygować to odliczenie, jeżeli ostatecznie zamontuje części do auta wykorzystywanego do celów mieszanych – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

  czytaj więcej

 • W jaki sposób rozliczyć i ująć w PKPiR zakup wyposażenia

  W jaki sposób rozliczyć i ująć w PKPiR zakup wyposażenia

  TEMAT: Podatkowa księga przychodów i rozchodów PROBLEM: Gdzie ująć zakup wyposażenia.

  czytaj więcej

 • Sprawozdanie finansowe za 2019 rok. Organizacje pozarządowe na specjalnych zasadach

  Sprawozdanie finansowe za 2019 rok. Organizacje pozarządowe na specjalnych zasadach

  Organizacje pozarządowe różnią się działalnością od pozostałych jednostek, nawet wówczas, jeśli prowadzą działalności gospodarczą. Dlatego też ich sprawozdania finansowe powinny być przygotowywane według zasad odzwierciedlających tę specyfikę.

  czytaj więcej

 • O czym należy pamiętać, sporządzając CIT-8

  O czym należy pamiętać, sporządzając CIT-8

  Spółka z o.o. prowadząca działalność poligraficzną sprzedała w grudniu 2019 r. za 400 tys. zł samochód osobowy wykupiony z leasingu. Wskutek tego jej łączne przychody netto z tytułu działalności podstawowej (poligraficznej) i ze sprzedaży samochodu wyniosły 5 200 000 zł. Z tego powodu spółka straciła prawo do stawki 9 proc. za cały 2019 r.

  czytaj więcej

 • Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  Przygotowań do nowego JPK_VAT nie można odkładać

  W związku ze zbliżającym się wejściem w życie nowych regulacji o JPK_VAT spółka – tak jak każdy inny czynny podatnik VAT – stanęła przed koniecznością dokonania zmian w systemie finansowo-księgowym. Główna księgowa kilka razy spotkała się z opiekunem firmy ze strony dostawcy systemu, za pomocą którego prowadzone są księgi rachunkowe oraz ewidencje VAT oraz wysyłane były do tej pory deklaracje i informacje JPK_VAT. Niestety współpraca układała się nie do końca tak, jak tego oczekiwała księgowa. Przede wszystkim różne były podejścia do poszczególnych zagadnień, nieraz strony prezentowały też rozbieżne poglądy na temat samych rozwiązań prawnych, jakie już wkrótce będą stosowane. Często uzasadnienie twierdzeń przedstawiciela dostawcy systemu sprowadzało się do stwierdzenia, że „u innych klientów tak robią i nie mają oni zastrzeżeń”. W przypadku części spornych zagadnień udało się porozumieć dzięki temu, że główna księgowa spółki na bieżąco, telefonicznie konsultowała się z doradcą podatkowym, z którym od lat współpracowała. A znał go też i liczył się z jego zdaniem przedstawiciel dostawcy programu, pan Michał.

  czytaj więcej

 • Jaki CIT i VAT przy zakupie maszyny do produkcji odzieży ochronnej

  Jaki CIT i VAT przy zakupie maszyny do produkcji odzieży ochronnej

  Zakup maszyny do produkcji jednorazowej medycznej odzieży ochronnej ma związek ze sprzedażą opodatkowaną (gdyż taką będzie sprzedaż odzieży wyprodukowanej za pomocą tej maszyny). Zatem spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia tej maszyny.

  czytaj więcej

 • Estoński CIT to nie tylko plusy, ale również ryzyko [WYWIAD]

  Estoński CIT to nie tylko plusy, ale również ryzyko [WYWIAD]

  Artur Kuczmowski: System estoński to nie tylko plusy, jak jednokrotne opodatkowanie w momencie wypłaty zysku, ale również ryzyko, że źle wprowadzony może prowadzić do wielu nadużyć podatkowych.

  czytaj więcej

 • Jaki VAT i PIT przy darowiźnie laptopa na rzecz szkoły

  Jaki VAT i PIT przy darowiźnie laptopa na rzecz szkoły

  Artykułu 7 ust. 2 ustawy o VAT nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika (art. 7 ust. 3, 4 i 7 ustawy o VAT). Wyłączenie to nie znajduje zastosowania w analizowanym przypadku.

  czytaj więcej

 • VAT: Jeszcze nie ma e-paragonów i kas programowych

  VAT: Jeszcze nie ma e-paragonów i kas programowych

  Lada moment wejdą w życie przepisy umożliwiające niektórym przedsiębiorcom używanie kas na telefon lub tablet. Nie oznacza to jednak, że od razu będzie można z nich korzystać. Podobnie jest z e-paragonami.

  czytaj więcej

 • Nieruchomość wspólna, przychód podatkowy tylko męża

  Nieruchomość wspólna, przychód podatkowy tylko męża

  Sprzedaż budynku pensjonatu stanowi w całości źródło przychodów z działalność gospodarczej. Nawet jeśli nieruchomość jest współwłasnością małżeńską, a działalność gospodarczą prowadzi tylko jeden z małżonków.

  czytaj więcej

 • Jak ująć koszty środków ochrony pracowników

  Jak ująć koszty środków ochrony pracowników

  Jednostki w czasie pandemii ponoszą koszty związane z zapewnieniem środków ochrony osobistej pracowników. O ile zakup maseczek czy rękawiczek zwykle nie budzi wątpliwości, o tyle już w przypadku niektórych środków odkażających księgowi zastanawiają się, jak je zaksięgować.

  czytaj więcej

 • Nakłady na ochronę przed COVID-19 mogą spełniać definicję środków trwałych

  Nakłady na ochronę przed COVID-19 mogą spełniać definicję środków trwałych

  PROBLEM: Jestem księgową w biurze rachunkowym. Prowadzę księgi różnego typu jednostkom, które obecnie ponoszą wydatki na dostosowanie obiektów do wymogów odnośnie do ochrony przed COVID-19. Jakie zapisy w księgach przeprowadzić? Czy są jakieś szczególne warunki odnośnie do ewidencji do spełnienia?

  czytaj więcej

 • Korekty faktur VAT. Jak je zrobić, by nie podpaść fiskusowi?

  Korekty faktur VAT. Jak je zrobić, by nie podpaść fiskusowi?

  Pandemia koronawirusa spowodowała, że do wielu planowanych transakcji nie doszło, a jeśli nawet, to na innych warunkach, niż strony pierwotnie się umawiały. Firmy często zaś mają wątpliwości, jak powinny postąpić, jeżeli faktura została już wystawiona. Pomocne mogą być tutaj tegoroczne interpretacje indywidualne, w których dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odniósł się do zasad korygowania faktur oraz paragonów fiskalnych w równie nietypowych sytuacjach.

  czytaj więcej

 • Jak zaksięgować opakowania transportowe wyprodukowane we własnym zakresie

  Jak zaksięgować opakowania transportowe wyprodukowane we własnym zakresie

  Przedsiębiorstwo produkcyjne wytwarza opakowania wielokrotnego użytku (niekaucjonowane), które służą zabezpieczaniu własnych produktów transportowanych do nabywców (tzw. opakowania transportowe). Nie są one zatrzymywane przez kontrahentów (odbiorców) za kaucją (podlegają zwrotowi po realizacji dostawy). Jak ująć je w księgach rachunkowych, jeśli ich wartość jednostkowa przekracza 10 tys. zł oraz w sytuacji, gdy jest ona równa lub niższa niż 10 tys. zł?

  czytaj więcej

 • Nowy JPK i split payment. Firmy będą musiały zmienić dotychczasową praktykę

  Nowy JPK i split payment. Firmy będą musiały zmienić dotychczasową praktykę

  Gdy zaczną obowiązywać nowe jednolite pliki kontrolne, połączone z deklaracjami VAT, nie lada wyzwaniem będzie uwzględnianie transakcji w podzielonej płatności.

  czytaj więcej

 • Nowy JPK_V7. Kłopot będzie też z oznaczeniami

  Nowy JPK_V7. Kłopot będzie też z oznaczeniami

  Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak w nowym jednolitym pliku kontrolnym oznaczać grupy towarów i usług, usługi niematerialne, procedury szczególne, jak traktować faktury korygujące oraz jak postępować w razie ulgi na złe długi.

  czytaj więcej

 • Jak zaksięgować środki dezynfekujące i maseczki? Jak ująć refundację okularów? [PORADNIA RACHUNKOWA]

  Jak zaksięgować środki dezynfekujące i maseczki? Jak ująć refundację okularów? [PORADNIA RACHUNKOWA]

  W jaki sposób zaksięgować zakup środków dezynfekujących i maseczek;Jak ująć refundację oraz fakturę za okulary pracownika?;Jakie są techniki ujmowania kosztów w PKPiR;Jak zaokrąglamy odroczony podatek dochodowy, którego kwoty są ujmowane w księgach.

  czytaj więcej

 • zobacz więcej wyników